Balkan Offroad Marathon 2010

Post Reply
DarkStam
Posts: 63
Joined: Wed Aug 12, 2009 03:00

Balkan Offroad Marathon 2010

Post by DarkStam »

http://balkanoffroad.com/cgi-bin/e-cms/ ... 01&p=0039&

Rally ride in three countries for 4x4 vehicles, ATVs and motorcycles.The contestants will have to cross a distance between 1600 and 2000 km. The Organization Committee will set limits for the number of the contestants - up to 100 for all categories.
www.skartaekato.gr

--- this is skartaaaaaaa...!!!!! ---
meletis

Re: Balkan Offroad Marathon 2010

Post by meletis »

DarkStam wrote:http://balkanoffroad.com/cgi-bin/e-cms/ ... 01&p=0039&

Rally ride in three countries for 4x4 vehicles, ATVs and motorcycles.The contestants will have to cross a distance between 1600 and 2000 km. The Organization Committee will set limits for the number of the contestants - up to 100 for all categories.
Επίσημη ανακοίνωση του αγώνα τον Ιανουάριο, με όλες τις λεπτομέρειες του αναλυτικά.
Για την ώρα το νέο site είναι σε δοκιμαστική λειτουργία.
User avatar
Aggelos
Posts: 61
Joined: Mon Nov 30, 2009 16:14
Location: Εδω Πολυτεχνειο

Re: Balkan Offroad Marathon 2010

Post by Aggelos »

Nα πω οτι δεν ψηνομαι; Ψεμμα θα ειναι...

αντε να δουμε μπας και καταφερω να παρω κι εκεινο το
bowler που βρηκα, και μετα δεν με κρατα κανεις...

για δοκιμαστικη λειτουργια παντως το site ειναι κουκλα
All I want for Christmas is a Tomcat
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: Balkan Offroad Marathon 2010

Post by lker »

Τώρα ξέρω ότι θα ακούσω διάφορα, αλλά αυτό αισθάνομαι αυτό θα πώ ...

Στη δοκιμαστική σελίδα έχει ένα χάρτη της διαδρομής που πρόκειται να διαδραματιστεί ο αγώνας. Εκεί η FYROM αναφέρεται λανθασμένα ως Σκόπια (πιθανόν για να αποφευχθούν οι όποιες αντιπαραθέσεις είχαν δημιουργηθεί πέρυσι στο αντίστοιχο θέμα).
Λίγο πιο κάτω ένας από τους συνδιοργανωτές και συγκεκριμένα ο Dimitar Pelivanov στο βιογραφικό του αναφέρεται μεταξύ άλλων ως πρωταθλητής της "Δημοκρατίας της Μακεδονίας", functionalist της ένωσης αυτοκινήτου-μοτοσικλέτας της "Μακεδονίας" καθώς και route - coordinator / οργανωτής στο συγκεκριμένο αγώνα για λογαριασμό της "Μακεδονίας".
http://balkanoffroad.com/cgi-bin/e-cms/ ... 048&n=2&g=

Μελέτη αν και δε γνωριζόμαστε πιστεύω να μου επιτρέψεις τον ενικό.
Θα ήθελα αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να εξηγήσεις στον συγκεκριμένο κύριο ότι σε έναν αγώνα και ειδικά τέτοιας εμβέλειας δεν χωράνε πολιτικές!!!
Είναι κρίμα σε μια τέτοια προσπάθεια καθιέρωσης ενός αγωνιστικού γεγονότος να επιτρέπεται σε μια μονάδα, ακόμη και αν αυτή ανήκει στις τάξεις της διοργάνωσης, να εκμεταλεύεται την όποια προβολή για θέματα που όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν ανήκουν στο χώρο των αγώνων.
Σε ευχαριστώ και εύχομαι ότι καλύτερο στην προσπάθειά σας!
Λευτερης Κεραμίδας
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
meletis

Re: Balkan Offroad Marathon 2010

Post by meletis »

lker wrote:Τώρα ξέρω ότι θα ακούσω διάφορα, αλλά αυτό αισθάνομαι αυτό θα πώ ...

Στη δοκιμαστική σελίδα έχει ένα χάρτη της διαδρομής που πρόκειται να διαδραματιστεί ο αγώνας. Εκεί η FYROM αναφέρεται λανθασμένα ως Σκόπια.
Λίγο πιο κάτω ένας από τους συνδιοργανωτές και συγκεκριμένα ο Dimitar Pelivanov στο βιογραφικό του αναφέρεται μεταξύ άλλων ως πρωταθλητής της "Δημοκρατίας της Μακεδονίας", functionalist της ένωσης αυτοκινήτου-μοτοσικλέτας της "Μακεδονίας" καθώς και route - coordinator / οργανωτής στο συγκεκριμένο αγώνα για λογαριασμό της "Μακεδονίας".
http://balkanoffroad.com/cgi-bin/e-cms/ ... 048&n=2&g=

Μελέτη αν και δε γνωριζόμαστε πιστεύω να μου επιτρέψεις τον ενικό.
Θα ήθελα αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να εξηγήσεις στον συγκεκριμένο κύριο ότι σε έναν αγώνα τέτοιας εμβέλειας δεν χωράνε πολιτικές!!!
Είναι κρίμα σε μια τέτοια προσπάθεια καθιέρωσης ενός αγωνιστικού γεγονότος να επιτρέπεται σε μια μονάδα, ακόμη και αν αυτή ανήκει στις τάξεις της διοργάνωσης, να εκμεταλεύεται την όποια προβολή για θέματα που όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν ανήκουν στο χώρο των αγώνων.
Σε ευχαριστώ και εύχομαι ότι καλύτερο στην προσπάθειά σας!
Λευτερης Κεραμίδας
Λευτέρη τα πράγματα είναι απλά, άν δεις και πέρυσι το συζητήσαμε πολύ το θέμα.
Οι Βουλγαρία έχει αναγνωρίσει την FYROM ώς Μακεδονία απο το 93 για τους δικούς της λόγους και όλα τα παιδιά που είναι σήμερα 30αρηδες έτσι την έμαθαν, το ίδιο και τα αδέρφια μας οι Σέρβοι, οι Ρουμάνοι, οι Τούρκοι και διάφοροι άλλοι μεταξύ των οποίων πλείστοι όσοι συμμαχοί μας στο ΝΑΤΟ.
Τα Σκόπια θέλουν να λέγονται έτσι.
Στην Ελλάδα θέλουμε να λέγονται Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας, FYROM δηλαδή, με την επίσημη ονομασία και του ΟΗΕ.
Ετσι λοιπόν ο αγώνας στα Αγγλικά του κείμενα αναφέρει FYROM, στα σλαβικά κείμενα Makedonia και στα Ελληνικά κείμενα Σκόπια.
Πράγμα δύσκολο για τους διοργανωτές που το πολιτικό ζήτημα το έχουμε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΧΕΣΜΕΝΟ, διότι Λευτέρη μου ότι και να πούμε το θέμα έχει ήδη αποφασιστεί και ναι μεν ενίσταμαι διότι έτσι με εδίδαξαν αλλά το ίδιο νοιώθει και ο Σκοπιανός που τον έμαθαν μια άλλη πλευρά της ιστορίας.
Πιστεύω ακράδαντα ότι έχουμε δίκιο ιστορικά διότι όλοι οι Σλάβοι (Σκλάβοι η πηγή της λέξης) δεν θα είχαν ούτε γλώσσα χωρίς εμάς (δείτε αυτό by the way http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=83626&cid=12) αλλά απο την άλλη θέλω να κάνω έναν αγώνα όμορφο, γρήγορο και σκληρό για όλους περνώντας απο ότι καλύτερο έχουν να δείξουν τα Βαλκάνια, περνώντας τα τελωνεία αέρα χωρίς προβλήματα (που έγινε και πέρυσι με εξαίρεση τα ελληνικά στην Δοϊράνη) και να δώ καινούριες φάτσες που μοιράζονται το ίδιο πάθος με εμάς.
Στην απονομή του 2009 ο 3ος στα quad Tony Dimitrovski απο τα Σκόπια προσφωνήθηκε κάτω απο το άγαλμα του Μ.Αλεξάνδρου ώς συμμετοχή απο την FYROM χωρίς κανένα πρόβλημα, ενώ άμα διαβάσεις το επίπεδο της φιλοξενίας τους πρός τους Ελληνες θα καταλάβεις και άλλα πράγματα.
Η πείνα και η ανέχεια έιναι μεγαλύτερα προβλήματα για αυτούς απο το πολιτικό ζήτημα, που ακόμα και άν λυνόταν επίσημα με κάποιο άλλο όνομα, οι ντόπιοι πάλι στην Μακεδονία θα έλεγαν ότι ζούσαν (γιατί έτσι τους έμαθαν)
Τέλος στο βουνό συνειδητοποίησα ότι τα σύνορα είναι μόνο για την κονόμα του συστήματος, διότι ο κόσμος στα παραμεθόρια τα χει ομοίως χεσμένα και πηγαινοέρχεται απο τους δασικούς και τα μονοπάτια χωρίς να πάρει κανενός την άδεια.
Ελπίζω να κάλυψα στο ελάχιστο το θέμα, δεν είμαι καλός στην πληκτρολόγηση, όποιος θέλει 6948053488
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Balkan Offroad Marathon 2010

Post by Nicolas »

+1 στον Μελέτη ;)
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Balkan Offroad Marathon 2010

Post by stavrosd »

+1 Αν και Μακεδόνας έτσι είναι τα πράγματα!
Δημητριάδης Σταύρος
User avatar
StruppiTeam
Posts: 91
Joined: Tue Dec 01, 2009 17:35

Re: Balkan Offroad Marathon 2010

Post by StruppiTeam »

meletis wrote:
lker wrote:Τώρα ξέρω ότι θα ακούσω διάφορα, αλλά αυτό αισθάνομαι αυτό θα πώ ...

Στη δοκιμαστική σελίδα έχει ένα χάρτη της διαδρομής που πρόκειται να διαδραματιστεί ο αγώνας. Εκεί η FYROM αναφέρεται λανθασμένα ως Σκόπια.
Λίγο πιο κάτω ένας από τους συνδιοργανωτές και συγκεκριμένα ο Dimitar Pelivanov στο βιογραφικό του αναφέρεται μεταξύ άλλων ως πρωταθλητής της "Δημοκρατίας της Μακεδονίας", functionalist της ένωσης αυτοκινήτου-μοτοσικλέτας της "Μακεδονίας" καθώς και route - coordinator / οργανωτής στο συγκεκριμένο αγώνα για λογαριασμό της "Μακεδονίας".
http://balkanoffroad.com/cgi-bin/e-cms/ ... 048&n=2&g=

Μελέτη αν και δε γνωριζόμαστε πιστεύω να μου επιτρέψεις τον ενικό.
Θα ήθελα αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να εξηγήσεις στον συγκεκριμένο κύριο ότι σε έναν αγώνα τέτοιας εμβέλειας δεν χωράνε πολιτικές!!!
Είναι κρίμα σε μια τέτοια προσπάθεια καθιέρωσης ενός αγωνιστικού γεγονότος να επιτρέπεται σε μια μονάδα, ακόμη και αν αυτή ανήκει στις τάξεις της διοργάνωσης, να εκμεταλεύεται την όποια προβολή για θέματα που όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν ανήκουν στο χώρο των αγώνων.
Σε ευχαριστώ και εύχομαι ότι καλύτερο στην προσπάθειά σας!
Λευτερης Κεραμίδας
Λευτέρη τα πράγματα είναι απλά, άν δεις και πέρυσι το συζητήσαμε πολύ το θέμα.
Οι Βουλγαρία έχει αναγνωρίσει την FYROM ώς Μακεδονία απο το 93 για τους δικούς της λόγους και όλα τα παιδιά που είναι σήμερα 30αρηδες έτσι την έμαθαν, το ίδιο και τα αδέρφια μας οι Σέρβοι, οι Ρουμάνοι, οι Τούρκοι και διάφοροι άλλοι μεταξύ των οποίων πλείστοι όσοι συμμαχοί μας στο ΝΑΤΟ.
Τα Σκόπια θέλουν να λέγονται έτσι.
Στην Ελλάδα θέλουμε να λέγονται Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας, FYROM δηλαδή, με την επίσημη ονομασία και του ΟΗΕ.
Ετσι λοιπόν ο αγώνας στα Αγγλικά του κείμενα αναφέρει FYROM, στα σλαβικά κείμενα Makedonia και στα Ελληνικά κείμενα Σκόπια.
Πράγμα δύσκολο για τους διοργανωτές που το πολιτικό ζήτημα το έχουμε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΧΕΣΜΕΝΟ, διότι Λευτέρη μου ότι και να πούμε το θέμα έχει ήδη αποφασιστεί και ναι μεν ενίσταμαι διότι έτσι με εδίδαξαν αλλά το ίδιο νοιώθει και ο Σκοπιανός που τον έμαθαν μια άλλη πλευρά της ιστορίας.
Πιστεύω ακράδαντα ότι έχουμε δίκιο ιστορικά διότι όλοι οι Σλάβοι (Σκλάβοι η πηγή της λέξης) δεν θα είχαν ούτε γλώσσα χωρίς εμάς (δείτε αυτό by the way http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=83626&cid=12) αλλά απο την άλλη θέλω να κάνω έναν αγώνα όμορφο, γρήγορο και σκληρό για όλους περνώντας απο ότι καλύτερο έχουν να δείξουν τα Βαλκάνια, περνώντας τα τελωνεία αέρα χωρίς προβλήματα (που έγινε και πέρυσι με εξαίρεση τα ελληνικά στην Δοϊράνη) και να δώ καινούριες φάτσες που μοιράζονται το ίδιο πάθος με εμάς.
Στην απονομή του 2009 ο 3ος στα quad Tony Dimitrovski απο τα Σκόπια προσφωνήθηκε κάτω απο το άγαλμα του Μ.Αλεξάνδρου ώς συμμετοχή απο την FYROM χωρίς κανένα πρόβλημα, ενώ άμα διαβάσεις το επίπεδο της φιλοξενίας τους πρός τους Ελληνες θα καταλάβεις και άλλα πράγματα.
Η πείνα και η ανέχεια έιναι μεγαλύτερα προβλήματα για αυτούς απο το πολιτικό ζήτημα, που ακόμα και άν λυνόταν επίσημα με κάποιο άλλο όνομα, οι ντόπιοι πάλι στην Μακεδονία θα έλεγαν ότι ζούσαν (γιατί έτσι τους έμαθαν)
Τέλος στο βουνό συνειδητοποίησα ότι τα σύνορα είναι μόνο για την κονόμα του συστήματος, διότι ο κόσμος στα παραμεθόρια τα χει ομοίως χεσμένα και πηγαινοέρχεται απο τους δασικούς και τα μονοπάτια χωρίς να πάρει κανενός την άδεια.
Ελπίζω να κάλυψα στο ελάχιστο το θέμα, δεν είμαι καλός στην πληκτρολόγηση, όποιος θέλει 6948053488
Μελέτη.... δύο πράγματα.
1ον, ψήνομαι και εγώ για τον αγώνα και πιστεύω ότι θα είναι μία καταπληκτηκή εμπειρία.
2ον.... ΣΥΜΦΩΝΟ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Λευτέρη. Επειδή κάποιοι θέλουνε να κάνουνε προπαγάνδα από τις αρχές του 19ου
αιώνα και μέχρι σήμερα έχουνε πείση αρκετούς με αυτόν τον τρόπο....
(βλέπε σημ. 1 "σήμερα 30αρηδες έτσι την έμαθαν, το ίδιο και τα αδέρφια μας οι Σέρβοι, οι Ρουμάνοι, οι Τούρκοι και διάφοροι άλλοι μεταξύ των οποίων πλείστοι όσοι συμμαχοί μας στο ΝΑΤΟ." -
βλέπε σημ. 2: "αλλά το ίδιο νοιώθει και ο Σκοπιανός που τον έμαθαν μια άλλη πλευρά της ιστορίας.") ....
δεν πάει να πει ότι και εμείς πρέπει να το αποδεχόμαστε και προπάντον.... ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΣΤΕ!!!
Εγώ προσωπικά... δεν συμβιβάζομαι με την ορολογία και την συνεχόμενοι από αυτούς προπαγάνδα ονομάζοντας τους
ίδιους "Δημοκρατία της Μακεδονίας".
ΣΥΓΝΩΜΗ αλλά αυτή είναι η γνώμη μου και καλός ή κακός είμαι κάθετος.
Και παρόλο που πραγματικά θα ήθελα να πάρω μέρος σε έναν τέτοιου είδους αγώνα, ο ένας και μοναδικός λόγος
που δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να πάρω μέρος είναι ότι τα ιδανικά μου, τα πιστεύω μου και την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ...
δεν τα πουλάω για ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ΚΑΙ ΧΟΜΠΥ (γιατί περι διασκέδασης και χόμπυ πρόκειται).

Φιλικά και με εκτίμηση,
Γιάννης Τζιώτης
User avatar
StruppiTeam
Posts: 91
Joined: Tue Dec 01, 2009 17:35

Re: Balkan Offroad Marathon 2010

Post by StruppiTeam »

+2 points to Leyteri....
Γιατί είμαι 96 κιλά και μετράω για δύο. :D :D :D
User avatar
StruppiTeam
Posts: 91
Joined: Tue Dec 01, 2009 17:35

Re: Balkan Offroad Marathon 2010

Post by StruppiTeam »

Στάθη μην πάρεις και εσύ μέρος στην ψηφοφορία γιατί θα είναι ζαβολιά. :D :D :D :D :D
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”