ARO Μ461.

User avatar
frank
Posts: 36
Joined: Mon Oct 12, 2009 21:35

Re: ARO!!!

Post by frank »

xarhs_aigio wrote:Γεια σας,
με αφορμη το παρακάτω όχημα μου μπήκαν ιδέες να ασχοληθώ και εγω με την ανακατασκεύη ενος κλασσικου οχήματος.Δεν γνωρίζω αν ειναι στρατιωτικό όχημα για αυτο ζητάω τα φωτα σας καθως επίσης να μου πείτε κάποιο κόστος.Ευχαριστώ
Φίλε, έχω όλα του τα manuals, τα περισσότερα στα ρουμάνικα. Είναι πάνω από 200ΜΒ, οπότε δεν μπορώ να στα στείλω με e-mail. Καμμιά ιδέα κανείς?
User avatar
frank
Posts: 36
Joined: Mon Oct 12, 2009 21:35

Re: ARO!!!

Post by frank »

Ξέχασα να σου πω: το όχημά σου είναι το ίδιο με το σοβιετικό GAZ-69, του οποίου τα manuals επίσης έχω και μπορώ να σου στείλω, αρκεί να λυθεί το πρόβλημα του μεγέθους τους.
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: ARO!!!

Post by ΒΑΙΟΣ »

Χάρη καλημέρα κια απο εμένα!!! Σε ποια περιοχή καταρχήν είσαι???? Επαρχία που??
Τώρα όσον αφορα το παραπάνω όχημα θέλω να σου πω ότι το έχω οδηγήσει!!!!!
Πώς έγινε? Λοιπον πρίν απο καμιά 10χρόνια το είχε ο 1ος ξαδερφός μου στα βουνα του Καλλίδρομου (το χωριό ειναι το Ελευθεροχώρι όπου εκει ειχε γίνει και το 1ο τετρακινητο συμπόσιο (2006) αλλά και το τελευταίο μιας και οι τοπικοι παραγοντες αντεδρασαν από τις μ..........κιες που εκαναν καποιοι ανεγκεφαλοι στην φύση) το είχε λοιπόν για να κουβαλάει κορμους από ελατα και κυπαρίσσια για να φτιάξει εναν σταβλο με μοσχάρια(ειναι ο μεγαλύτερος αγελαδοτρόφος με ελευθερο κοπάδι απο μοσχάρια στην Φθιώτιδα)¨ετσι λοιπόν βρέθηκα μια μέρα των ημερών να τον βοηθήσω και εκει το πρωτοείδα!!!!Στην αρχη μου ξήνισε γιατί ήταν κάπως ασχημο στην εμφάνιση του αλλά μετα το συνήθησα.Τώρα οδηγηκή συμπεριφορά!!!!Το τιμόνι του ειναι αρκετα βαρύ και μάλιστα εχει μικρό κυκλο στροφής!!!! Λίγο απο οτι θυμαμαι στενόχωρο το εσωτερικό του και ειδικα η θέση του οδηγού σου περιοριζει λιγο τα πόδια!!!! Τώρα για εκτός δρόμου δυνατότητες θα έλεγα ότι ειναι αρκετα καλό!!!!!!!!!! Με δεμενους κορμους με συρματοσχοινο και όλα κομπλαρισμενα τράβαγε αρκετα!!!!!ΝΑ σκεφτεις απο οτι θυμαμαι ειχε ανεβάσει θερμοκρασία στο κόκκινο και το δουλεύαμε συνέχεια δεν καταλάβαινε τίποτα!!!!Θέλει βέβαια προσοχη γιατι η ποιοτητα των υλικων του δεν ειναι και η καλυτερη(Ρουμανια βλέπεις).Δεν εχει πορεία μεγάλη κάπου στα 70χλμ με 80 βαριά!!!Πάντως αυτο που ειπε κια ο Χαριδημος είναι σωστό,,αν σου αρεσει αισθητικα και σου κάνει κλίκ τότε προχωρα!!!!Αξίζει τον κόπο!!!!Να ξέρεις ότι θέλει περισσότερη προσοχη στην συντηρηση και δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα!!!!!Πιστευω να ειναι πετρέλαιο το συγκεκριμενο και να μην εχει κανα βενζινοκινητηρα επάνω!!!!! Ο ξάδερφός μου νομίζω πρεπει να το παράτησε κανα χρόνο μετά γιατί λέει του εβγαζε προβλήματα και δεν το χρειάσθηκε πιά!!!Βέβαι δεν το πρόσεχε και αρκετα να πω την αληθεια!!!!Για μενα Χάρη ανάλογα και την τιμή που σου το δίνουν αποφάσισε και μελετησέ το!!!!! ;)
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
xarhs_aigio
Posts: 9
Joined: Mon Jan 03, 2011 14:05

Re: ARO!!!

Post by xarhs_aigio »

Καταρχην φιλε frank σε ευχαριστω για τα manuals αλλα δεν γνωριζω πως μπορεις να μου τα στειλεις τοσο μεγαλα αρχεια.Παρεπιπτωντος το email μου ειναι:xmassaras@yahoo.gr.Βαιε το χωριο αυτο ειναι καμια ωρα απο το Αιγιο και ειναι ορεινο.Πρεπει να ψαξω αρκετα για να βρω τον ιδιοκτητη και να δω αν ειναι προς πωληση.Λες να ειναι αυτο που οδηγουσες με τον ξαδερφο??Παντως πιστευω οτι ειναι καλη λυση και για εργασιες αγροτικες που θελουμε αλλα και για χωματοδρομους κτλ.
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: ARO Μ461.

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

Έχει κανείς νέα του Χάρη από το Αίγιο;

..και μια παλιά (2006) φωτό ARO M461:
credit: Panagosg@dpgr

Image

...άλλη μια έχω..χθεσινή (!) θα την ανεβάσω αύριο...
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
xarhs_aigio
Posts: 9
Joined: Mon Jan 03, 2011 14:05

Re: ARO Μ461.

Post by xarhs_aigio »

Δεν συνέχισα το θέμα γιατί τελικά το ARO ''εξαφανίστηκε'' απο την περιοχή. Τουλάχιστον μακάρι να το πήρε κάποιος για αναπαλαίωση. Αυτά για το ARO. Τώρα εντόπισα δυο M151 μαλλον A1 προς πώληση στο 4χ4 club Αιγιου και θέλω να μάθω πληροφορίες μόλις κατέβω Αίγιο στο τέλος του μήνα. Μακάρι να ανοίξω ενα θέμα με την ανακατασκευή του. :D :D :D
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: ARO Μ461.

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

Χάρη καλώς ήρθες και πάλι!
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον συνάδελφο, κάτοχο ARO M461, θα σου έλεγα ότι αυτό το τυχαίο γεγονός
της "εξαφάνισής" των ιχνών του, ίσως τελικά να ήταν ας πούμε "σημαδιακό" και ότι τελικά αυτό το όχημα δεν ήταν
για εσένα, δεν ήταν τυχερό να γίνετε ζευγάρι. Κάθε εμπόδιο για καλό!

Ειδικά άμα δεις και μια φωτό "αναπαλαιωμένου" Μ461 ala Ελληνικά που θα βάλω δεν θα έχεις κανένα ίχνος τύψεως!

Βουρ στα Μ151 λοιπόν!
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
xarhs_aigio
Posts: 9
Joined: Mon Jan 03, 2011 14:05

Re: ARO Μ461.

Post by xarhs_aigio »

Αντε μακάρι να το δίνουν σε κάποια καλή τιμή και μετά με όρεξη και μεράκι όλα γίνονται.Την επόμενη εβδομάδα μάλλον θα το δω και θα ανεβάσω φωτογραφίες να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Είδωμεν....
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: ARO Μ461.

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

XAΡΙΔΗΜΟΣ wrote:Ειδικά άμα δεις και μια φωτό "αναπαλαιωμένου" Μ461 ala Ελληνικά που θα βάλω δεν θα έχεις κανένα ίχνος τύψεως!
Βουρ στα Μ151 λοιπόν!
Image

...στην Πετρούπολη Αττικής, με κρατικές πινακίδες και κυκλοφορεί καθημερινά!
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
Jim
Posts: 135
Joined: Sun Oct 25, 2009 13:16
Location: Σπάρτη - Ljubljana Slovenia

Re: ARO Μ461.

Post by Jim »

Ώραιο Aro Frankestein αλλά Έλληνικα :D
Μου θυμίζει και την πλειονότητα των kubelwagen πρίν απο 15-20 χρόνια...
*** Ορειβατικός όμιλος Σπάρτης *** Λέσχη 4χ4 Αμυκλών ***
Post Reply

Return to “Τα Αυτοκίνητα μας - Φωτογραφίες”