Αγώνες και ρυμούλκηση-μεταφορα αγωνιστικών.

Post Reply
User avatar
ΜΑΚΕΔΩΝ
Posts: 12
Joined: Thu Jun 18, 2009 20:02
Location: ΚΟΖΑΝΗ

Αγώνες και ρυμούλκηση-μεταφορα αγωνιστικών.

Post by ΜΑΚΕΔΩΝ »

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πιστεύω ότι είναι κάτι που απασχολεί τους περισσότερους. Η αγώνες χρόνο με το χρόνο γίνονται όλο και ποιο απαιτητική. Στήνουμε τα αγωνίστηκα μας αναλόγως για να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε ξοδεύοντας δι όλου ευκαταφρόνητα ποσά. Ναι τα κάνουμε όσο το δυνατών καλύτερα και ασφαλέστερα (συμφωνώ απόλυτα σ αυτό). Και μετά τι???????? Καθόμαστε και τα κοιτάμε?????
Πως θα το μεταφέρω στο χώρο του αγώνα όταν ανήκει στην κατηγορία Κ3 και είναι πλέον αδύνατο νομικά να μετακινηθεί. αλλά και πρακτικά σκέψου να βγεις στην Εγνατία με 45αρια…..η να πας ποριά όπως εγώ, Κοζάνη –Κέρκυρα με τα cross.
Θα πρέπει αγωνιζόμενη και διοργανωτές μαζί με της αλλαγές που έπονται στα θέματα ασφάλειας, να βρουμε μια λύση σε συνεννόηση με την πολιτεία για το θέμα της ρυμούλκησης . Είναι νομίζω καιρός να κάνουμε ένα βήμα μπροστά !!! (όπως λέει και ο φίλος μου ο Άρης).
Διαβάστε και θα καταλάβετε……… http://ethea.elpa.gr/index.php?cat_id=2 ... =trueΓιατί δεν μπορούμε (όχι όλοι) να μεταφέρουμε νόμιμα τα αγωνίστηκα μας.
Προς θεού δεν λέω να τραβάμε με Hyundai atos (ότι έχει να κάνει με ασφάλεια δεν το συζητάμε καν ότι πρέπει να τηρηθεί) αλλά π.χ εγώ, που έχω στο μαγαζί μου(όχι συνεργείο) φορτηγο γιατι να μην μου επιτρέπουν…..
User avatar
tsep
Posts: 40
Joined: Mon Jun 22, 2009 06:55

Re: Αγώνες και ρυμούλκηση-μεταφορα αγωνιστικών.

Post by tsep »

ανοιγεις ενα μεγαλο θεμα.....
τα περισσοτερα αυτοκινητα που τρεχουν στους αγωνες 4χ4 δεν εχουν ταυτοτητα αγωνιστικου αυτοκινητου....

εαν βγαλεις τετοια ταυτοτητα τοτε η διαδικασια ειναι σχετικα απλη (πλεον) για να μπορεις να το ρυμουλκης νομιμα
User avatar
ΜΑΚΕΔΩΝ
Posts: 12
Joined: Thu Jun 18, 2009 20:02
Location: ΚΟΖΑΝΗ

Re: Αγώνες και ρυμούλκηση-μεταφορα αγωνιστικών.

Post by ΜΑΚΕΔΩΝ »

Ανοίγω ένα μεγάλο θέμα που τελικά δεν βλέπω να απασχολεί και πολλούς……. Αυτό βέβαια θα αλλάξει αν στην καλύτερη μας σταματήσει για έλεγχο το μεικτό και μας κάνει κατάσχεση το τούτου και στην χειρότερη μετά την φθορά ενός αγώνα να προκαλέσουμε άθελα μας ένα δυστύχημα. αυτά για εμάς που πάμε οδικός. τώρα για το θέμα ρυμούλκησης , η ταυτότητα του αυτοκίνητου δυστυχώς δεν λύνει το πρόβλημα. χθες πήγα στο συγκοινωνιών μαζί με τη υπουργική απόφαση που έκανα επισύναψη παραπάνω και μου είπαν ότι δυστυχώς αυτή η απόφαση έχει μια ασάφεια δεν λέει για όλα τα φ.ι.χ ……"απαγορεύεται η ρυμούλκυση από τα Φ.Ι.Χ. αυτοκίνητα, καθώς και κάθε ρυμουλκουμένου το οποίο είναι άσχετο με την εξυπηρέτηση των μεταφορικών και επεγγελματικών αναγκών της επιχειρήσεως για την οποίαν ετέθη σε κυκλοφορία το Φ.Ι.Χ. αυτοκίνητο".
με λίγα λόγια εγώ για να δηλώσω φ.ι.χ και τρειλορ το μόνο που θα μπορούσα να κουβαλήσω πάνω αυτό θα ήταν πλακάκια για το μαγαζί μου και όχι αυτοκίνητο……. Μιας και ζούμε στο Ελλαδισταν που βασιλεύει η γραφειοκρατία και από υπηρεσία σε υπηρεσία ισχύουν άλλοι νόμοι
Θα παρακαλέσω αν κάποιος έχει κάνει αυτή την διαδικασία και μεταφέρει ΝΟΜΙΜΑ το αυτοκίνητο του ας μας ενημέρωση.
Panos Konstantakos
Posts: 16
Joined: Tue Jun 16, 2009 17:04

Re: Αγώνες και ρυμούλκηση-μεταφορα αγωνιστικών.

Post by Panos Konstantakos »

Η απόφαση του υπουργείου δεν έχει ασάφεια απλά αναφέρεται μόνο στα φορτηγά που στο αντικείμενο της δραστηριότητας τους περιέχεται το αγωνιστικό αυτοκίνητο (συνεργεία, αντιπροσωπείες κλπ).
Το να μεταφέρεις με φορτηγό για πλακάκια, αυτοκίνητο με τρέιλερ ή έστω και κάρτ φορτωμένο μέσα, είναι βαρύτατη φορολογική παράβαση γιατί ώς εμπορεύματα ή έστω ώς αντικείμενα δεν είναι ανάμεσα σε αυτά που αναφέρονται στην άδεια του επαγγελματικού αυτοκινήτου ούτε έχουν συνοδευτικά μεταφοράς κλπ κλπ.
Ακόμα παγίδα είναι, ότι θέλεις άδεια ΕΒ ή ΕΔ κατηγορίας για να καλύπτεις το βάρος φορτηγού και ρυμουλκούμενου, ώστε να γίνει δεκτή από την ασφαλιστική η ασφάλεια αστικής ευθύνης για ρυμούλκηση, ώστε να μήν είσαι ξεκρέμαστος αν γίνει η στραβή.
Αφού λοιπόν ξεπεράσουμε τα θέματα της άδειας του οδηγού του φορτηγού, της Licence του οδηγού αγώνων, την ταυτότητα του αγωνιστικού αυτοκινήτου, την έγκριση της ΕΛΠΑ για την συγκεκριμένη συμμετοχή του αγωνιστικού στον συγκεκριμένο αγώνα (γιατί η μεταφορά επιτρέπεται μόνο πριν, μετά και φυσικά στην διάρκεια αναγνωρισμένου αγώνα) δεν έχεις κανένα πρόβλημα να μεταφέρεις συγκεκριμένο αγωνιστικό πάνω σε συγκεκριμένο τρέιλερ με συγκεκριμένο φορτηγό για το οποίο ισχύει η διαδικασία που περιέγραψες ....
Μάλλον τα περιθώρια νομιμότητας για ερασιτέχνες χομπίστες ονειροπόλους είναι κάπως στενά ... :oops:
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Αγώνες και ρυμούλκηση-μεταφορα αγωνιστικών.

Post by friar »

Panos Konstantakos wrote: Η απόφαση του υπουργείου δεν έχει ασάφεια απλά αναφέρεται μόνο στα φορτηγά που στο αντικείμενο της δραστηριότητας τους περιέχεται το αγωνιστικό αυτοκίνητο (συνεργεία, αντιπροσωπείες κλπ).
Το να μεταφέρεις με φορτηγό για πλακάκια, αυτοκίνητο με τρέιλερ ή έστω και κάρτ φορτωμένο μέσα, είναι βαρύτατη φορολογική παράβαση γιατί ώς εμπορεύματα ή έστω ώς αντικείμενα δεν είναι ανάμεσα σε αυτά που αναφέρονται στην άδεια του επαγγελματικού αυτοκινήτου ούτε έχουν συνοδευτικά μεταφοράς κλπ κλπ.
Ακόμα παγίδα είναι, ότι θέλεις άδεια ΕΒ ή ΕΔ κατηγορίας για να καλύπτεις το βάρος φορτηγού και ρυμουλκούμενου, ώστε να γίνει δεκτή από την ασφαλιστική η ασφάλεια αστικής ευθύνης για ρυμούλκηση, ώστε να μήν είσαι ξεκρέμαστος αν γίνει η στραβή.
Αφού λοιπόν ξεπεράσουμε τα θέματα της άδειας του οδηγού του φορτηγού, της Licence του οδηγού αγώνων, την ταυτότητα του αγωνιστικού αυτοκινήτου, την έγκριση της ΕΛΠΑ για την συγκεκριμένη συμμετοχή του αγωνιστικού στον συγκεκριμένο αγώνα (γιατί η μεταφορά επιτρέπεται μόνο πριν, μετά και φυσικά στην διάρκεια αναγνωρισμένου αγώνα) δεν έχεις κανένα πρόβλημα να μεταφέρεις συγκεκριμένο αγωνιστικό πάνω σε συγκεκριμένο τρέιλερ με συγκεκριμένο φορτηγό για το οποίο ισχύει η διαδικασία που περιέγραψες ....
Μάλλον τα περιθώρια νομιμότητας για ερασιτέχνες χομπίστες ονειροπόλους είναι κάπως στενά ... :oops:
No problem αμα σε λένε Γρηγόρη.....
Το θέμα το είχαμε καλύψει και "παλαιόθεν" αλλά η επανάληψη απαραίτητη......
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Pet4x4
Posts: 218
Joined: Tue Jun 16, 2009 23:31

Re: Αγώνες και ρυμούλκηση-μεταφορα αγωνιστικών.

Post by Pet4x4 »

friar wrote:No problem αμα σε λένε Γρηγόρη.....
Το θέμα το είχαμε καλύψει και "παλαιόθεν" αλλά η επανάληψη απαραίτητη......
Τι εννοεί ο ποιητής???


Πάντος εγώ ρε παιδιά εχω οργώσει την μισή Ελλάδα με τρειλερ και αγωνιστικό ή ακόμα και συμβατικό αυτοκίνητο φορτωμένο στο τρειλερ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα! Τύχη? Μπορεί! Στην άδεια έλξης το τρειλερ αναγράφεται σαν τρειλερ λέμβου καθώς δέν αναγνωριζόταν απο το υπουργείο τρειλερ μεταφορας αυτοκινήτου! Μόνο λέμβου και μπαγκαζιερα, οπώτε το γράψαμε λέμβου! Τις λίγες φορές που με σταματησαν στην Εθνική τους εξύγησα τα τεκτενόμενα, είδαν οτι το αυτοκίνητο ήταν κάλα δεμένο στο τρειλερ, το τρειλερ ήταν ασφαλισμένο στην ασφάλεια του αυτοκινήτου σαν τρειλερ 4 τροχών, και με αφήσαν και έφυγα όλες τις φορές! Δέν είναι χαζοί και οι αστυνομικοί, ξέρουν τι πάει να πεί Ελληνική γραφειοκρατία - βλακεία! Αρκεί να είμαστε στα υπόλοιπα σωστοί!

Υ.Γ. Ποτέ βέβαια δέν ήμουνα με ΦΙΧ. Πάντα με ΙΧΕ αλλά και πάλι "παράνομος" είμουν...
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Αγώνες και ρυμούλκηση-μεταφορα αγωνιστικών.

Post by Nicolas »

Pet4x4 wrote:
friar wrote:No problem αμα σε λένε Γρηγόρη.....
Το θέμα το είχαμε καλύψει και "παλαιόθεν" αλλά η επανάληψη απαραίτητη......
Τι εννοεί ο ποιητής???

Εννοεί τον Γρηγόρη Νιώρα, οδηγό της αστυνομίας, του οποίου το αγωνιστικό impreza το
μεταφέρουν σε trailer συνήθως με ένα από τα Rav της αστυνομίας.
Ξέρεις, αυτά που πληρώνει ο Έλληνας φορολογούμενος...
Λέτε να έχουν και αυτοί άδεια έλξης λέμβου και να την γλυτώνουν? :lol: :lol: :lol:
Νομιμότατοι :lol: :lol:

Αν ποτέ με σταματήσουν στον δρόμο για αυτό τον λόγο και τους δείξω την φωτογραφία
που έχουμε από το acropolis του 2007 μέσα στην αττική οδό καθώς περνούν
χωρίς να πληρώσουν διόδια πηγαίνοντας στον ιππόδρομο (service park),
λέτε να με αφήσουν :?: :?:
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
atlasteam
Posts: 186
Joined: Thu Jun 25, 2009 09:03
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Αγώνες και ρυμούλκηση-μεταφορα αγωνιστικών.

Post by atlasteam »

http://www.autotritipro.gr/news/PREVIEW ... gory_id=98

Τα νεότερα τουλάχιστον για τα pickup
www.atlasteam.gr
when u r upside down and burning .... u went 2 fast !
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”