σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post Reply
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by chris lc90 »

πριν λιγες μερες σε ενα γνωστο μου, συνεβει αυτο που βλεπετε στις φωτο πιο κατω :
και οι 2 αποστατες σπασανε.

θυμηθηκα την περιπτωση του συναδελφου LFDY
http://www.hellasjeepclub.gr/phpbb3/vie ... mobile=off
εκει γνωριζε οτι ειναι της Racemax

Ετσι και γω αποφασισα να ριξω μια ματια στους δικους μου.ομως δεν εγραφαν κατι επανω..ουτε ειχα καποιο συνοδευτικο εγγραφο για το "ποιον" τους απο οταν μου τους τοποθετησατε κ.Τσουκα.
Ετσι αποφασισα με μια ιδιωτικη αλλα και δημοσια επιστολη αφου και αλλοι σιγουρα θα φορανε τους ιδιους αποστατες να ενημερωθω- και να ενημερωσω εσας κ.κ. συναδελφοι- απο τον τοποθετητη Κ.Τσουκα για :

α) σε ποια χωρα/εργοστασιο κατασκευαζονται.
β) σε ποια χωρα εδραζεται η εταιρεια που τους παραγει?ποια ειναι η εταιρεια?
γ) απο τι υλικο ειναι φτιαγμενος ο αποστατης. (κ.Τσουκα αυτο που γραφετε στην ιστοσελιδα σας" αλουμινιο Τ6" ειναι λαθος.δεν υπαρχει αλουμινιο Τ6. το Τ6 ειναι διεργασια και οχι κραμμα.οι σειρες του αλουμινιου ειναι 10χχχ 20χχχ 30χχχ 40χχχ 50χχχ 60χχχ 70χχχ 80χχχ )
δ)απο τι υλικο ειναι φτιαγμενος ο φυτευτος κοχλιας και το περικοχλιο?
ε) τι πιστοποιητικα τους συνοδευουν στην ελλαδα? DIN,TUV,DOT,DM,ELOT, etc
πχ (πιστοποιητικο απο κινεζικο εργοστασιο κατασκευης Image
Image

στ) την ροπη συσφιξης που δινει η κατασκευαστρια εταιρεια για τα υλικα της.
ζ) των κωδικο του προιοντος και αν υπαρχει το serial number..
η) τελος θα ηθελα να ξερω τον εισαγωγεα και διανομεα της συγκεκριμενης μαρκας στην ελλαδα

Image
Image
Image
Image
Image

οι αποστατες των ανω φωτογραφιων αντικατασταθηκανε..αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..δεν γινεται καθε φορα που οι αποστατες σπανε ,να τους αντικαθιστα αυτος που τους πουλαει.

και για να προλαβω οσους καλοπροαιρετα με κατηγορησουν-ισως- ως εμπαθη :lol: θα τους προαπαντησω οτι οταν σκοτωθουν και φταινε οι αποστατες,τοτε ο αντιπροσωπος (δεν αναφερομαι προσωπικα στον κ.Τσουκα αλλα σε οποιον γενικοτερα πουλαει αποστατες στην ελλαδα) θα στειλει 2 αποστατες στη μανα του σκοτωμενου ή στη γυναικα του,εχοντας εκπληρωσει το χρεος του, ενω εγω θα στειλω ενα στεφανι που θα λεει "ο εμπαθης" :mrgreen:



Κ.Τσουκα οταν θελετε να διαφημιζεστε δημοσιως και πανελλαδικως ως "η πρωτη σας επιλογη" θα πρεπει να εχετε πιστοποιητικα που να το αποδεικνυουν αυτο ,σε πρωτη ζητηση..δε τα βρηκα στο site σας οποτε και περιμενω να μας ενημερωσετε σχετικα.Μη με καλεσετε στο μαγαζι σας για να τα δω ,οπως κανατε την προηγουμενη φορα..

και για να ξερετε και οι υπολοιποι συναδελφοι - εγκυκλοπαιδικα-,ο φουρναρης ή ο τραπεζιτικος υπαλληλος δεν οφειλει να ξερει αν ο αποστατης ειναι απο οποιοδηποτε κραμμα..ο εισαγωγεας διανομεας και τοποθετητης ομως ειτε ειναι το ιδιο προσωπο ειτε διαφορετικα προσωπα οφειλει να ξερει το ποιον του προιοντος και να προστατευει τον καταναλωτη πελατη πριν του πουλησει κατι..λεει ο νομος.

επισης πολλες εταιρειες κατασκευης του εξωτερικου σε παροτρυνουν να ζητησεις απο τον αντιπροσωπο τους οποια στοιχεια-πιστοποιητικα χρειαζεσαι ;)

Για να γινει καποιος η πρωτη μου επιλογη -οχι οσον αφορα ενα παντελονι- αλλα οσον αφορα κατι που δε θα με σκοτωσει-θα πρεπει να εχει στοιχεια που να το αποδεικνυει και οχι απλα, με λογια, σε διαφημισεις

* απαιτω ΝΑ ΜΑΘΩ γιατι (οτ)Αν κρεμεται η ζωη μου απο υλικα αμφιβολου ποιοτητας και επεξεργασιας θελω να εχω την επιλογη να διαλεξω αν θα παρω το φτηνο ή το ακριβο υλικο και οχι να μου πλασαρουν κατι ως το καλυτερο .

το 99% φταιει ο τοποθετητης κατα την συσφιξη και την τοποθετηση και το 1% ειναι η αστοχια υλικου..ομως η ζωη μου δεν μπαινει ουτε στο 1% και θα ηθελα να ξερω τι θα επιλεξω οποτε μονο οταν θα ξερω τι επιλεγω θα φερω και την καποια ευθυνη..

οποτε πριν αρχισουμε να συζηταμε για συφιξεις και ροπες θα πρεπει να ξερουμε οτι το υλικο ειναι αυτο που πρεπει..
σε τεχνικο επιπεδο καλο ειναι να γνωριζετε οτι : Σε δεδομένη κατάσταση φόρτισης, μία κατασκευή από αλουμίνιο παρουσιάζει 3 φορές μεγαλύτερη ελαστική επιμήκυνση απ' ό,τι μία σιδερένια. :!:

Εσεις συναδελφοι ζητατε συνοδευτικα εγγραφα ή θα πρεπει να θρηνησουμε καποιους για να αφυπνισθουμε οι υπολοιποι επιζησαντες?


εγκυκλοπαιδικα παλι,μιλωντας με αρκετες αμερικανικες εταιρειες -οχι εμποριας-αλλα κατασκευης αποστατων και μονον, μου ανεφεραν, οτι τα recycled chips κοινως τα γρεζια που πεφτουν απο τον τορνο στην βορειο αμερικη τα μαζευουν οι κινεζοι και τα ξαναλιωνουν για να ξανακανουν "μεταλλο" :roll: το οποιο σε καμια περιπτωση δεν εχει τις ιδιοτητες του πρωτου μεταλλου.αυτο δηλωνουν και οι κινεζοι..

οι αμερικανοι μου ειπαν οτι στα τελευταια 15 χρονια μια περιπτωση σπασμενου αποστατη εχει καταγραφεί.
εγω στην ελλαδα ξερω τουλαχιστον αλλες 4 περιπτωσεις σπασμενων αποστατων την τελευταια 5ετια.

οι αμερικανοι βλεποντας τις φωτογραφιες απαντησαν οτι ισως ειναι.... αστοχια υλικου? :roll: μα και στους 2 ?
μονο αν η ραβδος ολοκληρη ειχε προβλημα και το οποιο οι αμερικανοι το αντιμετωπιζουν με ακτινες και ραδιογραφηματα πριν μπει η ραβδος στο CNC..ετσι εκμηδενιζουν την πιθανοτητα αστοχιας υλικου .

στις 05 γεναρη του 2010 η απαντηση σας στον LFTY μεταξυ αλλων ελεγε :
Πιστεύω παρόλα αυτά οτι είναι μηδαμινές έως ανύπαρκτες οι πιθανότητες να είναι πρόβλημα απο τους αποστάτες (έχουμε πουλήσει πάνω απο χίλια σετ τα τελευταία 2 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα) και μάλλον είναι απο το σφίξιμο , θα ήθελα όμως να τους τσεκάρουμε και εμείς στον Ταύρο και να δω και αυτόν που χάλασε , να δω τι έπαθε .

Αληθεια εσεις πως τους τσεκαρετε στο μαγαζι?
τους τσεκαρετε μονο οταν σπανε ή και πριν την πωληση? και με ποιο τροπο?
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
Jim
Posts: 135
Joined: Sun Oct 25, 2009 13:16
Location: Σπάρτη - Ljubljana Slovenia

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by Jim »

*** Ορειβατικός όμιλος Σπάρτης *** Λέσχη 4χ4 Αμυκλών ***
ΤΑΚΗΣ
Posts: 156
Joined: Sat Jul 10, 2010 13:00

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by ΤΑΚΗΣ »

Δεν ξέρω αγγλικά για να διαβάζω αυτά που έβαλε
O Jim ...
Αλλα ξέρω ότι αν έχεις αμφιβολία για το υλικό
Το περνάς φασματογραφο ...
V12-6,0L portal axles Transversal .
Hydraulic suspension
hydraulic winch front-real
User avatar
κυριακος αθανασιου
Posts: 512
Joined: Sat Sep 25, 2010 14:19
Location: ιστιαια β. ευβοια
Contact:

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by κυριακος αθανασιου »

εγω τοσο καιρο απο το παλιο σου ποστ δεν πιστευα οτι εχεις ''προσωπικα'' με τον τσουκα αλλα πλεον εχω πεισει τον εαυτο μου οτι πραγματικα εχεις θεμα μαζι του...
δεν ξερω γιατι το γραφω αυτο αλλα βαρεθηκα καθε φορα που γινεται κατι στο αμαξι σου να γραφεις κατα του τσουκα...
ξερω οτι δεν εχει σημασια τι πιστευω εγω απλα να ξερεις οτι οποτε βλεπω δικο σου ποστ δεν θα το ανοιγω καν...
αν και περιμενω το επομενο...''κοπηκε το λαστιχακι του υαλοκαθαριστηρα''
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by chris lc90 »

κυριακος αθανασιου wrote:εγω τοσο καιρο απο το παλιο σου ποστ δεν πιστευα οτι εχεις ''προσωπικα'' με τον τσουκα αλλα πλεον εχω πεισει τον εαυτο μου οτι πραγματικα εχεις θεμα μαζι του...
δεν ξερω γιατι το γραφω αυτο αλλα βαρεθηκα καθε φορα που γινεται κατι στο αμαξι σου να γραφεις κατα του τσουκα...
ξερω οτι δεν εχει σημασια τι πιστευω εγω απλα να ξερεις οτι οποτε βλεπω δικο σου ποστ δεν θα το ανοιγω καν...
αν και περιμενω το επομενο...''κοπηκε το λαστιχακι του υαλοκαθαριστηρα''
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η ταχυτητα απαντησης σου ειναι αντιστροφως αναλογη της παρατηρητικοτητας σου και της ορεξης σου για μαθηση.
δεν γραφω πουθενα οτι οι αποστατες μου ειναι σπασμενοι. (αν ειχαν σπασει θα ηταν αλλη η διαδικασια)

αλλουνου σπασανε ,θορυβηθηκα και θελησα να μαθω αν το προιον που αγορασα απο το μαγαζι του πληρει τις προδιαγραφες..κατι αλλωστε που πρεπει ολοι μας αν θελουμε να ειμαστε συνειδητοποιημενοι πολιτες καταναλωτες να ρωταμε..και κακως που δε το ειχα ζητησει τοτε..αλλα ξερεις..καλη τη πιστει ,στην αρχή πιστευεις οτι σου λενε.οταν ομως χαθει η πιστη γκρεμιζεται ολο το οικοδομημα της φιλοσοφιας της δυτικης οικονομιας (δανεισμενο απο ενα φιλο αυτο και εχει απολυτο δικιο).Η ΔΥΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΚΑΛΗ ΠΙΣΤΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ..
Εσενα δε σε ενδιαφερει να μαθεις απο τι υλικο φτιαχνονται..?αν ειναι αυτο που προβλεπεται?αντιθετα εγω ειμαι κακος οταν ζηταω τα νομιμα και προβλεπομενα?και ναι θα νιωσω ασχημα αν μαθω οτι σκοτωθηκε καποιος ενω εγω ηξερα κατι και δε το μοιραστηκα με το ευρυ κοινο.και κακως σου απολογουμαι.σε παρακαλω μη με ξαναδιαβασεις.
η προληψη ειναι πολυ καλυτερη της θεραπειας..αλλα μαλλον διαφοροι παπαγαλοι και δωροταισμενοι χωρις μυαλο τα βλεπουν αλλιως τα πραγματα.
αν εσενα δε σε ενδιαφερει υπαρχουν αλλοι που τους ενδιαφερει για να μη σκοτωθει η οικογενεια τους.
δεν νομιζω να διαπραττω κακουργημα με το να ρωταω αυτο που θα επρεπε να μου το εχει ηδη απαντημενο πριν καν αγορασω αποστατες..ή οποιοδηποτε αλλο προιον.και ειναι ερωτημα που αφορα ολους μας.
καλημερα απο τη βρεμη
Last edited by chris lc90 on Mon Feb 09, 2015 06:09, edited 1 time in total.
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by chris lc90 »

σευχαριστω για τη καλη σου προθεση αλλα δε περιμενω να μορφωθω απο τη βικιπαιδια για τα κραματα του αλουμινιου.εχω εκατονταδες σελιδες βιβλιογραφιας του μετσοβειου.και θα μπορουσα να σου γραφω ολοκληρα κειμενα για το πως παραγεται το καθε κραμμα.καθως και πως γινεται η καθε διεργασια..αλλα εδω θελω να μαθω αλλα πραγματα ;) που στο ΕΜΠ δε ξερουν..οπως τα συνοδευτικα εγγραφα των αποστατων. :P
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
κυριακος αθανασιου
Posts: 512
Joined: Sat Sep 25, 2010 14:19
Location: ιστιαια β. ευβοια
Contact:

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by κυριακος αθανασιου »

επειδη εγω στον τσουκα δεν εχω παει ποτε ουτε τον ξερω προσωπικα...ουτε για δεν λεμε ρε αδερφε...ΝΑΙ..εχω φαει χρημα απο αυτον...χαχαχαχαχαχαχα\
εισαι αστειος...αλλαξε καραμελα..οποιος δεν συμφωνει μαζι σου ειναι κολλητος του τσουκα???
get a life reeeeeeeeeeeee.....!!!
αν ηθελες να μαθεις για τα πιστοποιητικα να πηγαινες απο εκει...και οχι να δημιουργεις θεμα σε καθε φορουμ για τον τσουκα...
και ναι οπως σου ειπα και πιο πανω...ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ....ΚΟΥΡΑΖΕΙς ΦΙΛΕ...
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by exm38a1er »

Well...he actually has a life...
Tωρα...αν σε ενοχλεις που με τα γραπτα του(κατα την ταπεινη μου αποψη)μπορει να προστατεψει
και τη ζωη αλλων...μην το κρατας μεσα σου...αλλωστε εξισωσες τους σπασμενους αποστατες με το
λαστιχακι του υαλοκαθαριστηρα....
Και στο κατω-κατω BRO,δεν εισαι αναγκασμενος να διαβαζεις κατι που σε κουραζει...
who dares wins
User avatar
κυριακος αθανασιου
Posts: 512
Joined: Sat Sep 25, 2010 14:19
Location: ιστιαια β. ευβοια
Contact:

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by κυριακος αθανασιου »

bro... το θεμα ειναι ο λαθος τροπος του φιλαρακου σου και οχι αν θα σωσει ο ζορο την ζωη καποιου...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
πολυ ασχοληθηκα μαζι σας....βαριεμαι..παω στο βουνο βολτα... ;)
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by exm38a1er »

Φιλαρακος μου? :lol:
Κανεις αυτα για τα οποια τον κατηγορησες(σε θεωρει ειπες φιλο του κου τσουκα χωρις να εχετε καν ενα γεια)?
Μου εκανε εντπωση,γιατι γραφεις οτι δεν θα ξαναμπεις στο νημα,αλλα το εχεις ηδη κανει 3 φορες.
Δεν εχεις διαβασει τι γραφουν γ'αυτους που επιμενουν?








Πας στο βουνο ε?
Αμα κολλησω θα σε φωναξω...
who dares wins
Post Reply

Return to “Περί τετρακίνησης και λοιπών θεμάτων...”