Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by mitsos »

Nicolas wrote: και το χειρότερο είναι πως έχω βρεθεί να μου την λένε για το μέρος που κάθομαι
και να απαντάω "μην σταναχωριέσαι, το έχω υπόψιν"...
Τουλάχιστον όμως αναγνωρίζω την δική μου ευθύνη.
Yποθετικα μπορει κ αυτος ο πατερας να απαντησε κατι αναλογο....

Δλδ πρεπει να γινουμε Αμερικανακια κ να γραφουμε "wet floor" οποτε σφουγγαριζουμε ενα πατωμα για να προσεξει ο αλλος μην γλυστρισει?
Πρεπει να βλεπουμε παντου ταμπελες κ ανθρωπους να φωναζουνε για να χρησιμοποιησουμε την κοινη μας λογικη?

Αν ολα λειτουργουσαν τελεια, ναι θα επρεπε η οργανωση να εχει διωξει τον κοσμο απο κει. Αυτη ηταν μια απο τις υποχρεωσεις τις. Αλλα επειδη τιποτα δεν δουλευει σωστα κ το ξερουμε ολοι, δεν βλαπτει πρωτα να κοιταμε να διαφυλαξουμε τους εαυτους μας κ την ακεραιοτητα μας (ποσο μαλλον των παιδιων μας) κ μετα να μας προφυλαξουν αλλοι.... στην τελικη αυτος ο πατερας ειχε την μεγαλυτερη απωλεια κ να ειστε σιγουροι οτι μια ζωη θα ριχνει ευθυνες ΚΑΙ στον εαυτο του.....

Κατα την αποψη μου ο μονος που δεν εχει ευθυνη ειναι ο οδηγος. Πληρωσε για να κανει την Κ*^%# του σε εναν ελεγχομενο χωρο ωστε να μπορει με ασφαλεια (?) να παιζει με τα ορια.... αλλιως θα πηγαινε ΣΕΦ Λιμανακια κ οπου αλλου εχουμε παει.....Ο σκοπος της πιστας ειναι να μπορεις να βγεις απο τα ορια χωρις να κινδυνευεις εσυ η ο κοσμος γυρω σου.....γι αυτο πας εκει κ γι αυτο πληρωνεις τους "υπευθυνους".

Σιγουρα η οργανωση εχει τη μεγιστη ευθυνη αλλα ευθυνες αναλογουν κ στον πατερα κ συμφωνω με την αποψη του Caravan αν κ ειναι καπως "χοντρα" διατυπωμενη.....
Γιάννης Αθανασίου

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Συγνώμη, αλλά βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Οι ευθύνες δεν είναι κάτι που αιωρείται. Σε μία αγωνιστική συγκέντρωση υπάρχουν υπεύθυνοι για όλα. Και αυτοί πρέπει να φροντίσουν και για την ασφάλεια.

Εχώ και εγώ τύχει σε ειδικές του Ακρόπολις που έχουν ακυρωθεί για τους θεατές. Και σε κάποιες που έχουν γίνει συστάσεις και όλα προχώρησαν κατ΄ευχή. ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΟ._
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Nicolas »

Σαφώς Γιάννη μου δεν διαφωνούμε στο οτι ή γίνονται συστάσεις ή κόβεται η ειδική.

ΟΜΩΣ, άλλο να παίζεις το κεφάλι σου και άλλο να παίζεις το κεφάλι των παιδιών σου.
Σε τελική ανάλυση, οι ανήλικοι είναι έξω με ευθύνη των γονιών τους και
η ελλειπής επίβλεψη ανηλίκου είναι ποινικό αδίκημα.

Όταν κρεμόμουν από κλαδιά πάνω από την ειδική για μια καλή λήψη, δεν πήρα μαζί και την
γυναίκα μου, και όταν την πήρα είμασταν κρυμένοι πίσω από 15 βράχους και το μόνο που έπαιζε να
μας ενοχλήσει, ήταν η σκόνη και τα μαμούνια...
Διότι εγώ ήξερα να προβλέψω και να προστατευτώ, η γυναίκα μου, όχι.
Και μιας και είμαι ο πρώτος και άμεσα ενδιαφερόμενος για την υγεία της,
φροντίζω εγώ πριν από τον κάθε κριτή.


Παρόλα αυτά, ΝΑΙ, πρέπει να γράφουμε "wet floor".
Για αγώνες μιλάμε όχι για σουαρέ για κουμκαν.
Γι αυτό υπάρχει οργάνωση.

Τέλος πάντων, ο πατέρας αυτός θα το πληρώνει μια ζωή. Η μάνα να δεις...
Πολύ φοβάμαι όμως ότι αυτή η οικογένεια θα είναι οι μοναδικοί που θα πληρώσουν.
Οι υπόλοιποι επλεκόμενοι όχι απλά δεν θα πληρώσουν,
αλλά θα συνεχίσουν να εισπράτουν :evil:
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Γιάννης Αθανασίου

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Δεν ήσασταν εκεί. Δεν είδατε!

Ο πατέρας δεν καθόταν στο κάγκελο! Μόλις είχε μπει... Γι΄αυτό και δεν είδε το αυτοκίνητο που ερχόταν. Όσοι ήταν στο κάγκελο πρόλαβαν και έκαναν στην άκρη. Μόνο μία κοπέλα τραυματίστηκε ελαφρά. Η είσοδος ήταν λίγα μέτρα από την στροφή.

Μη βιάζεστε λοιπόν να βγάλετε αυθαίρετα συμπεράσματα. Καλώς ή κακώς ήταν πολλοί με τα παιδιά τους εκεί. Πουθενά δεν έγραφε "απαγορεύονται οι θεατές" ή "απαγορεύονται τα παιδιά". Και ο χώρος που μπορούσε κάποιος να σταθεί ήταν 10 μετρά πριν - 30 μέτρα μετά το κρίσιμο σημείο!
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by stavrosd »

mitsos wrote:Αν ολα λειτουργουσαν τελεια, ναι θα επρεπε η οργανωση να εχει διωξει τον κοσμο απο κει. Αυτη ηταν μια απο τις υποχρεωσεις τις. Αλλα επειδη τιποτα δεν δουλευει σωστα κ το ξερουμε ολοι, δεν βλαπτει πρωτα να κοιταμε να διαφυλαξουμε τους εαυτους μας κ την ακεραιοτητα μας (ποσο μαλλον των παιδιων μας) κ μετα να μας προφυλαξουν αλλοι.... στην τελικη αυτος ο πατερας ειχε την μεγαλυτερη απωλεια κ να ειστε σιγουροι οτι μια ζωη θα ριχνει ευθυνες ΚΑΙ στον εαυτο του.....

Κατα την αποψη μου ο μονος που δεν εχει ευθυνη ειναι ο οδηγος. Πληρωσε για να κανει την Κ*^%# του σε εναν ελεγχομενο χωρο ωστε να μπορει με ασφαλεια (?) να παιζει με τα ορια.... αλλιως θα πηγαινε ΣΕΦ Λιμανακια κ οπου αλλου εχουμε παει.....Ο σκοπος της πιστας ειναι να μπορεις να βγεις απο τα ορια χωρις να κινδυνευεις εσυ η ο κοσμος γυρω σου.....γι αυτο πας εκει κ γι αυτο πληρωνεις τους "υπευθυνους".

Σιγουρα η οργανωση εχει τη μεγιστη ευθυνη αλλα ευθυνες αναλογουν κ στον πατερα κ συμφωνω με την αποψη του Caravan αν κ ειναι καπως "χοντρα" διατυπωμενη.....
Nicolas wrote:ΟΜΩΣ, άλλο να παίζεις το κεφάλι σου και άλλο να παίζεις το κεφάλι των παιδιών σου.
Σε τελική ανάλυση, οι ανήλικοι είναι έξω με ευθύνη των γονιών τους και
η ελλειπής επίβλεψη ανηλίκου είναι ποινικό αδίκημα.
Nicolas wrote:Διότι εγώ ήξερα να προβλέψω και να προστατευτώ, η γυναίκα μου, όχι.
Και μιας και είμαι ο πρώτος και άμεσα ενδιαφερόμενος για την υγεία της,
φροντίζω εγώ πριν από τον κάθε κριτή.
Nicolas wrote:Αν και δεν συμφωνώ με τον τρόπο που εξέθεσε τις απόψεις του ο caravan
αλλά το νόημα με βρίσκει και μένα σύμφωνο.
Μη τρελαθούμε τελείως!! Υπα΄ρχει ένας που πιστεύει οτι ο πατέρας είχε αντιληφθεί τον κίνδυνο και στεκόταν εκεί με τα παιδιά του!!!?
Εδώ οι έμπειροι, γαλονάδες, άρχοντες του σπορ και υποτίμησαν τον κίνδυνο και ζητάμε απο το όποιο θεατή που ξεκίνησε με τα παιδάκια του να κάνουν μια κυριακάτικη βόλτα να εκτιμήσει σωστά τον κίνδυνο!

Μαρτυρία απο Χρήστο Πλατή
20 περιπου λεπτα πριν την εκκινηση, κι αφου εριξα μια ματια στον χωρο, ρωτησα τον κ Παυλοπουλο (παρουσια Πανουργια, Μπουκαουρη κι αλλων στελεχων)
-Γιωργη, αυτό που κανετε δεν είναι επικινδυνο χωρις μετρα ασφαλειας? Εγω εδώ θα εφθανα με 5η
_ Εσυ εισαι ο Πλατης, απαντησε ο φιλος μου ο Γιωργος, αυτοι ερχονται με 3η. Και εδωσε την ληξη στην συζητηση.
Όταν οι έμπειροι και υπεύθυνοι έχουν αυτή την εικόνα και εμμέσως πλην σαφώς με τη χαλαρότητα τους την μεταδίδουν και σε όλους τους άλλους, περιμένεις απο τον τουρίστα να κάνει την πρόβλεψη?
Αν είναι έτσι θα πρέπει να μην ξαναμπούμε σε μεσα μαζικής συγκοινωνίας, να μήν εμπιστευόμαστε τις τροφές που αγοράζουμε, να μην κάνουμε τίποτα που δεν έχουμε τον απόλυτο έλεγχο εμείς!
Όχι ομως το κάνουμε γιατι έχουμε εμπιστοσύνη στους υπεύθυνους τους ειδικούς και αν κάτι δε πάει καλά αυτούς κυνηγάμε. Αυτή είναι η έννοια της ευθύνης.
Αλλιώς να μην ακούμε κανέναν αφού εμείς ξέρουμε καλύτερα!

Η περίπτωση είναι κλασσική ελληνική περίπτωση προχειρότητας :evil: :evil: :evil: . Προχειρότητας που την βλέπουμε παντού γύρω μας και στοιχίζει καθημερινά ζωές! :evil: :evil: :cry:
Δεν ξέρω αν πέρναγαν ή όχι (στο video φαίνεται να παρακολουθούν τον αγώνα απο εκεί) αλλά το οτι το αυτοκίνητο κινήθηκε προς τα εκεί και όχι 5 μέτρα πρίν ή μετά που στεκόντουσαν μπουλούκια, μόνο τύχη μπορεί να θεωρηθεί (για τους άλλους) αρα λίγη σημασία έχει!
Όλοι πρέπει να παίρνουμε τα μέτρα μας αφού το κεφάλι μας και οι οικογένειες μας κινδυνεύουν, αλλά προς Θεού δεν θα πρέπει να αποπροσανατολίζουμε τις ευθύνες!
Μας τσακίζει το γεγονός οτι σκοτώθηκε ένα παιδάκι αλλά θα μπορούσε να ήταν ενήλικες αλλάζει κάτι?
Δημητριάδης Σταύρος
Γιάννης Αθανασίου

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Δεν έχω αντέξει να δω το Video. Απλά προσπαθώ να θυμηθώ... Και δεν τους θυμάμαι μπροστά στο κάγκελο, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...
DINIE
Posts: 204
Joined: Fri Nov 20, 2009 15:41
Location: Αγία Παρασκευή

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by DINIE »

Mόνο σκεφτείτε τη θέση του πατέρα. Όσοι έχετε παιδιά σκεφτείτε να ήσασταν στη θέση του. Φταίει ή όχι, μόνο αυτό σκεφτείτε. Σίγουρα υπάρχουν ευθύνες γιά μένα και από τον ίδιο. Και εγώ πηγαίνω σε αγώνες με τα παιδιά μου και προσέχω πολύ που θα κάτσουμε. Στο Ναύπλιο ήταν και η οικογένια μου, και στην ειδική του Καραθώνα που ήρθαν για να με δουν η μόνη συμβουλή που έδωσα στην γυναίκα μου ήταν μακριά από τις κορδέλες, κάπου ψηλά. Κλείστε τα μάτια και σκεφτείτε τη θέση του πατέρα...........
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ
http://www.laskari.gr/
Φωκίων

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Φωκίων »

Κωσταντινε εσυ εισαι σχετικός...

Αν αυτος ο πατερας δεν ηξερε????
Αν ηταν τελειως ασχετος????
Αν απλά "υπεκυψε" στην "μουρμουρα" 2 10χρονων αγοριων "να πανε να δουν αγωνες"????

Μην κρινουμε μονο εξ ιδιων...
Ποσο δε χυδαια να χαρακτιριζουμε...
aapo
Posts: 259
Joined: Tue Jun 23, 2009 16:05

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by aapo »

Δεν ήταν καθόλου άσχετος. Ηταν του χώρου φίλος καο γνωστός όλων των αγωνιζομένων.
Και προσωπικός μηχανικός γνωστου πρωταθλητή.
Φωκίων

Re: Δυστυχημα στην πιστα AUTOFESTIVAL

Post by Φωκίων »

οκ Αλεκο οτι πεις...
Σαν σκεψη παντως διαφωνεις?
Post Reply

Return to “Αλλοι Αγώνες”