Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Φωκίων

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Φωκίων »

Ηρακλη.
my bad.
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by stavrosd »

Ηρακλή κάθε άποψη είναι ανεκτή και σεβαστή αλλά όχι ο κάθε τρόπος έκφρασης!
Έχω ακούσει και διαβάσει και άλλους να λένε "καλά και αυτός που πήγε και στάθηκε" ή "εγώ όταν πώ με το παιδί μου το έχω αγκαλιά και κάθομαι στο διάολο ποτέ τόσο κοντά"κ.α. κανέναν όμως να τον λέει "τον μεγαλύτερο μαλάκα εκει μέσα" τον άνθρωπο!
Αλλά ξέρεις κάτι έχω ακούσει και άλλους και μάλιστα αυτό είναι και το πιστεύω το δικό μου οτι "Έτσι χαλάρά που ήταν τα πράγματα όλοι μας είχαμε παρασυρθεί και καθόμασταν σε επικίνδυνα σημεία όπως αποδείχθηκε".
Το μόνο λάθος του πατέρα (και οποιουδήποτε μπορεί να ήταν στη θέση του ) είναι οτι πίστεψε την οργάνωση! Πίστεψε οτι είχαν κάνει σωστά τη δουλειά τους! Πίστεψε αυτό που του είπαν υπεύθυνοι και καταξιωμένοι κατα τα άλλα άνθρωποι! Αυτοί που επι χρόνια κάνουν έναν απο τους καλύτερους αγώνες παγκοσμίως!

Κάνω αυτήν την ανούσια για το γεγονός "κόντρα" γιατί σε όλες τις εκδοχές της καθημερινότητάς μας έχουμε κάνει αυτονόητο οτι όλα πρέπει να τα ξέρουμε απο πρώτο χέρι για να λειτουργήσουν σωστά, και τελικά έτσι καταλήγει να γίνετε το κάθετι στο κωλοχανείο μας.
Πρέπει να σταματήσουμε να το θεωρούμε αυτονόητη την "κοινή λογική", και να λειτουργούμε σωστά.
Όπως λες και εσύ
Caravan wrote:Γιατί ψάχνεις συνέχεια την κοινή λογική των άλλων, εσύ δεν πρέπει να έχεις;
ο καθένας έχει τη δικιά του "κοινή λογική"!
Και ο πατέρας του μικρού και οι άλλοι τριάντα που ήταν γύρω γύρω είχαν την "κοινή λογική" ...αλλά τελικά δεν επιλέξανε την σωστή. Μάλλον δεν είναι και τόσο "κοινή" τελικά!

Είναι σαφές οτι διαφωνούμε και επι της ουσιας λίγη σημασία έχει τι λέμε εμείς!
Δημητριάδης Σταύρος
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by mitsos »

Σταυρο, η κοινη λογικη ειναι κατι που ο καθενας μας διαθετει κ πρεπει να την χρησιμοποιει χωρις να επαναπαυεται.
Να σου θυμισω οταν ειχα μπει σε μια ειδικη να σε φωτογραφησω απο ολο το χωρο διλεξα να σταθω πισω απο εναν ευκαλυπτο (τον μοναδικο που βρηκα) γιατι κατεβαινες κατηφορικο κομματι με πολλα χιλιομετρα κ θεωρησα οτι αν μια στο εκατομμυριο εχανες τον ελεγχο μπορει κ να βρισκοσουνα εκει!
Κανεις δεν μου υποδειξε το σημειο αλλα ηταν κοινη λογικη για μενα να σε περιμενω εκει για μια φωτογραφια κ οχι καταμεσης στο χωραφι ασχετα αν ημουνα κ στις 2 περιπτωσεις πισω απο την κορδελα.

Αν καποιος υπευθυνος δλδ σε "ξεχασει" η αμελησει να σε ενημερωσει (ασχετα με τις ευθυνες που θα καταλογιστουν εκ των υστερων πρεπει κ εσυ να ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.

Στην τελικη να το κανουμε ποιο χοντρο: αν καποιος "υπευθυνος" σου πει να πας να πηδηξεις απο την ταρατσα θα το κανεις με κλειστα ματια η θα το κρινεις με την δικια σου λογικη κ δεν θα το κανεις?

Ασχετα λοιπον με ταμπελες κ υποδειξεις πρεπει παντα να λειτουργει το μυαλο μας κ λειπει η ταμπελα του "wet floor" που εγραψα παραπανω δεν κανει κακο να κοιταμε κ λιγο κατι γιατι πιθανον οταν το πατωμα γυαλιζει να γλυστραει κι ολας!

Στην τελικη εγω προτειμω να προφυλαξω τον εαυτο μου (γιατι εγω πρωτα θα υποστω τις συνεπειες) κ μετα να εχω να ριξω ευθυνες σε καποιον......
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by stavrosd »

Κααρχην το παράδειγμά σου δεν το εντάσσω στην "κοινή λογική". Αλλουνού "κοινή λογική" είναι "πωπω πολύ επικίνδυνο σπόρ μα πώς πάνε τα παιδιά τους να τα βλέπουν!?" έτσι απλά και ισοπεδωτικά. Άλλη λέει "καλά αυτοί πάνε αργά και το΄μπα να γυρίσει δε θα φτάσει μέχρι εδώ".....
Κοινό λέμε κάτι που το έχουμε όλοι ίδιο και προφανώς δεν ισχύει!
Εαν οι ειδικοί με βεβαιώσουν οτι είναι ασφαλές ακόμη ακαι απο τον παράθυρο μορεί να πηδήξω. Θα έχουν πάρει τα μέτρα τους απο την άλλη μεριά!

Πώς εμπιστεύεσαι στο λουναπαρκ να μπείς στο τρενάκι ή το σφυρί ή όπου τέλος πάντων?
Πώς μπαίνεις σε αεροπλάνο ταξι κτλ
Ξέρεις οτι είναι 100% ασφαλές? Όχι εμπιστεύεσαι...έτσι λειτουργούν όλες οι προηγμένες κοινωνίες!
Δεν διαφωνώ οτι θα πρέπει να παίρνουμε μέτρα αυτοπροστασίας αλλά το πόσα και ποιά θα πάρει ο καθένας μόνος του σίγουρα δεν πρέπει να είναι το ζητούμενο και σίγουρα δεν θα πρέπει να κατηγορούνται για αυτά.
Δημητριάδης Σταύρος
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by mitsos »

stavrosd wrote: Εαν οι ειδικοί με βεβαιώσουν οτι είναι ασφαλές ακόμη ακαι απο τον παράθυρο μορεί να πηδήξω. Θα έχουν πάρει τα μέτρα τους απο την άλλη μεριά!
Ο συλλογισμος σου Σταυρο μου ξεκιναει με ενα μεγαλο λαθος.
Το οτι δεν σε ενημερωσαν οτι εκει ειναι επικινδυνο να εισαι, μην θεωρεις οτι σημαινει "ειναι ασφαλες".
Αν ειχανε πει "οι θεατες καθονται εκει" ειναι εγκληματιες.
Αν απλα δεν ειχαν πει τπτ κ δεν τους ειχανε διωξει κ απο κει, τοτε ειναι αμελεια (εγκληματικη αμελεια στην συγκεκριμενη περιπτωση)
Το θεμα ειναι οταν πας να παρακολουθησεις κατι κ δεν σου λενε που να πας, πας εκει που σου λεει η λογικη ΣΟΥ.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Nicolas »

Πρέπει να είσαι μέλος για να το δεις...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Φωκίων

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Φωκίων »

Σημερα που περασα απεξω ασυναισθητα εκανα το σταυρο μου....
Post Reply

Return to “Αλλοι Αγώνες”