ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

Εγώ τώρα αρχίζω να συνειδητοποιώ το μέγεθος της ηλιθιότητας...
Εκτός από ελάχιστα με εξωτερικό κλωβό που και πάλι δεν τους έχω κάνει έλεγχο, δεν έχω δει κανένα αυτοκίνητο που να δένει τον κλωβό στην σκάλα.
Ούτε έχω κάνει ποτέ ΤΕ σε wt.
Αυτό που οι προδιαγραφές του κλωβού είναι διαφορετικές για δυό είδη αγώνων 4x4, δεν το είχα πιάσει...

Δηλαδή, τόσα χρόνια σε όλους τους αγώνες ο κλωβός έπρεπε να είναι στο αμάξωμα ενώ στα wt στη σκάλα?
Δηλαδή βάση κανονισμού κανένα αυτοκίνητο δεν περνούσε τεχνικό έλεγχο στα wt, ούτε τώρα περνάει
ενώ κανένα αυτοκίνητο δεν θα μπορούσε να τρέξει και στα δύο είδη αγώνων?
Και το άφησαν έτσι και αυτή τη φορά?
Τρελές επιτυχίες!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Τέλος πάντως το θέμα είναι κυρίως νομικό και όχι τόσο ασφαλείας αφού συμφωνώ με τον Μανώλη πως στα wt όπου η διαδρομή είναι κλειστή, έχεις λιγότερους κινδύνους γενικότερα.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
AGGELOSK
Posts: 336
Joined: Fri Feb 04, 2011 14:00

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by AGGELOSK »

Εγώ ρε Νικόλα πριν 6 χρόνια που άφησα το τουοτα που έτρεχα και τοχα και στο δρόμο , είπα να φτιάξω ένα σαμουράι μόνο για αγώνες τριαλ , ρωτώντας στην τότε ΟΜΑΕ μου σύστησαν να κατεβάσω το roll cage στη σκάλα !! πριν 6 χρόνια. τοχω και φωτο άμα θες . τώρα το μάθατε εσείς??? η εγώ ζω σε άλλη χώρα!!! αχαχαχχαχα

Και αν θες μπορώ να σου πω εγώ οχήματα που έχουν τρέξει σε wt και έχουν επέκταση της στήριξης του roll cage στο σασί .
User avatar
κυριακος αθανασιου
Posts: 512
Joined: Sat Sep 25, 2010 14:19
Location: ιστιαια β. ευβοια
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by κυριακος αθανασιου »

Νικολα οσα αυτοκινητα ξερω εγω τον κλωβο τον εχουν στην σκαλα,ελαχιστα εχω δει στο αμαξωμα...στους αγωνες wt k trophy λεω...
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by mitsos »

Οποτε για να βεβαιωθουμε οτι καταλαβαμε τα ιδια,
Εφ οσων εσεις δεν εχετε κανενα προβλημα με τον κανονισμο, κ εγω τρελαθηκα κ τα ακουσα κι απο πανω,
στον αγωνα που ειναι σε 30μερες, ολα τα αυτοκινητα που θα τρεξουν στις wt κατηγοριες θα εχουνε ΔΤΤ, διχτυα στα παραθυρα, αναγνωρισμενες ζωνες, αναγνωρισμενα καθισματα κ τοποθετημενα αλλα J, γενικο διακοπτη με εξωτερικη ενεργοποιηση, και κλωβους ασφαλειας συμφωνα με την πολυ συγκεκριμενη μορφη που περιγραφεται στον κανονισμο....... Σωστα;
Ομοιως τα entry θα εχουνε οσα προβλεπονται στις κατηγοριες τους και επισης roll bar..... ετσι;
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by friar »

Ναι, αμέ...... ;)
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by georgexj »

mitsos wrote:GeorgeXJ, οχι κανεις λαθος.
Εμεις εφαρμοζουμε το J283 της fia. Οποτε το αμαξι μου ειναι ακρως συννομο του κανονισμου του. Σιγουρα ομως δεν εχω την στηριξη στη σκαλα......

Τωρα οσο αναφορα τα υπολοιπα, μαλλον δεν θελετε να καταλαβετε η θελετε να συνεχιστει το ιδιο βιολι οπως τοσα χρονια.....
Εγω τις εχω παρει τις απαντησεις μου τηλεφωνικα κ το απο δω μνμ οποτε.... απλα κριμα......
Αγωνες δεν θα κανουμε. Χαβαλε ισως κανουμε για οσο μας παιρνει......
Εγώ δεν σου μιλάω για το γαμω j που έχεις λεισαξει και τελικά και εκεί είσαι λάθος εγώ μιλάω για το Υ. Γ. Που έχεις γράψει που άλλο μοτέρ φοράς και άλλο έχεις δηλώσει που τελικά και εκεί είσαι λάθος και τελικά έχουν δίκιο πολλοί. ....Οπότε κοίτα τους αγώνες σου κοίτα να είσαι νόμιμη και αν δεν θες και σε ζοριζει και αυτό ασχολησου με το κέντημα έτσι γιατί τα έχω πιει σήμερα μεγάλη Παρασκευή και στα αρχιδια μου κιόλας οι αγώνες και οι παπαριες
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by mitsos »

georgexj wrote: Εγώ δεν σου μιλάω για το γαμω j που έχεις λεισαξει και τελικά και εκεί είσαι λάθος εγώ μιλάω για το Υ. Γ. Που έχεις γράψει που άλλο μοτέρ φοράς και άλλο έχεις δηλώσει που τελικά και εκεί είσαι λάθος και τελικά έχουν δίκιο πολλοί. ....Οπότε κοίτα τους αγώνες σου κοίτα να είσαι νόμιμη και αν δεν θες και σε ζοριζει και αυτό ασχολησου με το κέντημα έτσι γιατί τα έχω πιει σήμερα μεγάλη Παρασκευή και στα αρχιδια μου κιόλας οι αγώνες και οι παπαριες
Θα σου προτεινα το "γαμω J" οπως το αποκαλεις να το μελετησεις λιγο καλυτερα, γιατι ειναι η βαση για ολα τα συστηματα ασφαλειας και θα επρεπε να ειναι και η βαση για το δικο σου κλουβι.....

Το Υ. Γ αν δεν καταλαβες οτι ειναι ρητορικη ερωτηση κ ψαχνεις να μου βρεις εμενα το λαθος, τι να σου πω..... Ψαξε κι αλλο, μπας κ τα καταφερεις.

Για τα υπολοιπα ολα, οταν σου περασει το.... μεθυσι, κ μαθεις να μιλας καλυτερα κ δεν προσβαλεις, μπορει να συνεχισουμε την κουβεντα σε ενα λιγο καλυτερο επιπεδο. ;)
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by georgexj »

Εμένα το γάμο j είναι σύμφωνα με όλα τα j που υπάρχουν στο λεξιλόγιο και ο λόγος είναι ότι εκεί μέσα είναι το δικό μου κεφάλι οπότε όλα τα υπόλοιπα για εμένα είναι περιττά και πολύ απλά να στο πω και αλλιώς δεν είμαι εγώ μέσα στα υπόλοιπα κλουβιά .... ;) ;) ;)
Από εκεί και πέρα τα κτεο και οι άλλες χίλιες δυο πιπες για εμένα είναι περιττές ψάξε ΕΣΥ να βγάλεις άκρη που κοφτεσε γιατί μάλλον έχεις πολυυυυυυ ελεύθερο χρόνο
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

AGGELOSK wrote: Εγώ ρε Νικόλα πριν 6 χρόνια που άφησα το τουοτα που έτρεχα και τοχα και στο δρόμο , είπα να φτιάξω ένα σαμουράι μόνο για αγώνες τριαλ , ρωτώντας στην τότε ΟΜΑΕ μου σύστησαν να κατεβάσω το roll cage στη σκάλα !! πριν 6 χρόνια. τοχω και φωτο άμα θες . τώρα το μάθατε εσείς??? η εγώ ζω σε άλλη χώρα!!! αχαχαχχαχα

Και αν θες μπορώ να σου πω εγώ οχήματα που έχουν τρέξει σε wt και έχουν επέκταση της στήριξης του roll cage στο σασί .
Όπως είπα, wt δεν έχω κάνει έλεγχο.
Εγώ φιλαράκι με το playmobil έχω τρέξει και σε trial και σε αντοχής με τον κλωβό στο αμάξωμα.
Πάντα με το νόμο.

Αυτό το "ρωτώντας" είναι που μας έχει φάει και ο κάθε ένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.



Μου κινεί την περιέργει αυτό το "επέκταση στήριξης".
Σου είναι εύκολο να μου στείλεις φωτό?
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by mitsos »

georgexj wrote:Εμένα το γάμο j είναι σύμφωνα με όλα τα j που υπάρχουν στο λεξιλόγιο και ο λόγος είναι ότι εκεί μέσα είναι το δικό μου κεφάλι οπότε όλα τα υπόλοιπα για εμένα είναι περιττά και πολύ απλά να στο πω και αλλιώς δεν είμαι εγώ μέσα στα υπόλοιπα κλουβιά .... ;) ;) ;)
Από εκεί και πέρα τα κτεο και οι άλλες χίλιες δυο πιπες για εμένα είναι περιττές ψάξε ΕΣΥ να βγάλεις άκρη που κοφτεσε γιατί μάλλον έχεις πολυυυυυυ ελεύθερο χρόνο
Εφ'οσων το δικο σου "γαμω J" σου προδιαγραφει κλουβι χωρις κοντρες στο κεντρικο τοξυλιο, στηριξη της αναρτησης στην ιδια μπαρα που περνανε κ οι ζωνες η οποια ομοιως δεν εχει κοντρες στην διευθυνση που δεχεται δυναμεις κ σου αφηνει κ υδραυλικους κολλιεδες στις σωληνωσεις καυσιμου, οπως λες εμενα προσωπικα μου περισσευει καθως το δικο σου κεφαλι ειναι εκει μεσα κ οχι το δικο μου ;)

Για τα αλλα που μου προσαπτεις εχω να σου πω οτι εχω μαθει στην ζωη μου οταν ασχολουμαι με κατι να το κανω σωστα. Αν εσενα αυτο δεν σου λεει τιποτα η οπως ποιο πριν ανεφερες οτι εχεις γραμμενους τους αγωνες κ τους κανονισμους που θεωρεις παπαριες, εχω την απορια για ποιο λογο γραφεις σε ενα τοπικ που λεγεται "αγωνες 4χ4" περα απο το να προσπαθεις να μου την πεις, γιατι επι της ουσιας δεν βλεπω καποια συνεισφορα.........

Οπως κ να εχει, δεν θα το συνεχισω γιατι απο τον πολυυυυυυυ διαθεσιμο χρονο που εχω λεω να ξοδεψω καμποσο κι αλλου......
Να σαι καλα. 8-)
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”