ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by friar »

Δεν θέλω ποτέ να έχω δίκιο.
Αναρωτιέμαι με ότι βλέπω και πάω και το ψάχνω.
Ακόμα και έτσι θα ζητήσω μιά γνώμη παραπάνω
αφού σίγουρα κάτι θα μου ξέφυγε.
και αυτό θέλω να κάνουμε όλοι μας.

Αραγε τρυπώντας το ταμπλό
δεν θα είχες ευκολώτερη πρόσβαση και ορατότητα, λέω τώρα/...
Οταν και εάν το αλλάξεις μας λές σχετικά

Καλές διαδρομές
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
majestix
Posts: 40
Joined: Wed Jun 24, 2009 10:21

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by majestix »

Αραγε τρυπώντας το ταμπλό
δεν θα είχες ευκολώτερη πρόσβαση και ορατότητα, λέω τώρα/...
Οταν και εάν το αλλάξεις μας λές σχετικά
Ιδανικό..

Ισως όμως περισσότερα προβλήματα και μεγαλύτερο κόστος..
Μπορεί όμως να βάλει κάποιος μια photo απο Jimny με cage και τρυπήμενο το ταμπλώ?
Αν υπάρχει κάποιο..
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by exm38a1er »

majestix wrote:Ξεκίνησα με το roll cage στον Herby γιατί πραγματικά χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση ενθουσιάστηκα απο την δουλειά που είδα....

Μερικές photos παρακάτω για να πάρετε μια ιδέα απο την εγκατάσταση...
αν και έχει ακόμα δουλειά να μπουν οι μπαρες στο πλάι, πάνω απο το μπαμπριζ.. να βαφτεί κλπ κλπ..

Image

Image

Image

Image

Και μία photo bonus...
H παρακάτω photo είναι απο επώνυμο roll cage που μπαίνει σε 106...
Μου την έβαλε στην μεγκενη να μου δείξει αντοχή και πραγματικά :? :lol: :lol:

Image
Φιλε καλοριζικο...
Κατασκευαστικα δεν εχω εμπειρια αλλα θεωρω οτι εχω διαβασει(σχεδον) οτιδηποτε εχει γραφει για τα :cages"
Ειναι λαθος τα πολλα κουρμπαρισματα στα "A-pilars".
Επισης η σωληνα φαινεται "τσακισμενη" στα σημεια που εχει κουρμπαριστει...προς τι ο ενθουσιασμος?
who dares wins
User avatar
majestix
Posts: 40
Joined: Wed Jun 24, 2009 10:21

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by majestix »

Κατασκευαστικα δεν εχω εμπειρια αλλα θεωρω οτι εχω διαβασει(σχεδον) οτιδηποτε εχει γραφει για τα :cages"
Ειναι λαθος τα πολλα κουρμπαρισματα στα "A-pilars".
Εχεις δίκιο αλλά διάβασε πιο πάνω... το αυτοκίνητο δεν προορίζεται για αγώνες..

Ουτε εγώ εχω εμπειρία...έχω διαβάσει όπως και εσύ στο internet για cages..

Δουλευω σε Ναυτιλιακή, ρώτησα ναυπηγούς που ασχολούνται με stretches μετάλλων σε πλοία και ΝΑΙ παιζει ρόλο πόσες κούρμπες έχει, παιζει ρόλο πόσο μεγάλες κούρμπες έχει, παίζει ρόλο το υλικό....
Το συμπέρασμα πάντως που βγήκε είναι οτι στην συγκεκριμένη περίπτωση και ειδικά στα Α-pilars η συγκεκριμένη κατασκευή δεν έχει κανένα πρόβλημα ασφάλειας....

Προσωπικά δεν χρειάζοταν να μου το επιβεβαιώση κάποιος εμπειρός μηχανικός αυτό, τα 32 χρόνια εμπειρίας του Herby στο να φτιάχνει cage για αγωνιστικά μου φτάνουν και μου περισσεύουν για την επιβεβαιωση της σωματικής μου ακεραιότητας...
Επισης η σωληνα φαινεται "τσακισμενη" στα σημεια που εχει κουρμπαριστει...προς τι ο ενθουσιασμος?
Η σωλήνα δεν ειναι τσακισμένη...

Προσωπικά ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής και την εμφαση που δίνεται στην λεπτομέρεια και γι'αυτό είμαι ενθουσιασμένος (αν πειράζει, πείτε το)... απο εκεί και πέρα ο καθένας κρίνη βάση δικών του δεδομένων και στοιχείων....


ΥΓ. Παρακάλω τους mods να βγάλουν το θέμα με το cage μου απο τους αγώνες... και να το βάλουν σε άλλη κατηγορία..

Ευχαριστώ..
Φωκίων

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by Φωκίων »

Κατ' αρχην δεν νομιζω οτι κανεις αμφισβητει την ικανοτητα του Χερμπυ

Ετσι λοιπον το συγκεκριμενο σημειο συμφωνα με τους κανονισμους και μονο, μοιαζει να εχει θεμα ( σαφως και προσωπικά δεν μπορω να κρινω την πραγματικη αντοχη του )

Απλά μια ερωτηση που ισως λυσει καποιες απορειες..
Οταν "παραγγελθηκε" το cage, μηπως ειπωθηκε οτι το αυτοκινητο δεν προορίζεται , σ αυτη τη φαση τουλαχιστον, για αγωνιστική χρηση?
Οποτε συνδιαζομενο με την επιθυμία να μην τρυπηθει το ταμπλό ο κατασκευαστης σχεδιαστικά δεν εφαρμοσε τα του κανονισμου?
Ξαναλεω οτι αναφερομαι παντα σε επιπεδο κανονισμών και οχι αυτη καθαυτη την αντοχη της κατασκευης που μπορει να ειναι και ανωτερη.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by Nicolas »

majestix wrote: Προσωπικά ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής και την εμφαση που δίνεται στην λεπτομέρεια και γι'αυτό είμαι ενθουσιασμένος (αν πειράζει, πείτε το)... απο εκεί και πέρα ο καθένας κρίνη βάση δικών του δεδομένων και στοιχείων....

ΥΓ. Παρακάλω τους mods να βγάλουν το θέμα με το cage μου απο τους αγώνες... και να το βάλουν σε άλλη κατηγορία..

Ευχαριστώ..
Και εγώ θα ήμουν ενθουσιασμένος. Προφανώς, δεν πειράζει ;)

Το κλουβάκι μου αρέσει και είναι και μία πρόταση προς αυτούς που δεν θέλουν να τρυπήσουν ταμπλό.
ΤΟΝΙΖΩ οτι δεν είναι σύμφωνο με τους κανονισμούς ωστόσο πιστεύω οτι είναι καλύτερα να το αφήσουμε
εδώ έτσι ώστε άνθρωποι με αντίστοιχες ανάγκες με τις δικές σου (ασφάλεια αλλά όχι αγώνες) να το σκεφτούν
σοβαρά.

Σε τελική ανάλυση ας σκεφτούν οι αρμόδιοι μήπως θα ήταν σκόπιμο να υπάρχουν "κατηγορίες" και στους κλωβούς.
Φουλ ομολογκασιόν για τα rally, Κ3 κλπ και κάτι πιο ελεύθερο αλλά αντίστοιχα ποιοτικό για μικρότερες κατηγορίες...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
majestix
Posts: 40
Joined: Wed Jun 24, 2009 10:21

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by majestix »

Φωκίων wrote:Οταν "παραγγελθηκε" το cage, μηπως ειπωθηκε οτι το αυτοκινητο δεν προορίζεται , σ αυτη τη φαση τουλαχιστον, για αγωνιστική χρηση?
Οποτε συνδιαζομενο με την επιθυμία να μην τρυπηθει το ταμπλό ο κατασκευαστης σχεδιαστικά δεν εφαρμοσε τα του κανονισμου?
Αυτό ειπώθηκε Φωκίων να είναι ασφαλές και πρακτικό...
Με ρώτησε αν θα τρέξω σε αγωνες... και το ξεκαθαρίσαμε οτι προς το παρόν μπροστά θα είναι εκτός κανονισμού...


Το αν θα τρυπηθεί το ταμπλώ δεν έχει να κάνει με τον κανονισμό...
Ο κανονισμός εφαρμόζεται και χωρίς να τρυπηθεί το ταμπλώ... κανοντας ίσιες - χωρίς κούρμπες τις σωλήνες των A-pillar..
Φωκίων

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by Φωκίων »

majestix wrote:Ο κανονισμός εφαρμόζεται και χωρίς να τρυπηθεί το ταμπλώ... κανοντας ίσιες - χωρίς κούρμπες τις σωλήνες των A-pillar..
Σηκωνει λιγο κουβεντα αυτο, αλλα δεν ειναι της ωρας καλυτερα με ενα καφεδακι παρεα!!!!

Εγω εχω καλυφθει πληρως.
Παντως καλο ηταν που ξεκαθαριστικε κι αυτο.
User avatar
majestix
Posts: 40
Joined: Wed Jun 24, 2009 10:21

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by majestix »

Φωκίων wrote:Σηκωνει λιγο κουβεντα αυτο, αλλα δεν ειναι της ωρας καλυτερα με ενα καφεδακι παρεα!!!!
Θα συμφωνήσω καθότι το πιο φρόνιμο θα ήταν να ακολουθεί τις κολώνες του αυτοκινήτου... ;)

Θα κανονίσουμε μέσα στις εβδομάδα τίποτα... χρωστάω και κέρασμα.. ;)
User avatar
panjo
Posts: 190
Joined: Thu Jul 02, 2009 09:17

Re: ROLL CAGE, ΖΩΝΕΣ, ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ - ΤΙΜΕΣ

Post by panjo »

Απ'οτι καταλαβα το αμαξι ειναι και για καθημερινη ή περιστασιακή χρηση. Στατιστικως εχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες τραυματισμού, και σοβαροτερου μαλιστα, τωρα παρα πριν. Κανε ενα κοπο και βάλε αρκετα χοντρα σφουγγαρια σε σημεια του σωλήνα που μπορεί να χτυπησει το κεφαλι σου, εκτός αν προτιμάς κρανος.. ;)
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”