ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by sv2ipw stelios »

Πολλές φορές ίσως θα σας χρειάστηκε να τοποθετήσετε σπείρωμα ή ένα παξιμάδι σε μία επιφάνεια που δεν μπορούσατε να κολλήσετε(πχ το Αλουμίνιο) ή σε μία τυφλή τρύπα που δεν μπορούσατε να πιάσετε κόντρα το παξιμάδι.
Για όλες αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει η λύση του Nutsert-Rivenut ή περτσίνι σπειρώματος

Image
Image

Γνώριζα απο καιρό την ύπαρξη του ως ειδικό αεροδιαστημικό προϊόν, αλλά δεν μπορούσα να βρώ την πρέσσα ή αλλιώς, τον ειδικό περτσιναδόρο που χρειάζεται, ώσπου μετά την επισκεψή μου πρόσφατα στη Ν. Χίο και στον Φίλο τον Λάμπρο μου σύστησε κάποια γνωστή φίρμα . όταν ήρθα σε επαφή με το κατάστημα για να πάρω την πρέσσα, είδα ότι ενώ το κόστος για τα συγκεκριμένα περτσίνια είναι μηδαμινό αντίθετα το κόστος της πρέσσας είναι περίπου στα 80€ και για κάθε τσόκ διατομής ,χρειάζεσαι άλλα 20€.
Υπάρχουν δε και τα πνευματικά, τα οποία έχουν πάνω από 300€
Image
Image

Επειδή το εργαλείο αυτό δεν το χρειάζομαι για επαγγελματικούς λόγους αλλά για το χόμπι μας, δεν ήμουν διατεθημένος να δώσω τόσα χρήματα για ένα δύο περτσίνια που θα χρειαστεί να βάλω.
Στο ίντερνετ-E-BAY θα βρείτε το εργαλείο σε αρκετά καλή τιμή ....

Εγώ κατέληξα σε μία δική μου πατέντα για να εφελκίσω το περτσίνι και να σφινώσει στην επιφάνεια που θέλω.

Αγόρασα λοιπόν τα ειδικά περτσίνια από 30 τεμάχια για κάθε διατομή βίδας Μ4,Μ5,Μ6,Μ8


Πολύ απλά λοιπόν παίρνουμε μία ατσαλόβιδα στην διατομή του περτσινιού και την τοποθετούμε – βιδώνουμε πρώτα ένα παξιμάδι στη βίδα μετά ακολουθεί μία ροδέλα ακολούθως ένα γκρόβερ και τέλος το ειδικό περτσίνι.
Αφού τοποθετήσουμε το παραπάνω σύνολο στην τρύπα που θέλουμε να βάλουμε σπείρωμα κρατάμε με ένα κλειδί την βίδα κόντρα και βιδώνουμε το παξιμάδι , έτσι η βίδα εφελκείει το περτσίνι και δένει πάνω στη λαμαρίνα . Το σύνολο έχει απίστευτη αντοχή πιστέψτε με.

Image
Image
Image
Image
Image

ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
Image

Μετά από έρευνα διαπίστωσα ότι και άλλοι είχαν την ίδια σκέψη ώς πρός τον εφελκισμό με τα ανάλογα αποτελέσματα.
Image

Να σημειώσω απλά ότι στην αγορά υπάρχουν και περτσίνια με μπουζόνι.

http://images.google.gr/imgres?imgurl=h ... start%3D18
Last edited by sv2ipw stelios on Sat Dec 19, 2009 15:17, edited 1 time in total.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by ΒΑΙΟΣ »

:o :o :o :o Καλά είσι ο Κυρος ο γρανάζης????????????????????????????
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
astraxan
Posts: 13
Joined: Wed Jun 17, 2009 12:24
Location: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Contact:

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by astraxan »

Μπράβο Στέλιο πολλή καλό.
User avatar
gvp
Posts: 122
Joined: Thu Jun 18, 2009 12:28

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by gvp »

πολυ ωραιο!!!
"With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high..." Ayrton Senna
SAV
Posts: 17
Joined: Wed Jun 17, 2009 22:18
Location: Αθήνα

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by SAV »

Πολύ καλό! Ωραία πατέντα!
Τα πριτσίνια αυτά τα βρίσκεις στην Ελληνική αγορά?
Σπύρος
LC 90, V6, 3.400cc, manual, 3d,
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by sv2ipw stelios »

Τα περτσίνια αυτά κυκλοφορούν στην Ελλάδα σε μετρικές διαστάσεις Μ3-Μ4-Μ5-Μ6-Μ8, εγώ τα παρήγγειλα από το κατάστημα χρωμάτων σιδερικών της γειτονιάς μου.
Το κόστος τους είναι σαν τα κοινά περτσίνια.
Υπάρχουν σε αλουμινένια και ατσάλινα...στις φωτογραφίες χρησιμοποίησα ατσάλινα.
Στο εξωτερικό υπάρχουν και σε ίντσες.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
SAV
Posts: 17
Joined: Wed Jun 17, 2009 22:18
Location: Αθήνα

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by SAV »

Ευχαριστώ συνάδελφε! :)
Σπύρος
LC 90, V6, 3.400cc, manual, 3d,
User avatar
PanosXJ
Posts: 1065
Joined: Thu Jun 18, 2009 13:47

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by PanosXJ »

....αγαπητέ Στέλιο δεν φαντάζεσαι για πόσο καιρό φλερτάρω την αγορά της πρέσσας αυτής και όλο την αναβάλλω λόγω της τιμής της και λόγω άλλων πρωτεραιοτήτων....σήμερα έδωσες απάντηση σε ένα απο τα πολλά μικρά 'η μεγάλα προβλήματά μου...σε ευχαριστώ!!!!!!


(...η γέφυρα του βοηθητικού στο τζίπ μου έχει 4 βίδες στις 4 γωνίες της και τα παξιμάδια είναι κολλημένα εσωτερικά των 2 κοιλοδοκών που εδράζεται το σασί...το 1 παξιμάδι ξεκόλλησε και δεν υπάρχει πρόσβαση στο εσωτερικό του κοιλοδοκού ώστε να επανασυγκολληθεί ή να βάλω ένα παξιμάδι χωρίς κόλλημα...η μόνη λύση είναι να ανοίξω τρύπα στον κοιλοδοκό στο πλάϊ για να βάλω το παξιμάδι και να το κρατάω κόντρα με το κλειδί...πιστεύεις ότι αυτή η μέθοδος με το περτσίνι αντέχει να "κρατήσει" το βάρος του βοηθητικού και του σαζμάν μαζύ με τις άλλες 3 βίδες;...)
It's an XJ thing, you wouldn't understand!
XJ RULZZZZZZ!!!
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by sv2ipw stelios »

Πιστεύω ότι αν βάλεις το ατσάλινο θα το κρατήσει, αλλά ίσως να είναι σε ίντσες το σπείρωμα, οπότε πρέπει να τα παραγγείλεις από το εξωτερικό.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Post by kostas_e.p »

εγω θα θελα να ρωτησω το κατα ποσο κάλα μαγκωνει το πριστινι στην λαμαρινα ετσι ωστε να μην γυρνα οταν βιδωνουμε?

το ρωταω γιατι πολλα πριτσινια απλα που δεν ετυχε να σφυξουν φερνανε φολτες μονα τους............ :D
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”