Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by stavrosd »

stavrosd wrote:
aapo wrote:Η Λέσχη του Πυργου ανέβαλε τον αγώνα γιατι οι συμμετοχες ηταν ΛΙΓΕΣ.
Κατανοώ οτι οι λίγες συμμετοχές είναι ένας σοβαρότατος λόγος κάποιος οργανωτής να αναβάλει τον αγώνα του αλλά νομίζω οτι κάνει κακό και επιβαρύνει το κλίμα.
Νομίζω οτι άπαξ και κάποιος ανακοινώσει οτι θα τον κάνει πρέπει να το κάνει με όποιο κόστος.
Για αυτό προτείνω να κοπούν ίσως κάποιοι αγώνες που φοβούνται οτι δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν αν οι συμμετοχές είναι λίγες!
Όπως και εγώ έτσι φαντάζομαι και οι υπόλοιποι δεν ξυπνάμε ένα πρωί και λέμε "ας πάμε στον αγώνα το ΣΚ!". Προετοιμαζόμαστε, κανονίζουμε, τρέχουμε και όταν μας ενημερώνουν 4 μέρες πρίν οτι τελικά δεν θα γίνει είναι σπαστικό.
Αλλιώς θα προετοιμαζόμαστε μόνο για τα σίγουρα και δεν θα τρέχουμε για τους άλλους, οπότε απο τώρα οι αγώνες "κάτσε να μαζευτούμε για να δούμε αν θα γίνει" τελικά δεν θα μαζεύουν καθόλου!
Σκέψεις κάνω...
stavrosd wrote: Δυστυχώς τα πάντα δεν γίνονται για πολλούς και διάφορους λόγους.
Ο σημαντικότερος είναι η λογική "δεν βαριέσαι" που διέπει τόσο τους αγωνιζόμενους αλλά και τους οργανωτές λόγο κακός εννοούμενου ερασιτεχνισμού.
Είναι εύκολο να πεί ο ερασιτέχνης οργανωτής " Ε δε μαζέψαμε συμμετοχές, ε δεν πειράζει δεν θα τον κάνουμε. Λεφτά δεν θα βγάζαμε ούτως ή άλλως για την κ@βλα μας το κάνουμε και τη ζαχαρένια μας δεν θα την χαλάσουμε κιώλας."
Το φιλότιμο όσο καλό κάνει πολλές φορές κάνει και κακό γιατι στα πολλά ζόρια δεν σε κρατάει.
Γιαυτό πάντα λέω οτι αν οι οργανωτές , λέσχες, εμπλεκόμενοι δεν έχουν συμφέρον (χρήματα, προβολή, ηθική καταξίωση κτλ) τότε είναι καταδικασμένος ο χώρος, αφού πάντα θα βασιζόμαστε στην καλή θέληση του καθενός.
Αλλιώς διατυπωμένο, δεν μας έχουν ανάγκη αφού τελικά και να μην γίνουν αγώνες δεν τους πειράζει, όπότε η δύναμη μας περιορίζετε σε παρακαλετά και την καλή τους πρόθεση:evil:
Ένας είναι ο οργανωτής που βλέπει τα πράγματα διαφορετικά και φαίνεται και απο το πόσο μας ακούει και πόσο προσπαθεί επενδύοντας (με το ταμείο μείον δηλαδή γιατί έτσι γίνονται οι επενδύσεις) να "πουλήσει" το προϊόν του. Το οτι προφανώς το αγαπάει κιόλας είναι ένα ακόμα ατου!

Προσωπικά στηρίζω τους "ερασιτεχνικούς" αγώνες γιατί η ιδέα του κάποιοι κάνουν κάτι κυρίως απο μεράκι μου αρέσει. Αλλά ...
Αχχχχ τελικά εδώ φαίνονται οι αντοχές των ερασιτεχνών και αυτών που επενδύουν!
Καλό το μεράκι και το φιλότιμο αλλά.... ο Αθανασίου και ο Αθανασουλόπουλος είναι οι μόνοι που φαίνεται να κρατάν.
Τυχαίο οτι για αυτούς τους δύο, το κόστος του να μήν τηρήσουν το πρόγραμμά τους είναι μεγάλο? Δεν νομίζω!...
Δημητριάδης Σταύρος
DINIE
Posts: 204
Joined: Fri Nov 20, 2009 15:41
Location: Αγία Παρασκευή

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by DINIE »

Σταύρο, τίποτα δεν είναι τυχαίο. Με το Χρήστο (co-driver) συζητούσαμε και λέγαμε, ότι μας βλέπουμε να τρέχουμε τον έπομενο αγώνα στις 29 Νεομβρίου (24ωρος). Δεν είναι ωραίο να μην ξέρεις πότε είναι ο επόμενος αγώνας. :( :(
Δεν πειράζει, του χρόνου μας βλέπω να επιλέγουμε τους αγώνες που θα τρέχουμε. ;)
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ
http://www.laskari.gr/
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by Nicolas »

Απ'ότι φαίνεται Σταύρο μου, ακόμα και οι επαγγελματίες, στους ερασιτέχνες φίλους του 4x4 βασίζονται.

http://www.to4x4.gr/phpBB3/viewtopic.ph ... &start=130

ΑΝ έχουν μείνει ακόμα "φίλοι" του χώρου που να είναι διατεθειμένοι να ακουμπάνε χρόνο και χρήμα
και να βρίσκουν τελικά και τον μπελά τους.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Γιάννης Αθανασίου

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Αχχχχ τελικά εδώ φαίνονται οι αντοχές των ερασιτεχνών και αυτών που επενδύουν!
Καλό το μεράκι και το φιλότιμο αλλά.... ο Αθανασίου και ο Αθανασουλόπουλος είναι οι μόνοι που φαίνεται να κρατάν.
Τυχαίο οτι για αυτούς τους δύο, το κόστος του να μήν τηρήσουν το πρόγραμμά τους είναι μεγάλο? Δεν νομίζω!...
Και να είσαι σίγουρος Σταύρο ότι φέτος το κόστος ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΥΨΗΛΟ... και όχι μόνο σε οικονομικό επίπεδο. Απλά, όπως σοφά λες, το να μην τηρήσεις το πρόγραμμά σου είναι πιό ΑΚΡΙΒΟ και απο τη μεγαλύτερη ζημιά. Χαίρομαι ιδιαίτερα όμως που αυτό είναι κατανοητό από τους αγωνιζόμενους...
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by stavrosd »

Nicolas wrote:Απ'ότι φαίνεται Σταύρο μου, ακόμα και οι επαγγελματίες, στους ερασιτέχνες φίλους του 4x4 βασίζονται.

http://www.to4x4.gr/phpBB3/viewtopic.ph ... &start=130

ΑΝ έχουν μείνει ακόμα "φίλοι" του χώρου που να είναι διατεθειμένοι να ακουμπάνε χρόνο και χρήμα
και να βρίσκουν τελικά και τον μπελά τους.
Ο εθελοντισμός είναι πολλές φορές απαραίτητος!
Το ιδανικό θα ήταν τα μεγέθη να ήταν τέτοια που να μην χρειαζόταν, αλλά...
Και πάλι όμως για να έχει ουσία και να πίασει τόπο ο κόπος των "φίλων", κάποιος θα πρέπει να φέρει το βάρος και το ρίσκο μίας οργάνωσης.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση η "θυσία" κάποιου να είναι στο βουνό να βοηθήσει αν χρειαστεί, είναι μεν πολύ σημαντική αλλά έρχετε να καλύψει την οικονομική ανάγκη των οργανωτών -αγωνιζόμενων και όχι να αντικαταστήσει την δουλειά του οργανωτή! Αν είχε 50 συμμετοχές με 800€ η κάθεμία τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά ;)
Μπελά δεν πιστεύω οτι θα βρεί ποτέ κάποιος, απο εμάς τους αγωνιζόμενους τουλάχιστον. Την ευθύνη άν κάτι δεν πάει καλά είτε απο εθελοντή είτε απο επι πληρωμή συνεργάτη τη φέρει ο οργανωτής και μόνο! Επιλογές δικές του είναι ;)

Η διαφορά που φαίνεται τώρα είναι οτι αυτοί που τους "καίει" να γίνουν οι αγώνες τους, θα τους κάνουν μέ όποιο κόστος αφού τώρα είναι η ευκαιρία και να καθιερωθούν και να δείξουν την αξιοπιστία του έργου τους και μακροχρόνια να κερδίσουν την εκτίμηση και τη συμμετοχή όλων του χώρου (αγωνιζόμενων, χορηγών, θεατών, φορέων κτλ).
Σημαντικός παράγοντας η μακροχρόνια προοπτική που δυστυχώς οι λέσχες και κάποιοι οργανωτές δεν έχουν ή δεν μπορούν να υλοποιήσουν!
Μένει βέβαια να δούμε αν θα γίνουν εκπτώσεις στην ποιότητα των αγώνων (ελπίζω και πιστεύω οτι δεν θα γίνουν)!
Δημητριάδης Σταύρος
Γιάννης Αθανασίου

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Σταύρο

κανείς δε μίλησε για δωρεάν "βοήθεια". Κάθε άλλο μάλιστα. Απλά για κόσμο που θέλει να βοηθήσει και θα αποζημιωθεί γι΄ αυτό. Αυτό θέλουμε.

Απλά χρειάζεται κόσμος στο βουνό όπως και κάθε χρονιά και αυτή τη φορά είπαμε να το ανακοινώσουμε και στα fora.

Ήδη έχει εξασφαλιστεί η κάλυψη των καυσίμων των αυτοκινήτων που θα βοηθήσουν απο γνωστή εταιρία πετρελαιοειδών.
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by stavrosd »

Γιάννη γενική τοποθέτηση έκανα!
Μπορεί να μην μπορούσες να καλύψεις καθόλου έξοδα, δεν αλλάζει την τοποθέτηση μου αυτό!
Και τουλάχιστον εγώ όταν βοηθάω δεν παίρνω χρήματα!
Αν πάρω χρήματα τότε δουλεύω :) με ότι αυτό συνεπάγεται...
Είναι άλλο βέβαια η κάλυψη κάποιον εξόδων (βοήθεια σε αυτόν που βοηθάει :mrgreen: )!
Δημητριάδης Σταύρος
Γιάννης Αθανασίου

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by Γιάννης Αθανασίου »

stavrosd wrote:Είναι άλλο βέβαια η κάλυψη κάποιον εξόδων (βοήθεια σε αυτόν που βοηθάει :mrgreen: )!
Αυτό εννοώ και εγώ!!!
Φωκίων

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by Φωκίων »

Μια προταση ( που ΔΕΝ ειναι δικη μου ιδεα..)

Διαβάθμιση του παραβόλου συμετοχής ανα κατηγορία.

δηλ
εντρυ = χ
Ζ2 = χ + κατι
Ζ1 = Χ + κατι +κατι

( αυτη ειναι η ιδεα για ραλύ )

η δικη μου προσαρμογη ειναι η ακολουθη

Ζ1 = οσο σημερα ( και λιγοτερο αν γινεται δεν το συζητω αλλα σαν σημειο αναφοράς το λεω )
Ζ2 = Ζ1 - κατι
εντρυ = Ζ2 - κατι ακόμα.
σκοπός, προφανως να φερουμε νεο κόσμο.
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Αγώνες Αντοχής προτάσεις/προβληματισμοί/απορείες

Post by stavrosd »

Καλησπέρα,
με αφορμή την κουβέντα που γίνεται στο θέμα του 24ωρου είπα να καταθέσω και εγώ κάποιες σκέψεις περι fair play. (εδώ για να μην αλλοιώσουμε το άλλο θέμα).
Έχω βοηθήσει και με έχουν βοηθήσει σε πάρα πολλές περιπτώσεις.
Σε μερικές μάλιστα έχει επηρεαστεί και το αποτέλεσμα.
Θεωρώ οτι οποτεδήποτε μου ζητηθεί θα βοηθήσω...αλλά...
δεν θα βοηθήσω αυτοκίνητο, μηχανή ή γουρούνα που το πλήρωμα δεν συνειδητοποιεί οτι κάνουμε αγώνα :evil: .
Που είτε πιστεύει οτι πρέπει να τον βοηθήσω και το ζητάει επιτακτικά είτε είναι στην κοσμάρα του και αργεί επιδεικτικά.
Επίσης κακά τα ψέματα, αν εκτιμήσω οτι θα φάω πολύ ώρα και θα καταστρέψει τελείως τον αγώνα μου θα αμφιταλαντευτώ πολύ.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι συμμετέχουμε σε αγώνα και αν κυνηγάς το αποτέλεσμα και σπάς το αμάξι σου, ρισκάρεις και γενικά τα δίνεις όλα είναι θεμιτό να υπάρξει περίπτωση που δεν θα βοηθήσεις ενώ σε άλλη περίπτωση μπορεί να ξενύχταγες εκεί ;) !


Ξέρω απο πρώτο χέρι την πίκρα δική μου και συναθλητών μου όταν στον τερματισμό σκεφτόμαστε "Ρε γαμώτο αν δεν καθυστερούσα εκεί θα ήμουν μπροστά..." :roll: . Δεν το έχω μετανιώσει ποτέ αλλά δεν θα κατηγορήσω κάποιον που δεν θα μου δώσει το πεντάλεπτό του!

Αν μπορεί με κάποιο τρόπο να ελέγχεται ο χρόνος που χάνεται απο κάποιον επειδή βοηθάει κάποιον άλλο (περιπτώσεις σαν του Μαρσέλου εξαιρούνται καθότι πόσο χρόνο θα αφαιρέσεις απο τον μαλ@κα που έμεινε απο λάστιχο και έχει δώσει την ρεζέρβα του σε άλλον :lol: :lol: :mrgreen: )θα ηταν ιδανικό. Το σίγουρο είναι οτι θα πρέπει η οργάνωση να μεριμνεί για περιπτώσεις που η βοήθεια είναι αναγκαστική (κλείσιμο δρόμου, σοβαρός κίνδυνος αυτοκινήτου, πτώση βράχου κτλ). Το έχουν κάνει πολλές φορές αλλά όχι πάντα. Όπως και απαραιτήτως σε πονηρά σημεία να φροντίσουν να έχουν πάρει τα κατάλληλα μέτρα και να μην "χώνουν" τους δυνατούς να κάνουν χρέη recovery.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ οτι πλέον όλοι ξέρουν, ξέρουν πότε να ζητήσουν βοήθεια, πότε να δώσουν και τι να περιμένουν.

Αλλά μην ξεχνιόμαστε αγώνα έχουμε ;)

Εννοείτε οτι όλα τα παραπάνω είναι για τα σκουπίδια άπαξ και υπάρχει θέμα υγείας!!
Δημητριάδης Σταύρος
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”