ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

Πριν ενα χρονο και κατι πιρα και εγω το isuzu d-max ως επαγγελματικο αυτοκινητο αλλα
και σαν οχημα ελευθερου χρονου.............
Στην αρχη ολα ηταν οραια και καλα οσπου οι εργοστασιακες δυνατοτιτες μου αρκουσαν και στο αυτοκινητο επρεπε να γινουν καποιες απαρετιτες βελτιωσεις για να γινει πιο λειτουργικο για εμενα .............. :D :D

και απο καπως ετσι ξεκινησαν ολα.................
Image
Image
Image
Last edited by kostas_e.p on Sat Jan 09, 2010 11:36, edited 1 time in total.
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

στην πρωτη εβδομαδα που το ειχα το σοκιμαζα καθημερινα οσπου πιγα στην πιστα του attart και με το που μπικα μεσα αρισα να βλεπω τα εργοστασιακα ελατοματα του αυτοκινητου................
το πτωτο πραμα που εσπασε ηταν το πισω φως ομιχλης.................πιστεω πως ειναι τελειως λαθος η θεση του τοσο χαμιλα...............
το δευτερο που εφυγε στην πιστα ηταν η πισω πινακιδα που την ψαχναμε.........αμα συνεχιζα θα εψαχνα και την πισω προφυλακτιρα................
τα συμπερασματα ηταν αμεσα................
Πρεπει η πινακιδα να παει ψιλοτερα μαζι και ο προφυλακτιρας γιατι υπαρχει προβλημα
............... :evil: :(
Μετα απο αρκετη σκεψη κατεληξα στο οτι θα επρεπε να κανω body lift στην καροτσα για να μην κοψω :o :shock: την πισω ποδια................

τα υλικα που χρησημοποιησα ηταν τεφλον για αποστατες και ενισχημενες βιδες γιατι καροτσα ειναι και δεχεται φορτια
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by kostas_e.p on Sat Jan 09, 2010 11:52, edited 1 time in total.
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

Η επομενη κινηση ηταν η αλλαγη των εργοστασικων ελαστικων ,αλλα και η αλλαγη διαμετρου απο 245/70/16 σε ?
στην αρχη ελεγα για 265/75/16 και οι σκεψεις αρχησαν παλι............. και ποσο κοψει το αμαξι και αν θα βρισκουν στους θολους και ποσο θα ανεβει η καταναλωση και αλλα..........
τελικα για αρχη δοκιμασα ενα 265/70/16 προσφορα του φιλου freskos (Σταυρος) σε ζαντα toyota lc

Image

Image

Image

τελικα ομως κατελιξα στο πιο καθαροαιμο 50/50 της αγορας και μεχρι σημερα μεχει βγαλει
παλικαρι bfgoodrich σε διασταση 245/75/16
παραθετω φωτο απο την ραμπα :D :D

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by kostas_e.p on Sat Jan 09, 2010 12:00, edited 1 time in total.
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

καποιες ακομα φωτο απο το κρεμασμα του πισω τροχου μετα το B.L με αλλα λαστιχα ομως........ :)

Image


καθος και την συμετρια που εχει πλεον η καροτσα με την ευθεια των παραθυρων διχνει την ορθοτητα της επιλογης μου στο υψος του B.L

Image

Image
Last edited by kostas_e.p on Sat Jan 09, 2010 12:49, edited 1 time in total.
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

Όλα καλα λεω και όλα ωραια αλλα και παλι δεν μου φτανανε ......................
ηθελα μια προφυλακτιρα που να εναρμονιζεται με το B.L να χει να δεσεις εναν υμαντα και να μην στραβωσει ,να χει και μπιλια κοτσαδορου επανω της χωρις να εξεχει ,να χει και αναμονες για το σκυλοκουτο οταν παμε για κυνηγι, ναναι και γερα δεμενο με το υπολυπο αμαξομα...................τα παντα ηθελα εγω πανω σε μια προφυλακτιρα οποτε και ξεκινησα........................... :D :D
και το αποτελεσμα ............................

Image

Image

Image
Last edited by kostas_e.p on Sat Jan 09, 2010 12:51, edited 1 time in total.
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

Αλλα και παλι με τρωει ο κ@@@@ μου ......................
δεν μου ειναι τιποτα αρκετο λεω θελω και κουβουκλιο καροτσας το οποιο οταν ειναι κλειστο να χωραει και ολα τα πραγματα της οικογενειας αφου δεν υπαρχει πορπαγκαζ ,
να χωραει και την κουτα μεσα ,να ειναι και διαιρουμενο ,να κλειδωνει ,να βγενει παρα πολυ ευκολα ,να αντεχει να φωρτωσεις και πραγματα απο πανω να ,να,να,να,να,να
ενα σορο σκεψεις και θελω σε μια κατασκευη ...........!?
Λεω δεν γινεται.............δεν υπαρχει τετοιο πραγμα................ :( :(
και ομως μετα απο σωστη σκεψη και μελετη όλα γινοται..........ΓΙΝΟΝΤΑΙ :shock: :shock:

Image

και ομως.........γινονται.........και να μπαινει και να βγενει ολο,ή τμηματικα , να χει και δεστρες ,να ασφαλιζει , μονο φραπε να μην μου φταχνει ρε γαμοτο....... :(
Αλλα δεν πειραζει.............αξιζει λεω........προχωραμε :D :D :D

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by kostas_e.p on Sat Jan 09, 2010 12:55, edited 1 time in total.
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

ΑΧ..........θελω και αλλα ................................. :twisted: :twisted: :twisted:
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ..................................
Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ................ :D :D :D

Και θελω ακομα καγκελα στην κουπαστη (για τα καγκελα μαλον ειμαι εγω... :D :shock: ....) να αντεχουν να βαλω και μπαγκαζιερα οροφης την μεγαλη :shock: :lol: ,να βαλω και τεραστιους προβολεις πανω στο rol cage , να βαλω και ARB διαφορικο πισω ,να βαλω και snorkel ,να βαλω και εργατη ,να κανω και B.L την καμπινα ,να το φτασω και 213 αλογακια , να βαλω και 33'' λαστιχα..........................να ρθει να γινει καπως ετσι......... :shock:

Image

Image

Image
να μπορω να το πλενω αφοβα στο ποταμι............

Image
Last edited by kostas_e.p on Sat Jan 09, 2010 12:58, edited 1 time in total.
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

να και αλλο ενα μπανακι στο ποταμι πριν τον γυφτοκαμπο στην περιοχη του ανατ. ζαγοριου στις 30/12/09..............
τα λαστιχα και οι θολοι λαμψανε...........φοβερο νερο :D :D ........αξιζε :D :D
Image
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

Και αφου οι λασπες πανε προς το τελος τους ειπα να συνεχισω με το αυτοκινητο .............
αφου επεσε πολυ σκεψη ,και αφου ειδα τι ακριβος ηθελα ειπα να το φτιαξω... :D

Image

Image

Image

Image

Image

αφου ετιμαστικαν ολα τα κομματια του ROLL BAR απο 42 αρα σωλινα 3 χιλιοστων και δωθικαν ολες οι κλισεις προχωρισαμε στην συναρμολογιση :D
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: ISUZU D-MAX....by kostas_e.p

Post by kostas_e.p »

κατω μπικε λαμα πλατους 5εκ, ενω στην αψιδα 3 εκ παχους 3 χιλ για να τελαρωσει :D

Image

Image

Image

Image
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
Post Reply

Return to “ISUZU Club”