ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

GENERAL LEE

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by GENERAL LEE »

Ρε συ Γιάννη , τι σε έχει πιάσει τελευταία και αρπάζεσαι με όλο τον κόσμο ???
Σου φταίει ο Δουκέρης ? σου φταίει ο Κατσιμαλής ? νομίζεις ότι έχεις δίκιο και δεν το βρίσκεις ? ε σπάστους το κεφάλι κι εγώ στο δικαστήριο θα έρθω μάρτυρας να πω ότι το μαδέρι σου έπεσε κατά λάθος από τα χέρια στο κεφάλι τους και ότι αυτοί έτυχε να περνούν , σφυρίζοντας ανέμελα , κάτω από το χέρι σου και δεν είδαν την ταμπέλα <<ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ >> !!!
Άσε το Ναύπλιο εκεί που κάθεται , καλά είναι ! Περιμένουμε να ακούσουμε την άποψη σου και ταυτόχρονα την πρόταση σου και όχι το ποιος φταίει και γιατί :idea: . Εμένα ως αγωνιζόμενο δεν με ενδιαφέρει αυτή η πλευρά του νομίσματος :cry: .
Το θέμα ανοίχτηκε γιατί προφανώς κάτι <<χάλασε>> τον Δουκέρη χτες μετά το ομολογουμένως τυχερό ατύχημα του συναθλητή μας .
Τι θέλει να πει ο ποιητής λοιπόν μετά γραφόμενα του ??? Να βάλουμε όλοι cage για να μην θρηνήσουμε κάποια στιγμή κάποιο θύμα .Σεβαστόν !!
Γιατί εμείς οι αγωνιζόμενοι δεν έχουμε cage ??? η προσωπική μου γνώμη είναι ότι βάζοντας cage βαφτίζουμε το καθημερινό μας αυτοκίνητο <<αγωνιστικό >> πράγμα που δεν θέλουμε για πρακτικούς λόγους και όχι γιατί το κόστος του είναι υπερβολικό μιας και η τιμή του είναι ίση με αυτή ενός μλοκέ διαφορικού ! άσε που θεωρούμε την τούμπα σπάνιο φαινόμενο για την οδηγική μας εμπειρία μαθημένοι από τα <<σούπα εμπόδια >> :mrgreen: !!! Λάθος νοοτροπία ίσως αλλά αυτό πιστεύω :!: .
Εγώ πάντως ψηφίζω cage , πυρόσβεση , και cut off μπαταρίας επίσης ψηφίζω λιγότερα trail τον χρόνο με 2 κατηγορίες για <<αγωνιστικά>> αυτοκίνητα με κριτήριο μόνο την διάσταση του ελαστικού σε ποιο ελεγχόμενους χώρους και περισσότερα wild terrain .
Αυτά , τώρα αν σε διεγείρω κι εγώ ρε Γιάννη βρίσε με κι εμένα !!! Και πάλι την ίδια εκτίμηση θα τρέφω προς το πρόσωπο σου . :!: :!: :!:
S.Doukeris
Posts: 105
Joined: Thu Jun 18, 2009 10:14

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by S.Doukeris »

Nicolas wrote:
S.Doukeris wrote: ...
Για να μη λέμε πολλά λόγια, αγώνας χωρίς ρολ κέητζ τουλάχιστον από τη λέσχη μας, δεν ξαναγίνεται. Έτσι απλά.
...
Συγνώμη ρε Σπύρο, αλλά αυτό κατάλαβα.
Εκτός αν εννοείς οτι δεν θα κάνετε αγώνα μέχρι να φτιαχτεί ο κανονισμός.
Αν και πάλι κάνω λάθος, μπορείτε να το δείτε ως δική μου πρόταση.
Επιβάλετε τους κανονισμούς ασφαλείας μέσα από τον ειδικό κανονισμό.


S.Doukeris wrote: Αυτοί που θολώνουν ας διαβάζουν ότι θέλουν, εσύ να προσέχεις.
Ευχαριστώ πάντως που μου αναγνωρίζεις αμεροληψία :P :P
Να μπει στον ειδικό δεν γίνεται. Να μην ξαναγίνει αγώνας από τη λέσχη μας μέχρι να κρίνουμε εμείς οτι πρέπει και θέλουμε να τον κάνουμε, γίνεται.
Κι ας μας επιβάλλει κυρώσεις η Έλπα η FIA o Αθανασίου ή όποιος άλλος.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by Nicolas »

Τώρα νομίζω, κατάλαβα καλύτερα.
Εφόσον πάντως το θεμιτό αποτέλεσμα-στόχος είναι το ίδιο
δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
nikman
Posts: 16
Joined: Tue Jun 23, 2009 22:22

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by nikman »

Για να μήν παρεξηγηθω
Γράφοντας ανεγκέφαλοι αγωνιζόμενοι,ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,και πολύ περισσότερο στον φίλο ΤΥΧΕΡΟ μεσα στην ατυχία του Δημήτρη που τουμπάρισε.Ειναι σχήμα λόγου που αναφέρεται ΓΕΝΙΚΟΤΑΤΑ μηδέ και του εαυτού μου εξαιρουμένου κάποιες στιγμές ΕΥΤΥΧΩΣ παλιές και αισιως λήξασες :evil:
Ομως ειμαι ακόμη πολύ σοκαρισμένος και συγχρόνως εξοργισμένος απο αυτο που έζησα χθές όπως πιστεύω και ολοι οι παρευρισκόμενοι
ΝΙΚΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ
LAND ROVER - ONE LIFE LIVE IΤ
S.Doukeris
Posts: 105
Joined: Thu Jun 18, 2009 10:14

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by S.Doukeris »

kos4wd
ΜΕΛΟΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 4Χ4


Ένταξη: 26 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2189
Τόπος: ΚΩΣ
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 07, 2008 5:59 am Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

Eχω την εντύπωση ότι ψηφίσαμε roll cage kai στη Κ3 και μάλιστα ο Σπύρος μίλαγε και για τη Κ2
Στο θέμα ψηφοφορίας είπαμε ότι μόνο οι νόμιμοι σύλλογοι(οχι club) θα έχουν δικαίωμα ψήφου και πρέπει να το γράψουμε για να μην έρθουν του χρόνου τα club και ζητάνε ψήφο

Κατα τ άλλα συμφωνώ
_________________
E ρε γιαούρτι που σου χρειάζεται Φιλιππάκο χαχαχα

Και επειδή όπως έχω ξαναπεί η παπαρολογίες με κουράζουν πάρτε και ένα κόπι-πέηστ από το φόρουμ της επιτροπής για να κλείσουν τα στόματα. Λυπάμαι που αναγκάζομαι να το κάνω.
Γιάννης Αθανασίου

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Να πηδάμε πρωτα τους αγώνες και στη συνέχεια να κάνουμε μία βαρύγδουπη δήλωση και να το παίζουμε «οδηγοπατέρες». ΟΚ! Συγνώμη αλλά δεν είναι μέσα στα πλαίσια των συμπεριφορών που ταιριάζουν στο χώρο.

Να αφήσουμε Λάρισα και επιτροπή στην άκρη; ΟΚ. Πάμε παρακάτω.

Το θέμα είναι πως μία ασθένεια πρέπει να την προλαμβάνουμε και όχι να τρέχουμε σαν τρελοί να την αντιμετωπίσουμε, με τα γνωστά παρατράγουδα.

Όταν κάποιοι μιλούσαν για τελείως ξεχωριστά εμπόδια Κ2 και Κ3, επειδή τα αυτοκίνητα της πρώτης δεν έχουν roll cage, ποιος τους άκουγε;

Υπάρχουν πολλά ερωτήματα που θέλουν απάντηση πριν συνεχίσουμε:
1. Πόσα αυτοκίνητα Κ2 υπάρχουν αυτή τη στιγμή;
2. Πόσα από τα υπάρχοντα αυτοκίνητα έχουν σωστά roll cage;
3. Πόσα σωστά roll cage μπορούν να προετοιμαστούν μέχρι τον επόμενο αγώνα;
4. Τι ρόλο παίζουν οι δηλώσεις, τη στιγμή που η Εκάλη δεν έχει άλλο προγραμματισμένο αγώνα trial μέσα στο 2009;
5. Αν ο αναβληθής αγώνας γίνει, πότε θα γίνει;
6. Το Περιστέρι που έχει τον επόμενο αγώνα τι λέει;
7. Το μέτρο θα εφαρμοστεί και στην υπόλοιπη Ελλάδα ή θα έχουμε αγώνες δύο ταχυτήτων; Είναι λιγότερο επιρρεπείς στα ατυχήματα στην επαρχεία ή εκείνοι έχουν σκληρό κεφάλι;
8. Τι λένε οι άλλες λέσχες που διοργανώνουν trial;
9. Ποια η θέση των αγωνιζόμενων;
10. Ποιές είναι οι προδιαγραφές των roll cage για τα trial και που έχουν δημοσιευθεί; Έτσι για να μην έχουμε τα φαινόμενα των trophies, όπου τα μισά είναι για πέταμα;
11. Αν πράγματι υπάρχει – που υπάρχει – θέμα ασφάλειας, γιατί δε σταματάμε τους αγώνες της Κ2 μέχρι να λυθεί;

Εγώ μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα 1: έχουμε, μέχρι στιγμής περισσότερα από 73 αυτοκίνητα της Κ2 στους επτά αγώνες trial που έχουν γίνει το 2009. Ας βοηθήσουμε όλοι να απαντηθούν τα 2 & 3. Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι τα ερωτήματα μπορούν να απαντηθούν μόνο από συγκεκριμένα άτομα.

ΥΓ. Σπύρο δεν είπε κανείς πως δε το είπες στη Λάρισα. Το θέμα είναι γιατί δεν το συζήτησες στην επιτροπή και γιατί το Δεκέμβρη ζήτησες να μην αλλάξει τίποτε. Αν αυτά είναι παπαρολογίες, να πάω πάλι πάσο.

ΥΓ2. Πρόσθετο στοιχείο: τα Κ2 του Επάθλου Κεντρικής Ελλάδας είναι 24, σύμφωνα με τους 2 πρώτους αγώνες.
User avatar
nikman
Posts: 16
Joined: Tue Jun 23, 2009 22:22

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by nikman »

Γιάννη καλησπέρα
Με όλη την καλή μου διάθεση,αλλά κυρίως εν ονόματι της 24ετούς-αν δεν είναι περισσότερα-φιλίας μας,πολλά μα πολλά χρονια πριν τα 4Χ4,τις Κ2-Κ3-Κ33,τα μπλοκέ,τις επιτροπές,τις Λάρισες,και ολα τα συναφή θα σου πω οτι α]οιπροδιαγραφές θα πρέπει να ειναι ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΕΣ που υπάρχουν για ΟΛΑ τα είδη αγωνιστικών χωρίς ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ και ΣΥΖΗΤΗΣΗ.β]Οσα κιαν είναι τα Κ2 όσοι και αν είναι οι αγώνες που απομέμουν όσοι και αν είναι οι παράμετροι που πιθανόν σωστά θέτεις πρός συζήτηση,ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ στο ιδιο εππιπεδο συζήτησης με την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Στο χωριό μου λένε "πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση μία ομως θα σπάσει".Ε ας μη προσπαθούμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ να την σπάσουμε!!!!!!
Πολλούς χαιρετισμούς
ΝΙΚΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ
LAND ROVER - ONE LIFE LIVE IΤ
User avatar
nikman
Posts: 16
Joined: Tue Jun 23, 2009 22:22

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by nikman »

Α Ξέχασα
ΑΠΑΝΤΗΣΗ στο 2 : 5% ??
ΠΡΟΤΑΣΗ : Να γίνουν 120%
ΕΡΩΤΗΣΗ : Πότε ? Σε πόσο χρόνο ?
ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Δεν ξέρω ! Δεν με νοιάζει :D
Σε οσο χρόνο βάλαμε μπλοκέ-αναρτήσεις-σκουλαρίκια-δαχτυλίδια-περιδέραια κλπ "χρυσαφικά"
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!!!!!!!!!!!! :oops: Τι συζητάμε τώρα??? :shock: Καθαρόαιμα αγωνιστικά σε ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ - ΟΧΙ ΠΑΙΔΕΙΕΣ - ΧΩΡΙΣ Cage - Zώνες - Κράνη??????????
ΘΟΥ ΚΥΡΙΕ ΦΥΛΑΚΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!! :roll:
ΝΙΚΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ
LAND ROVER - ONE LIFE LIVE IΤ
Γιάννης Αθανασίου

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by Γιάννης Αθανασίου »

nikman wrote:ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ στο ιδιο εππιπεδο συζήτησης με την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Αυτό ακριβώς θέλω να επισημάνω.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να κατασκευαστούν τουλάχιστον 73 - σίγουρα είναι παραπάνω - roll cage. Τουλάχιστον μέχρι τους επόμενους αγώνες σε κάθε έπαθλο. 23 Αυγούστου έχει trial στην Ιεράπετρα!

Από την άλλη, όπως ορθά σημειώθηκε, είναι επικίνδυνο να διαγωνίζονται τα Κ2 χωρίς roll cage στα εμπόδια που διαγωνίζονται, δηλαδή στις περισσότερες των περιπτώσεων στα ίδια με την Κ3.

Υπάρχουν δεκάδες, μην πω εκατοντάδες μαγαζιά που βάζουν σκουλαρίκια και μπράτσα. Δυο-τρία όμως, μόνο, φτιάχνουν ΣΩΣΤΑ roll cage. Οπότε δεν υπάρχει χρόνος, τουλάχιστον για το 2009.

Λύσεις; Δύο.

Η μία να μην γίνουν άλλοι αγώνες Κ2 φέτος.

Η άλλη; Να γίνουν, αλλά τα εμπόδια της Κ2 να είναι επιπεδου Κ1+ και όχι Κ3-. Το ερώτημα είναι ποιός θα το κρίνει. Και εδώ είναι το πρόβλημα.

Άρα; Όχι αγώνες Κ2 μέχρι να φτάσουν αρκετά αυτοκίνητα στο επίπεδο ασφάλειας που ζητάμε όλοι. Σε όλη την Ελλάδα, σε όλα τα έπαθλα.

Εδώ και η διαφωνία μου με το "...αγώνας χωρίς ρολ κέητζ τουλάχιστον από τη λέσχη μας, δεν ξαναγίνεται...", ιδίως όταν ακούγεται από τα χείλη - ακροδάχτυλα για την ακρίβεια - ενός μέλους της επιτροπής, που αν δε με απατά η μνήμη μου είναι και υπεύθυνο για τους αγώνες trial. Και ιδίως όταν αυτό συνοδεύεται με αιχμές, γενικές, κατά των υπόλοιπων μελών της επιτροπής.

Τι προσπαθούμε;
Να ξορκίσουμε το κακό από την Αθήνα και να το στείλουμε παραέξω;
Να απειλήσουμε την επιτροπή, άρα τον ίδιο μας τον εαυτό;
Να δημιουργήσουμε εντυπώσεις εναντίον της επιτροπής, φέρνοντας την να διαφωνεί με το προφανές;

Η λύση, μετά το θέμα που δημιουργήθηκε στον αγώνα της Λέσχης Εκάλης 4Χ4 στην Εύβοια με το ατύχημα που έγινε, ήταν και είναι μία: να ζητηθεί να "παγώσουν" οι αγώνες της Κ2, για να δωθεί χρόνος να αναβαθμιστούν τα αυτοκίνητα σε επίπεδο ασφαλείας,με συντονισμένες προσπάθειες όλων.

Και βέβαια να αρχίσει ΣΗΜΕΡΑ η συζήτηση για τους κανονισμούς του 2010, σε όλα τα επίπεδα: ασφάλειας, κατηγοριών και ότι άλλο βάζει ο νους. Αν αφεθεί και πάλι για τον Γενάρη, θα είμαστε άξιοι τη μοίρας μας. Ήδη ξεκίνησε, δειλά-δειλά, σε επίπεδο αγωνιζομένων, μία συζήτηση για τους αγώνες αντοχής. Μήπως θα πρέπει να ξεκινήσει και μία για τα trial; Μόνο έτσι θα απαντηθούν τα όποια ερωτήματα έθεσα.
D.Papadimitriou
Posts: 46
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:33

Re: ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Post by D.Papadimitriou »

Γιάννη κανένας δεν μίλησε για κουκουλόματα αλλά για ηρεμία ωστε να μπορέσει να βρεθεί λύση.
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”