ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

User avatar
AGGELOSK
Posts: 336
Joined: Fri Feb 04, 2011 14:00

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by AGGELOSK »

mitsos wrote:Οποτε για να βεβαιωθουμε οτι καταλαβαμε τα ιδια,
Εφ οσων εσεις δεν εχετε κανενα προβλημα με τον κανονισμο, κ εγω τρελαθηκα κ τα ακουσα κι απο πανω,
στον αγωνα που ειναι σε 30μερες, ολα τα αυτοκινητα που θα τρεξουν στις wt κατηγοριες θα εχουνε ΔΤΤ, διχτυα στα παραθυρα, αναγνωρισμενες ζωνες, αναγνωρισμενα καθισματα κ τοποθετημενα αλλα J, γενικο διακοπτη με εξωτερικη ενεργοποιηση, και κλωβους ασφαλειας συμφωνα με την πολυ συγκεκριμενη μορφη που περιγραφεται στον κανονισμο....... Σωστα;
Ομοιως τα entry θα εχουνε οσα προβλεπονται στις κατηγοριες τους και επισης roll bar..... ετσι;

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Αλλά επειδή αναφέρεσαι στον αγώνα που προσπαθεί με μεγάλο άγχος και προσπάθεια να διοργανώσει το σωματείο στο οποίο ανήκω και είμαι και στο συμβούλιο του θα σου απαντήσω .
Ναι θα έχουν ΔΤΤ γιατί θα βγάλουν τη μέρα του τεχνικού έλεγχου από τον ανάλογο τεχνικό έφορο που θα έχει αυτή την ιδιότητα .
Ναι θα έχουν δίκτυα ασφαλείας
Ναι θα έχουν ζώνες αναγνωρισμένες όπως έχουν οι περισσότεροι που ξέρω και δεν είμαι τεχνικός έφορος τρέχω μαζί τους φέτος επετράπη η προδιαγραφή SFI οπότε και αυτοί που πέρυσι ήταν παράτυποι φέτος δεν είναι.
Ναι έχουν καθίσματα αναγνωρισμένα αλλά κάποιοι είχαν ληγμένα, που με την αύξηση στην διάρκεια των ετών που ισχύουν τα καθίσματα πλέον είναι σύννομοι .
Ναι έχουν roll cage σύμφωνα με τον j , γιατί να σε πληροφορήσω ότι ακόμη και στα οχήματα που είναι για ράλι και αναβάσεις ,που σαφώς είναι πιο επικίνδυνοι αγώνες λόγο της φύσης τους ,τα roll cage κατασκευάζονται σύμφωνα με τον j στα βασικά αλλά κατά περίπτωση και ανάλογα τον τύπο-μάρκα-μοντέλο οχήματος έχουν τις διαφορές τους και γιαυτο και οι τόσες επιλογές στον τύπο του κλωβού μετά από έλεγχο από τεχνικό έφορο ανάλογης εμπειρίας δίνεται το ΔΤΤ χωρίς παρατηρήσεις.
Όσον αφορά τα καθίσματα τα περισσότερα τηρούν πλέον τη σωστή τοποθέτηση.
Για τον Γενικό διακόπτη έχεις δίκιο όσον αφορά την εξωτερική ενεργοποίηση αλλά θα σου αντιπαραθέσω την άποψη του σωματίου μας στο θέμα που την έχουμε γνωστοποιήσει και στην αρμόδια επιτροπή 4χ4 , στα trial και wt υπάρχει μεγάλη πιθανότητα της τυχαίας ενεργοποίησης του διακόπτη από εξωτερικό παράγοντα λόγο της φύσης του τερέν που διεξάγονται οι αγώνες αυτοί. εδώ συμφωνώ μαζί σου ότι είναι ένα σημείο που χρειάζεται αλλαγή ο κανονισμός (βελτίωση).
Όσον αφορά την entry οπόσο γνωρίζω δεν υπάρχει κανένα με 36+ και ναι θα πληρούν ότι λέει ο κανονισμός αλλιώς δεν τρέχουν ,από τους νέους οδηγούς λοιπόν που έχουμε εδώ και δεν μπορούσαν να τρέξουν τα προηγούμενα χρόνια τώρα μπορούν με ένα ζευγάρι δίκτυα και ένα τοξυλιο ασφαλείας που οι περισσότεροι έχουν για δικια τους ασφάλεια και όχι γιατί το λέει ο κανονισμός..

.
ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ.
User avatar
AGGELOSK
Posts: 336
Joined: Fri Feb 04, 2011 14:00

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by AGGELOSK »




Μου κινεί την περιέργει αυτό το "επέκταση στήριξης".
Σου είναι εύκολο να μου στείλεις φωτό?
φυσικα Νικολα και θα την βαλω εδω δωσε μου μονο λιγο χρονο να τις βρω απο το αρχειο μου.
User avatar
AGGELOSK
Posts: 336
Joined: Fri Feb 04, 2011 14:00

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by AGGELOSK »

mitsos wrote:
Εφ'οσων το δικο σου "γαμω J" σου προδιαγραφει κλουβι χωρις κοντρες στο κεντρικο τοξυλιο, στηριξη της αναρτησης στην ιδια μπαρα που περνανε κ οι ζωνες η οποια ομοιως δεν εχει κοντρες στην διευθυνση που δεχεται δυναμεις κ σου αφηνει κ υδραυλικους κολλιεδες στις σωληνωσεις καυσιμου, οπως λες εμενα προσωπικα μου περισσευει καθως το δικο σου κεφαλι ειναι εκει μεσα κ οχι το δικο μου ;)
παλι θα μπλεξουμε αιτιολογησε :oops: :oops: :oops: :D :D :D

α) που το ειδες το κεντρικο τοξυλιο χωρις κοντρες στο συγκεκριμενο οχημα???
β)που ειδες την στηριξη της αναρτησης στην μπαρα που περνανε οι ζωνες ????
γ)τι ειναι και που ειδες "υδραυλικους κολλιεδες" στις σωληνωσεις καυσιμου στο συγκεκριμενο οχημα???

να σε πληροφορησω οτι το συγκεκριμενο κατασκευαστηκε στο σπιτι μου και θα σου απαντησω με φωτο ...
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

AGGELOSK wrote:



Μου κινεί την περιέργει αυτό το "επέκταση στήριξης".
Σου είναι εύκολο να μου στείλεις φωτό?
φυσικα Νικολα και θα την βαλω εδω δωσε μου μονο λιγο χρονο να τις βρω απο το αρχειο μου.
Δεν βιάζομαι, ευχαριστώ πολύ.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Φωτης ranger »

καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.

επειδη παρακαλουθω το θεμα
ας μου επιτρεψει ο φιλος αγγελος να βαλω εγω τις φωτο που απο καταλαβαινω ειναι οι επεκτασεις
στηριξης.

Image
Image

με λιγα λογια ειναι επεκταση του κλωβου στο πλαισιο-σκαλα.
ειτε κολητη
ειτε βιδωτη .
μεταξυ της επεκτασης και του κλωβου οπωσδηποτε βιδωτα γιατι διαφορετικα δεν μπορει να βγει η
καμπινα.

ακριβως απο πανω στο εσωτερικο του αυτοκινητου ειναι το πλακακι που παταει ο κλωβος.
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
User avatar
AGGELOSK
Posts: 336
Joined: Fri Feb 04, 2011 14:00

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by AGGELOSK »

Φωτης ranger wrote:καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.

επειδη παρακαλουθω το θεμα
ας μου επιτρεψει ο φιλος αγγελος να βαλω εγω τις φωτο που απο καταλαβαινω ειναι οι επεκτασεις
στηριξης.

Image
Image

με λιγα λογια ειναι επεκταση του κλωβου στο πλαισιο-σκαλα.
ειτε κολητη
ειτε βιδωτη .
μεταξυ της επεκτασης και του κλωβου οπωσδηποτε βιδωτα γιατι διαφορετικα δεν μπορει να βγει η
καμπινα.

ακριβως απο πανω στο εσωτερικο του αυτοκινητου ειναι το πλακακι που παταει ο κλωβος.

;) ;) ;) ;) ;)
ευχαριστω Φωτη , περιεργο υπαρχει ανθρωπος που ξερει τον τροπο!!!!???? :D :D :D :D
θα βαλω και τα δικα μας εδω στο ellada....
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

Κατάλαβα.

Δεν έχω ασχοληθεί με trial χρόνια τώρα, με wt ποτέ και δεν είχα προσέξει καν πως αναφέρεται ρητά.
Ο κανονισμός αντοχής, δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο παρά μόνο να είναι οι βάσεις σύμφωνα με το J283.

Φοβερή μαλακία!!!
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
AGGELOSK
Posts: 336
Joined: Fri Feb 04, 2011 14:00

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by AGGELOSK »

Nicolas wrote:Κατάλαβα.

Δεν έχω ασχοληθεί με trial χρόνια τώρα, με wt ποτέ και δεν είχα προσέξει καν πως αναφέρεται ρητά.
Ο κανονισμός αντοχής, δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο παρά μόνο να είναι οι βάσεις σύμφωνα με το J283.

Φοβερή μαλακία!!!
:D :D :D :D

Image



φαινεται δεξια και αριστερα 3 κατασειρα επεκτασεις στηριξης του roll cage στο σασι και διακρινονται και οι τρυπες για τις περαστες βιδες ,καμπινα μετα κλωβος.
αρα ρε Νικολα μηπως πολλες φορες τσαμπα κανουμε θεμα εκει που δεν υπαρχει???!!!
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

Δεν έχω δει πουθενά να προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Βασικά το θέμα δεν είναι μόνο ο κλωβός αλλά και το 36άρι και γενικότερα και κακώς κολλήσαμε στον κλωβό. Το θέμα είναι πως κάποια στιγμή πρέπει να εναρμονιστούν οι κανονισμοί με την ελληνική πραγματικότητα για να μην έχουμε προβλήματα και αυτό δεν έγινε ούτε φέτος, έστω και καθυστερημένα.
Σίγουρα πάντως δεν έχω κανένα λόγο να δημιουργήσω πρόβλημα στον αγώνα της λέσχης Χανίων. Εύχομαι καλή επιτυχία σε κάθε περίπτωση.

Προτείνω ωστόσο, αν έχει αρχίδια ο τεχνικός έφορος Α που έφτιαξε τον κανονισμό, του κάνω τα εισιτήριά του να πάει στην Κρήτη να τον εφαρμόσει. :mrgreen:
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
thomas
Posts: 78
Joined: Thu Jul 30, 2009 23:10
Location: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΗΕLLAS

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by thomas »

ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ του 4Χ4 ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΙ ΑΓΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ .

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ 4Χ4.
Ολα ειναι μια Εγκεφαλικη Καραμελα
http://action4x4club.gr
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”