Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

actionst225
Posts: 3
Joined: Tue Jul 14, 2009 16:20

Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by actionst225 »

Σας καλω ολους να εξετασουμε την νομιμοτητα & συνταγματικοτητα των παραπανω μετρων με σκοπο την καταθεση προσφυγης.
Θεωρω εντελως απαραδεκτη την επιβολη α) περιβαλλοντικων τελων για αυτοκινητα οποιασδηποτε παλαιοτητας με την προυποθεση οτι περνουν κανονικα ΚΤΕΟ β) εκτακτης εισφορας δεδομενου οτι ολοι εχουμε φορολογηθει ηδη για τα εισοδηματα μας γ) επιπροσθετων τελων κυκλοφοριας δεδομενου οτι δεν εχουμε δρομους βλεπε: Ε.Ο Αθηνων-Πατρων.
Θεωρω επισης απαραδεκτο εξαιτιας των παραπανω, να απαξιωνεται η περιουσια μας κατα τετοιο τροπο ωστε να μην μπορουμε να αμυνθουμε ( π.χ πουλωντας το ασυμφορο πια αυτοκινητο μας-δεν το παιρνει κανεις ) κανοντας μας ετσι ομηρους για να συντηρουμε ενα αναλγητο κρατος που δεν μας προσφερει τιποτα.
Ας δειξουμε στους 300 φωστηρες που μας πουλανε περιβαλλοντολογικη ευαισθησια κυκλοφορωντας με ιβριδικα LEXUS των 70000 Ευρω, οτι ειμαστε σκεπτομενα ατομα και οχι κοροιδα.
Ηλιας
Toyota Landcruiser 90
BF Goodrich M/T's 235-80-17
Koni Heavy Track Raid OME 5cm lift
Sonoran Steel front diff drop spacers and adjustable panhard rod
SAV
Posts: 17
Joined: Wed Jun 17, 2009 22:18
Location: Αθήνα

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by SAV »

Καλή ιδέα!
Υπάρχει τρόπος να οργανωθούμε?
Σπύρος
LC 90, V6, 3.400cc, manual, 3d,
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by friar »

Ο ίδιος μαλάκας που πλήρωσε τα υβριδικά Lexus θα πληρώσει και την υπόλοιπη ζημιά
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Φωκίων

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by Φωκίων »

Καυστικός αλλα και ευστοχος οπως παντα....
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by friar »

Ποιός είναι καυστικός :?:
Επρεπε να με εβλεπες το πρωϊ στην Τράπεζα να μου τα παίρνουν διπλά για να μου δώσουν τα μισά.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Φωκίων

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by Φωκίων »

Σταθη μου...
δυστυχως δεν ειναι μονο οι 300.....
ειναι και καποιοι αλλοι ακομα.....

τεσπα.
πληρωσε για το χρεπι σου να πληρωσω για το χρεπι μου να πληρωσει για το χρεπι του....

γιατι οποιος μπορουσε να αλλαξει αυτοκινητο με καινουργιο τη σημερον ημερα 100 και 200 και 300 ευρω παραπανω τελη δεν τον εκαιγαν.....

κι αν δεν ειχαν λεφτα για να πριμοδοτουν αποσυρση με 2 και 3 χιλιαδες ευρω
αν ηθελαν να προμοταρουν ενα καθαρο περιβάλλον ( υποτιθεται αυτο δεν ηθελαν???)
κι οχι τι θα τσεπωναν
θα πριμοδοτουσαν την υγραεριοκινηση...
και λιγοτερα κεφαλαια θα εφευγαν προς τα εξω αντι για αγορα νεων αυτοκινητων
και οι μαντρες και τα συνεργεια και τα ανταλακτικα δεν θα πεθαιναν
και η τσεπη μας θα κρατιωταν καπως...

αλλα τι να λεμε....
User avatar
jeep2008
Posts: 21
Joined: Thu Jun 25, 2009 10:43

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by jeep2008 »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.Πειτε ιδεες!!
User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

actionst225 wrote:Σας καλω ολους να εξετασουμε την νομιμοτητα & συνταγματικοτητα των παραπανω μετρων με σκοπο την καταθεση προσφυγης.
Θεωρω εντελως απαραδεκτη την επιβολη α) περιβαλλοντικων τελων για αυτοκινητα οποιασδηποτε παλαιοτητας με την προυποθεση οτι περνουν κανονικα ΚΤΕΟ β) εκτακτης εισφορας δεδομενου οτι ολοι εχουμε φορολογηθει ηδη για τα εισοδηματα μας γ) επιπροσθετων τελων κυκλοφοριας δεδομενου οτι δεν εχουμε δρομους βλεπε: Ε.Ο Αθηνων-Πατρων.
Να ξεκαθαρισω εξαρχης οτι η αυξηση των τελων με τσουζει και μενα το ιδιο. Ομως το οτι ενα παλιο αυτοκινητο εχει περασει ΚΤΕΟ δεν σημαινει οτι δεν ρυπαινει πολυ περισσοτερο απο ενα συγχρονης τεχνολογιας. Ισως ειναι καλυτερο να μου πουν πληρωσε μεγαλυτερα τελη αφου ρυπαινεις πιο πολυ,παρα να μου λεγανε απαγορευεται να κυκλοφορεις γιατι ρυπαινεις. Την εκτακτη εισφορα,(αν εννοεις τα επιπλεον τελη πανω απο τα 2000κ.ε.) μαλλον μονιμη την βλεπω.

Φωκιωνα,η πριμοδωτηση της υγραεριοκινησης ειναι πραγματι καλη σαν ιδεα,ομως ποσοι θα διναν 1-1.5 χιλιαρικο που κανει η τοποθετηση της οταν μια φορα παραπανω κανει το ιδιο το αυτοκινητο του?
Και μια διευκρινηση. Πασοκος δεν ειμαι,αλλα με τα χαλια που εχει η εθνικη οικονομια και για να συμαζευτουν λιγο τα πραγματα, ας κανουμε ολοι μια μικρη θυσια. Παρακληση. Μην βαρατε ολοι μαζι,γιατι ειμαι ηλικιομενος και δεν αντεχω. :D
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
actionst225
Posts: 3
Joined: Tue Jul 14, 2009 16:20

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by actionst225 »

Η ιδεα ειναι να συνταχθει ενα εντυπο προσφυγης, βασισμενο σε νομικα επιχειρηματα το οποιο ο καθενας μας θα μπορει να καταθεσει στο πρωτοκολλο της Δ.Ο.Υ που ανηκει. Οποιαδηποτε βοηθεια απο τους τυχον νομικους στην κοινοτητα μας θα ειναι ευπροσδεκτη. Μακαρι, να μπορουσαμε να συννενοηθουμε ΟΛΟΙ και να μην τους τα πληρωσουμε. Τι θα κανουν θα μας βαλουν ολους φυλακη ? Δεν χωραμε. Να ελεγξουν δεν ελεγχουν διοτι ειναι αναποτελεσματικοι. Πως αλλιως θα κυκλοφορουσαν τοσοι με απληρωτα τελη παρελθοντων ετων χωρις προβλημα ? Ποτε σας σταματησαν τελευταια, για να ελεγξουν οτιδηποτε οσον αφορα το αυτοκινητο σας ? Δεν βλεπετε τι κυκλοφορει ? Αυτοκινητα που καπνιζουν, χωρις φωτα, τρακαρισμενα, ανασφαλιστα κ.λ.π Ετσι λοιπον καταφευγουμε στον ευκολο τροπο δηλ. να τους παρει ολους η μπαλα, επιβραβευοντας ετσι-αλλη μια φορα-τους παρανομους και να την πληρωσουν τα φιλοτιμα κοροιδα που τοσα χρονια συναινουν στην δηθεν βελτιωση της οικονομιας. Συμφωνω οτι η οικονομια εχει τα χαλια της, αλλα, εχει αποδειχθει οτι οι οποιες προσπαθειες ανακαμψης καταληγουν στις τσεπες καποιων που ετσι εχουν εξασφαλισει και τα δισεγγονα τους.
Ηλιας
Toyota Landcruiser 90
BF Goodrich M/T's 235-80-17
Koni Heavy Track Raid OME 5cm lift
Sonoran Steel front diff drop spacers and adjustable panhard rod
loutrokampines
Posts: 74
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:17

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by loutrokampines »

Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ wrote:
actionst225 wrote:Σας καλω ολους να εξετασουμε την νομιμοτητα & συνταγματικοτητα των παραπανω μετρων με σκοπο την καταθεση προσφυγης.
Θεωρω εντελως απαραδεκτη την επιβολη α) περιβαλλοντικων τελων για αυτοκινητα οποιασδηποτε παλαιοτητας με την προυποθεση οτι περνουν κανονικα ΚΤΕΟ β) εκτακτης εισφορας δεδομενου οτι ολοι εχουμε φορολογηθει ηδη για τα εισοδηματα μας γ) επιπροσθετων τελων κυκλοφοριας δεδομενου οτι δεν εχουμε δρομους βλεπε: Ε.Ο Αθηνων-Πατρων.
Να ξεκαθαρισω εξαρχης οτι η αυξηση των τελων με τσουζει και μενα το ιδιο. Ομως το οτι ενα παλιο αυτοκινητο εχει περασει ΚΤΕΟ δεν σημαινει οτι δεν ρυπαινει πολυ περισσοτερο απο ενα συγχρονης τεχνολογιας. Ισως ειναι καλυτερο να μου πουν πληρωσε μεγαλυτερα τελη αφου ρυπαινεις πιο πολυ,παρα να μου λεγανε απαγορευεται να κυκλοφορεις γιατι ρυπαινεις. Την εκτακτη εισφορα,(αν εννοεις τα επιπλεον τελη πανω απο τα 2000κ.ε.) μαλλον μονιμη την βλεπω.

Φωκιωνα,η πριμοδωτηση της υγραεριοκινησης ειναι πραγματι καλη σαν ιδεα,ομως ποσοι θα διναν 1-1.5 χιλιαρικο που κανει η τοποθετηση της οταν μια φορα παραπανω κανει το ιδιο το αυτοκινητο του?
Και μια διευκρινηση. Πασοκος δεν ειμαι,αλλα με τα χαλια που εχει η εθνικη οικονομια και για να συμαζευτουν λιγο τα πραγματα, ας κανουμε ολοι μια μικρη θυσια. Παρακληση. Μην βαρατε ολοι μαζι,γιατι ειμαι ηλικιομενος και δεν αντεχω. :D
Δηλαδη ενας που πληρωνει τα κερατα του σε τελη κυκλοφοριας επειδη δεν μπορει να αγορασει αυτοκινητο euro4 δεν ρυπαινει επειδη πληρωνει:?: Εγω ας πουμε με αυτοκινητο του 97 δεν μπαινω καθολου κεντρο και στην ουσια το χρησιμοποιω σχεδον μονο σε εκδρομες ,βολτες,και ποτε ασκοπα.Συνεπως αρκετοι με αυτοκινητα παλαιοτερης τεχνολογιας λογω του οτι μπορει να κυκλοφορουν σχεδον καθολου, ρυπαινουν λιγοτερο απο αλλους με μοντελα πολυ προσφατα που το παιρνουν για να πανε στο περιπτερο :ugeek:
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”