ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VW181 ΣΤΗ ΧΙΟ.

ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VW181 ΣΤΗ ΧΙΟ.

Post by ΒΑΙΟΣ »

Ο φίλος Νίκος Σαρρής από την Χίο μου έστειλε καποιες φωτο από την ανακατασκευή του kubelwagen!!!! Συγκεκριμένα εδω είναι το βάψιμο σε χρώμα της ερήμου!!!!!! Φανταστικο αποτέλεσμα Νίκο!!!!!!!!! Είμαι σίγουρος οτι και μηχανικα έχει γίνει άριστο αποτέλεσμα!!!!!!!!! θα ήθελα νε τονίσω ότι ο Νίκος πραγματικά ξέρει να κάνει τέλειες ανακατασκευες κάθε ειδους στρατιωτικου αυτοκινήτου!!!!
Μακάρι να ήταν πιο κοντά να μπορούμε να τον επισκεφτόμαστε για να μας φτιάχνει και εμας κανένα τζιπάκι!!!!!! Εγω προσωπικά εχω μείνει ευχαριστημένος απο τον Νίκο κάθε φορά που τον εχω πάρει τηλέφωνο και η αλήθεια ειναι οτι βρίσκει και τηλεφωνικά την απάντηση λες και είναι δίπλα στο αυτοκινητο!!!!! Τωρα τελευταια τον εχω πάρει αρκετες φορες γιατι αντιμετώπιζα καποια μηχανικα προβλήματα με το μ38αρι μου και πραγματι με βοήθησε αρκετα!!!!!!!!

Ευχαρισθώ Νίκο!!!! :P :P :P

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by XAΡΙΔΗΜΟΣ on Wed Apr 09, 2014 14:21, edited 1 time in total.
Reason: ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
Jim
Posts: 135
Joined: Sun Oct 25, 2009 13:16
Location: Σπάρτη - Ljubljana Slovenia

Re: Ανακατασκευή kubelwagen

Post by Jim »

Πολύ ωραίο αλλά είναι 181 όχι kubelwagen...
To συγκεκριμένο είναι από 1968 μέχρι 1971 μοντέλο το οποίο κατασκευαζόταν στην Γερμανία και έχει πίσω σασμάν με μειωτήρες στα άκρα...
*** Ορειβατικός όμιλος Σπάρτης *** Λέσχη 4χ4 Αμυκλών ***
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Ανακατασκευή kubelwagen

Post by sv2ipw stelios »

Άρχισε και τα Γερμανικά τώρα???
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: Ανακατασκευή kubelwagen

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

Μπορούμε να καταθέσουμε τις σκέψεις, τα σχόλια και τις προτάσεις μας, άκόμα και εάν δεν είναι ευχάριστες;

Σε ΠΟΙΟ βαθμό τις δέχεται ο Νίκος;
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: Ανακατασκευή kubelwagen

Post by ΒΑΙΟΣ »

XAΡΙΔΗΜΟΣ wrote:Μπορούμε να καταθέσουμε τις σκέψεις, τα σχόλια και τις προτάσεις μας, άκόμα και εάν δεν είναι ευχάριστες;

Σε ΠΟΙΟ βαθμό τις δέχεται ο Νίκος;
ολα τα σχόλια είναι ΔΕΚΤΑ!!!!!
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VW181 ΣΤΗ ΧΙΟ.

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

Λοιπόν εγώ θα πω την άποψή μου αποκλειστικά και για την επιλογή του χρώματος και μόνο.

Έχω να πω ότι το desert camo χρώμα που επέλεξε ο συνάδελφος από τη Χίο δεν με ενθουσίασε, ίσως και να με "στενοχώρησε" κάπως,
γιατί ένα ιστορικό στρατιωτικό όχημα όπως το 181 δέχθηκε αυτή την ΄διαστρέβλωση της προέλευσης και της ιστορίας του..

Δε μου πέφτει κανένας λόγος φυσικά..αφού αρέσει στο Νίκο όλοι κάνουμε στην άκρη..

Θα προτιμούσα το χρώμα που έχει το 181 του ΣΙΣΟ, όπως δηλαδή μας είχαν έρθει ως βοήθεια από τον Γερμανικό Στρατό.

Αλλά μήπως ο Νίκος θα το κάνει ....Wehrwacht Africa Korps? όπως αυτοί οι ιστορικοί αναβιωτές (16th REICHSFUHRER SS) ?

Image

:arrow: Παλαιότερο θέμα για τα Volkswagen VW181 του Π.Ν. ΚΛΙΚ ΕΔΩ
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VW181 ΣΤΗ ΧΙΟ.

Post by sv2ipw stelios »

Κάποιες φορές ..ελλείψεως κανονικών Kubelwagen ...δεχόμαστε το VW181 απλά να μας θυμίζει το σχήμα του !!!!
όπως σε κάποιες ταινίες, αντί για άρματα KING-TIGER, καταλήγουμε στον συμβιβασμό με την μετασκευή του πήγματος και του πύργου από Τ-55 Ρώσικου!!!!
Ο Νίκος θα μπορούσε να το κάνει και του Ελληνικού Ναυτικού ..σκούρο μπλε....μιας και θα είναι στην Χίο.....
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VW181 ΣΤΗ ΧΙΟ.

Post by ΒΑΙΟΣ »

Λοιπον εχουμε και συνεχεια στο VW!!!! Ο Νικος μου εστειλε φωτο για το τέλος της ανακατασκευης του!!!!Πραγματικα πανέμορφο!!
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Εδώ παραθέτω και καποιες αλλες φωτό του Νίκου απο τον στόλο του!!!!
Image
Image
Image
Image

ααααααα ξέχασα τις καλύτερες φωτο του φίλου του Νίκου του........πώς μου τον είπε να δείς ........εεεεεε.....Α ναι του (Μαμή)-Γιάννη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Απλά (μαμή) είναι το παρατσούκλι ή όπως το λένε και στην ΧΙΟ ειναι το τσούκλι του!!!!!! :lol: :lol: :lol: :roll: :roll: :roll: :roll: καλα εκει στην ΧΙΟ πάνε ακόμα δυο δυο??????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: αλλά απο οτι μου ειπε ο νικος τωρα πανε και τρεις και τεσσερις μαζι............. 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Image
Image
Image
Image
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VW181 ΣΤΗ ΧΙΟ.

Post by sv2ipw stelios »

Σπάνιο πλέον στην Ελλάδα το Μ-601 :shock:
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VW181 ΣΤΗ ΧΙΟ.

Post by ΒΑΙΟΣ »

περιμενω και αλλες φωτο απο τον Νικο!!!
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”