ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

samisnow
Posts: 580
Joined: Tue Sep 29, 2009 15:34
Location: ΡΕΘΥΜΝΟ
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by samisnow »

παιδια....οσοι τρεχετε στα γρηγορα ξανα λεω κοιταχτε πως θα φτιαξετε τους δικους σας αγωνες ετσι ωστε να ειναι οκ για σας και αφηστε μας ισυχους εμας με τα WT και τα Trial kai ta trophy μας αφου δεν ασχοληστε με αυτο...
για μας οι κανονισμοι ειναι οκ με σιγουρες καποιες αλλαγες που θα χρειαστουν ειτε ειναι το roll cage ειται ειναι το kteo ειτε ειναι η ποτηροθηκη στο ταμπλο του εκαστοτε αυτοκινητου....

δεν μπορει ο καθε ενας να επεμβαινει σ αυτους τους αγωνες που ουδε μια σχεση εχει.... ο καθε ενας ομως εχει δικαιωμα να λεει οτι θελει οπως το θελει αλλα το να υποβηβαζει ολους τους αλλους με την και καλα γνωση του δεν εχει νοημα...(δεν αναφερομαι στα πιο πανω posts)

και για να γινω ο διαβολος τετοια μερα που ειναι και οχι ο συνηγορος.....

δεν θα κατσω να ασχολιθω αλλα ουτε και θα δεχτω ενα JIMNY η οποιοδηποτε αλλο αμαξι που τρεχει στα γρηγορα και κοστιζει οσο κανουν τα 32 μου μπουλωνια στους τροχους και αντε και κατι ροδελες να μου χαλαει τους αγωνες τις διοργανωσεις αλλα και τον κοπο που κανουμε ολοι εμεις σαν σωμματια επειδη στην ουσια εχει προβλημα με αλλα πραγματα...ειναι σαν να μηλαμε δηλαδη

ΜΠΑΣΚΕΤ με ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ,με λιγα λογια ομαδες ειναι και αυτες αλλα ουδε μια σχεση εχουν οι κανονισμοι τους και το μονο κινο ειναι οτι η μπαλα ειναι στρογγυλη....εεεε αμα πια....

δεν αναφερομαι σε ονοματα και ουτε διαπληκτισμο περετερο θελω....οποις σουβλιζει ομως για αυριο και θελει να το κουβεντιασουμε θα παρεβρεθω...

καλη ανασταση σε ολους υγεια πανω απ ολα γιατι μονο αυτο μας μενει πια.. :lol: :lol: :lol:
KING RC 5,2 V8 COMPRESSOR
Psistakis Manolis
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by georgexj »

Μανώλη πιπέρι στο στόμα θα σου βάλω. .....τι λόγια είναι αυτά πρόσεξε τι γράφεις. ..το Cage σου είναι σύμφωνα με το j;;;γιατί θα σε πάρει και σένα η μπάλα. .. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: η εκτός και δεν έχω καταλάβει καλά. ..για πιο j ψάχνουμε. ..γιατί υπάρχουν και άλλα

Καλή ανάσταση σε όλους και αύριο με το καλό
samisnow
Posts: 580
Joined: Tue Sep 29, 2009 15:34
Location: ΡΕΘΥΜΝΟ
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by samisnow »

georgexj wrote:Μανώλη πιπέρι στο στόμα θα σου βάλω. .....τι λόγια είναι αυτά πρόσεξε τι γράφεις. ..το Cage σου είναι σύμφωνα με το j;;;γιατί θα σε πάρει και σένα η μπάλα. .. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: η εκτός και δεν έχω καταλάβει καλά. ..για πιο j ψάχνουμε. ..γιατί υπάρχουν και άλλα

Καλή ανάσταση σε όλους και αύριο με το καλό
δεν βρησκουμε καμια joulia να παει να γαμηθει για "j" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
KING RC 5,2 V8 COMPRESSOR
Psistakis Manolis
User avatar
AGGELOSK
Posts: 336
Joined: Fri Feb 04, 2011 14:00

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by AGGELOSK »

samisnow wrote:
georgexj wrote:Μανώλη πιπέρι στο στόμα θα σου βάλω. .....τι λόγια είναι αυτά πρόσεξε τι γράφεις. ..το Cage σου είναι σύμφωνα με το j;;;γιατί θα σε πάρει και σένα η μπάλα. .. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: η εκτός και δεν έχω καταλάβει καλά. ..για πιο j ψάχνουμε. ..γιατί υπάρχουν και άλλα

Καλή ανάσταση σε όλους και αύριο με το καλό
δεν βρησκουμε καμια joulia να παει να γαμηθει για "j" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

joulia :!: :!: :!: :!: :!: έχει προδιαγραφές?????
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
samisnow
Posts: 580
Joined: Tue Sep 29, 2009 15:34
Location: ΡΕΘΥΜΝΟ
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by samisnow »

AGGELOSK wrote:
samisnow wrote:
georgexj wrote:Μανώλη πιπέρι στο στόμα θα σου βάλω. .....τι λόγια είναι αυτά πρόσεξε τι γράφεις. ..το Cage σου είναι σύμφωνα με το j;;;γιατί θα σε πάρει και σένα η μπάλα. .. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: η εκτός και δεν έχω καταλάβει καλά. ..για πιο j ψάχνουμε. ..γιατί υπάρχουν και άλλα

Καλή ανάσταση σε όλους και αύριο με το καλό
δεν βρησκουμε καμια joulia να παει να γαμηθει για "j" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

joulia :!: :!: :!: :!: :!: έχει προδιαγραφές?????
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ουυυυυυυυυυ!!!! το ΚΤΕΟ να δεις..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΜΟΕΤ και τα μυαλα στα καγγελα...η στα καγγελωτα...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
KING RC 5,2 V8 COMPRESSOR
Psistakis Manolis
User avatar
xeilas
Posts: 423
Joined: Mon Jan 11, 2010 13:11
Location: ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by xeilas »

Το θέμα με τα FIA που είναι σε ισχύ και πιστοποιημένα για μένα , μετά από ένα σημείο είναι κοροϊδία για τραιλα wt και τροφι.

Θα χρησιμοποιήσω την φωτογραφία σαν παράδειγμα και όχι για αντιπαράθεση!!!!



Image

Δίπλα από την μαμά βάση μια βάσι μένα σινεμπλοκ βαφτισμένη ΅προέκταση κλωβού΅

Στην δικιά μου περίπτωση:
Η μαμά βάση στήριξης με πιστοποιημένη αντοχή από τον κατασκευαστή!!!
Image
Και ακριβός από πάνω κολλημένες πλάκες με περαστές βίδες στα πρότυπα του j!!
Image

Άρα εγώ έχω προέκταση κλωβού ????

Αν το πάμε από μηχανικής άποψης , αντοχής και υποτιθέμενης παραμόρφωσης ΝΑΙ !!

και πιστοποιημένης αντοχής στο σημείο έδρασεις στην σκάλα?!?!?!?


Ας δούμε κάτι άλλο τώρα :
Στην δικιά μας περίπτωση παίρνουμε ένα αμάξι (ας αφήσουμε τα σωληνωτά για την στιγμή από έξω) και του αλλάζουμε τα πάντα!!!

Κόβουμε σασί μπρος πίσω !
αλλάζουμε τα μπράτσα με ότι πιστεύει ο καθένας ότι δουλεύουν καλύτερα στην περίπτωση του !
αλλάζουμε την νοοτροπία της ανάρτησης και τα σημεία στήριξεις !!!
φτιάχνουμε βάσεις καθισμάτων !!!

Άρα δεν έμεινε τίποτα από τις πιστοποιήσεις του κατασκευαστή!!

Η παραπάνω κατασκευές έγιναν η από εμάς τους ίδιους η τον κάθε μάστορα χωρείς να έχουν καμία μα καμία πιστοποίηση σε παραμόρφωση και αντοχή αφού ο μόνος τρόπος για να ελέγξουμε την κατασκευή είναι να την καταστρέψουμε !

Μετα από όλο αυτά καλούμαστε όχι μόνο να έχουμε προϊόντα FIA αλλά να μην έχουν λήξει κιόλας!

Καθίσματα!
Ζώνες!
δίχτυα !

δεν είναι λίγο κοροϊδία όλα αυτά???

Αν έχουμε ένα αυθαίρετο διώροφο που δεν ξέρουμε πως κατασκευάστηκε και κάνουμε μια προσθήκη ορόφου ακολουθώντας την σημερινή νομοθεσία στατικών θα μπορούμε να πούμε ότι όλη η κατασκευή θα αντέξει σε έναν σεισμό !!!

δεν νομίζω

άντε και καλή ανάσταση :D :D
K.Stylianos Action4X4club
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

samisnow wrote: ΜΠΑΣΚΕΤ με ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ,με λιγα λογια ομαδες ειναι και αυτες αλλα ουδε μια σχεση εχουν οι κανονισμοι τους και το μονο κινο ειναι οτι η μπαλα ειναι στρογγυλη....εεεε αμα πια....
Απλά Μανώλη μου, μερικοί φοβόμαστε την στιγμή που θα γίνει κάτι στο ποδόσφαιρο και ο εισαγγελέας θα απαγορεύσει τις μπάλες.
Όπως έχει γίνει σε όλη την Ευρώπη δηλαδή που λάσπη μπορούν να δούν μόνο στο ιδιωτικό τους χωράφι.
Μπορεί να ανησυχούμε και τσάμπα.

Καλή επιτυχία στα Χανιά, η επιτυχία του αγώνα σας είναι επιτυχία για όλο το 4x4.
Καλή ανάσταση, υγεία και ευτυχία σε όλους και στις οικογένειές σας!
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

xeilas wrote: Άρα εγώ έχω προέκταση κλωβού ????

Αν το πάμε από μηχανικής άποψης , αντοχής και υποτιθέμενης παραμόρφωσης ΝΑΙ !!
Εγώ θα έλεγα πως εφόσον δεν είναι κολλητό ή βιδωτό και έχεις σινεμπλοκ ανάμεσα στη σκάλα και τον κλωβό, τα κρουστικά φορτία που καλείται να διαχειριστεί η σκάλα δεν παραμορφώνουν τον κλωβό.
Επίσης εφόσον ο κλωβός πατάει σε πλακάκια επάνω στο αμάξωμα στην ίδια δομή δηλαδή που πατάνε και τα καθίσματα, σε περίπτωση στραβής ο κλωβός θα παραμείνει με το αμάξωμα και δεν θα ακολουθήσουν οι βάσεις του την παραμόρφωση που θα φάει η σκάλα και η οποία μετά από τόσο ράψιμο-κόψιμο δεν έχει πλέον ζώνες ελεγχόμενης παραμόρφωσης και θα στραβώσει όπως να 'ναι και όπου να 'ναι.
Αν το έχεις όλο ραμμένο, είναι άλλη ιστορία.
Αλλά, ούτε μηχανικός είμαι, ούτε έχω κάνει ανάλυση φορτίων στο σχέδιο και η γνώμη μου είναι -και πρέπει να είναι- άσχετη με τον κανονισμό που καλούμαι να εφαρμόσω ή να ελέγξω.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
xeilas
Posts: 423
Joined: Mon Jan 11, 2010 13:11
Location: ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by xeilas »

Nicolas wrote:
xeilas wrote: Άρα εγώ έχω προέκταση κλωβού ????

Αν το πάμε από μηχανικής άποψης , αντοχής και υποτιθέμενης παραμόρφωσης ΝΑΙ !!
Εγώ θα έλεγα πως εφόσον δεν είναι κολλητό ή βιδωτό και έχεις σινεμπλοκ ανάμεσα στη σκάλα και τον κλωβό, τα κρουστικά φορτία που καλείται να διαχειριστεί η σκάλα δεν παραμορφώνουν τον κλωβό.
Επίσης εφόσον ο κλωβός πατάει σε πλακάκια επάνω στο αμάξωμα στην ίδια δομή δηλαδή που πατάνε και τα καθίσματα, σε περίπτωση στραβής ο κλωβός θα παραμείνει με το αμάξωμα και δεν θα ακολουθήσουν οι βάσεις του την παραμόρφωση που θα φάει η σκάλα και η οποία μετά από τόσο ράψιμο-κόψιμο δεν έχει πλέον ζώνες ελεγχόμενης παραμόρφωσης και θα στραβώσει όπως να 'ναι και όπου να 'ναι.
Αν το έχεις όλο ραμμένο, είναι άλλη ιστορία.
Αλλά, ούτε μηχανικός είμαι, ούτε έχω κάνει ανάλυση φορτίων στο σχέδιο και η γνώμη μου είναι -και πρέπει να είναι- άσχετη με τον κανονισμό που καλούμαι να εφαρμόσω ή να ελέγξω.

αρα τη??
τρεχω σε wt η οχι ??
βαση μηχανικης και αντοχης λεμε.
ειναι το ιδιο με τον συναδελφο που ειμαστε ομοιοπαθεις η οχι??
κοβομαστε η περναμε και οι διο τον ελενχο????

φιλικα νικολα..... γιατι η γνωμη καποιου σαν εσενα θα μετρισει πρην την εκκινηση .... :o :!:
K.Stylianos Action4X4club
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

xeilas wrote:
Nicolas wrote:
xeilas wrote: Άρα εγώ έχω προέκταση κλωβού ????

Αν το πάμε από μηχανικής άποψης , αντοχής και υποτιθέμενης παραμόρφωσης ΝΑΙ !!
Εγώ θα έλεγα πως εφόσον δεν είναι κολλητό ή βιδωτό και έχεις σινεμπλοκ ανάμεσα στη σκάλα και τον κλωβό, τα κρουστικά φορτία που καλείται να διαχειριστεί η σκάλα δεν παραμορφώνουν τον κλωβό.
Επίσης εφόσον ο κλωβός πατάει σε πλακάκια επάνω στο αμάξωμα στην ίδια δομή δηλαδή που πατάνε και τα καθίσματα, σε περίπτωση στραβής ο κλωβός θα παραμείνει με το αμάξωμα και δεν θα ακολουθήσουν οι βάσεις του την παραμόρφωση που θα φάει η σκάλα και η οποία μετά από τόσο ράψιμο-κόψιμο δεν έχει πλέον ζώνες ελεγχόμενης παραμόρφωσης και θα στραβώσει όπως να 'ναι και όπου να 'ναι.
Αν το έχεις όλο ραμμένο, είναι άλλη ιστορία.
Αλλά, ούτε μηχανικός είμαι, ούτε έχω κάνει ανάλυση φορτίων στο σχέδιο και η γνώμη μου είναι -και πρέπει να είναι- άσχετη με τον κανονισμό που καλούμαι να εφαρμόσω ή να ελέγξω.

αρα τη??
τρεχω σε wt η οχι ??
βαση μηχανικης και αντοχης λεμε.
ειναι το ιδιο με τον συναδελφο που ειμαστε ομοιοπαθεις η οχι??
κοβομαστε η περναμε και οι διο τον ελενχο????

φιλικα νικολα..... γιατι η γνωμη καποιου σαν εσενα θα μετρισει πρην την εκκινηση .... :o :!:
Κολοκύθια τούμπανα αλλά ευχαριστώ :lol:
Δεν είμαι τίποτα για να μετρήσει εκτός από ένα απλό στέλεχος, ενίοτε ευερέθιστο, με ιδιόκτητο forum. :roll:

Αν με ρωτήσεις προσωπικά, το κλουβί θα έπρεπε να είναι όπως το έχεις ή τουλάχιστον οι βάσεις να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στα σημεία που πιάνει το αμάξωμα με την σκάλα, αφού εκεί είναι πιο ισχυρό το αμάξωμα εκ κατασκευής. Ιδίως εφόσον οι στηρίξεις είναι όπως περιγράφονται στο J.

Ωστόσο ο κανονισμός των wt γράφει:
http://www.old.omae-epa.gr/sites/www.om ... 2010_0.pdf

Σελίδα 3 παράγραφος 4.3.1.1
...
Όλες οι στηρίξεις του κλωβού ασφαλείας θα πρέπει να γίνουν στο πλαίσιο (σασί τύπου σκάλας) του οχήματος και θα πρέπει να ακολουθούν τις προδιαγραφές του παραρτήματος J283.8 του ΔΑΚ.

Πάμε λοιπόν στο J283 και συγκεκριμένα σελίδα 22 παράγραφος 8.3.2.6
http://www.old.omae-epa.gr/sites/www.om ... 3_2009.pdf
Στήριξη του κλωβού ασφαλείας στο αμάξωμα.

Κάθε σημείο στήριξης πρέπει να περιλαμβάνει μία πλάκα ενίσχυσης πάχους τουλάχιστον 3mm.
Κάθε πέδιλο στήριξης πρέπει να συνδέεται τουλάχιστον με 3 βίδες σε μία πλάκα ενίσχυσης πάχους τουλάχιστον 3mm και επιφάνειας τουλάχιστον 120 τετραγωνικά εκατοστά.



Στη δική σου περίπτωση, ανάμεσα στον κλωβό και την σκάλα μεσολαβεί τουλάχιστον 1 σινεμπλόκ, άρα δεν είσαι σύμφωνος με τον κανονισμό.
Στις περιπτώσεις που έδειξαν τα παιδιά παραπάνω, αν και δεν κατάφερα να βρώ κάποια περιγραφή του πως πρέπει να φτιάξεις την βάση που θα ξεκινάει από την σκάλα και θα πιάνει ο κλωβός, εφόσον την φτιάξεις όμως, στην συνέχεια θα πρέπει να φτιάξεις τα σημεία στήριξης ως ανωτέρω.
Επιπλέον, λύσεις όπως η φωτογραφία με την κουρμπαριστή βάση, κατά την γνώμη μου δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές διότι αν θεωρήσουμε και την κουρμπαριστή βάση μέρος του κλωβού, κακώς έχει την έξτρα κούρμπα!
Κατά την γνώμη μου και το τονίζω, η πιο σωστή λύση για να είσαι σύννομος θα ήταν κάτι σαν αυτό που ποστάρισε ο Άγγελος, με τα "αυτιά" που βγαίνουν από τη σκάλα.

Εγώ, έτσι καταλαβαίνω.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”