Evros Adventure Trophy 2013 !

Post Reply

Μονές συμμετοχές στο ΕΑΤ 2013 ?

ΝΑΙ
34
50%
ΟΧΙ
34
50%
 
Total votes: 68
evrosadventuretrophy
Posts: 141
Joined: Mon Nov 29, 2010 18:14

Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by evrosadventuretrophy »

Μετά από εννιά επιτυχημένους αγώνες καλούμαστε να διωργανόσουμε το δέκατο στην σειρά ΕΑΤ !
Η Λέσχη Έβρου 4Χ4 θα κάνει το καλύτερο δυνατό για να σας ευχαριστήσει και να διωργανώσει ενα αγώνα άξιο του ονόματος που τόσα χρόνια έχουμε χτίσει !
Επειδή όμως , αγώνες χωρίς αγωνιζόμενους δεν γίνονται , θα θέλαμε κατ αρχάς να βοηθήσουμε την κατάσταση και κατα δεύτερων να βοηθήσουμε όλους αυτούς που θα ήθελαν να συμμετάσχουν στον αγώνα μας αλλά δεν έχουν ζευγάρι !
Σκεφτόμαστε λοιπόν να δημιουργήσουμε μια νέα κατηγορία με μονές συμμετοχές οι οποίες θα τρέχουν παράλληλα με τις διπλές , δηλαδή τα ζευγάρια , με το ίδιο road book αλλά με διαφορετική ποινολόγιση απο αυτά !

θα μας βοηθούσε αρκετά να ψηφίζατε την αποψή σας εδώ και αν είναι δυνατόν να αιτιολογήσετε !

Ευχαριστούμε !!!
User avatar
κυριακος αθανασιου
Posts: 512
Joined: Sat Sep 25, 2010 14:19
Location: ιστιαια β. ευβοια
Contact:

Re: Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by κυριακος αθανασιου »

πιστευω οτι ετσι οπως ειναι η κατασταση ειναι κριμα να κανει καποιος προετοιμασια(οικονομικη και ψυχολογικη)και τελικα να μην μπορεσει να τρεξει εναν αγωνα επειδη δεν βρισκει ταιρι...ειτε απο οικονομικους λογους ειτε απο θεμα χημειας...
αποψη μου παντα...πιστευω οτι οπως στο wild terrain ετσι και στα trophy επρεπε να υπαρχει κατηγορια με μονες συμμετοχες..
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
User avatar
xeilas
Posts: 423
Joined: Mon Jan 11, 2010 13:11
Location: ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by xeilas »

κυριακος αθανασιου wrote:πιστευω οτι ετσι οπως ειναι η κατασταση ειναι κριμα να κανει καποιος προετοιμασια(οικονομικη και ψυχολογικη)και τελικα να μην μπορεσει να τρεξει εναν αγωνα επειδη δεν βρισκει ταιρι...ειτε απο οικονομικους λογους ειτε απο θεμα χημειας...
αποψη μου παντα...πιστευω οτι οπως στο wild terrain ετσι και στα trophy επρεπε να υπαρχει κατηγορια με μονες συμμετοχες..
Πιστεύω επίσης ότι οι μονές συμμετοχές θα αυξήσουν κατακόρυφα των ανταγωνισμό και κάθε πλήρωμα θα είναι αποκλειστικά υπεύθυνο για την κατάταξη που κατάφερε χωρίς να επιβαρύνετε με το λάθος η την βλάβη του ζευγαριού του.

Κάποιος θα πει για την ασφάλεια και την υποστήριξη όταν είναι ζευγάρια και πώς είναι καλυτέρα . ώμος όταν το ζευγάρι εγκαταλείψει το άλω συνεχίζει μονό ! με αυτήν την λογική δεν θα έπρεπε να εγκαταλιπι και να αποκλείετε και το δεύτερο αυτοκίνητο από τον αγώνα εφόσον είναι για ζευγάρια ?
K.Stylianos Action4X4club
User avatar
Mike Miskis
Posts: 64
Joined: Fri Sep 16, 2011 10:09

Re: Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by Mike Miskis »

Καλημέρα παιδιά.

Όσοι αγωνιζόμαστε στο Evros Trophy έχουμε τον αγώνα αυτό σαν μέτρο σύγκρισης και σημείο αναφοράς όλης της χρονιάς. Όπως όσοι αγωνίζονται π.χ. στο Croatia περιμένουν όλο το χρόνο την τέλεση του και συζητάνε μήνες πριν και μετά για τον αγώνα. Ο Έβρος είναι για εμάς τόσο σημαντικός, όσο είναι το Croatia ή το TAT γι' αυτούς.

Και έχουμε ταυτίσει το Evros Trophy τόσα χρόνια με κάποια χαρακτηριστικά. Ένα από αυτά είναι οι διπλή ομάδα. Δύο αγωνιστικά, τέσσερα άτομα, ένας σκοπός.

Το Croatia έχει μονές συμμετοχές. Το ΤΑΤ διπλές. Ο Έβρος διπλές. Κανένα δεν έχει και μονές και διπλές. Έχω ζήσει τις χρονιές που στον Έβρο υπήρχαν διπλές και μονές συμμετοχές. Οι αγωνιζόμενοι στην μονή κατηγορία ήταν σαν "συμπλήρωμα" στον αγώνα, ενώ το "κυρίως πιάτο" ήταν οι ομάδες-ζευγάρια. Όλοι στο camp, στην απονομή, στις συζητήσεις μετά σε κάθε παρέα, forum, περιοδικό κλπ ασχολούντο κυρίως με την εξέλιξη του αγώνα των ομάδων, παρόλο που οι μονοί είχαν κάνει κι'αυτοί όλο το Trophy.

Τι θέλω να πω: Αποφασίστε αν ο αγώνας θα είναι με μονές συμμετοχές ή με ζευγάρια και κρατήστε χαρακτήρα. Μην τα μπλέξετε. Για να έχουμε όλοι το ίδιο challenge, την ίδια δυσκολία και την ίδια αναγνώριση. Ή όλοι ζευγάρια ή όλοι μονές συμμετοχές.

Η προσωπική μας άποψη είναι καθαρά υπέρ των ζευγαριών. Κατά τη γνώμη μας, η ομαδική προσπάθεια είναι πιο δύσκολη, πιο σύνθετη και πολύπλευρη, πιο extreme αλλά ταυτόχρονα και πιο ασφαλής, καθώς σε μια στραβή μέσα στα γκρέμια έχεις πάντα το ζευγάρι σου να βοηθήσεις ή να σε βοηθήσει. Το αν θα συνεχίσει το ένα αμάξι μόνο του ή αν θα μείνει να βοηθήσει το ζευγάρι του που έχει ζημιά, έχει να κάνει με την περίσταση αλλά και με τον χαρακτήρα του καθενός. Θεωρούμε ότι αυτό είναι που κάνει τα Trophy να ξεχωρίζουν από όλους τους υπόλοιπους αγώνες και αυτό είναι που μας κάνει να λέμε πως “στα Trophy, όσες ομάδες τερματίζουν, είναι νικητές”. Δεν θα θέλαμε να χαθεί αυτό.

Το ξέρουμε ότι οι καιροί είναι δύσκολοι, δυστυχώς. Εμείς λέμε την άποψη μας, μιας και το ζητήσατε. Εσείς αποφασίζετε.

Χρήστος - Πέτρος - Ηλίας - Mike
delis
Posts: 187
Joined: Tue Nov 29, 2011 18:14

Re: Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by delis »

Mike Miskis wrote:Καλημέρα παιδιά.

Όσοι αγωνιζόμαστε στο Evros Trophy έχουμε τον αγώνα αυτό σαν μέτρο σύγκρισης και σημείο αναφοράς όλης της χρονιάς. Όπως όσοι αγωνίζονται π.χ. στο Croatia περιμένουν όλο το χρόνο την τέλεση του και συζητάνε μήνες πριν και μετά για τον αγώνα. Ο Έβρος είναι για εμάς τόσο σημαντικός, όσο είναι το Croatia ή το TAT γι' αυτούς.

Και έχουμε ταυτίσει το Evros Trophy τόσα χρόνια με κάποια χαρακτηριστικά. Ένα από αυτά είναι οι διπλή ομάδα. Δύο αγωνιστικά, τέσσερα άτομα, ένας σκοπός.

Το Croatia έχει μονές συμμετοχές. Το ΤΑΤ διπλές. Ο Έβρος διπλές. Κανένα δεν έχει και μονές και διπλές. Έχω ζήσει τις χρονιές που στον Έβρο υπήρχαν διπλές και μονές συμμετοχές. Οι αγωνιζόμενοι στην μονή κατηγορία ήταν σαν "συμπλήρωμα" στον αγώνα, ενώ το "κυρίως πιάτο" ήταν οι ομάδες-ζευγάρια. Όλοι στο camp, στην απονομή, στις συζητήσεις μετά σε κάθε παρέα, forum, περιοδικό κλπ ασχολούντο κυρίως με την εξέλιξη του αγώνα των ομάδων, παρόλο που οι μονοί είχαν κάνει κι'αυτοί όλο το Trophy.

Τι θέλω να πω: Αποφασίστε αν ο αγώνας θα είναι με μονές συμμετοχές ή με ζευγάρια και κρατήστε χαρακτήρα. Μην τα μπλέξετε. Για να έχουμε όλοι το ίδιο challenge, την ίδια δυσκολία και την ίδια αναγνώριση. Ή όλοι ζευγάρια ή όλοι μονές συμμετοχές.

Η προσωπική μας άποψη είναι καθαρά υπέρ των ζευγαριών. Κατά τη γνώμη μας, η ομαδική προσπάθεια είναι πιο δύσκολη, πιο σύνθετη και πολύπλευρη, πιο extreme αλλά ταυτόχρονα και πιο ασφαλής, καθώς σε μια στραβή μέσα στα γκρέμια έχεις πάντα το ζευγάρι σου να βοηθήσεις ή να σε βοηθήσει. Το αν θα συνεχίσει το ένα αμάξι μόνο του ή αν θα μείνει να βοηθήσει το ζευγάρι του που έχει ζημιά, έχει να κάνει με την περίσταση αλλά και με τον χαρακτήρα του καθενός. Θεωρούμε ότι αυτό είναι που κάνει τα Trophy να ξεχωρίζουν από όλους τους υπόλοιπους αγώνες και αυτό είναι που μας κάνει να λέμε πως “στα Trophy, όσες ομάδες τερματίζουν, είναι νικητές”. Δεν θα θέλαμε να χαθεί αυτό.

Το ξέρουμε ότι οι καιροί είναι δύσκολοι, δυστυχώς. Εμείς λέμε την άποψη μας, μιας και το ζητήσατε. Εσείς αποφασίζετε.

Χρήστος - Πέτρος - Ηλίας - Mike

o mike mas kalipse simfonoume apolita mazi tou...
Η προσωπική μας άποψη είναι καθαρά υπέρ των ζευγαριών. Κατά τη γνώμη μας, η ομαδική προσπάθεια είναι πιο δύσκολη, πιο σύνθετη και πολύπλευρη, πιο extreme αλλά ταυτόχρονα και πιο ασφαλής
VALAWRAS
GANGSTER
Posts: 61
Joined: Mon Aug 03, 2009 11:30

Re: Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by GANGSTER »

To mellon gia mena einai stis mones sumetoxes simfonw me miski omws pou leei oti prepei na apofasisei i organwsi i mones i diples sumetoxes....
me tis mones sumetoxes tha anevei katakorifa o antagwnismos kai to theama arkei na ginoun ola swsta etsi ginetai pleon se olous tous sovarous agwnes kai o evros to aksizei auto....tha ksanaepaimvw an xreiastei na simplirosw kati euxaristw....
User avatar
ΒαλαντηςΧ4
Posts: 176
Joined: Fri Jun 19, 2009 18:45
Location: Κομοτηνή

Re: Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by ΒαλαντηςΧ4 »

Ας σας πω και εγώ την γνώμη μου , άλλωστε νομίζω ότι έχω θεμελιωμένο δικαίωμα . ;)
Κατ ‘αρχήν συμφωνώ απολύτως με τον Mike , κρατήστε τον χαρακτήρα του αγώνα σας , μην τον αλλοιώσετε για κανένα λόγο , όλα γύρω μας καταρρέουν καθημερινά ας μείνει κάτι τόσο παραδοσιακά όμορφο !! ,όπως το γνωρίζουμε έως σήμερα.
Ομάδες ή μονές, όχι και τα δύο απλά ,καθαρά ,απόλυτα.
Πρόταση : Όπως μέχρι σήμερα ΜΟΝΟ ομάδες, άλλωστε η ιστορία ‘’απέβαλε ‘’ τις μονές συμμετοχές χρόνια πριν. ;)
Η ιδέα των μονών συμμετοχών με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αλλά σε άλλο αγώνα όχι στο evros , θα ήθελα πολύ να πάρω μέρος και εγώ σε έναν τέτοιο αγώνα και σίγουρα είναι στο πνεύμα της εποχής , όμως όχι εκεί , μπορεί να διοργανωθεί κάπου αλλού σαν μια νέα ιδέα μια νέα προσπάθεια με στόχο να δημιουργήσει τον δικό της ΄΄μύθο΄΄. ;) :?:
Αν πρέπει, και πρέπει ! να βελτιωθεί ο αγώνας σας νομίζω ότι έχει πολύ μεγάλα περιθώρια σε διάφορους τομείς !!!! ( Άλλη ενότητα!!!!!!!!!). ;) ;) ;) :shock:
Εν κατακλείδι ,μην αλλάξετε τον χαρακτήρα που έχει το μοναδικό γεγονός, εξ’ άλλου δεν είναι μικρό πράγμα να έχεις δημιουργήσει τον αγώνα που συμμετοχή και μόνο σ’ αυτόν αποτελεί απόδειξη ενηλικίωσης για όλους τους επίδοξους off roaders . ;)
Go Hard Or Go Home
Βραχνίδης Γιάννης
Jimny RULICON Vercion
ΛΕΣΧΗ 4Χ4 ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
GENERAL LEE

Re: Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by GENERAL LEE »

Εμαθα να συμμετεχω στα trophy σαν ομαδα μιας και ειμαι απο τους θεωρητικα νεοτερους σε αυτον τον τυπο αγωνα ... Αυτο που λατρεψα λοιπων ειναι το γεγονος οτι μαι ομαδα πρεπει να δουλευει σαν μια καλολαδομενη μηχανη ! διχως παραφωνιες και διχως υπερβολες ! το αυτοκινητο του ζευγαριου μου ειναι και δικο μου αυτοκινητο και οι ομαδα μου ειναι οι φιλοι μου που παντα θα συννενοηθω και θα συμφωνησω μαζι τους !
Αλλη νοοτροποια για εμενα και αλλη καστα ανθρωπων οι τροφαδες !
οπως εχω ξαναπει ο τροφας ειναι σκυλος στο βουνο και αδερφος στο camp ! ακομη θυμαμαι το πρωτο μου Trophy στον εβρο σαν συνοδηγος ! στο τελος της ημερας μας ειχε χαλασει τοτε ο εμπρος εργατης απο το ss του Κωστα ...εκει πρωτογνωρισα τον Χαρη τον Μουρατιδη που θεωρησε φυσικο το οτι αφου ειχε τελειωσει της επισκευες στο αυτοκινητο του επρεπε να βοηθησει οποιον χρειαζοταν βοηθεια ! ετσι βρεθηκαμε ολοι μαζι να επισκευαζουμε τον εργατη στο ss χωρις να εχουμε καν συστηθει ! :lol: :lol: :lol: Χαρουλη να σε καλα ρε φιλε κι ας μην τρεχεις πια μαζι μας !!!

Για να μην μακρυγορω νομιζω οτι αυτο το πνευμα που αγαπησα σε αυτου του τυπου τους αγωνες θα χαθει και πλεον με μονες συμμετοχες τα συμφεροντα θα αλλαξουν !!!

Παρ ολα αυτα θα ψηφισω ΝΑΙ στις μονες συμμετοχες τουλαχιστον για φετος και ο μονος λογος που το κανω ειναι γιατι γνωριζω πολυ καλα οτι καποιοι ενω θελουν νε τρεξουν τους κρεμαει το ζευγαρι τους λογο της οικονομικης καταστασης ! Αρα λοιπων ειμαι συμφωνος στο να γινει οτι και το 2007 διπλες αλλα και μονες συμμετοχες με εμφαση στην ασφαλεια των μονων συμμετοχων ... παρακουλουθηση μεσω δορυφορικου συστηματος ή δεν ξερω τι αλλο ...
User avatar
ALEXELIS
Posts: 281
Joined: Thu Jun 25, 2009 13:14
Location: ΖΙΤΣΑ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by ALEXELIS »

Mike Miskis wrote: η ομαδική προσπάθεια είναι πιο δύσκολη, πιο σύνθετη και πολύπλευρη, πιο extreme αλλά ταυτόχρονα και πιο ασφαλής, καθώς σε μια στραβή μέσα στα γκρέμια έχεις πάντα το ζευγάρι σου να βοηθήσεις ή να σε βοηθήσει.

ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ . ;)


απλα σκεφτομουν να δωσεις μια ωθηση και σε αυτους οπου θα εγκαταληψει το ζευγαρι τους να συνεχισουν να τρεχουν

ααα και κατι ακομα βαλτε καμια μερουλα παραπανω [4,5] αντε γιατι βλεπω εγινε μοδα το τριημερο και η οικονομικη συμμετοχη δεν επεσε αλλα αντιθετως , δεκα χρονια ειναι αυτα !!! κανε τη διαφορα σου ;) δεν θα κανουμε παλι 1500 χιλ για δυομιση μερες
User avatar
kexagias_p
Posts: 61
Joined: Tue Jul 28, 2009 20:45
Location: ORESTIADA
Contact:

Re: Evros Adventure Trophy 2013 !

Post by kexagias_p »

Καλησπέρα και από μένα . Θέλω να τονίσω δυο πράγματα το πρώτο είναι το εξής έχουν ψηφίσει 23 άτομα και μόνο οι 7 έχουν πει ότι είμαι ο τάδε και ψηφίζω (ναι ή όχι).


Θα παρακαλούσα λοιπών όποιος ψηφίζει να λέει και τα επιχειρήματα του . Δεν μπορεί π,χ ο μπάρμπα Γιώργος από το Κιλκίς που έχει δει trophy μονο σε DVD και επιδη είναι μέλος στο forum και έχει ένα samurai , και είναι φίλος με τον GENERAL να ψηφίζει και να δημιουργείτε λάθος αποτέλεσμα.


Δεύτερον σας λέω τούτο : έχουμε τρέξει με
1) Σπύρο από Γιάννενα
2) Φώτη από Γρεβενά
3) παπατριανταφιλου από δράμα
4) Χάρη από Αλεξανδρούπολη
5) Μιχάλη μισκη από Αθήνα
6) δελη Αντρέα από πάτρα
7 ) Παύλο παραγιο από καβάλα
8) Θωμά γωγο από Ορεστιάδα, και μπορεί να ξέχασα και κανέναν πάντα μετά από κάθε αγώνα λέγαμε με των φυτα <<άραγε στον επόμενο με ποιον θα πάμε ?????? θα μπορέσουμε να συνεργαστούμε άραγε?????? >>. Και όλα αυτά γινόταν επιδη ήμαστε δέσμιοι τον διπλών συμμετοχών,.

Γι’αυτό λοιπόν ψηφίζω ΝΑΙ στης μονές συμμετοχές.
Last edited by kexagias_p on Thu Oct 25, 2012 22:05, edited 1 time in total.
Η ΜΕΝ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΙΣΧΥΣ ΓΗΡΑΣΚΕΙ,
Η ΔΕ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΡΩΜΗ ΑΓΗΡΑΣΤΟΣ ΕΣΤΙΝ.
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”