ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Φωκίων

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by Φωκίων »

Μια μεσοβεζικη ειναι η αληθεια λυση θα μπορουσε να ειναι ενα σωστο rollbar με αποσπωμενα διαγωνια στοιχεια τα οποια θα διευκοληνουν την "καθημερινη" χρηση του αυτοκινητου.
ΣΑΦΩΣ
και δεν προσφερει τα ιδια οπως ενα cage, ουσιαστικά το κεφαλι θα προστατεψει απο ανατροπη και μονο..
Αλλα απο το ολοτελα...

Πρακτικά, καποιος ειπε, νομιζω ο κος Δουκερης, οτι cage και καθημερινό αυτοκινητο δεν συμβαδιζουν
cage = ειδικής χρησης αυτοκινητο πλεον
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by Nicolas »

panjo wrote:το σκεπτικό είναι οτι το roll cage περιορίζει το χωρο, αυτοι οι 10-15 ποντοι είναι καθοριστικοί, Αν ειχες hummer δεν θα το συζητουσαμε.
Σωστό. Το έχω διαπιστώσει και μόνος μου από το playmobil στο wrangler.
Μου έκανε και εντύπωση μάλιστα :mrgreen:
panjo wrote: Εχω προβληματιστει με την υποθεση roll cage και μάλλον το αποσπώμενο εξωτερικό είναι η πιο κατάλληλη λύση
http://forum.difflock.com/viewtopic.php ... 438c968670
Ρε γαμώτο, δεν λέω, είναι φοβερή λύση, δεν χαλάς και το αυτοκίνητο (στην κακιά στιγμή εννοώ) αλλά είναι τραγικό το βάλε βγάλε
ενώ επιπλέον δεν είναι και πολύ χρηστικό για την περίπτωσή μας. Δηλαδή, συνήθως τις επικίνδυνες καγκουριές τις κάνω πηγαίνοντας
βόλτα, που στην περίπτωση του εξωτερικού κλωβού θα τον είχα εκτός μην σκοτώσω κανέναν άνθρωπο.
Αυτά δεδομένου οτι μιλάμε για το αυτοκίνητο που παράλληλα εκτελεί και χρέη επιβατικού, για την εκδρομή σου ή το ταξίδι σου.
Το εσωτερικό, απλά το έχεις...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
majestix
Posts: 40
Joined: Wed Jun 24, 2009 10:21

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by majestix »

panjo wrote:το σκεπτικό είναι οτι το roll cage περιορίζει το χωρο, αυτοι οι 10-15 ποντοι είναι καθοριστικοί, Αν ειχες hummer δεν θα το συζητουσαμε.
Εξαρτάται αν αυτοί οι 10-15 πόντοι είναι καθοριστικοί.....

Δηλαδή δεν παίζει ρόλο η επιτάχυνση που θα πάρει το κεφάλι σου... ??

Προσωπικά πιστεύω οτι αν η απόσταση είναι μεγάλη τότε θα σκάσεις πιο δυνατά... απο το αν η απόσταση είναι μικρή..

Τελος πάντων αυτά όλα είναι θεωρίες...

προσωπικά cage θα έβαζα και στο επιβατικό μου... :lol: :lol:
User avatar
panjo
Posts: 190
Joined: Thu Jul 02, 2009 09:17

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by panjo »

Το external roll cage ειναι πραγματι ακομψο και δεν κανει για αμαξια διαμαντια οπως του nikolas η ισως και το δικό σου, αλλα αν το αμαξι ειναι ψιλοκαρναβαλος, οπως το δικό μου για παραδειγμα, τοτε δεν πειραζει. Μajestix το θεμα ειναι να μην κοπανησεις καθολου το κεφαλι γιατι αν το κουτουλησεις τοτε παιζουν πολλά εκτος επιταχυνσης (σε δεντρο, σε ντουβαρι, με αλλο αμαξι, γωνια προσκρουσης κλπ) και το σιγουρο ειναι πως με λιγη ατυχια χτυπάς αρκετα. Αν βαλεις μπολικα σφουγγαρια τα πράγμαα ειναι καλυτερα. Παντως εσωτερικό cage αν δεν ετρεχα σε αγωνες δεν θα το εβαζα.
johny4x4
Posts: 690
Joined: Wed Jul 01, 2009 11:27
Location: Nafplio

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by johny4x4 »

Ρε παιδιά στα wrangler που έχουν το γύρω γύρω roll cage δεν μπορούμε απλά να προσθέσουμε στο υπάρχον roll cage? Και αν ναι πόσο περίπου κοστολογείτε κατι τέτοιο?
Δηλαδή να βάλουμε χιαστί πάνω απο το κεφάλι του οδηγού συνοδηγούκαι μπροστά στο παρπρίζ?
Image
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by Nicolas »

johny4x4 wrote:Ρε παιδιά στα wrangler που έχουν το γύρω γύρω roll cage δεν μπορούμε απλά να προσθέσουμε στο υπάρχον roll cage? Και αν ναι πόσο περίπου κοστολογείτε κατι τέτοιο?
Δηλαδή να βάλουμε χιαστί πάνω απο το κεφάλι του οδηγού συνοδηγούκαι μπροστά στο παρπρίζ?

Όχι όχι όχι!!! Αν θες σου αναλύω και τους λόγους αλλά είναι μεγάλη κουβέντα.
Υπάρχουν όμως κλουβιά για wrangler με καλές τιμές, γύρω στο χιλιάρικο...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
johny4x4
Posts: 690
Joined: Wed Jul 01, 2009 11:27
Location: Nafplio

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by johny4x4 »

Κλουβιά??
Και αυτό που ήδη έχει που πάει?
Αφού τα έχω δει και στην Αμερική οτι υπάρχουν πρόσθετα στο ήδη υπάρχων roll cage!
Image
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by Nicolas »

Δεν έχω υπόψιν πρόσθετα αλλά ακόμα και αν είχα δεν θα τα πρότεινα.
Τα ήδη υπάρχοντα κλουβιά κόβονται με τον τροχό και τοποθετείται νέο στην θέση τους.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
Kritikos
Posts: 429
Joined: Fri Oct 02, 2009 09:37
Location: Κρήτη
Contact:

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by Kritikos »

Στο δικό μου jeep το έχω φτιάξει έτσι όπως το λες, προσθεσα τα κομμάτια όπως τα βλέπεις, στο ιντερνέτ αν θέλεις έλα στο 24 ορώ για να το δεις και τεσταρισμενο. ρώτα στο Νίνο Αυτός μου το έφτιαξε
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by Nicolas »

Θα σου κάνω τεχνικό έλεγχο στον 24ώρο 8-)
Κοίτα να έχει γίνει καλή δουλειά :lol: :lol:

Τα λέμε εκεί λοιπόν :D
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”