ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post Reply
HellasRally
Posts: 88
Joined: Tue Sep 18, 2012 14:01

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by HellasRally »

Εχθές μιλούσα με αγωνιζόμενο απο το εξωτερικό, έτρεξε 2 χρόνια στο hellas, άγνωστος σε μένα, βρήκε τον αγώνα τυχαία απο το Internet και δοκίμασε την τύχη του το 2013, αλλά ξαναγύρισε το 2014 πια γνωρίζοντας το τι θα έβρισκε.
Στεναχωρήθηκε για την κατάσταση, την βρήκε ανόητη, μου είπε ότι στα 15 χρόνια του στους αγώνες, 3 Dakar, Africa race, Pharaons, πολλά παγκόσμια πρωταθλήματα, δεν είχε ξαναδεί αγώνα χωρίς βαθμολογική σημασία και με ελάχιστη συνεισφορά στους χορηγούς - επικοινωνία του να είναι τόσο ευχάριστος.
Δεν πειράζει θα έρθει με buggy να τρέξει.
Εδώ αντιμετώπιζω το εξής τραγέλαφο, ζωντανός θρυλος των αγώνων μοτοσυκλέτας, ένας απο τους σπουδαιότερους αγωνιζόμενους στην ιστορία των δύο τροχών μου έδωσε συγχαρητήρια για το 2014, εκφράζοντας θαυμασμό για το επιπεδο και επιστρέφει πια με 25 φίλους του, ρωτήστε και την άποψη του Κατσιμαλή, να δείτε τι θα σας πεί.

Ο σύμβουλος λέει ότι οι αγώνες είναι επικίνδυνοι γιατί άν γίνει κάτι τι θα πούνε στον πρόεδρο του δικαστηρίου,
Νομίζω ότι άν του πείς ότι είχες 3 ενδιάμεσες μετρήσεις και την μέση ωριαία να βγαίνει για πλάκα τότε θα νοιώσει καλύτερα.......

Δυστυχώς η ζημιά έχει ήδη γίνει, στο εξωτερικό γίνεται πάρτυ με τις φήμες ότι οι αγώνες στην Ελλάδα τελειώσανε για τα αυτοκίνητα.
Και θα έχει συνέχεια, δεν καταλαβαίνουνε, κάτι πρέπει να κάνουμε
Δυστυχώς μετά απο νίκη σε έναν πόλεμο, πάμε πάλι σε εμφύλιο, η ράτσα μας δεν αλλάζει.
Μην ξεχνιόμαστε όμως στον εμφύλιο σφάζανε και με τα κονσερβοκούτια.......
HellasRally
Posts: 88
Joined: Tue Sep 18, 2012 14:01

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by HellasRally »

Πάμε λοιπόν σε συνέχεια.

Η ΟΜΑΕ δεν αποδέχεται τους κανονισμούς FIA τους οποίους και υποστηρίζω 100%.
Η απάντηση του Σιδέρη σε ερώτηση μου ήταν "γιατί δεν είναι μεταφρασμένος" και γιατί σύμφωνα με τους 6 της επιτροπής δεν μπορεί να γίνεται Cross Country στην Ελλάδα. Ετσι απλά

κοίτα εδώ, εξαιρετική μετάφραση!!!!!!!!

http://www.off-road.gr/articles/2009/10 ... l-2009.pdf

Διαβάστε κάποιοι πάντως τι λέει, έχει ενδιαφέρον και στα αγγλικά

Και εδώ ρωτάω κάποιον με λογική, ο Baja Greece τι σκατά αναφέρει στον κανονισμό του???
Πώς εγκρίθηκε, άν εγκρίθηκε και άν εγκρίθηκε πώς εγκρίθηκε αφού δεν υπάρχει κάν προκήρυξη των αγώνων και ο ειδικός κανονισμός δεν μπορεί να αναφέρει πουθενά το είδος του αγώνα, παρα μόνο τις ιδιαιτερότητες του σε σχέση με τον γενικό κανονισμό???


Κάποιος να βοηθήσει ρε παιδιά..........

σας παρακαλώ

πάντως το 2014 (χρονιά που ο Κατσιμαλής και ο Σιδέρης βγάλανε άκυρα αποατελέσματα στον αγώνα Baja Greece) ο Κατσιμαλής είπε σε αγωνιζόμενο ότι το Baja Greece ήταν ο μόνος αγώνας 4χ4 στην Ελλάδα, τα άλλα ήταν εκδηλώσεις
http://www.off-road.gr/phpbb3/viewtopic ... B1#p186097
HellasRally
Posts: 88
Joined: Tue Sep 18, 2012 14:01

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by HellasRally »

δείτε και δώ http://www.sportstiming.gr/live/results ... 14OFFROAD/
στην SS12 στην 2η σελίδα το Ζ2 του Βορριά κάνει 90ΜΩΤ, παράτυπα απο τον κανονισμό, βέβαια ο Αποστολίδης είπε ότι μιεώσανε τα χλμ της ειδικής και δεν αφαιρέθηκε απο το σύστημα οπότε τα αποτελέσματα της 12ης για την Ζ2 είναι άκυρα????
Πάντως άν κάποιος έχει όρεξη ας ρίξει μια ματιά στα αποτελέσματα του αγώνα, να δεί άν η Ζ2 έπαιζε με τον κανονισμό ή εκτός κανονισμού
HellasRally
Posts: 88
Joined: Tue Sep 18, 2012 14:01

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by HellasRally »

Αν οι αγώνες πάνε στα βράχια δεν θα σωθεί κανείς, Δεν θα υπάρχουν νικητές και ηττημένοι.
Το πε και ο Παυλόπουλος για την χώρα
aapo
Posts: 259
Joined: Tue Jun 23, 2009 16:05

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by aapo »

HellasRally wrote:δείτε και δώ http://www.sportstiming.gr/live/results ... 14OFFROAD/
στην SS12 στην 2η σελίδα το Ζ2 του Βορριά κάνει 90ΜΩΤ, παράτυπα απο τον κανονισμό, βέβαια ο Αποστολίδης είπε ότι μιεώσανε τα χλμ της ειδικής και δεν αφαιρέθηκε απο το σύστημα οπότε τα αποτελέσματα της 12ης για την Ζ2 είναι άκυρα????
Πάντως άν κάποιος έχει όρεξη ας ρίξει μια ματιά στα αποτελέσματα του αγώνα, να δεί άν η Ζ2 έπαιζε με τον κανονισμό ή εκτός κανονισμού
Αν η ενημέρωσή μου δεν σας ικανοποίησε μπόρώ να την επαναλάβω. Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημά σας. Αλλά μου φαίνεται εσκεμένη η σιωπή του υπευθύνου χειριστή του προγράμματος αποτελεσμάτων σε τέτοια νούμερα. Η ΟΜΑΕ άμέσως κατάλαβε την αιτία τέτοιας ΜΩΤ. Εσείς !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
HellasRally
Posts: 88
Joined: Tue Sep 18, 2012 14:01

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by HellasRally »

aapo wrote:
HellasRally wrote:δείτε και δώ http://www.sportstiming.gr/live/results ... 14OFFROAD/
στην SS12 στην 2η σελίδα το Ζ2 του Βορριά κάνει 90ΜΩΤ, παράτυπα απο τον κανονισμό, βέβαια ο Αποστολίδης είπε ότι μιεώσανε τα χλμ της ειδικής και δεν αφαιρέθηκε απο το σύστημα οπότε τα αποτελέσματα της 12ης για την Ζ2 είναι άκυρα????
Πάντως άν κάποιος έχει όρεξη ας ρίξει μια ματιά στα αποτελέσματα του αγώνα, να δεί άν η Ζ2 έπαιζε με τον κανονισμό ή εκτός κανονισμού
Αν η ενημέρωσή μου δεν σας ικανοποίησε μπόρώ να την επαναλάβω. Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημά σας. Αλλά μου φαίνεται εσκεμένη η σιωπή του υπευθύνου χειριστή του προγράμματος αποτελεσμάτων σε τέτοια νούμερα. Η ΟΜΑΕ άμέσως κατάλαβε την αιτία τέτοιας ΜΩΤ. Εσείς !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ρίξε μια ματιά και στις υπόλοιπες ειδικές και μιλάμε μετά......
JOHNVOR
Posts: 117
Joined: Wed Jun 24, 2009 17:41

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by JOHNVOR »

Μελετη μια και αναφερθηκε το ονομα μου για μια φορα ακομη (δημοσια εδω, αλλα και στην συναντηση που εγινε) νομιζω πρεπει να τοποθετηθω.
Αυτη η ΜΩΤ πιαστηκε στην σουπερ ειδικη η οποια ειχε μηκος 4 χλμ και ηταν κλειστη απο παντου και με πολυ ορατοτητα, με οχι κινδυνους να φυγω σε κανα γκρεμο ή κανα χαντακι ή καμια γουβα. Ξανα λεω πως δεν ημουν συνομος και εφαγα τις ποινες προποριας μου. Αν ειχαμε πληρωματα εμπειρα σαν και αυτα που βλεπω στον 24ωρο θα ειχα χασει τον αγωνα σιγουρα με τις ποινες που εφαγα.
Στις αλλες ειδικες ειχαμε μεση ωριαια 45χλμ και αν δεις δεν τις πιασαμε ολες. Την 1η μερα μπηκα με προποριες παντου γιατι δεν ειχα καταλαβει οτι εχουμε συγκεκριμενο χρονο. Λαθος δικο μου αν σκεφτεις οτι ημουν ας πουμε ο πιο εμπειρος στην κατηγορια μου, αλλα ημουν μαθημενος στα roodbook που πλεον λενε τον ιδανικο χρονο και δεν ειναι οπως παλια που επρεπε να υπολογισουμε τον χρονο. Το κακο ειναι πως την παρασκευη δεν ειχαμε το χρονο να τα υπολογισουμε. Προφανως μας δωθηκαν τα roodbook της ζ1. Οποτε οταν ειδα το βραδυ της παρασκευης να ειμαι τελευταιος επαθα σοκ. Αλλα ενταξει το ξεπερασα. Υπολογισα τους χρονους πρωι πρωι και μπηκαμε στο παιχνιδι δυνατα.
Εχω πει και το ξαναλεω, δεν κανει γρηγορο ενα αυτοκινητο το roll cage.
Τα περισοτερα ζ1 αυτοκινητα ειναι αυτοκινητα μαμα με cage και πυροσβεση και μια καλη αναρτηση.
Δεν πιασαμε την μεση ωριαια παντου. Και οπου την επιασα δεν περιμενα κανα μισαωρο. Το ξενερωμα ειναι οταν οι κριτες αλλα και ο κοσμος που ηταν μαζεμενος εκει εβλεπαν το αυτοκινητο να κατεβαινει μπαλα και να σταματα πριν τα χρονομετρα και ολοι να απορουν το γιατι.
Αν πηγαινες στην σουπερ ειδικη με 45 χλμ θα εσκαγε ο κοσμος στα γελια. Τι αλλο να πω.
Ημουν απο τους πρωτους που επερνα θεση να μην πολεμουνται αγωνες που ειναι διαφορετικοι απο οτι εχουμε συνηθησει.Και αυτος ηταν ενας αγωνας απο αυτους. Και σε οσους πηραν μερος, τους αρεσε. Ναι θελει καποιες διορθωσεις οι οποιες θα γινουν. Αλλα...
Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να πεθανουν ολα τα αλλα. Ξερεις πολυ καλα ποσο μου αρεσει το rally Albania. Πιστευω πως το lepanto μοιαζει σε αυτο τον αγωνα και φετος μια και πηρα αυτοκινητο ζ1 σκεφτομουν να τον κανω. Αλλα αν δεν υπηρχε ο 24ωρος να ανεβασει τον πηχη τις ζ2 και να με κανει να θελω να παιξω μετα μεγαλα παιδια ακομα θα ημουν με το navara και να συμμετεχω σε κανενα αγωνα, γιατι συμμετοχη απλη θα ηταν και οχι ανταγωνιστικο αναμεσα στα πληρωματα.Μιλαω για αγονες αντοχης και οχι το rally greece που ειχε πιο φαρδιες ειδικες και χωραγε το navara.
Θελω να πω και κατι αλλο δημοσια, πως θα ηθελα να γινονται αυτοι οι τοσο διαφορετικοι αγωνες, να υπαρχει η πολυχρωμια αυτων και οχι επειδη δεν ταιριαζει με τον δικο μας αγωνα να τον πολεμαμε.
Θα ηθελα να μαθω δημοσια το προβλημα νομιμοτητας των αγωνων μεχρι σημερα.
Και οσο για την ερωτηση του Μελετη στον Θεολογη για τον κανονισμο, θα ηθελα να το μαθω και εγω.
Δεν ειναι κακο να λεγεται δημοσια.
Ειναι βαση ραλλυ ή τον κλασικο κανονισμο των 4χ4 οπου υπαρχει η εννοια ζ1 και ζ2.
Θελω να πω και στην Δημητρα, την οποια εκτιμω για τις θεσεις της εντος και εκτος αγωνων, δεν μου αρεσει να ειρωνευεσαι τους συναγωνιστες σου. Οταν λες οτι δεν νομιζω οι αγωνιζομενοι των αντοχης να φωναζουν ειναι σαν να τους ειρωνευεσαι. Βλεπω οτι επαναλαμβανεις την ατακα θα ξυπνησει το θηριο. Μαλλον καποιος το ειπε αλλα επειδη δεν ξερω ποιος, και τι σημαινει ακριβως, θες να με βοηθησεις να καταλαβω?
Νομιζω οτι στη συζητηση που εγινε, μονο αντοχης αγωνιζομενοι ηταν(εγω ελειπα αν και παρολο τα 500 χλμ πηγαινε ελα επρεπε να ημουν)και διεκδικουσαν το τι θα γινει.
Αν θες να προτεινεις κατι αλλο ειμαι μεσα.
Το μονο που μπορω να κανω απο την θεση μου και δεν θα ειμαι ο μονος, ειναι να περασω οποια μηνυματα μπορω βασει της απουσιας μου απο θεσμους που πολεμουν αυτο που αγαπουμε.
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by mitsos »

JOHNVOR wrote: Θα ηθελα να μαθω δημοσια το προβλημα νομιμοτητας των αγωνων μεχρι σημερα.
.................

Θελω να πω και στην Δημητρα, την οποια εκτιμω για τις θεσεις της εντος και εκτος αγωνων, δεν μου αρεσει να ειρωνευεσαι τους συναγωνιστες σου. Οταν λες οτι δεν νομιζω οι αγωνιζομενοι των αντοχης να φωναζουν ειναι σαν να τους ειρωνευεσαι. Βλεπω οτι επαναλαμβανεις την ατακα θα ξυπνησει το θηριο. Μαλλον καποιος το ειπε αλλα επειδη δεν ξερω ποιος, και τι σημαινει ακριβως, θες να με βοηθησεις να καταλαβω?
Νομιζω οτι στη συζητηση που εγινε, μονο αντοχης αγωνιζομενοι ηταν(εγω ελειπα αν και παρολο τα 500 χλμ πηγαινε ελα επρεπε να ημουν)και διεκδικουσαν το τι θα γινει.
Αν θες να προτεινεις κατι αλλο ειμαι μεσα.
Το μονο που μπορω να κανω απο την θεση μου και δεν θα ειμαι ο μονος, ειναι να περασω οποια μηνυματα μπορω βασει της απουσιας μου απο θεσμους που πολεμουν αυτο που αγαπουμε.
Το προβλημα νομιμοτητας ειλικρινα θα ηθελα καποιος απο τους "υπευθυνους" με η χωρις εισαγωγικα να βγει να μας το πει κι εμας.
Ποτε κανεις δεν το εκανε παρα μονο ειπωθηκαν μισολογα κ αυτα μη τεκμηριωμενα....

Σε εκεινη την συναντηση παρωδια του Φλοισβου - πραγματικα δεν εχασες κατι που δεν ησουν εκει, εμεις χασαμε χρονο κ υπομονη με το να ημαστε, εγω το μονο που καταλαβα ηταν οτι επειδη η ΕΠΑ - ΟΜΑΕ δεν εχει ιδεα για το τι ειναι οι αγωνες μας, θελουν να βρουνε μια μορφη να τους κατηγοριοποιησουνε ωστε να ειναι ησυχοι οτι κανανε το καθηκων τους.

Αν θελανε να αναγνωρισουνε την ιδιαιτεροτητα τους θα κοιταγανε να φτιαξουνε ενα πλαισιο γι αυτους τους αγωνες κι οχι να προσπαθουν να τους κανουνε ραλλυ επειδη μονο αυτο ξερουνε κ τους βολευει.

Η δε επιτροπη με τον συμβουλευτικο της ρολο, δεν φαινεται να κινειται προς την σωστη κατευθυνση.......

Η κοντινοτετρη γνωστη μορφη λοιπον ειναι τα ραλλυ κ μην εκπλαγεις/ειτε αν ο νεος κανονισμος (αν αξιωθει να βγει ποτε) ασχολειτε με ανουσιες ραλλο-λεπτομεριες κ δεν εχει καμια σχεση με Αγωνες Αντοχης.

Οι υπολοιποι λοιπον συν-αθλητες μας περαν μιας επιστολης που ειχε σταλει περισυ στην οποια κ αναφερεται ο Μελετης, επελεξαν να μην στειλουμε κατι μετα το Φλοισβο κ τους εκνευρισουμε, ελπιζοντας οτι τα πραγματα θα ειναι ευνοικα μετα τις νεες αποφασεις......
Ποτε ομως......!!

Εγω προσωπικα σαν Δημητρα, θεωρω οτι πλεον το πραγμα εχει καει για το 2015 κ ηδη εχω αρχισει να κανω τα κουμαντα μου για το εξωτερικο.
Για το 2016 βλεπουμε.

Το μονο που θα ηθελα κ ελπιζω ειναι ολοι οι αθλητες εμπλεκομενοι να κανουνε πραξη την περσινη επιστολη η οποια στην ουσια ελεγε οτι "αν πειραχθουν οι αγωνες rally raid εμεις θα απεχουμε απο ΟΛΟΥΣ τους αγωνες" με το σκεπτικο οπως ειπες η απουσια να ταρακουνησει καποιους γιατι η παρουσια δεν φανηκε να το κανει........

Edit
Το στυλακι γραφης μου παντα ηταν ετσι.
Μην κολλας σε συγκεκριμενα κομματια, παει κατα το ρητο "οποιος εχει την μυγα"....
JOHNVOR
Posts: 117
Joined: Wed Jun 24, 2009 17:41

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by JOHNVOR »

Α ενταξει..... :D
Το ιδιο κανω και εγω με αγωνους του εξωτερικου. Για εκει κατευθυνομαι.... :D
Ας ελπισουμε πως θα καταλαβουν τι γινεται ολοι οι υπευθυνοι και δεν θα βγαλουν παλι τιποτα ημιμετρα και απο τον γεναρη του 2016 φτου και απο την αρχη. Να τελειωσει το πραγμα.
HellasRally
Posts: 88
Joined: Tue Sep 18, 2012 14:01

Re: ΑΓΩΝΕΣ 4Χ4 2015 .....

Post by HellasRally »

JOHNVOR wrote:Μελετη μια και αναφερθηκε το ονομα μου για μια φορα ακομη .....................
καμμία μομφή στο πρόσωπο σου, ίσα ίσα, αλλά σε αυτούς που σε έβαλαν τέρμα γκαζι με νορμάλ αυτοκίνητο σε super ειδική, που άν γινόσουν τούρτα θα λέγαμε μετά πόσο επικίνδυνοι είναι οι αγώνες αντοχής.
Post Reply

Return to “Αγώνες 4Χ4”