ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by antonisxj »

aggas wrote:Συγνώμη τώρα για να καταλάβω. Στα σκίτσα που έβαλες το πως μετράμε το καρέ, ισχύει μόνο για τα μοντέλα που γράφεις στο τέλος;; Και αν ναι οι υπόλοιποι πως το μετράνε;; Για παράδειγμα στο Terrano που είναι εξαμπούλωνο μετριέτε διαφορετικά;;;
Αγγελε απο όσο έχω ψάξει (και έχω περάσει ποοοολλές ώρες άϋπνος ψάχνοντας) όλα τα καρέ έχουν τον τρόπο μέτρησης όπως αυτό που ανάρτησα. σε γενικές γραμμές για να έχεις μια ιδέα, τα τετραμπούλονα, εξαμπούλονα, οκταμπούλονα, δηλαδή γενικότερα όσα έχουν ζυγό αριθμό μπουλονιών, μετράνε αποστάσεις απο κέντρο μπουλόνι σε κέντρο μπουλόνι.
τα πενταμπούλονα όμως (όπως στο cherokee) μετράει απο κέντρο μπουλόνι, στην εξωτερική πλευρά του απέναντι μπουλονιού (το σχέδιο είναι κατατοπιστικό πιστέυω).
και απο εκεί καταλήγουμε στο ότι το καρέ μου 5χ4,5 , δηλαδή 5 μπουλόνια σε αποστάσεις 4,5 ίντσες δηλαδή 114.3 χιλιοστά απέχουν απο κέντρο σε κέντρο 108.05 χιλιοστά.

ελπίζω να σε κούρασα με τη φλυαρίαμου. :lol:
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by antonisxj »

KOSTASJ10 wrote:
antonisxj wrote: Jeeps with 6 on 5.5" Bolt Pattern:
* 74-83 J-10 Series Truck (All Models)
Εδώ είμαστε. ;)
Για αντε να δούμε τι θα φτιάξεις...
Κώστα άν όλα πάνε καλά, θα δουλεύει σε όλα τα τετρακίνητα (αφού εκεί θα είναι η βασική χρηστικότητα της εφαρμογής). σε οποιοδήποτε καρέ, σε οποιαδήποτε ζάντα, σε οποιοδήποτε τύπο άξονα ή ψαλιδιού.

έχω περάσει ατελείωτες ώρες τον τελευταίο καιρό μετρώντας και σχεδιάζοντας, τα βράδυα ξανυχτάω ψάχνοντας στο net μήπως κάποιος άλλος παλιότερα έχει κατοχυρώσει παρόμοια πατέντα και γενικότερα ψάχνομαι.
απο τη στιγμή της σύλληψης της ιδέας μέχρι να ξεκινήσει ο σχεδιασμός πέφτω συνέχεια σε προβλήματα που πρέπει να λυθούν ψάχνοντας και διαβάζοντας. όταν ξεκίνησα να σχεδιάζω? εκεί να δείς!!! μύλος!!! συνέχεια σε ένα πρόβλημα :lol: :lol:
ευτυχώς σήμερα καταστάλαξα στην τελική μορφή και πρέπει να τελειώσω το τρισδιάστατο σχεδιασμό για να ξεκινλησω την κατασκευή. ευτυχώς η καλή γνώση του autocad είναι το κλειδί σε όλο το σχεδιασμό. τρισδιάστατος σχεδιασμός με κάθε λεπτομέρεια και μου έχει φύγει ο κώλ@ς :lol:
εύχομαι και ελπίζω όλα να πάνε καλά και να βγάλω ένα καλό αποτέλεσμα να μην πάει χαμένος ο χρόνος. έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου και μόλις το τελειώσω, πάάάάάάάάάάρα πολά χιλιόμετρα σκληρής δοκιμής.
είδομεν κοπέλια,
είδομεν. :ugeek: :!:
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
Α - Π ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ
Posts: 1925
Joined: Wed Jun 17, 2009 11:55
Location: ΠΡΕΒΕΖΑ-ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by Α - Π ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ »

Δηλαδη θα εχουμε κ καγκουροπατεντα?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
User avatar
KOSTASJ10
Posts: 116
Joined: Sun Nov 14, 2010 14:16
Location: ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ!!!

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by KOSTASJ10 »

Για να δουμε τι θα δούμε... :?
Jeep J10 Laredo , 360 cid V8 5.9L, D44 4.56 ,AMC 20 4.56 100% Locker 10'' lift
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by georgexj »

Μην λες αλλά.φτάνει.τελείωσε το σχέδιο σου καταχωρησε το κ μετά λες τα υπόλοιπα!!!
johny4x4
Posts: 690
Joined: Wed Jul 01, 2009 11:27
Location: Nafplio

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by johny4x4 »

georgexj wrote:Μην λες αλλά.φτάνει.τελείωσε το σχέδιο σου καταχωρησε το κ μετά λες τα υπόλοιπα!!!
Τσου ρε μάγκα εσυ...............
Image
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by antonisxj »

δεν φοβάμαι μην μου κλέψουν την ιδέα. αν τυχών κάποιος έχει δει τι κάνω και προσπαθήσει να κατοχυρώσει κάτι παρόμοιο πρίν απο εμένα, θα πιεί πορτοκαλάδα και θα γυρίσει σπιτιτου. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
έχω μεριμνήσει για την κατοχύρωση ακόμα και των σκέψεών μου :mrgreen:
την πατέντα την έχουν δεί δύο φίλοι οι οποίοι έχουν καλές μηχανουργικές γνώσεις. πιό πολύ για να εντοπίσουν πιθανές μαλακίες στο μοντέλο, αλλά δόξα το Θεό, δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα. μάλιστα το βρήκαν και πολύ ενδιαφέρων. παρατήρηση... είναι και οι δύο extreme τετρακίνητοι και αμέσως κατάλαβαν την ουσια και σημασία του συστήματος.
αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν μπορώ να βρώ πουθενά ένα κατάλογο με ελληνικές κατοχυρωμένες πατέντες. βρίσκω μόνο κατοχυρωμένες πατέντες στην Αμερική.

και ναι... Αχίλέα... μακάρι να δουλέψει και να έχουμε επίσημη καγκουροπατέντα.
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
Drimon
Posts: 2571
Joined: Mon Jun 22, 2009 12:24
Location: Ανά το Αιγαίο

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by Drimon »

antonisxj wrote: και ναι... Αχίλέα... μακάρι να δουλέψει και να έχουμε επίσημη καγκουροπατέντα.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ωχ, θα έχουμε το πρώτο καγκουροδιαστημόπλοιο! :lol: :lol: :lol:
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by antonisxj »

Drimon wrote:
antonisxj wrote: και ναι... Αχίλέα... μακάρι να δουλέψει και να έχουμε επίσημη καγκουροπατέντα.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ωχ, θα έχουμε το πρώτο καγκουροδιαστημόπλοιο! :lol: :lol: :lol:
εσύ Ντριμόνη, τσίμπα έναν όρχι απο του Μιχαλόπουλου, μπουκώσου και βγάλε το σκασμό.
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
Drimon
Posts: 2571
Joined: Mon Jun 22, 2009 12:24
Location: Ανά το Αιγαίο

Re: ΚΑΡΕ ΤΡΟΧΩΝ JEEP

Post by Drimon »

antonisxj wrote: ......μπουκώσου και βγάλε το σκασμό.
:lol: :lol: :lol:
Δεν γίνεται αυτό!!!
Post Reply

Return to “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΓΚΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΑΓΚΟΥΡΩΝ”