Αλλαγη διαστασης ελαστικων

Post Reply
joyman
Posts: 1
Joined: Mon Oct 12, 2015 11:52

Αλλαγη διαστασης ελαστικων

Post by joyman »

Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εχω ενα suzuki sx4 scross 2014 και θα ηθελα να μεγαλωσο την διασταση των ελαστικων μου για να κερδισω λιγο υψος και οχι τοσο κοπανημα.Τα εργοστασιακα μου ελαστικα ειναι 205/50/17 και μετα απο δοκιμες σε 205/55/17 215/50/17 225/55/17 διαλεξα τα 215/55/17 τα οποια φοραει και το καινουριο vitara το οποιο εχει ιδια φρενα μοτερ αμορτισερ με το δικο μου.Με το μεγεθος στους θολους ειμαι οκ και θα παρω περιπου 1.5 εκατοστο υψος και αποκλιση 4.5 % που ειναι λιγο πανω απο το νομιμο επιτρεπομενο οριο του 3%.ο λαστιχας μου και ενας τεχνικος της suzuki (off the record) μου ειπαν οτι εκτος απο λιγο παραπανω καταναλωση και πτωση των επιδοσεων δε θα δω σημαντικες διαφορες στην οδικη συμπεριφορα του αυτοκινιτου.Θα ηθελα να ακουσω καποια γνωμη στο θεμα,ευχαριστω εκ τον προτερων.(παρακαλω μη μου πειτε το αμαξι σου δεν ειναι off road και δεν κανει για τετοια αστο οπως ειναι το γνωριζω ηδη καθως ημουν κατοχος παλιου vitara και ξερω)
User avatar
panjo
Posts: 190
Joined: Thu Jul 02, 2009 09:17

Re: Αλλαγη διαστασης ελαστικων

Post by panjo »

Η καταναλωση, οι φθορες συμπλέκτη και ρουλεμαν 'ισοφαρίζουν' την αγορά 16' ζάντας με κάτι τέτοιο http://www.tyremonkey.co.uk/tyres/rally ... 60-15.html αποκλειστικά για χρήση βουνού. Αν είναι όμως για χιόνια μόνο και για 3-4 φορές το χρόνο πάρε ένα απλό ζευγάρι αλυσίδες και μια all seazon 5δα ελαστικών (κανονική ρεζερβα σε περίπτωση σκισίματος). Από εμένα μην αλλάξεις διάμετρο ελαστικού αλλά προτίμησε μικρότερη διάμετρο ζάντας ώστε να μπορείς να μην κοπανάς και απλά να ξεφουσκώνεις και λίγο. Γενικά όμως τα SX4 είναι ιδανικά για άσχημες καιρικές συνθήκες σε άσφαλτο και όχι για off-road χρήση. Όσον αφορά την αρχική σου σκέψη, με 1 cm μπόι δεν θα δεις διαφορά.
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”