Μπροστινά ακραξόνια και νερό σε Sportage I

Post Reply
caveman
Posts: 22
Joined: Sat Jun 20, 2009 23:04

Μπροστινά ακραξόνια και νερό σε Sportage I

Post by caveman »

Με αφορμή τα πρωτοβρόχια θυμήθηκα το εξής.

Πέρισυ άλλαξα ρουλεμάν 4x4 μπροστά γιατί είχε γίνει κομμάτια. Δεν είναι το ρουλεμάν έξω, αλλά είναι πιο μέσα, μικρό με ψιλές ραβδώσεις.
Το κόστος του ρουλεμάν δεν ήταν σπουδαίο αλλά το βάλε βγάλε είχε κάμποση δουλειά και αντίστοιχο κόστος.
Όπως μου είπαν από το συνεργείο η ζημιά μάλλον είχε γίνει από νερό. Βάζοντας δηλαδή το αυτοκίνητο σε νερό βαθύτερο από το άκρο παίρνει νερό το οποίο προκαλεί πρόβλημα.
Η λύση μου είπαν είναι γράσσο ώστε να μη περνάει νερό και καθαριότητα στο συνεργείο.

Μου φαίνεται λίγο περίεργο να μη κάνει να το βάζω σε νερό τέτοιου ύψους :)
Όσοι ορμάτε σε ποτάμια και νερά, πως το αντιμετωπίζετε αυτό;;
Φωκίων

Re: Μπροστινά ακραξόνια και νερό σε Sportage I

Post by Φωκίων »

Ελπιζω οτι οταν περσι σου αλλαξαν ρουλεμαν αλλαξαν ΚΑΙ την τσιμουχα που ειναι διπλα του απεξω ...
γιατι αυτη η τσιμουχα ευθυνεται που το μακαρωνοτορουλεμαν τα παιζει οσο γρασο και να βαλεις, καποια στιγμη θα φυγει ή ακομα χειρότερα θα γινει ενα μιγμα γρασσο-χωματος κατι το οποιο θα επιταχυνει δραματικα την φθορα του συγκεκριμενου ρουλεμαν
+ οτι η συγκεκριμενη τσιμουχα ειναι αυτη που φταιει για το οτι οι πλημνες υποπιεσης σπανιως λειτουργουν οταν πρεπει ( εκτός απο τα σωληνακια βεβαια ) καθως δεν στεγανωνει επαρκως ωστε να δημιουργηθει υποπιεση και να εμπλακει σωστα η πλυμνη.

το "καθαριωτητα" στην περιοχη το ταχυτερο ειναι τωρα προφανες το γιατι..
το.... "παραμενων" χωμα να μην τρωει την τσιμουχα :D :D :D

το καλό ειναι οτι προηδοποιει συνηθως με διαφορους ανατριχιαστικούς ηχους εν 4χ4 λειτουργεια
caveman
Posts: 22
Joined: Sat Jun 20, 2009 23:04

Re: Μπροστινά ακραξόνια και νερό σε Sportage I

Post by caveman »

Φωκίωνα η τσιμούχα που λες σίγουρα δεν αλλάχτηκε.
Το ρουλεμάν το αγόρασα εγώ από την ΚΙΑ και το πήγα στο συνεργείο, τσιμούχα σίγουρα δεν αγόρασα..

Με την τσιμούχα αυτή λύνω το πρόβλημα του νερού ;;
Εσύ έχεις αλλάξει την τσιμούχα και δεν επηρεάζεται το ρουλεμάν 4χ4 όταν βουτάς σε νερά ;; και δε χρειάζεται καθάρισμα, γράσωμα κλπ κάθε τρεις και λίγο;;

Τώρα που το λες ήχους είχε έντονους και τελευταία πριν αλλάξω το ρουλεμάν θυμάμαι ότι ψιλομπλόκαρε και τον αντίστοιχο τροχό :)
Πάντως είχε γίνει κομματάκια το ρουλεμάν, ο τεχνικός φοβόταν ότι από τη θερμοκρασία λόγω της τριβής μπορεί να είχε πρόβλημα και το άκρο.
Φωκίων

Re: Μπροστινά ακραξόνια και νερό σε Sportage I

Post by Φωκίων »

Υποθετω οτι ειδες κατι τετοιο
Image
Image

στη 2η φωτο στο παχυ μερος φαινεται η πατουρα της τσιμουχας που ειναι καθαρη γραμη, και διπλα της πανω στον αξονα αριστεροτερα η επεισης καθαρη πατουρα που ηταν το μακαρνοτο ρουλεμαν

εκει λοιπον, αν δεν λυσεις το ακρο, πρακτικά δεν γρασαρεται απλά βγαζοντας την πλημνη, γιατι μεσολαβει το ρουλεμαν του τροχου ( που βεβαιως γρασαρεις τακτικά και κανονικά)

αυτη η κατασταση λοιπον ειναι μετα απο 5-6 χρονια που δεν ειχα ασχοληθει ποτε μαζι του...
δεν το συνηστω δεν το προτεινω ετσι?? απλά 5 χρονια δεν με πειραξε δεν το.... πειραξα :D :D
δεν ξερω ποσο πληρωσες το ρουλεμανακι
αλλαεγω πηρα ολο το σετ του τροχου ( μακαρονωτο + κυριο ρουλεμαν τροχου+ τσιμουχα ) 30 ευρω + δε θυμαμαι ποσα πηρε ο μηχανικός...
για την χρηση που θελουμε και κανουμε, καθε 2-3 χρονια τουλαχιστον ενα λυσιμο ελεγχο καθαρισμα γρασαρισμα το θεωρω φυσιολογική εργασια...
caveman
Posts: 22
Joined: Sat Jun 20, 2009 23:04

Re: Μπροστινά ακραξόνια και νερό σε Sportage I

Post by caveman »

Ναι Φωκίωνα αυτό είναι :)

Το ρουλεμάν το πήρα 6€ - είχα κρατημένη την απόδειξη, αλλά το άλλαγμα θα ήταν σίγουρα 30€ αλλά είχε δουλειά.
User avatar
vlachotzipas
Posts: 51
Joined: Tue Jun 16, 2009 19:50

Re: Μπροστινά ακραξόνια και νερό σε Sportage I

Post by vlachotzipas »

δυστυχως ετσι ειναι..............
η τσιμουχα ειναι μαπα.................
καλο γρασο που να αντεχει σε θερμοκρασιες-τριβες και ελεγχο καθε 6μηνο για σιγουρια, ή ανα χρονο απλα για αλλαγη.......
υπ' οψιν πως και στον πρωτο μηνα, αμα παρει νερα, απλα διαλυεται μετα απο λιγο καιρο......(το ακους στις λακουβες, που χτυπαει το ιμιαξονιο)
ελπιζω να μη σου δωσανε ρουλεμανακι με πλαστικο εσωτερικο (αυτο που κραταει τα μακαρονια), γιατι δεν κραταει καθολου...........

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, ειναι που καποια αμαξια (ΚΙΑ παντα) εχουν εντονο προβλημα και άλλα καθολου.............
ακομα και αν τα βαλεις καινουρια ολα........

εγω π.χ. δεν εχω ησυχασει ποτε με αυτο το θεμα........
μεχρι και 3 ζευγαρια πλυμνες, εκτος απο τις μαμα, μου εχει καταστρεψει...........
τωρα βρηκα την υγειά μου, με τις χειροκινητες AVM που αντεχουν, ακομα κι αν τα μακαρονοτα εχουν σπασει και μπλοκαρουν το ιμιαξονιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I usually eat rocks mud and snow
www.sportage.gr
Φωκίων

Re: Μπροστινά ακραξόνια και νερό σε Sportage I

Post by Φωκίων »

εσυ εισαι.......... σιδεροφαγος!!!!!!!!!!!!!!!!

αχααχχαχα
Post Reply

Return to “KIA Club”