Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

User avatar
atlasteam
Posts: 186
Joined: Thu Jun 25, 2009 09:03
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by atlasteam »

lker wrote:http://troktiko.blogspot.com/2010/04/bl ... _1459.html

"Τελικά κανένας δεν θα τιμωρηθεί για τον νεκρό ανήλικο που σκοτώθηκε στον αγώνα που έγινε στο Πολυδένδρι; ο οδηγός δεν φταίει σύμφωνα με τον εισαγγελέα και οι διοργανωτές δεν έχουν καμία ευθύνη σύμφωνα με τους κανονισμούς. Άρα πως πέθανε το μικρό και πως τραυματίστηκε σοβαρά ο αδερφός του(είναι ήδη καλύτερα) και ο μπαμπάς του;
Καλά σε αυτό το κράτος λίγη τσίπα δεν υπάρχει;"
Καλό είναι να μην αναδημοσιεύονται ανακρίβειες ........ ποινικές και αστικές ευθύνες υπάρχουν και εκτός αν δεν κουκουλωθεί το όλο θέμα , θα καταλογιστούν.
Εγώ εκτός από τις ποινικές ευθύνες αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δω τη θέση της ασφαλιστικής εταιρίας που καλύπτει τους αγώνες και εκδηλώσεις της ΕΘΕΑ και αν θα επικαλεστεί βαριά αμέλεια των Οργανωτών για να μην καλύψει το συμβάν.

Συλληπητήρια στην οικογένεια του αθώου και απροστάτευτου παιδιού.
www.atlasteam.gr
when u r upside down and burning .... u went 2 fast !
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by stavrosd »

Nicolas wrote:Σταύρο, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ευθύνες.

Ο κριτής που ήταν κοντά και δεν απομάκρυνε τον κόσμο από τα επικίνδυνα σημεία,
ο υπεύθυνος του αγώνα που ακόμα και αν ανέφερε ο κριτής το πρόβλημα δεν διέκοψε επιτόπου τον αγώνα,
η οργάνωση που είχε ως γιατρό του αγώνα έναν γιατρό ο οποίος δεν μπορούσε να παρεβρεθεί λόγω κωλύματος,
και τέλος ευθύνη έχει όλο το "παρεάκι" συμπεριλαμβανομένου και του αρχίατρου της ΕΘΕΑ Θ.Βουκίδη, ο οποίος απ'ότι έμαθα ήταν παρόν, οι οποίοι αντί να βοηθήσουν στο δυστύχημα έφυγαν νύχτα για να γλυτώσουν το αυτόφορο.
Αυτό είναι ποινικό αδίκημα για έναν γιατρό αν δεν κάνω λάθος...
Πέραν του όρκου που έδωσε και των κυρώσεων από τον ιατρικό σύλλογο.
Συμφωνώ και επαυξάνω απλά όπως είπα και πρίν για όλα αυτά νομικά είναι καλυμμένοι προφανώς, ηθικά όμως?
Ήταν όλα λάθος και όπως διάβασα κάπου "ο θεός των ελληνικών αγώνων έλλειπε".
Πόσες φορές έχεις δει και σε μεγάλες διοργανώσεις (ακόμα και στο Ακρόπολις) ελλείψεις που υπο συνθήκες θα μπορούσαν να έχουν τραγικά αποτελέσματα?
Όπως και στους δικούς μας αγώνες γίνονται συμβιβασμοί απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, δε μπορώ να καταλάβω πώς και γιατί, δεν έκαναν καν τα βασικά...

Κ
αι ερωτώ εγώ τελικά.
Αν η ΕΘΕΑ και όλο το παρεάκι, δεν έχει καμία απολύτως ευθύνη και η ευθύνη βαραίνει μόνο την ασφαλιστική, τότε τί σκατά μεσάζοντας είναι και από που και ως που εκδίδει κανονισμούς και δίνει άδειες τέλεσης αγώνων?

Αν είναι έτσι να κάνουμε μόνοι μας την συμφωνία με την ασφαλιστική να γλυτώσουμε και τα κερατιάτικα της ΕΘΕΑ μαζί με όλα τα παρελκόμενα.
Απο ότι ξέρω/ακούω μπορείς αν κάνεις τέτοια συμφωνία και με τις κατάλληλες διαδικασίες να παρακάμψεις την ΕΘΕΑ, απλά η ΕΘΕΑ επειδή λειτουργεί ως θεματοφύλακας κάποιον κανόνων και λόγω ποσότητας μπορεί και εξασφαλίζει καλύψεις σε χαμηλές τιμές...
atlasteam wrote:Καλό είναι να μην αναδημοσιεύονται ανακρίβειες ........ ποινικές και αστικές ευθύνες υπάρχουν και εκτός αν δεν κουκουλωθεί το όλο θέμα , θα καταλογιστούν.
Εγώ εκτός από τις ποινικές ευθύνες αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δω τη θέση της ασφαλιστικής εταιρίας που καλύπτει τους αγώνες και εκδηλώσεις της ΕΘΕΑ και αν θα επικαλεστεί βαριά αμέλεια των Οργανωτών για να μην καλύψει το συμβάν.
Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά μετά απο τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, πιστεύω οτι το καθεστώς έχει διαμορφωθεί έτσι που δεν θα μπορούν να καταλογιστούν ποινικές ευθύνες.
Όσο αφορά το θέμα της ασφαλιστικής είναι άμεσα συνδεδεμένο με το προηγούμενο.
Αν όντως καταλογιστουν ποινικές ευθύνες σε τρίτους, τότε και η ασφαλιστική θα μπορεί να τις επικαλεστεί... γιαυτό και δε ξέρω και να μπορεί να γίνει αν πρέπει..
Δημητριάδης Σταύρος
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by lker »

atlasteam wrote:
lker wrote:http://troktiko.blogspot.com/2010/04/bl ... _1459.html

"Τελικά κανένας δεν θα τιμωρηθεί για τον νεκρό ανήλικο που σκοτώθηκε στον αγώνα που έγινε στο Πολυδένδρι; ο οδηγός δεν φταίει σύμφωνα με τον εισαγγελέα και οι διοργανωτές δεν έχουν καμία ευθύνη σύμφωνα με τους κανονισμούς. Άρα πως πέθανε το μικρό και πως τραυματίστηκε σοβαρά ο αδερφός του(είναι ήδη καλύτερα) και ο μπαμπάς του;
Καλά σε αυτό το κράτος λίγη τσίπα δεν υπάρχει;"
Καλό είναι να μην αναδημοσιεύονται ανακρίβειες ........ ποινικές και αστικές ευθύνες υπάρχουν και εκτός αν δεν κουκουλωθεί το όλο θέμα , θα καταλογιστούν.
Εγώ εκτός από τις ποινικές ευθύνες αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δω τη θέση της ασφαλιστικής εταιρίας που καλύπτει τους αγώνες και εκδηλώσεις της ΕΘΕΑ και αν θα επικαλεστεί βαριά αμέλεια των Οργανωτών για να μην καλύψει το συμβάν.

Συλληπητήρια στην οικογένεια του αθώου και απροστάτευτου παιδιού.
Θέλεις μήπως να μας πείς ποιες είναι οι ανακρίβειες ? Γιατί φαντάζομαι αναφορικά με τον οδηγό όλο και κάποια πληροφορία θα έχουν μιας και εμπλέκουν τον εισαγγελέα ... για το θέμα των διοργανωτών δεν γνωρίζω τι ισχύει βάσει κανονισμών ... ίσως κάποιος με περισσότερες γνώσεις να μας διαφωτίσει καλύτερα ...
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
ΑΓΓΕΛΟΣ JIMNY Corfu
Posts: 72
Joined: Wed Jul 08, 2009 15:39

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by ΑΓΓΕΛΟΣ JIMNY Corfu »

stavrosd wrote:
Nicolas wrote:Σταύρο, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ευθύνες.

Ο κριτής που ήταν κοντά και δεν απομάκρυνε τον κόσμο από τα επικίνδυνα σημεία,
ο υπεύθυνος του αγώνα που ακόμα και αν ανέφερε ο κριτής το πρόβλημα δεν διέκοψε επιτόπου τον αγώνα,
η οργάνωση που είχε ως γιατρό του αγώνα έναν γιατρό ο οποίος δεν μπορούσε να παρεβρεθεί λόγω κωλύματος,
και τέλος ευθύνη έχει όλο το "παρεάκι" συμπεριλαμβανομένου και του αρχίατρου της ΕΘΕΑ Θ.Βουκίδη, ο οποίος απ'ότι έμαθα ήταν παρόν, οι οποίοι αντί να βοηθήσουν στο δυστύχημα έφυγαν νύχτα για να γλυτώσουν το αυτόφορο.
Αυτό είναι ποινικό αδίκημα για έναν γιατρό αν δεν κάνω λάθος...
Πέραν του όρκου που έδωσε και των κυρώσεων από τον ιατρικό σύλλογο.
Συμφωνώ και επαυξάνω απλά όπως είπα και πρίν για όλα αυτά νομικά είναι καλυμμένοι προφανώς, ηθικά όμως?
Ήταν όλα λάθος και όπως διάβασα κάπου "ο θεός των ελληνικών αγώνων έλλειπε".
Πόσες φορές έχεις δει και σε μεγάλες διοργανώσεις (ακόμα και στο Ακρόπολις) ελλείψεις που υπο συνθήκες θα μπορούσαν να έχουν τραγικά αποτελέσματα?
Όπως και στους δικούς μας αγώνες γίνονται συμβιβασμοί απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, δε μπορώ να καταλάβω πώς και γιατί, δεν έκαναν καν τα βασικά...

Κ
αι ερωτώ εγώ τελικά.
Αν η ΕΘΕΑ και όλο το παρεάκι, δεν έχει καμία απολύτως ευθύνη και η ευθύνη βαραίνει μόνο την ασφαλιστική, τότε τί σκατά μεσάζοντας είναι και από που και ως που εκδίδει κανονισμούς και δίνει άδειες τέλεσης αγώνων?

Αν είναι έτσι να κάνουμε μόνοι μας την συμφωνία με την ασφαλιστική να γλυτώσουμε και τα κερατιάτικα της ΕΘΕΑ μαζί με όλα τα παρελκόμενα.
Απο ότι ξέρω/ακούω μπορείς αν κάνεις τέτοια συμφωνία και με τις κατάλληλες διαδικασίες να παρακάμψεις την ΕΘΕΑ, απλά η ΕΘΕΑ επειδή λειτουργεί ως θεματοφύλακας κάποιον κανόνων και λόγω ποσότητας μπορεί και εξασφαλίζει καλύψεις σε χαμηλές τιμές...
atlasteam wrote:Καλό είναι να μην αναδημοσιεύονται ανακρίβειες ........ ποινικές και αστικές ευθύνες υπάρχουν και εκτός αν δεν κουκουλωθεί το όλο θέμα , θα καταλογιστούν.
Εγώ εκτός από τις ποινικές ευθύνες αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δω τη θέση της ασφαλιστικής εταιρίας που καλύπτει τους αγώνες και εκδηλώσεις της ΕΘΕΑ και αν θα επικαλεστεί βαριά αμέλεια των Οργανωτών για να μην καλύψει το συμβάν.
Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά μετά απο τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, πιστεύω οτι το καθεστώς έχει διαμορφωθεί έτσι που δεν θα μπορούν να καταλογιστούν ποινικές ευθύνες.
Όσο αφορά το θέμα της ασφαλιστικής είναι άμεσα συνδεδεμένο με το προηγούμενο.
Αν όντως καταλογιστουν ποινικές ευθύνες σε τρίτους, τότε και η ασφαλιστική θα μπορεί να τις επικαλεστεί... γιαυτό και δε ξέρω και να μπορεί να γίνει αν πρέπει..
Νικόλα και Σταύρο συμφωνώ μαζί σας, το μόνο όμως που θέλω αυτή τη στιγμή είναι να βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει, όόόόόόόόόλοι μας, για αποφυγή και άλλων τέτοιων συμβάντων, τώρα το ποιοί φταίνε ξέρουμε...
ας αναπαύσει ο Θεός την ψυχούλα του άτυχου παιδιού...
Άγγελος Χειρδάρης
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Nicolas »

stavrosd wrote: Πόσες φορές έχεις δει και σε μεγάλες διοργανώσεις (ακόμα και στο Ακρόπολις) ελλείψεις που υπο συνθήκες θα μπορούσαν να έχουν τραγικά αποτελέσματα?
Όπως και στους δικούς μας αγώνες γίνονται συμβιβασμοί απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, δε μπορώ να καταλάβω πώς και γιατί, δεν έκαναν καν τα βασικά...
Όχι φιλαράκι δεν είναι έτσι.
Στο ακρόπολις, πριν γίνω τεχνικός έφορος ήμουν κριτής.
Έχω δει λοιπόν ολόκληρες ειδικές να γίνονται απλές απλά και μόνο γιατί κάποιος
βλαμένος δεν ήταν πίσω από την κορδελίτσα...

Λάθη έχουν γίνει. Κανείς δεν αντιλέγει.
Όμως άλλο το λάθος (που σε τελική είναι και ανθρώπινο)
και άλλο η γαργάρα (είτε πριν το κακό είτε μετά).

Μόνο στον χώρο μας είμαστε τόσο χαλλλλαρά.
Ίσως γιατί ο "θεός των αγώνων" μας χρωστάει.
Ίσως πάλι να χρωστάνε κι άλλοι ;)
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Γιάννης Αθανασίου

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Θα σας παρακαλούσα να μην κάνετε υποθέσεις.

Τα πράγματα έγιναν διαφορετικά. Πολύ διαφορετικά... Ποιός φταίει, τί φταίει, πόσο φταίει είναι νωρίς να το συζητήσουμε.

Ας αφήσουμε τον πόνο να κατακάτσει πρώτα. Οι εικόνες ήταν συνταρακτικές. Τα λόγια δεν αρκούν να τις περιγράψουν.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Nicolas »

Γιάννη με όλο τον σεβασμό προς όλους,
αλλά το παιδάκι που σκοτώθηκε με πονάει όσο και τα υπόλοιπα που σκοτώνονται στους δρόμους.
Ούτε περισσότερο, ούτε και λιγότερο.

Και επειδή δεν μπορώ να τα βάφω μαύρα 1314 φορές το χρόνο
(τόσους θανάτους αναφέρει επίσημα η τροχαία για το 2009)
προτιμώ να φωνάζω πριν κρυώσει.

Δεν είναι υπόθεση λοιπόν το οτι κάποιος έπρεπε να επιβάλλει στους θεατές πού να σταθούν.
Ούτε είναι υπόθεση το γεγονός πως δεν το έκανε κανένας.
Και σίγουρα δεν είναι υπόθεση το οτι σκοτώθηκε ένα παιδάκι λόγω των παραπάνω.


Υπόθεση είναι, το οτι κάποιοι την κοπάνησαν για να γλυτώσουν το αυτόφορο.
Μπορεί βεβαίως να κάνω και λάθος και απλά να τους έπιασε διάρροια.
Σε αυτή την περίπτωση ζητώ συγνώμη.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Γιάννης Αθανασίου

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Νικόλα

άσε να μιλήσουμε όταν θα κατασταλάξει ο κουρνιαχτός. Και τότε θα πούμε πολλά.

Ξέρεις πώς δε μ΄αρέσει η συγκάλυψη. Επειδή όμως όλα όσα θα ειπωθούν είναι σοβαρά και βαριά, σε καμία περίπτωση δε θέλω να βασιστούν πάνω στο χαμό ενός παιδιού.

Όσοι ήταν εκεί ξέρουν. Και, δυστυχώς, συμφωνούν στα ίδια πράγματα. Δυστυχώς...
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Nicolas »

Fair enough.
Έτσι και αλλιώς ότι είχα να πω, το είπα με αυτά τα λίγα.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
tsep
Posts: 40
Joined: Mon Jun 22, 2009 06:55

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by tsep »

Παραίτηση Μανώλη Χαλιβελάκη 15/4/2010 9:16 πμ





Με την παρακάτω επιστολή, την οποία δημοσιεύουμε αυτούσια, ο Μανώλης Χαλιβελάκης παραιτήθηκε από την θέση του στην ΕΘΕΑ αλλά και από την ιδιότητα του αλυτάρχη και αγωνοδίκη.


Προς:Πρόεδρο και ΔΣ της ΕΛΠΑ
Κοιν.:Προεδρο και μέλη ΕΘΕΑ

12/4/2010



Κύριοι,
Μετά τα θλιβερά γεγονότα που συνέβησαν την Κυριακή 11/4/2010 κατά την διεξαγωγή παιδειάς στο χώρο του AUTO FESTIVAL στο Πολυδένδρι Αττικής, σας ενημερώνω ότι δεν μπορώ να προσφέρω άλλο της υπηρεσίες μου στο χώρο των αγώνων αυτοκινήτου, παραδίδοντάς σας την ταυτότητα του αλυτάρχη και του αγωνοδίκη όπως επίσης σας δηλώνω ότι παραιτούμαι και από μέλος της Εθνικής Επιτροπής Αγώνων, χωρίς αυτό να με απαλλάσσει από τις όποιες ευθύνες μου καταλογίσει η δικαιοσύνη.

Σας Ευχαριστώ όλους για την άψογη συνεργασία μας και σας εύχομαι να συνεχίσετε το έργο σας με επιτυχία.


ΜΑΝΩΛΗΣ ΧΑΛΙΒΕΛΑΚΗΣ


rally.gr
Post Reply

Return to “Αλλοι Αγώνες”