ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

S.Doukeris
Posts: 105
Joined: Thu Jun 18, 2009 10:14

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by S.Doukeris »

D.Papadimitriou wrote:Ωχ ωχ,αρχίσαμεεε....
Μπα, έχουμε δικά μας προβλήματα Δημήτρη
D.Papadimitriou
Posts: 46
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:33

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by D.Papadimitriou »

Τώρα ησύχασα Σπύρο :D :D :D :D
Γιάννης Αθανασίου

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Η δουλειά μας Σπύρο, όσων εκλέχτηκαν από τη Λάρισα και όσων διορίστηκαν απο την ΕΛΠΑ, ήταν να δούμε τη συνέχεια του

11. Υποχρεωτικό Roll Cage: ΄
i. αποφασίστηκε με 15 ψήφους υπέρ να γίνει υποχρεωτικό το roll cage σε αγώνες Trophy και Wild Terrain από το 2009.
ii. Στους αγώνες Enduro, Trail Ride και Αντοχής, με 12 ψήφους υπέρ, αποφασίστηκε να είναι υποχρεωτικό το roll cage στη μεγάλη κατηγορία από το 2010.
iii. Για τα trial η απόφαση αναβλήθηκε για να ενσωματωθεί με τους νέους κανονισμούς. Σίγουρα θα ενσωματωθεί με την Κ3, ίσως και με την Κ2.


Στις συναντήσεις της επιτροπής, στις οποίες κρατούσα πρακτικά, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έκανε εισήγηση, πρόταση ή οτιδήποτε άλλο που να αφορά τα roll cage στην Κ2.

Αν τώρα στην όλη καταστρατήγηση της συνάντησης στη Λάρισα, εσύ κρατάς το τί μπορεί να είπες εκεί για τα roll cage στην Κ2 και ξέχασες στη συνέχεια, τί να πω εγώ; Απλά μιλάνε οι πράξεις... Ενσωματώθηκε με κανέναν κανονισμό και δεν το πήραμε είδηση; Πράγμα πολύ πιθανό με τα όσα έγιναν παρασκηνιακά από τους... διορισμένους.
Γιάννης Αθανασίου

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by Γιάννης Αθανασίου »

D.Papadimitriou wrote:Γιάννη δεν είναι θέμα ενόχλησης,τουλάχιστον από την πλευρά μου και το ξέρεις, και το θέμα ασφαλείας το έχουμε συζητήσει κι'άλλες φορές,απλώς αν ξεκινήσει άλλη μια διαμάχη δεν θα βγεί άκρη.
Όχι πλέον στα κουκουλώματα όλων των θεμάτων. Οι λύσεις δίνονται μόνο στα ίσια και με κατ΄ευθείαν συζητήσεις, όχι στα γραφεία παρατρεχάμενων, μυστικοσυμβούλων κλπ. Δεν φτάνει εδώ που φτάσαμε;

Όταν ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΙΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ, οταν ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤ' ΙΔΙΑΝ, όταν ΦΤΑΙΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ, τότε η κατάσταση θα διαιωνιστεί - ή μήπως έχει διαιωνιστεί ήδη;

Στο Ναύπλιο συνεδρίασε η μισή επιτροπή για το θέμα των προφυλακτήρων. Για το θέμα roll cage στην Κ2 δεν έχει τεθεί ποτέ θέμα. Κάτι δεν λέει αυτό;
Δουκέρης wrote:Μπα, έχουμε δικά μας προβλήματα Δημήτρη
Μήπως πρέπει να τα λύσουμε και αυτά κατ΄ ιδίαν, μην καταλάβει κανείς τίποτε; Δεν είναι δικά μας Σπύρο μου, αφορούν όλο το χώρο των αγώνων 4Χ4, απο τη στιγμή που μας ανέθεσαι να κουλαντρίσουμε τα θέματα των αγώνων. Και δυστυχώς εμείς, δε σεβαστήκαμε την εντολή του αυτή.
Last edited by Γιάννης Αθανασίου on Mon Jun 29, 2009 16:23, edited 1 time in total.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by Nicolas »

Συνάδελφοι και φίλοι κάντε μου μία χάρη...:

Τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση τόσο στον Σπύρο όσο και στον Γιάννη
και γνωρίζω οτι και οι δύο θέλουν το καλό του αθλήματος.

Δεν γίνεται, για μία φορά, να ξεχάσουμε οτι τσακωθήκαμε στο παρελθόν
και να προσπαθήσουμε να συνεργαστούμε εκ νέου χωρίς προηγούμενα?

Ξεχάστε την Λάρισα. Ξεχάστε την επιτροπή. Δεν μας απασχολούν στο παρόν θέμα.
Ο Σπύρος είπε κάτι καλό. Δεν ξανατρέχει αυτοκίνητο σε αγώνα της Εκάλης χωρίς cage.
Μπορεί λοιπόν να το βάλει στον ειδικό κανονισμό και τελείωσε το θέμα.

Το τί γίνεται με τον γενικό κανονισμό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Άντε να κάνουμε όλοι μαζί νέα αρχή (εγώ και ο Στάθης, θέλαμε δεν θέλαμε, την κάναμε ;) )
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Γιάννης Αθανασίου

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Nικόλα

δε δικαιούται κανένας οργανωτής, στο όνομα κανενός πράγματος, να θέτει όρια στους όποιους κανονισμούς, για να καλύψει πιθανά δικά του λάθη και παραλήψεις. Υπάρχουν όργανα τα οποία έχουν τη δικαιοδοσία να αλλάζουν τα πράγματα. Ας τα λειτουργήσουμε. Εκτός και αν είμαστε σε χειρότερη κατάσταση απο αυτή που φαίνεται.

Αν αναλάβει ο κάθε οργανωτής να αλλάζει τους κανονισμούς, ασφαλείας ή οτιδήποτε άλλο, κατά βούληση - γιατί αυτό έχουμε εδώ - που αλήθεια πηγαίνουμε; Δε βάλαμε μυαλό από τα λάθη του παρελθόντος επιτέλους; Τί πρέπει να γίνει για να βάλουμε μυαλό;

Αν ο ειδικός κανονισμός τα λύνει όλα, φαντάζεσαι να βάλει ο οργανωτής: "...δεν τρέχει σε κανένα αγώνα μου λευκό Patrol με μακρυμάλη οδηγό 100+ κιλών..."; Ο ειδικός κανονισμός συμπληρώνει, δεν διαφοροποιεί τον γενικό. Και σε τελική ανάλυση, είναι ή όχι για το καλό των αγώνων αυτή η απόφαση; Μπορεί να κριθεί κάτι τέτοιο μονομερώς, απο ένα άτομο; Του κεφαλιού του ο καθένας; Έλεος πλέον.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by Nicolas »

Γιάννη μου συμφωνω απόλυτα μαζί σου (είσαι αλήθεια 100+ ?)
αλλά είπα και εγώ την λαλακία μου.
Αφού και παλιότερα σαν αγωνιζόμενος
αλλά και τόσα χρόνια που παρακολουθώ τα δρώμενα δεν βλέπω φως
σκέφτηκα μήπως μία καλή πρόθεση θα μπορούσε σε επίπεδο ειδικών
κανονισμών να καλύψει ορισμένες τρύπες.

Τουλάχιστον μέχρι να πάει ο Μωάμεθ στο βουνό... ;)


Από πρόσφατη κουβέντα πάντως που είχα με τον Μαραντζίδη στο Ακρόπολις
δήλωσε ιδιαίτερα πρόθυμος να το συζητήσουμε καλύτερα το θέμα.
Δεν έχω καταλάβει όμως τί μας εμποδίζει...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
nikman
Posts: 16
Joined: Tue Jun 23, 2009 22:22

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by nikman »

Καλησπέρα σε όλους φίλους και γνωστούς με ολη την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ σημασία της λέξεως.
Θα ήθελα να σας πω τις απόψεις μουγια το θέμα,οι οποίες σημειωτέον θα φθάσουν και αρμοδίως ΥΨΗΛΟΤΑΤΑ....,υπό μορφήν παραινέσεως-προτάσεως-απαίτησης???-πίεσης???-όσο είναι δυνατόν,ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΕΣ (δυστυχώς δεν ήμουν παρών) ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ (δεν μετέχω σε καμμιάς μορφής) κλπ κλπ προαναφερθέντων.
Οταν λοιπόν πρίν πολλά χρόνια αρχισε το 'εργο ΠΑΙΔΙΕΣ φώναζαν "διάφοροι" για κανονισμούς ασφαλείας.
Κάποιοι άλλοι αντέκρουαν με την λέξη τυπικά και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ όμως "ΠΑΙΔΕΙΕΣ".Τα χρόνια πέρασαν "ήμουνα νιός και γέρασα" οι παιδειές έγιναν ΑΓΩΝΕΣ!!!!! ΜΟΝΟ στην ΟΥΣΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ,το εππίπεδο του ανταγωνισμού ανέβηκε ΣΤΟ ΑΝΩΤΑΤΟ ΕΠΠΙΠΕΔΟ (πολύ ευχάριστο) τα αυτοκίνητα ........ΑΛΜΑΤΩΔΩΣ ΥΠΕΡΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ (πολύ πολύ ευχάριστο επίσης) η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ των αγωνιζομένων (Γιάννη μη με αρπάξεις :D ΟΧΙ ευτυχώς ολων) ΜΗΔΕΝ και οι κανόνες ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ?????ΑΠΛΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ.
Οταν λοιπόν κάποιος σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη τρέχει σε ΑΓΩΝΕΣ χτίζει ενα αγωνιστικό "ΧΩΝΟΝΤΑΣ" ενα σκασμό λεφτά σε μιά βαση που λέγεται : ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ κατ'αρχήν και ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗ μετά και τέλος ΒΑΟΜΟΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΠΑΘΛΑ κλπ,κλπ.
Δεν νοείται ΠΛΕΟΝ καλοί μου φίλοι,αυτοκίνητα που συναγωνίζονται στο αν θα ανέβουν ΚΑΘΕΤΑ στον 7ο 8ο η 10ο όροφο μιας πολυκατοικίας,και των οποίων η προετοιμασία εχει στοιχίσει 20 η 30 η 5000 ευρώ να μην εχουν ΓΚΕΙΤΖ-ΖΩΝΕΣ 4σημείων min -κράνη ΟΜΟΛΟΓΚΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ.
Σαφώς ολοι μα ολοι τα ΥΠΕΡΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΒΑΣΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ τα κάνουνε δεκτά,βάσει κανονισμού βέβαια,στους αγώνες τους για λόγους που ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ (πληθος συμμετοχών-φιλικές σχέσεις-κόντρες-αφέλεια-αμέλεια)και ας μήν βγάζει κανένας μας την ουρά του.
Συμφωνώ λοιπόν με τον Σπύρο απόλυτα ΤΕΛΟΣ - ΤΕΛΟΣ.Δεν πρέπει να ξαναγίνει κανενός είδους ΑΓΩΝΑΣ χωρις τα ΒΑΣΙΚΑ.ΝΑΙ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΧΤΕΝΙ ΚΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ λοιπόν οι ΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΔΗΛΩΣΤΕ ΤΟ ΕΥΘΑΡΣΩΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΣ μη υπολογίζοντας το οποιο ΚΟΣΤΟΣ.Αφου υπάρχουν ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ???? που δεν ενδιαφέρονται για το κεφάλι τους οι ιδιοι,παρά μόνο για τους βαθμούς :mrgreen: ΑΛΙΜΟΝΟ :mrgreen: (ΧΩΝΟΥΝΕ 10000 ευρω για ΜΠΛΟΚΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ κλπ,κλπ και ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝΕ 2000 ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΓΜΤ) ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ κανονισμούς - επιτροπές - ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ.ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΕ ΤΟ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!! Εγώ και τόσοι πολλοί αλλοι ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΟ ΠΡΑΞΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ!!!!!
ΝΙΚΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ
LAND ROVER - ONE LIFE LIVE IΤ
S.Doukeris
Posts: 105
Joined: Thu Jun 18, 2009 10:14

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by S.Doukeris »

Nicolas wrote:Συνάδελφοι και φίλοι κάντε μου μία χάρη...:

Τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση τόσο στον Σπύρο όσο και στον Γιάννη
και γνωρίζω οτι και οι δύο θέλουν το καλό του αθλήματος.

Δεν γίνεται, για μία φορά, να ξεχάσουμε οτι τσακωθήκαμε στο παρελθόν
και να προσπαθήσουμε να συνεργαστούμε εκ νέου χωρίς προηγούμενα?

Ξεχάστε την Λάρισα. Ξεχάστε την επιτροπή. Δεν μας απασχολούν στο παρόν θέμα.
Ο Σπύρος είπε κάτι καλό. Δεν ξανατρέχει αυτοκίνητο σε αγώνα της Εκάλης χωρίς cage.Μπορεί λοιπόν να το βάλει στον ειδικό κανονισμό και τελείωσε το θέμα.

Το τί γίνεται με τον γενικό κανονισμό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Άντε να κάνουμε όλοι μαζί νέα αρχή (εγώ και ο Στάθης, θέλαμε δεν θέλαμε, την κάναμε ;) )

Μάστορα, δε είπα έτσι ακριβώς. Αυτοί που θολώνουν ας διαβάζουν ότι θέλουν, εσύ να προσέχεις.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by Nicolas »

S.Doukeris wrote: ...
Για να μη λέμε πολλά λόγια, αγώνας χωρίς ρολ κέητζ τουλάχιστον από τη λέσχη μας, δεν ξαναγίνεται. Έτσι απλά.
...
Συγνώμη ρε Σπύρο, αλλά αυτό κατάλαβα.
Εκτός αν εννοείς οτι δεν θα κάνετε αγώνα μέχρι να φτιαχτεί ο κανονισμός.
Αν και πάλι κάνω λάθος, μπορείτε να το δείτε ως δική μου πρόταση.
Επιβάλετε τους κανονισμούς ασφαλείας μέσα από τον ειδικό κανονισμό.
Γιατί όχι κιόλας?

Και, Γιάννη, μιλάμε για τους κανονισμούς ασφαλείας και όχι γενικότερα.
Δηλαδή όπως πολύ σωστά ανέφερες, ο ειδικός κανονισμός θα
συμπληρώσει (στα θέματα ασφαλείας) τον γενικό.


S.Doukeris wrote: Αυτοί που θολώνουν ας διαβάζουν ότι θέλουν, εσύ να προσέχεις.
Ευχαριστώ πάντως που μου αναγνωρίζεις αμεροληψία :P :P
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”