ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by mitsos »

..... Κι εφτιαξε ο φουκαρας ενα βιταρακι με αξονες toyota, εβαλε κι ενα 33αρι κ ειπε να παει να παιξει..... Ο συγγραφεας των κανονισμων ομως ειχε αλλα στο μυαλο του κ τον κατατασει στην Κ3.
(για τους εχοντες απορια, αρθρο 9ε του τεχνικου)

......Και ειπε ο φουκαρας να φτιαξει ενα κλουβι κατα J να προστατεψει την καμπινα κ κατ επεκταση το κεφαλι του απο κατω, αλλα τωρα θα πρεπει να το ξαναφτιαξει καθως πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με το σασι οπως διευκρινιζει ο συγγραφεας.
(βλεπε 4.3.4)
Α.... κι οσοι ομολογκαρατε ηδη, να πατε να ξαναψαχτειτε, γατακια.....

Τελος το εφαρμογη απο 1/1/2015 και δημοσιευση 16/3/2015 απλα με ξεπερναει!
Ομοιως με ξεπερναει το πως θα δικαιολογηθουν οι ΤΕ που βαλαν την υπογραφουλα τους στα ΔΤΤ με τα cage στην καμπινα (οπως ισχυε!!!!!)........
Ε ρε γλεντια....

Υ. Γ. Τον γενικο δεν τον διαβασα, γιατι κατεληξα οτι το αμαξι μου με το ΔΤΤ του κ το roll bar με την σφραγιδα της ΕΛΠΑ ειναι λαθος κατα τον κανονισμο κ δεν περναει......

Υ. Γ. 2 Καταλαβες τωρα γιατι;;;;;
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

Αυτό με τον κλωβό δεμένο στο σασί είναι η μεγαλύτερη μαλακία που έχω ακούσει.

Ο κλωβός δεν είναι για να δένουμε το αμάξι αλλά για να καλύπτουμε το κεφάλι μας.

Υπάρχει βίντεο με αμάξωμα να αποκολλάται μερικώς από το σασί από το πολύ κοπάνημα και να χοροπηδάει.
Ευτυχώς που ο κλωβός του δεν ήταν δεμένος στο σασί γιατί κάποιος θα έλιωνε μεταξύ του καθίσματός του και του κλωβού.




Καληνύχτα μας.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by mitsos »

Επειδη εγω "το εβλεπα να ερχεται" που λενε κ στο χωριο μου, εστειλα προ ημερων ερωτημα στην Τεχνικη Επιτροπη για τα ΔΤΤ, και πηρα την αοριστη απαντηση οτι τα θεματα ασφαλειας ειναι "γνωστα σε ολους".
Αποδεικνυεται οτι τελικα δεν ειναι!!
Ξαναστειλα λοιπον συγκεκριμενα ερωτηματα χτες κ περιμενω την απαντηση την οποια μετα χαρας να σας κοινοποιησω......
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

mitsos wrote:Επειδη εγω "το εβλεπα να ερχεται" που λενε κ στο χωριο μου, εστειλα προ ημερων ερωτημα στην Τεχνικη Επιτροπη για τα ΔΤΤ, και πηρα την αοριστη απαντηση οτι τα θεματα ασφαλειας ειναι "γνωστα σε ολους".
Αποδεικνυεται οτι τελικα δεν ειναι!!
Ξαναστειλα λοιπον συγκεκριμενα ερωτηματα χτες κ περιμενω την απαντηση την οποια μετα χαρας να σας κοινοποιησω......


Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο επικεφαλής ΤΕ Ν.Παπακώστας δεν έχει ιδέα για τις μαλακίες που γράφουν μέσα.
Το θέμα με το πού δένεται ο κλωβός είναι παλιό, αλλά προφανώς και πάλι ο φωστήρας έγραψε στα τρυφερούλια του όλους τους άλλους και έκανε ότι του κατέβηκε στη άδεια κούτρα του.


Το βλέπετε το ξύλο που έρχεται έτσι?
Μην πέσετε από τα σύννεφα και εσείς...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
aapo
Posts: 259
Joined: Tue Jun 23, 2009 16:05

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by aapo »

mitsos wrote:Επειδη εγω "το εβλεπα να ερχεται" που λενε κ στο χωριο μου, εστειλα προ ημερων ερωτημα στην Τεχνικη Επιτροπη για τα ΔΤΤ, και πηρα την αοριστη απαντηση οτι τα θεματα ασφαλειας ειναι "γνωστα σε ολους".
Αποδεικνυεται οτι τελικα δεν ειναι!!
Ξαναστειλα λοιπον συγκεκριμενα ερωτηματα χτες κ περιμενω την απαντηση την οποια μετα χαρας να σας κοινοποιησω......
Αισιόδοξη σε βρίσκω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
User avatar
katsulas
Posts: 398
Joined: Thu Oct 01, 2009 17:15
Location: Chalkis

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by katsulas »

Βλέποντας τους κανονισμούς απλά κλαις. Γιατί ρε General να έχεις δίκιο? Δεν είναι τίποτα ρε συ. Απλά μέχρι να γίνει κανά ατύχημα και πάλι και τότε να αλλάξουν τα πράγματα. Θα θυμίσω Trial στη δάφνη που samurai έφερε rollover (υπάρχει και video στο youtube). Ευτυχώς δεν υπήρξαν χειρότερα τότε αν και οδηγός δεν ήταν κάπου εκτός κανονισμού. Μετά αρχίσαν να βαράνε καμπανάκια και να τρέμουν θέσεις φοβούμενοι τα χειρότερα.

Και το κορυφαίο είναι το Δελτίο διάρκειας 3 μηνών (παρά κάτι). Αυτό είναι το καλύτερο...

Περιμένω τη στιγμή της ανακοίνωσης για το κανονισμό των αγώνων περιπέτειας. Να δούμε ποιοι από όλους εμάς που έχουμε ρίξει αρκετά χρήματα και κόπο θα τρέξουν. Τρέμω τη στιγμή που θα θέσουν εκτός για ηλήθιο λόγο αυτοκίνητα που τα προηγούμενα χρόνια πήραν πρωτιές ή και πρωτάθλημα. Εκεί θα πέσει το γέλιο της αρκούδας
Image
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by mitsos »

Nicolas wrote:
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο επικεφαλής ΤΕ Ν.Παπακώστας δεν έχει ιδέα για τις μαλακίες που γράφουν μέσα.
Το θέμα με το πού δένεται ο κλωβός είναι παλιό, αλλά προφανώς και πάλι ο φωστήρας έγραψε στα τρυφερούλια του όλους τους άλλους και έκανε ότι του κατέβηκε στη άδεια κούτρα του.
Καλο μου, με τον κ. Παπακωστα τα ανταλλασω τα email....
Αν δεις τι απανταει....... καμια σωτηρια λεμε......
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

aapo wrote:
mitsos wrote:Επειδη εγω "το εβλεπα να ερχεται" που λενε κ στο χωριο μου, εστειλα προ ημερων ερωτημα στην Τεχνικη Επιτροπη για τα ΔΤΤ, και πηρα την αοριστη απαντηση οτι τα θεματα ασφαλειας ειναι "γνωστα σε ολους".
Αποδεικνυεται οτι τελικα δεν ειναι!!
Ξαναστειλα λοιπον συγκεκριμενα ερωτηματα χτες κ περιμενω την απαντηση την οποια μετα χαρας να σας κοινοποιησω......
Αισιόδοξη σε βρίσκω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Για βοήθα και εσύ ρε Αλέκο που έχεις τα κονέ...
Στον αγώνα σου, το κλουβί θα είναι στο σασί ή στο αμάξωμα?
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by Nicolas »

mitsos wrote:
Nicolas wrote:
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο επικεφαλής ΤΕ Ν.Παπακώστας δεν έχει ιδέα για τις μαλακίες που γράφουν μέσα.
Το θέμα με το πού δένεται ο κλωβός είναι παλιό, αλλά προφανώς και πάλι ο φωστήρας έγραψε στα τρυφερούλια του όλους τους άλλους και έκανε ότι του κατέβηκε στη άδεια κούτρα του.
Καλο μου, με τον κ. Παπακωστα τα ανταλλασω τα email....
Αν δεις τι απανταει....... καμια σωτηρια λεμε......

... ...

Όσο έχω συνεργαστεί με αυτό τον άνθρωπο, είναι σοβαρός, λογικός, συζητήσιμος και αληθινός γνώστης του θέματος τεχνικοί κανονισμοί.

Πιστεύω, πως αν υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη με το θέμα, μόνο με τον Παπακώστα μπορεί να γίνει.







Η κουβέντα σχετικά με το πού δένεται ο κλωβός, είχε γίνει και στο παρελθόν.
Ο J283 της FIA έλεγε πως ο κλωβός έπρεπε να κάθεται στην κατασκεύη που μεταφέρονται τα φορτία της ανάρτησης.

Το άρθρο που μου το έστειλε ένα μεγάλο πουλάκι...
Annexe J / Appendix J – Art.283
8.3.2.6 Mounting of rollcages to the bodyshell/chassis :
The safety rollcages must be fixed directly to the steel bodyshell or
the main chassis, i.e. onto the structure to which the suspension
loads are transmitted
(with if necessary additional reinforcement at
the joint between the chassis and the foot of the rollbar).

Ωστόσο αυτό αναφέρεται σε αμιγώς αγωνιστικά αυτοκίνητα και όχι μαμά τζιπάκια που το αμάξωμα δένεται με το σασί με 6 σινεμπλοκάκια.
Και καλά τα τετρακίνητα με τα uniframe αλλά σε όλα τα υπλόλοιπα με απλή "σκάλα",
αν θέλουμε να βάζουμε τον κλωβό στη σκάλα θα πρέπει να προβλέπουμε και το δέσιμο της σκάλας με το αμάξωμα.


Αν ο σκοπός μας είναι να αντιγράψουμε τη FIA χωρίς να συνυπολογίζουμε τις ιδιαίτερες συνθήκες που έχουμε, τότε δεν χρειαζόμαστε επιτροπές και μαλακίες.
Μεταφραστή θέλουμε.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by mitsos »

Nicolas wrote:
Το άρθρο που μου το έστειλε ένα μεγάλο πουλάκι...
Annexe J / Appendix J – Art.283
8.3.2.6 Mounting of rollcages to the bodyshell/chassis :
The safety rollcages must be fixed directly to the steel bodyshell or
the main chassis, i.e. onto the structure to which the suspension
loads are transmitted
(with if necessary additional reinforcement at
the joint between the chassis and the foot of the rollbar).
Για ρωτα το μεγαλο πουλακι σου, αυτο μηπως ειναι το "η διαζευκτικο" των ελληνικων;;;;;
Πες του τωρα νατο ερμηνευσει σε συνδιασμο με το 8.2.1 του ιδιου αρθρου.
Ας παμε κ με μεταφραστη δεν βαριεσαι.... Νομιζω οτι στο ιδιο θα καταληξουμε.....
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”