Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Caravan
Posts: 97
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:38

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Caravan »

Nicolas wrote: Δεν είναι υπόθεση λοιπόν το οτι κάποιος έπρεπε να επιβάλλει στους θεατές πού να σταθούν.
Ούτε είναι υπόθεση το γεγονός πως δεν το έκανε κανένας.
Και σίγουρα δεν είναι υπόθεση το οτι σκοτώθηκε ένα παιδάκι λόγω των παραπάνω.
Δεν ξέρω τι συνέβη στον συγκεκριμένο αγώνα αφού δεν ήμουν εκεί αλλά σαν πατέρας 3 παιδιών που έχω παρακολουθήσει αρκετούς αγώνες έχω μία απορία.
Μόνο εγώ έχω δει εκατοντάδες φορές τους κριτές και τους υπευθύνους των αγώνων να φωνάζουν συνέχεια στους θεατές να φύγουν από τα επικύνδυνα σημεία και οι γονείς να τους γράφουν στα @ρχιδι@ τους και να βάζουν και τα παιδάκια τους μπροστά - μπροστά για να βλέπουν καλύτερα;
Να καταλογιστούν μεν ευθύνες σε όσους πρέπει, αλλά ο μεγαλύτερος μαλάκας ήταν ο πατέρας του άτυχου παιδιού και στο τέλος θα τον κάνουμε και ήρωα.
Όλα αυτά τα λέω γνωρίζοντας ότι ούτε στον χειρότερο εχθρό μας δεν θα θέλαμε να ήταν στη θέση αυτού του δυστυχή γονιού.
Λίγο άσχετο μεν, αλλά χθες διάβασα ότι ένας πατέρας συνελλήφθη στην Αμερική γιατί είχε κλειδώσει τα παιδιά του (9 μηνών και 3 χρονών) στο αυτοκίνητο για να πάει σε ένα στρηπτιζάδικο. Τα παιδιά έκλαιγαν, τα άκουσε ένας φορτηγατζής και φώναξε την αστυνομία. Για φανταστείτε αντί του έντιμου φορτηγατζή να τα είχε βρει πρώτος κανένας ανώμαλος. Την ίδια κατάληξη θα είχαν κι αυτά και ο πατέρας θα χτυπιόταν ότι του τα απήγαγαν.
Ηρακλής
Φωκίων

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Φωκίων »

Caravan wrote: αλλά ο μεγαλύτερος μαλάκας ήταν ο πατέρας του άτυχου παιδιού και στο τέλος θα τον κάνουμε και ήρωα.
Ευτυχως που ο περισσοτερος κοσμος διαφωνει μαζι σου...
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by friar »

tsep wrote:Παραίτηση Μανώλη Χαλιβελάκη 15/4/2010 9:16 πμ





Με την παρακάτω επιστολή, την οποία δημοσιεύουμε αυτούσια, ο Μανώλης Χαλιβελάκης παραιτήθηκε από την θέση του στην ΕΘΕΑ αλλά και από την ιδιότητα του αλυτάρχη και αγωνοδίκη.


Προς:Πρόεδρο και ΔΣ της ΕΛΠΑ
Κοιν.:Προεδρο και μέλη ΕΘΕΑ

12/4/2010



Κύριοι,
Μετά τα θλιβερά γεγονότα που συνέβησαν την Κυριακή 11/4/2010 κατά την διεξαγωγή παιδειάς στο χώρο του AUTO FESTIVAL στο Πολυδένδρι Αττικής, σας ενημερώνω ότι δεν μπορώ να προσφέρω άλλο της υπηρεσίες μου στο χώρο των αγώνων αυτοκινήτου, παραδίδοντάς σας την ταυτότητα του αλυτάρχη και του αγωνοδίκη όπως επίσης σας δηλώνω ότι παραιτούμαι και από μέλος της Εθνικής Επιτροπής Αγώνων, χωρίς αυτό να με απαλλάσσει από τις όποιες ευθύνες μου καταλογίσει η δικαιοσύνη.

Σας Ευχαριστώ όλους για την άψογη συνεργασία μας και σας εύχομαι να συνεχίσετε το έργο σας με επιτυχία.


ΜΑΝΩΛΗΣ ΧΑΛΙΒΕΛΑΚΗΣ


rally.gr

Yuppi....
Να ηχήσουν οι τρομπέτες και να κτυπήσουν τα τύμπανα.
Έχουμε το εξιλαστήριο θύμα και το παραδίδουμε πρόβατο επί σφαγή στον όχλο.
Τώρα μπορούμε να συνεχίσουμε. Οι αγώνες είναι ασφαλείς.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by friar »

caravan
τι συ διέφυγε φραγμού οδόντων????
και πρίν σου ξεφύγουν και άλλα δες αυτό --> http://www.xwmatinos.gr/xwma/modules.ph ... e&sid=1259
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by stavrosd »

Caravan wrote:Να καταλογιστούν μεν ευθύνες σε όσους πρέπει, αλλά ο μεγαλύτερος μαλάκας ήταν ο πατέρας του άτυχου παιδιού και στο τέλος θα τον κάνουμε και ήρωα.
:evil: :evil: μεγάλε σοφέ πατέρα που μόνο εσυ αγαπάς τα παιδιά σου...ποτέ να μη τύχει το παραμικρό στα παιδάκια σου αλλα έλεος!!!! :evil: :evil: :evil:
friar wrote:Yuppi....
Να ηχήσουν οι τρομπέτες και να κτυπήσουν τα τύμπανα.
Έχουμε το εξιλαστήριο θύμα και το παραδίδουμε πρόβατο επί σφαγή στον όχλο.
Τώρα μπορούμε να συνεχίσουμε. Οι αγώνες είναι ασφαλείς.
Θεωρώ οτι καλώς παραιτήθηκε και θα έπρεπε να το κάνουν και άλλοι!
Το γεγονός ήταν τραγικο απο κάθε άποψη και το σωστό είναι οι υπευθυνοι για πρόβλεψη και αποφυγή τέτοιων καταστάσεων, αμη τι άλλο να απομακρυνθούν απο τη θέση τους, και λόγω ικανοτήτων αλλά κυρίως για λόγους ηθικής!
Δεν είναι για πανηγυρισμούς τίποτα γύρο απο το περιστατικό αλλά σαφώς είναι το ορθό και για αυτό επικροτείτε!

Δεν πρέπει να περάσει αλαφρά τη καρδία και να ξεχαστεί.Τέτοιες κινήσεις συνάδουν με τη βαρύτητα του γεγονότος (και πρέπει να γίνουν και άλλες).

Οι αγώνες έχουν δρόμο να γίνουν ασφαλείς αλλά καταστάσεις σαν αυτή έχουν θεωρητικά προβλεφθεί και δεν θα έπρεπε να μπορούν να συμβούν.
Δε λέμε οτι έφυγε στη ευθεία πήδηξε πάνω απο τις μπαριέρες και έσκασε στο πλήθος, ο οδηγός απλά έχασε μια φουρκέτα τί πιο πιθανό και "μέσα στο πρόγραμμα".
Ολοι ξέρουμε οτι και οι κανονισμοί υπάρχουν και οι γνώσεις για να αποφευχθούν τέτοια περιστατικά, αλλά τίποτα απο τα δύο δεν εφαρμόστηκε και είχε αυτό το τραγικό αποτέλεσμα.
Ναι αν φύγουν αυτοί που δεν τήρησαν τα αυτονόητα και έρθουν κάποιοι(ή συνειδητοποιηθούν αυτοί που μείνουν) που το κάνουν οι αγώνες θα είναι πιο ασφαλείς. (ελπίζω :roll: )
Δημητριάδης Σταύρος
Caravan
Posts: 97
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:38

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Caravan »

Φωκίων wrote:
Caravan wrote: αλλά ο μεγαλύτερος μαλάκας ήταν ο πατέρας του άτυχου παιδιού και στο τέλος θα τον κάνουμε και ήρωα.
Ευτυχως που ο περισσοτερος κοσμος διαφωνει μαζι σου...


Δικαιωμά τους να πιστεύουν ότι θέλουν.
Ο γονιός είναι υπεύθυνος για τα παιδιά.
Ασχέτως αν άλλοι φέρουν την ευθύνη για το που βρισκόταν ο κόσμος (να τιμωρηθούν παραδειγματικά αν έτσι πρέπει), ο πατέρας είναι αυτός που θα ζήσει για όλη την ζωή του με τις τύψεις του αδικοχαμένου του παιδιού και θα βαράει το κεφάλι του για την πουτ@ν@ την στιγμή που βρισκόταν στο σημείο που βγήκε το αυτοκίνητο.
Δηλαδή δεν πρέπει να παίρνουμε από μόνοι μας προφυλάξεις για να συμβούν όσο το δυνατόν λιγότερα στα παιδιά μας ακόμα και όταν οι υπεύθυνοι δεν ξέρουν τη δουλειά τους;
Ηρακλής
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by stavrosd »

Θα παραβλέψω το "μαλάκας" !
Ναι ο Πατέρας θα κοπανάει το κεφάλι του γιατι εμπιστεύτηκε τους ειδικούς!!! και πραγματικά τρομάζω στην ιδέα του πώς θα μαζέψει τα κομμάτια του , αλλά είναι ο τελευταίος που θα έπρεπε να του καταλογίζονται ευθύνες!
Πρώτον δεν υπήρχε κανένας να του υποδείξει οτι δεν έπρεπε να κάθετε εκεί (θα μου πείς δεν το βλεπε? ...Πρόσεξες στο video πόσος κόσμος ήταν γύρω γύρω?!!!)
Όπως και ο οδηγός δε φέρει ευθύνη για το ατύχημα αφού ο άνθρωπος εμπιστεύθηκε και πλήρωσε τους ειδικούς έτσι και ο θεατής ακόμη πιο χαλαρός και σε διάθεση βόλτας εμπιστεύτηκε τους ειδικούς που άφηναν να γίνει ο αγώνας υπο αυτές τις συνθήκες θεωρώντας τον ασφαλές. Το λέν οι ειδικοί αυτοί ξέρουν!

Η μόνη ευθύνη του φουκαρά είναι που δεν έχει συνειδητοποιήσει σε τί μπουρδέλο ζούμε! :evil: :evil:
Δημητριάδης Σταύρος
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by friar »

Λοιπόν δεν ήμουν εκεί για να γνωρίζω πρώτο χέρι.
Κατά μία περιγραφή τα θύματα δεν στεκόντουσαν στο σημείο εκείνο αλλά κινούντο από την είσοδο προς το εσωτερικό του χώρου.
Επομένως τα περί επίβλεψης ανηλίκου και αυτοπροστασίας αν και πάντα έχουν μερίδιο δεν είναι τα απόλυτα κριτήρια.
Αλλού είναι το φταίξιμο.

Δεν καταλογίζω ευθύνες για κανένα περιστατικό την στιγμή που έχουν αναλάβει οι αρμόδιοι.
Παράκληση θερμή θέλω να απευθύνω σε όλους μας. Λίγη κοινή λογική και υπακοή στις οδηγίες των υπευθύνων.
Και για τους οργανωτές, κανένα μέτρο ασφαλείας δεν είναι υπερβολικό ούτε και ποτέ αρκετό.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
manos
Posts: 147
Joined: Tue Jun 16, 2009 23:33

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by manos »

δειτε πως αντιδρούμε σε πιθανό κίνδυνο :

ο EL EM :

θεωρητικά είμαστε αρκετά έμπειροι, είχαμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης και η οργάνωση το μέγιστο! Όλοι μας είδαμε τον κόσμο εκεί που στεκόταν και όλοι μας είπαμε μέσα μας «σιγά μην φθάσει αυτοκίνητο εκεί». Μας νίκησε η χαλαρότητα της εκδήλωσης. Κρίμα!

ολο το σχόλιο http://www.xwmatinos.gr/xwma/modules.ph ... e&sid=1257

Και κατι άλλο , και εγω παω με τους γιους μου σε αγώνες ραλλυ , καθομαστε όμως ΑΠΕΝΑΝΤΙ από εκεί που θα σπρωξει η φυγόκεντρη δύναμη το αυτοκίνητο ( δεν ειναι ΟΛΟΙ Loeb !! ). Βαρύς ο χαρακτηρισμός του caravan για τον πατερα , αλλα αυτός ο πατερας θα εχει τύψεις συνείδησης σε όλη του τη ζωή.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Nicolas »

Αν και δεν συμφωνώ με τον τρόπο που εξέθεσε τις απόψεις του ο caravan
αλλά το νόημα με βρίσκει και μένα σύμφωνο.

Η χαλαρότητα που επέδειξαν όλοι όπως είπε και ο EL EM, δεν αναφερόταν προς τα παιδιά τους.
Αν ο EL EM (το όνομα είναι απλό παράδειγμα), είχε τα δικά του παιδιά εκεί δεν θα έδειχνε την ίδια χαλαρότητα.

Έχω βρεθεί να τσακώνομαι για την ασφάλεια άλλων
και το χειρότερο είναι πως έχω βρεθεί να μου την λένε για το μέρος που κάθομαι
και να απαντάω "μην σταναχωριέσαι, το έχω υπόψιν"...
Τουλάχιστον όμως αναγνωρίζω την δική μου ευθύνη.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Αλλοι Αγώνες”