24 Ώρες 4Χ4 2009

PANY
Posts: 33
Joined: Mon Sep 21, 2009 20:31

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by PANY »

stavrosd wrote: 1ον. Για το θέμα του χορηγού το παρασκήνιο δεν πρεπει είναι τίποτα τρελό.
Απλά αθετήθηκε μια προφορική προφανώς συμφωνία και δεν βγαίναν τα κουκιά! Σο σιμπλε :)
Ο Δημος, η κοινότητα ο Μιτσος ή οποίος τέλος πάντων έκανε πίσω απο κάτι που δεν ήθελε!
Αν έγιναν λάθη στις συνεννοήσεις είναι δευτερεύον και φαντάζομαι οτι αυτοί που έπρεπε έμαθαν αυτο που έπρεπε ;) .-

Ο 24ωρος όπως και άλλοι αγώνες είναι εμπειρίες ζωής :o !
Είναι οι ευχάριστες αναμνήσεις μας απο τις μακακίες που κάναμε 8-) !
Είναι ιστορίες για τα παιδιά μας :P !
Ειναι η διασκέδαση μας :mrgreen: !
Μη τα ξεχνάμε αυτα ;)
Οσον αφορα στο πρωτο σκελος, αν ειχε δοθει εξαρχης απο την διοργανωση μια τοσο απλη και κατανοητη απαντηση, δεν θα χα μπει καν στην διαδικασια να επαναλαμβανομαι και να πρηζω αλληλους. Η καθυστερηση ηταν εκεινη που τροφοδοτησε την οποια περιεργεια μου. Κραταω λοιπον αμιγκο τη δικη σου διατυπωση και γιατι μου αρκει (ασχετως αν δεν προερχεται κατευθειαν απο τον επισημο διοργανωτη) αλλα κυριως διοτι επιθυμω γι ακομη μια φορα να πεισω τον τελευταιο πως η προθεση μου σε καμια περιπτωση δεν ηταν "σκοτεινη" ή υποκινουμενη. Απ την πλευρα μου λοιπον, δεν υπαρχει σε εκκρεμοτητα πλεον κανενα ερωτημα.

Οσο δε αφορα στις 5 τελευταιες προτασεις, συμφωνω κι εγω απολυτα και θα παρακαλουσα θερμα με τη σειρα μου, ολους τους συμμετεχοντες στο "ηλεκτρονικο καρεκλιδι" των τελευταιων ημερων, να γυρισουν σελιδα (δεν εννοω προφανως να κανουμε τις 100... 101) και "ν αγαπηθουν" και παλι δινοντας ραντεβου ξανα του χρονου οσο απογοητευμενοι κι αν ειναι. Ειμαι σιγουρος πως αρκετα απο τα θεματα που θιχτηκαν, θα απασχολησουν τους διοργανωτες ωστε να βελτιωσουν ή εξαλειψουν μελλοντικα, με τον καλυτερο δυνατο τροπο τις οποιες, μικρες ή μεγαλυτερες, "αδυναμιες" επισημανθηκαν.

Σημ: Λιγο ακομη και θα εξαντλουσες αμιγκο ολες τις "φατσες" ( :lol: 8-) ;) :twisted: ) του φορουμ στο μηνυμα. :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
PANIAIN
Posts: 140
Joined: Mon Nov 23, 2009 10:39
Location: Αγ.Παρασκευή, Αθήναι

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by PANIAIN »

Όλα καλά είναι....ραντεβού στον επόμενο αγώνα...μη περιμένουμε τον 24ωρο.... 8-)
Ιχνηλάτης

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Ιχνηλάτης »

Φωτογραφίες από Service Park, εκκίνηση, τερματισμό και Αράχωβα υπάρχουν και άλλες. Θα ανεβούν κάποια στιγμή και αυτές.

Το DVD θα είναι έτοιμο την επόμενη εβδομάδα. Θα οργανώσουμε party να το δούμε, να κάνουμε τις απονομές στους "κατασκευαστές" και να μοιράσουμε τα κλασικά μετάλια σε όλους. Θα ενημερωθείτε όλοι για να παρευρεθείτε.
User avatar
PANIAIN
Posts: 140
Joined: Mon Nov 23, 2009 10:39
Location: Αγ.Παρασκευή, Αθήναι

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by PANIAIN »

Όμορφα....που λέει κι ο φίλος μου ο Στάθης :D
User avatar
Aggelos
Posts: 61
Joined: Mon Nov 30, 2009 16:14
Location: Εδω Πολυτεχνειο

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Aggelos »

Ιχνηλάτης wrote:Φωτογραφίες από Service Park, εκκίνηση, τερματισμό και Αράχωβα υπάρχουν και άλλες. Θα ανεβούν κάποια στιγμή και αυτές.

Το DVD θα είναι έτοιμο την επόμενη εβδομάδα. Θα οργανώσουμε party να το δούμε, να κάνουμε τις απονομές στους "κατασκευαστές" και να μοιράσουμε τα κλασικά μετάλια σε όλους. Θα ενημερωθείτε όλοι για να παρευρεθείτε.
μηπως μπορειτε να μας φερετε σε επαφη με τους φωτογραφους που ηταν και μεσα στη διαδρομη;

μεσα στη ζαλαδα μου θυμαμαι εναν στο πρωινο σκελος της επιστροφης απο Ευβοια...
All I want for Christmas is a Tomcat
bigjim
Posts: 4
Joined: Tue Nov 24, 2009 16:55

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by bigjim »

Καλήμερα και απο εμένα!!!
Αφού διάβασα τα περισσότερα μηνύματα λογό ψυχολογικής απουσιάς μου από το φορουμ να καταθέσω και εγώ τη μαρτυρία μου. Για να συστηθώ και να καταλάβετε ποιος είμαι, ένα θα σας πω ΤΟΥΜΠΑΡΙΣΜΕΝΟ JIMNY sth EYBOIA μετά το ΣΕΧ της Πύλης. αααχχχχχ

Ήταν η παρθενική μας επάφή με το άθλημα και το πηγαίναμε εκδρομήκα με τον συνοδήγο - πλοηγό - αδερφικό φίλο κτλπ μου. Στο ΣΕΧ της Πύλης μας λενε ότι είμαστε παραλήγο μέσα στον αγώνα εεε και τότε το πάτησα παραπάνω (λέμε αφου βγάλαμε όλη τη νύχτα και είμαστε μέσα ακόμα ας το καθαρίσουμε να τελειώνουμε). Λίγο μετά το άσπρο Defender 90 που βγήκε από το δρόμο στα δεξια και κατηφορίζοντας το βουνο και μπαινοντας σε μια δεξια στροφη o Jimakos άρχισε να φεύγει από αριστερα, αμέσως κάνω ανάποδο τιμόνι να το κρατήσω αλλά λόγο χααμηλής πίεσης (από ότι μου είπαν πιο έμπειροι) ελαστικών, ξεζανταρισε η πίσω αριστερή ρόδα και η ζάντα αγκύρωσε στο χώμα. Τη συνέχεια την είδατε σε μία φωτο αρκετές σελίδες παραπάνω.

Τα σχόλια μου:

Η εκκείνηση από τον Πειραιά όπως ναναι και η αναμωνή στο Olympus Plaza μας κούρασε επίστευτα
Πολλά ευχαριστώ στην Κωνσταντήνα που μας πήρε παραπολλά τηλέφωνα σε σημεία που χανόμασταν και μας έδεινε πληροφορίες
Πολλά ευχαριστώ στον ουραγό με το Defeder 90 (είμασταν το τελευταίο αυτοκίνητο σχεδόν πάντα σε όλη τη διαδρομή) που μας βρήκε βενζινάδικο και μας βοήθησε γενικά
Μεγάλο μείον το βενζινάδικο JET OIL που ήταν κλειστό μετα την Αράχωβα (Ευτυχώς είχαμε βάλει βενζίνη πριν μαζί με το Defender)
Στο ατύχημα πήραμε πολλά τηλ την Κωνσταντήνα μέχρι να πιασούμε γραμμή (καλό θα ήταν να υπήρχαν και αλλα τηλέφωνα διαθέσιμα, εκτός αν υπήρχαν και εμείς δεν το ξέραμε)
Η αναμονή μας στον τόπο του ατυχήματος 2 ώρες περίπου ήταν αναμενώμενη αφού είχαμε δει και το άσπρο Denfeder πριν.
Ευχαριστούμε τα παιδιά της οαργάνωσης και του άσπρου Defender που ήρθαν και βοήθησαν να γυρίσουμε το Jimny και μας πήγαν συνοδία μέχρι το Μαντούδι

Γενικά εμείς περάσαμε πολύ ωραία αν εξεραίσουμε τη τούμπα μας (ευτυχώς δεν πάθαμε το παραμικρό)

Ευχαριστούμε την Κωνσταντίνα για όλη τη συνησφορά της

Ευχαριστούμε το Defender με την ιταλική σημαία για το κυνηγητό !!!! ηταν απλά απίστευτη εμπειρεία

Ευχαριστούμε για την εμπείρεια

Υ.Γ. Θα ήθελα να πάρω την αγωνιστική άδεια εις ανάμνηση του αγώνα κάθώς επίσης και τη Φώτο με το πέταγμα στο πεδίο βολής
(όταν σταμάτησα να με δω στην φωτογραφική του φωτογραφου εκείνος με ρώτησε χαρακτηριστικά "δε νοιαζεσαι για το χρόνο" αυτή η ατάκα θα μου μήνει)
Ιχνηλάτης

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Ιχνηλάτης »

Μία παράκληση:

όσοι είχαν in car cameras στον αγώνα, μπορούν να μας δώσουν το video για το περιλάβουμε στο DVD του αγώνα;

Σας ευχαριστούμε
gprace
Posts: 2
Joined: Fri Dec 04, 2009 16:31

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by gprace »

Κύριε Αθανασίου,

εδώ και ένα χρόνο, τόσο μέσω του εντύπου που εκδίδετε αλλά και μέσω των ηλεκτρονικών σελίδων καθώς και με τον προφορικό λόγο, μας παρουσιάσατε το 24ώρο σαν τον «μεγαλύτερο αγώνα 4Χ4» στην Ελλάδα. Με βάση τις περιγραφές σας και παρασυρόμενος και από τον οδηγό μου αποφάσισα να συμμετέχω στον «αγώνα» αυτό. Δε θέλω να επεκταθώ στη γνώμη που σχημάτισα για την εν λόγω διοργάνωση. Θα ήθελα όπως να διευκρινιστούν τα παρακάτω ερωτήματα μου, τα οποία και απευθύνονται στην «οργάνωση».

Ι. Με ποιο τρόπο ακριβώς πραγματοποιήθηκαν οι μετρήσεις του roadbook. Ποιο όργανο χρησιμοποιήσατε; Xρησιμοποιήσατε GPS;

ΙΙ. Ποια ακριβώς είναι η ακρίβεια του συστήματος μέτρησης των ΣΕΧ, διότι ακούσαμε ότι δεν πρέπει να πλησιάζουμε στα 50 μέτρα πριν τον χρόνο μας σε αυτό (!!!), μετά μας το αλλάξατε στα 15-20 και τελικά αν το σύστημα δεν μπορεί να μετρήσει με ακρίβεια την προσέγγιση μας στο ΣΕΧ γιατί χρησιμοποιήσατε αυτό το σύστημα για «πρώτη φορά σε αγώνα του είδους»;

ΙΙΙ. Θα ήθελα μια αναλυτική παρουσίαση των ποινών υπέρβασης ταχύτητας ανα πλήρωμα και σημείο, διότι από τα «πολύ αναλυτικά και σε πρωτοπόρα μορφή» αποτελέσματα δεν βγαίνει άκρη.

IV. Από το σύστημα itrack φαίνεται ότι το όχημα 230 είναι αμφίβιο. Παρόλαυτα βρίσκεται στην κατάταξη χωρίς ίχνος ποινών.

V. Πάλι από το σύστημα το όχημα 257, παρέκαμψε την διαδρομή στην Αγ. Άννα και επανήλθε στη Στροφυλιά. Και πάλι χωρίς ποινή βρίσκεται στην κατάταξη.

VI. Υπάρχουν ακόμα 4 οχήματα τουλάχιστον που παρέκαμψαν μικρότερα ή μεγαλύτερα τμήματα διαδρομής και βρίσκονται στην κατάταξη χωρίς ποινές. Δε θέλω να σας αφαιρέσω τη χαρά της ανακάλυψης. Θα παρακαλούσα όμως για τον αναλυτικό από την πλευρά σας έλεγχο και την απαραίτητη απόδοση ποινών εκεί που πρέπει. Προφανώς κάποιος που παράκαμψε διαδρομή δεν μπορεί να είναι μπροστά από κάποιον που ολοκλήρωσε. Aν υπάρχουν στην κατάταξη, μπορεί να βαθμολογούνται στο πρωτάθλημα, εφόσον έχουν εγκαταλείψει; Πόσα ακόμα οχήματα δεν έχουν ποινές; Γιατί;

VII. Διάβασα τα σχόλια που έχετε αναρτήσει λίγες σελίδες πίσω, από τον Ρώσο. Διατηρώ μια επιφύλαξη διότι απ’ όσο γνωρίζω από το συνοδηγό του, ο άνθρωπος έριξε μαύρη πέτρα πίσω του και ούτε που θέλει να ακούσει για την Ελλάδα ξανά. Πότε ακριβώς σας έκανε αυτή τη δήλωση; Παρόμοια απογοήτευση υπάρχει και στα Ελληνικά πληρώματα των «Rally».

VIII. Παρακαλώ για την επίσημη από πλευράς οργάνωσης ανάρτηση της «εξήγησης» που μας δόθηκε για την «ασθένεια» του χορηγού για την απαίτηση πληρωμής των 60 ευρω από εμάς.
Επίσης παρακαλώ για την επίσημη αναφορά στο όνομα του, διότι η φήμες δεν είναι καλό να κυκλοφορούν. Θα μπορούσε να υπάρχει ή υπάρχει πχ φήμη για την Cooper ή για τον Εγγλεζόπουλο, ή την Jet, ή το Olympus. Ποια είναι η θέση σας;
User avatar
almak
Posts: 44
Joined: Tue Jun 16, 2009 19:16
Location: Αχαρνές
Contact:

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by almak »

Όταν οι γραπτές σας απαντήσεις είναι του στυλ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ή ΕΤΣΙ γινεται σε αυτούς τους αγώνες ( ενώ γνωρίζεται πάρα πολύ καλά ότι δεν είναι έτσι) δεν μου δίνετε τίποτα περισσότερο πέρα από αυτά που δυστυχώς βλέπω τα τελευταία 5 χρόνια.
Τι βλέπω ???? μα και φυσικά βλέπω ανθρώπους να πέρνουν μέρος στο παιχνίδι και να το διαμορφώνουν στα μέτρα του μικροκοσμου τους. Βέβαια από την άλλη εύχεστε το παιχνίδι να ξεπεράσει τα σύνορα να να να .
Με κοντόφθαλμες νοοτροπίες δεν το βλέπω , αν και πολύ θα το θελα ...... για δικούς μου λόγους.

Όταν στον γραπτό σας λόγο οι μόνες διεξόδοι από την κουβέντα είναι λέξεις του στυλ ραλίστα μου τσαμπιόνι σουμάχερ και άλλα τέτοια ................. άμα σας κρατούν χαρούμενους συνεχίστε , απ΄ότι δείχνει το μαχαίρι και το πεπόνι είναι όλο δικό σας.

Όσο θα μου δίνει βήμα ο Nicolas θα με διαβάζεται και όποιον τον πονούν αυτά που γράφω θα μου απαντά. Οι υπόλοιποι που δεν βλέπουν τον εαυτό τους στα γραπτά μου προφανός και δεν τους αγγίζουν....................... όπως για παράδειγμα εμένα οι προσβολές σας.

Είναι προφανές πως δεν έχω ανάγκη να με ανακυρήξεται σουμαχερ στα SUV αλλά σίγουρα έχω ανάγκη να με αφήσετε να παίξω το παιχνίδι με τους κανόνες όπως ακριβώς λέει ο οργανωτής και όχι όπως σας βολεύει να ερμηνεύεται την ώρα και την στιγμή του κάθε αγώνα.

Θα με έχετε κάπου εκεί γύρω όταν χρειαστεί να σας υπενθυμίσω τα ίδια πράγματα.
Image
D.Papadimitriou
Posts: 46
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:33

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by D.Papadimitriou »

Μάλιστα,δηλαδη σύμφωνα με τα λεγομενά σου almak όλοι αυτοι που τρέχουν τόσα χρόνια και στηρίζουν τους διάφορους θεσμούς είναι ανθρωποι μικρόψυχοι που προσπαθούν να ξεφύγουν από την παντόφλα της γυναίκας τους και να έρθουν στους αγώνες και να το παίξουν ''τσάμπα μάγκιες''.ΣΥΓΝΩΜΗ αλλά κάνεις ένα τεράστιο λάθος και το κακό είναι οτι είτε δεν θες είτε δεν μπορείς να το καταλάβεις.Ο mbg σου είπε ''ότι έτσι πρέπει'' γιατί αυτή την ενέργεια εμεις οι ιδιοι οι αγωνιζόμενοι την εχουμε καθιερώση σαν σεβασμό προς τον συναθλητή μας και προς τον ίδιο τον ευατό.Αν ετρεχες περισσότερους αγώνες ή αν παρακολουθούσες περισσότερο και καλύτερα τα πράγματα θα ήξερες πως αν καθυστερούσες κι άλλο εξαιτίας μου με μια απλή αναφορά στο επόμενο σεχ θα το αναφέραμε στην οργάνωση και αυτή θα σου έσβηνε το καπέλο για το οποίο δεν ευθυνόσουν εσύ,έτσι απλά!!
Και για να το ξεκαθαρίσουμε η παρατηρησή μου για την βοήθεια και την γκρίνια είχε να κάνει ακριβώς με το ότι δεν έχετε καταλάβει ακόμα το πνεύμα τον αγώνων αυτών.
Τέσπα τέλος!
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”