...το 4x4 mag του Απριλίου....

User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by Nicolas »

Συνάδελφοι ηρεμία.
Το θέμα δεν είναι ο αγώνας σας αλλά το γεγονός οτι δίνουμε €6 για να πάρουμε ένα dvd το οποίο δεν ψήνεται κανένας να δει.

Σαφώς και δεν είναι δικό σας το φταίξιμο, ωστόσο θα παραδεχτείτε και σεις πως οταν δίνουμε χρήματα για να δούμε ένα dvd
περιμένουμε να δούμε κάτι καλό, τούμπανα οχήματα, δύσκολα εμπόδια κλπ κλπ κλπ.
Προφανώς οι λήψεις ήταν ερασιτεχνικές, όπως και οι δικές μου όταν βγαίνω βόλτα,
αλλά η διαφορά είναι πως εγώ δεν τις χρεώνω όταν τις δείχνω στους φίλους μου.

Όσο καλός και αν ήταν ο αγώνας σας, το dvd που είχε και μας χρέωσε το 4x4 mag ήταν άθλιο.
Και ο σχολιασμός γίνεται επειδή τα ακριβά dvd του 4x4 mag είναι άθλια καιρό τώρα.


Και σε τελική ανάλυση, όταν χρεώνουν ένα dvd να έρχονται να παίρνουν μόνοι τους τα πλάνα.
Είμαι σίγουρος οτι αν υπήρχε επαγγελματική κάλυψη θα φαινόταν πολύ πιο καλός και ο αγώνας.

Και μιας και πιάσαμε την κουβέντα, η γνώμη μου είναι οτι κακώς δώσατε τα πλάνα αφού
τελικά εκ του αποτελέσματος φαίνεται οτι υποτιμάται η δουλειά σας και φαίνεται κακός ο αγώνας σας
επειδή το 4x4 mag δεν αξιώθηκε να στείλει κάποιον εκεί.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Μ.βαξεβάνης
Posts: 63
Joined: Tue Jun 23, 2009 21:40
Location: Μυτιλήνη

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by Μ.βαξεβάνης »

Και μιας και πιάσαμε την κουβέντα, η γνώμη μου είναι οτι κακώς δώσατε τα πλάνα αφού
τελικά εκ του αποτελέσματος φαίνεται οτι υποτιμάται η δουλειά σας και φαίνεται κακός ο αγώνας σας
επειδή το 4x4 mag δεν αξιώθηκε να στείλει κάποιον εκεί.
Nicolas σε αυτό εχεις απολυτα δίκιο.
Ηταν λάθος μας.

Ενα μέλος της λέσχης με την δική του κάμερα τραβούσε πλάνα απλά για να υπάρχει ο αγώνας στο αρχείο της λέσχης.
Οταν μας τα ζήτησαν το είπαμε και τα στείλαμε.

Τελικά ομώς τα ασχημα πλάνα μειώνουν την δουλεια μας και βγάζουμε προς τα έξω μια αλλη εικόνα απο αυτή που υπήρχε τις δυο μέρες του αγώνα.

Απο εκει ομώς μεχρι το να μειώνης ενα αγώνα και ενα οργανωτή χωρις να ξέρεις υπάρχει μεγάλη απόσταση.
ΛΕΣΧΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗΣ ΛΕΣΒΟΥ
http://www.lesvos4x4.com
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by Nicolas »

Μ.βαξεβάνης wrote: Απο εκει ομώς μεχρι το να μειώνης ενα αγώνα και ενα οργανωτή χωρις να ξέρεις υπάρχει μεγάλη απόσταση.
Δεν διαφωνώ.

Αν δεις, σχολιάζουμε το κόστος και την ποιότητα του 4x4mag πολύ καιρό τώρα.
Προσωπικά, απλά έβαλα το dvd να το δω και ούτε διάβασα από πού είναι ούτε αν είναι επίσημος αγώνας.
Είμαι σίγουρος οτι είχατε προβλέψει ότι μπορεί να προβλεφθεί.

Ωστόσο, οι εικόνες σε συνδυασμό με την αφηρημάδα και την άγνοιά μου, θα μπορούσαν εύκολα να με παρασύρουν
στο να κακοχαρακτηρίσω αυτό που βλέπω.

Ας πούμε οτι μας πήρε η κατηφόρα σχολιάζοντας την γενικότερη ποιότητα του περιοδικού
και άθελά μας θίξαμε θέματα που δεν θα έπρεπε ή δεν υφίστανται καν...

Τις απολογίες μου.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Μ.βαξεβάνης
Posts: 63
Joined: Tue Jun 23, 2009 21:40
Location: Μυτιλήνη

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by Μ.βαξεβάνης »

Κάθε κριτική ειναι δεκτή αρκει να ειναι καλοπροέραιτη.

Σ ευχαριστώ για την κατανόηση.
ΛΕΣΧΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗΣ ΛΕΣΒΟΥ
http://www.lesvos4x4.com
Φωκίων

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by Φωκίων »

ki ομως η λυση ηταν απλουστατη

ενα croulακι απο κατω " η ληψη ειναι ερασιτεχνικη" και θα τελειωνε το θεμα και ας πουμε το περιοδικο δεν θα χρεωνοταν κακα πλάνα ως δικη του παραγωγη..

τελος παντων το dvd ειναι το λιγότερο...
Για μενα παντως ΜΠΡΑΒΟ στα παιδια που εδωσαν τα πλανα - καλα εκαναν να προβαλουν τον κοπο τους
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by Nicolas »

Φωκίων wrote: ενα croulακι απο κατω " η ληψη ειναι ερασιτεχνικη" και θα τελειωνε το θεμα και ας πουμε το περιοδικο δεν θα χρεωνοταν κακα πλάνα ως δικη του παραγωγη..
Ούτε καν ρε φίλε.
Την ποιότητα του περιοδικού σχολιάζουμε όχι τον αγώνα των παιδιών.
Δεν μου πούλησαν τα παιδιά το dvd, ούτε και με νοιάζει ποιός πήρε τα πλάνα.


Το 4x4mag στο παρελθόν μας έχει πουλήσει dvd από λήψη κινητού με πριόνια να βαράνε και το χειρότερο είχαν κόψει και τον αγώνα στην μέση πριν καν δούμε την Κ3, και το αγοράσαμε για το dvd.

Δηλαδή αν έγραφαν ερασιτεχνική λήψη, θα πέρναγα καλύτερα με το σκουπίδι που
μου πούλησαν?

Να πάνε να πάρουν οι ίδιοι βίντεο. Δεν γίνεται δημοσιογραφία από την καρέκλα.
Και αν δεν μπορούν, ας μην το πλασάρουν.
Τουλάχιστον να ξέρουμε και μεις τι αγοράζουμε.


Συγχίστηκα πάλι.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Φωκίων

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by Φωκίων »

Nicolas wrote:Την ποιότητα του περιοδικού σχολιάζουμε όχι τον αγώνα των παιδιών.Δεν μου πούλησαν τα παιδιά το dvd, ούτε και με νοιάζει ποιός πήρε τα πλάνα.
Απλά αυτο ηθελα να τονισω - τιποτα αλλο
User avatar
PanosXJ
Posts: 1065
Joined: Thu Jun 18, 2009 13:47

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by PanosXJ »

....αγαπητέ Μπαξεβάνη ούτε έχω διοργανώσει αγώνες και ούτε πρόκειται να διοργανώσω....η γνώμη που εκφράζω -και είναι αυστηρά προσωπική- είναι γνώμη ενός καθημερινού ανθρώπου που αγαπάει το αυτοκίνητο γενικά, την ταχύτητα αλλά και την τετρακίνηση και την εκτός δρόμου οδήγηση, που του αρέσουν οι αγώνες αυτοκινήτου γενικά και η γνώμη αυτή, είναι αποτέλεσμα της κάποιας μικρής εμπειρίας που έχω απο τον ευρύτερο χώρο του αυτοκινήτου σε συνδυασμό με τα πλάνα και τις εικόνες απο το DVD!!!!
Το ταινιάκι είναι σημαντικό στην διαμόρφωση της γνώμης μου εφόσον "μια εικόνα χίλιες λέξεις" και άν η γνώμη μου θα έπρεπε να είναι καλύτερη, άς φρόντιζαν κάποιοι το ταινιάκι να είναι πιο επαγγελματικό και να παρουσιάζει τον αγώνα με τρόπο που αυτός να πλησιάζει περισσότερο και πιο ουσιαστικά την πραγματικότητά του!
Τώρα για τον αγώνα -ο οποίος δημοσιοποιήθηκε άραγε τίθεται αυτόματα σε κριτική και ενίοτε σε σκληρή έως πολυ σκληρή- έχω την γνώμη αυτή που είναι αυστηρά προσωπική και θεωρώ άστοχο βήμα την επίθεσή σου εναντίον μου με τον τρόπο αυτό, ειδικά άν είσαι κάποιος απο τους διοργανωτές! Και άν είσαι κάποιος απο τους διοργανωτές, θα πρέπει να σημαίνει ότι έχεις μεγάλη εμπειρία, γνώσεις, καλλιέργεια και φυσικά σοφία ώς απόρροια των προηγούμενων και δεν θα έπρεπε να "κυνηγάς" με τον τρόπο αυτό κάθε έναν που έχει αντίθετη γνώμη απο εσένα ή κάθε έναν που έκανε το σφάλμα να μην καταλάβει το υψηλό επίπεδο του αγώνα αυτού!!!
...όσο για τις σακαράκες που αναφέρων κάπου, η αναφορά μου αυτή αφορά κάτι Suzuki της δεκαετίας του 70 (για να μην πώ του 60), τα οποία δεν αξίζει τον κόπο ούτε και τα έξοδα για να βελτιωθούν και τρέχουν stock μέχρι την οριστική τους διάλυση!
Θα ξαναδώ το ταινιάκι πιο προσεκτικά για περισσότερα "υπερασπιστικά" μου στοιχεία και θα επανέλθω! (αστειεύομαι! ....δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο!)

Τέλος άν υπερβάλλω κάπου και ίσως προσβάλλω κάποιους, τους ζητώ συγνώμη!
Εμένα ποιός θα μου ζητήσει συγνώμη για τα χρήματα που έδωσα -τα δικά μου χρήματα που έβγαλα χωρίς να πουλήσω θλιβερή ποιότητα σε κανέναν- και υποχρεώθηκα να δώ ένα τόσο φρικτό θέαμα;
Last edited by PanosXJ on Fri Apr 30, 2010 09:30, edited 2 times in total.
It's an XJ thing, you wouldn't understand!
XJ RULZZZZZZ!!!
User avatar
PanosXJ
Posts: 1065
Joined: Thu Jun 18, 2009 13:47

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by PanosXJ »

...ελπίζω να καταφέρω κάποια στιγμή να δώ απο κοντά κάποιον απο τους επόμενους αγώνες σας και να διαψευσθώ ολοκληρωτικά! Άλλωστε κάθε διοργάνωση στο χώρο -ανεξάρτητα επιπέδου, επιτυχίας κλπ- αξίζει σίγουρα συγχαρητηρίων ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!
Επίσης να σας ευχηθώ να διοργανώσετε πολλούς πολλούς και καλούς αγώνες στο μέλλον και να έχετε σπουδαίες επιτυχίες!!!!
It's an XJ thing, you wouldn't understand!
XJ RULZZZZZZ!!!
Μ.βαξεβάνης
Posts: 63
Joined: Tue Jun 23, 2009 21:40
Location: Μυτιλήνη

Re: ...το 4x4 mag του Απριλίου....

Post by Μ.βαξεβάνης »

Αγαπητέ Πάνο.
Οπως φαίνεται απο την αντίδραση μου ειμαι ενας απο τους διοργανωτές του αγώνα.
Ο " θύμος " μου εχει να κάνει μόνο με το γεγονός οτι διαβάζω ασχημους χαρακτηρισμους για μια διοργάνωση.
Σίγουρα η γνώμη σου πρέπει να εκφραστει ελευθερα αλλα όπως ειπα και πιο πάνω δεν μπορω να καταλάβω πως έβγαλες όλα αυτα τα συμπεράσματα μέσα απο ολιγόλεπτα και κακής ποιοτητας πλάνα.
Πιστεύω οτι ο χαρακτηρισμός " παρωδία " ειναι πολύ σκληρός για να λέγεται ετσι ευκολα και βιαστικά.
Οπως επίσης και το " μηδενική ασφάλεια " , το οποίο για να το πείς πρέπει να εχεις δει πολλούς παραγοντες πάνω σε μια διοργάνωση.

Κι εγω μεσα απο τα DVD βλέπω διαφορους αγώνες αλλα δεν μπορω να εχω ολοκληρωμένη άποψη μόνο με μερικά πλάνα απο τι στιγμή που δεν ήμουν παρών, οπότε δεν ειναι και σωστό να βγαίνω και να λέω χαρακτηρίσμους βασιζόμενος μόνο σε υποψίες.
Το ταινιάκι είναι σημαντικό στην διαμόρφωση της γνώμης μου εφόσον "μια εικόνα χίλιες λέξεις" και άν η γνώμη μου θα έπρεπε να είναι καλύτερη, άς φρόντιζαν κάποιοι το ταινιάκι να είναι πιο επαγγελματικό και να παρουσιάζει τον αγώνα με τρόπο που αυτός να πλησιάζει περισσότερο και πιο ουσιαστικά την πραγματικότητά του!
Το απάντησα σε προηγούμενα post και δέχτηκα οτι ήταν λάθος να στειλουμε τα κακής ποιοτητας πλάνα που τελικά μειωνουν την δουλειά μας.
...όσο για τις σακαράκες που αναφέρων κάπου, η αναφορά μου αυτή αφορά κάτι Suzuki της δεκαετίας του 70 (για να μην πώ του 60), τα οποία δεν αξίζει τον κόπο ούτε και τα έξοδα για να βελτιωθούν και τρέχουν stock μέχρι την οριστική τους διάλυση!
Το Suzuki LG στο οποίο αναφέρεσαι ο οδηγος του το αγόρασε σε άθλια κατάσταση και έφαγε απίστευτες ώρες ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ για το κάνει ανακατασκευή απο την πρώτη μεχρι την τελευταία βίδα.
Σε αγώνα trial που συμμετύχε ενω ήταν ανετα μέσα στα κύπελλα προτίμησε σε δυσκολο εμπόδιο να κάνει πίσω για να μην το γρατζουνίση και έχασε το κύπελλο.
Τόση ειναι η καψούρα του με το οχημα.
πιστευω οτι δεν πρέπει να χλευάζουμε τετοιους ανθρώπους.

Αυτό πάντως :
Άλλωστε κάθε διοργάνωση στο χώρο -ανεξάρτητα επιπέδου, επιτυχίας κλπ- αξίζει σίγουρα συγχαρητηρίων ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!
Ερχεται σε αντίθεση μέ αυτό :
νομίζω ότι δεν χρειαζόταν καμμία προβολή εφόσοσν αποτελούσε μια παρωδία αγώνα με πολυ πρόχειρο στήσιμο
Τέλος πάντων πίστευω οτι ήσουν λίγο παραπάνω σκληρος στην κριτική σου απο οτι επρεπε και εγω ήμουν λιγο παραπάνω οξύθημος απο οτι επρεπε.
Και οι δύο εχουμε το δίκιο μας και τα λάθη μας.

Ολά καλα και πάμε για καλύτερα στο μέλλον.
ΛΕΣΧΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗΣ ΛΕΣΒΟΥ
http://www.lesvos4x4.com
Post Reply

Return to “4X4 Magazine”