ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by antonisxj »

Drimon wrote:
antonisxj wrote: ......μπουκώσου και βγάλε το σκασμό.
:lol: :lol: :lol:
Δεν γίνεται αυτό!!!
ε, τότε τσίμπα δύο όρχιδες απο του Μιχαλόπουλου. αυτοί σίγουρα θα σε μπουκώσουν να σκάσεις.
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
Drimon
Posts: 2571
Joined: Mon Jun 22, 2009 12:24
Location: Ανά το Αιγαίο

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by Drimon »

Ανώμαλεεεεε!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by georgexj »

antonisxj wrote:
Drimon wrote:
antonisxj wrote: ......μπουκώσου και βγάλε το σκασμό.
:lol: :lol: :lol:
Δεν γίνεται αυτό!!!
ε, τότε τσίμπα δύο όρχιδες απο του Μιχαλόπουλου. αυτοί σίγουρα θα σε μπουκώσουν να σκάσεις.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Α - Π ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ
Posts: 1925
Joined: Wed Jun 17, 2009 11:55
Location: ΠΡΕΒΕΖΑ-ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by Α - Π ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ »

antonisxj wrote:
Drimon wrote:
antonisxj wrote: ......μπουκώσου και βγάλε το σκασμό.
:lol: :lol: :lol:
Δεν γίνεται αυτό!!!
ε, τότε τσίμπα δύο όρχιδες απο του Μιχαλόπουλου. αυτοί σίγουρα θα σε μπουκώσουν να σκάσεις.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by aggas »

antonisxj wrote:
aggas wrote:Συγνώμη τώρα για να καταλάβω. Στα σκίτσα που έβαλες το πως μετράμε το καρέ, ισχύει μόνο για τα μοντέλα που γράφεις στο τέλος;; Και αν ναι οι υπόλοιποι πως το μετράνε;; Για παράδειγμα στο Terrano που είναι εξαμπούλωνο μετριέτε διαφορετικά;;;
Αγγελε απο όσο έχω ψάξει (και έχω περάσει ποοοολλές ώρες άϋπνος ψάχνοντας) όλα τα καρέ έχουν τον τρόπο μέτρησης όπως αυτό που ανάρτησα. σε γενικές γραμμές για να έχεις μια ιδέα, τα τετραμπούλονα, εξαμπούλονα, οκταμπούλονα, δηλαδή γενικότερα όσα έχουν ζυγό αριθμό μπουλονιών, μετράνε αποστάσεις απο κέντρο μπουλόνι σε κέντρο μπουλόνι.
τα πενταμπούλονα όμως (όπως στο cherokee) μετράει απο κέντρο μπουλόνι, στην εξωτερική πλευρά του απέναντι μπουλονιού (το σχέδιο είναι κατατοπιστικό πιστέυω).
και απο εκεί καταλήγουμε στο ότι το καρέ μου 5χ4,5 , δηλαδή 5 μπουλόνια σε αποστάσεις 4,5 ίντσες δηλαδή 114.3 χιλιοστά απέχουν απο κέντρο σε κέντρο 108.05 χιλιοστά.

ελπίζω να σε κούρασα με τη φλυαρίαμου. :lol:
Ήθελα και άλλο..........με απογοήτευσες που είχες τόόόόόόόόσα λίγα να μου πείς :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by antonisxj »

καγκουράκια καλημέρα.
επειδή χθές το απόγευμα πάλι ψαχνόμουν και είχε πέσει το ίντερνετ στο γραφείο, κούρασα κάποιους στα τηλέφωνα :mrgreen: , να σας πώ ότι βρήκα ότι έψαχνα και σας ευχαριστώ όσους ενόχλησα.
και επειδή όποιος βρίσκει κάτι πρέπει να το λέει και στους υπόλοιπους...
http://www.discountedwheelwarehouse.com ... erence.cfm

http://www.roadkillcustoms.com/hot-rods ... tabase.asp

http://www.vehicle-bolt-pattern.com/

επίσης, τελείωσα το τορνάρισμα και προχωράμε στις λεπτομέρειες...

επίσης παράγγειλα απο TAIWAN το σύστημα για τις ενδήξεις που χρειάζομαι σε πραγματικό χρόνο χρήσης του συστήματος. :mrgreen: ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και έχουμε φθηνά υλικά, οθόνες, βαλβίδες, ηλεκτρονικά... :geek:

βιάστηκα και παράγγειλα κάποια υλικά απο το ελλαδιστάν και ακόμα πονάει ο κώλος μου.
απίστευτες τιμές. ξενέρωσα τελείως με την κλοπή. ένα αντικείμενο που στο ελάντα κάνει 22.5 ευρώ, στο αμερικανιστάν κάνει μόλις 5ντόλαρς. και μίλησα με το αμέρικαν μπόϊ και μου λέει ότι αν παραγγείλω πάνω απο 50 κομμάτια θα μου κάνει έκπτωση ώστε να μην επιβαρυνθώ τα μεταφορικά. και σκέφτομαι ότι αυτό που φτιάχνω χρειάζεται συνολικά 24 κομμάτια. :shock:
απο ελλάντα... 24*22,5= 540ευρώ. :shock: :o άχ το κωλαράκι μου πόσοι το πιάνουν? :?
απο αμερικανιστάν... 24*5=120δολάρια, δηλαδή ούτε 100ευρώ. και μεταφορικά εγώ λέω άλλα 50? άλλα 100? άλλα 200? και πάλι στο κέρδος ρε γαμώτο... :oops:

και τώρα που πήρα φόρα...
αυτό που παράγγειλα απο taiwan κάνει 111ευρώ με τα μεταφορικά και 3 ευρώ στο ταχυδρομείο.
κρατηθείτε να ακούσετε πόσα μου ζήτησαν στο ελλάντα... έτοιμοι?... έτοιμοι? 1350ευρώ :o
και επειδή ο τύπος με συμπάθησε, και επειδή είμαι και καυλιάρης θα μου το αφήσει 1200ευρώ.
ε! μα γαμώ την τύχη μου την ελληνική. 3000000000% κέρδος ρε μαλάκα? τι διάολο? μας περνάνε για πολύ μαλάκες τελικά.???

και τώρα που πήρα φόρα...
όποιος γνωρίζει τη βαλβολίνη της LUBRICATION ENGINEERS θα καταλάβει.
είναι η καλύτερη βαλβολίνη και τα καλύτερα λάδια παγκοσμίως.
θέλουμε λοιπόν βαλβολίνη SAE140, 3 λίτρα για τα διαφορικά, πάω σε τοπικό μαγαζί και ζητάω. με κοιτάζουν, γουρλώνουν τα μάτια :shock: και μου λένε, 3 λίτρα? :o μα κάνει 40ευρώ το λίτρο :o :shock: :? ...
...
...
εγκεφαλικό
...
...
και μπαίνω στο ebay και τί βρίσκω?
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/New-1-Ga ... ccessories

1 US gallon = 3.78541178 liters
που σημαίνει ότι κοστίζει 13,22δολάρια το λίτρο
άρα... για τρία λίτρα = 39,66 δολάρια = περίπου 31ευρώ και λέω εγώ... τα μεταφορικά άλλα 50ευρώ? :shock:
πάλι στο κέρδος ρε γαμώτο... μα σε τι κόσμο ζούμε πατερούλη?...
και λέμε τώρα ότι συνεννοούμαστε μια δεκαριά τετρακίνητοι και αποφασίζουμε να κάνουμε μια παραγγελεία, χωρίς ταχυδρομείο, με μεταφορική, μια παλέτα λάδια, βαλβολίνες, γράσα κ.λ.π.
με ένα πρόχειρο υπολογισμό κόστους, μεταφορικών και τελωνείων βγαίνει η τιμή του εν λόγω προϊόντως, ίδια τιμή με τα απλά συνθετικά λάδια και βαλβολίνες. και σκέφτομαι με το φτωχόμου ηλίθιο μυαλουδάκι, αυτός ο κερατάς που μου το έκατσε 40ευρώ... τι στο διάολο κέρδος έχει? 100000000% !!!!! :shock:

αυτά για απόψεςςς, συγχύστικα πάλι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

τα λέμε μόλις έχουμε νεώτερα...
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by antonisxj »

Α!!!!
και κάτι ακόμα...
μόλις έμαθα ότι τα Oring που μου κάτσανε 140ευρώ...
τα έφεραν λάθος...
γ@μώ τα κέρατάτους οι μ@λάκες...
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :x :x :x :x :x
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΚΟΝΙΔΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΜΟΥ...
ΒΑΛΤΕ ΕΙΚΟΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΣΕΚΟΥΡΙΑ, ΠΡΙΟΝΙΑ, ΑΙΜΑΤΑ, ΠΟΛΥΒΟΛΑ, ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ,
ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ
ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΤΗΝ Π@ΥΤΑΝΑ...

ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΜΟΙΡΑΣΩ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΙΤΣΕΣ ΣΑΣ...
... ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣΑΣ...
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by antonisxj »

Μάνθο επειδή δεν έχω πλέον άξονες στον υποπόταμο, έψαχνα το καρέ και το πάχος του μπουλονιού στο terrano.
thanks.
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by antonisxj »

για να μην ανοίγω καινούριο θέμα με τις πατέντες, είπα να το γράψω εδώ.
πρίν μερικές μέρες μου καρφώθηκε μια ιδέα.
πόσο ωραία θα ήταν να μπορώ να ζαντάρω και να ξαζαντάρω τροχούς και ζάντες στο γκαράζ μου.
να μην χρειάζεται να πηγαινοφέρνω ζάντες και λάστιχα με φορτηγάκια στο βουλκανιζατέρ.

έκατσα λοιπόν χθές το απόγευμα με το φίλο Κώστα και φτιάξαμε το παρακάτω πολυμίξερ-πολυμηχάνημα.

μερικές φωτό τώρα, ένα μικρό βιντεάκι (αν μπορέσετε να το δείτε) και αύριο μάλον ένα βιντεάκι με όλη τη διαδικασία ξεζαντάρισμα και μετά ζαντάρισμα σε περίπου 6-7 λεπτά για λάστιχο 31/10,5/15 αναγόμωση sahara.

Image

Image

Image

http://s651.photobucket.com/albums/uu23 ... V00225.mp4
if it doesn't break, fix it until it does
Post Reply

Return to “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΓΚΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΑΓΚΟΥΡΩΝ”