ερωτηση απορια νεου

Post Reply
aris46
Posts: 1
Joined: Mon Sep 22, 2014 21:31

ερωτηση απορια νεου

Post by aris46 »

καλησπερα στο φορουμ και ευχαριστβ για την αποδοχη...
σκευφτομαι εδω και καιρο και μαλλον μεσα στο χειμωνα θα κανω την κινηση να παρω ενα τζιπ 4χ4 για να πηγαινω απλα απο το σπιτι σε ενα χωραφακι που εχω περιπου 2χλμ απο το σπιτι μου οπου εχω ενα καλυβακι και ζωα και η χρηση του θα ειναι να με πηγαινει ως εκει καθε μερα...ουτε βουνα ουτε τπτ...


τωρα η ερωτηση μου..παντα μου αρεσαν τα παλια οχηματα και σκεφτηκα να παρω ενα παλιο κλασικο τζιπ τυπου Μ38Α1
και ρωταω ποσο θα κοστιζει να το αναπαλεωσεις?ανταλακτικα υπαρχουν?απο καυσιμα ?

και τι γινεται με σημα κυκλοφοριας ασφαλειες και τα λοιπα...?

θα ηθελα να απαντησουν μονο οσοι εχουν κανει αυτη την κινηση και οχι απλα οσα ακουσαν απο αλλους...
ευχαριστω ποολυ εκ το πρωτερον
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: ερωτηση απορια νεου

Post by Φωτης ranger »

αμα σου περισευουν μερικες χιλιααααααδες ευρω παρτο και αναπαλαιωσε το.
ανταλακτικα υπαρχουν.

διαφορετικα αν θες να χαλασεις λιγα
και να βρισκεις ανταλακτικα ακομα και σε περιπτερο

παρε σαμουραι

και θφηνο ειναι και παλιο! :mrgreen: :mrgreen: ;)
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ερωτηση απορια νεου

Post by sv2ipw stelios »

Για την δουλειά που το θες ...καλύτερα να πάρεις πολιτικό και όχι κλασικό .
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: ερωτηση απορια νεου

Post by Cruiserhead »

sv2ipw stelios wrote:Για την δουλειά που το θες ...καλύτερα να πάρεις πολιτικό και όχι κλασικό .
Χ2!
User avatar
PanosXJ
Posts: 1065
Joined: Thu Jun 18, 2009 13:47

Re: ερωτηση απορια νεου

Post by PanosXJ »

...kάθε ένα απο τα οχήματα αυτά κουβαλάει μια μοναδική και ιδιαίτερη ιστορία, πολύτιμη και μη υπολογίσημης αξίας....κάθε στρατιωτικό ιστορικό όχημα αποτελεί απο μόνο του ένα ιδιαίτερο μνημείο της παγκόσμιας ιστορίας μας και θα ήταν τουλάχιστον βέβηλο να καταλήξει να χρησιμοποιείται για αγροτοκτηνοτροφικούς λόγους (μεταφορά άχυρου και άλλων ζωοτροφών, μεταφορά κάποιων ζώων, μεταφορά κοπριάς κλπ) τόσο για την προσωπική ιστορία του κάθε οχήματος όσο και για την παγκόσμια ιστορία!!!!
ΕΛΕΟΣ πια τι άλλο θα ακούσουμε....

....θα έπρεπε να σεβόμαστε κάποια πράγματα και να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα με τη μηχανή του Ελληνικού -δυστυχώς- "ωχαδερφισμού" και της θλιβερής άγνοιάς μας....
..χαθήκανε τα παλιά αγροτικά, τα διάφορα παλιά πολιτικά τετρακίνητα, τα παλιά unimog;
...€1000 κάνουνε χριστιανέ μου τα αγροτικά NISSAN της 10ετίας του '80....

Θεωρώ ότι δεν είναι σωστό και "πολιτικά ορθό" να μπαίνει κάποιος σε μια Λέσχη ανθρώπων που αγαπούν, σέβονται και εκτιμούν βαθύτατα την ιστορικότητα και την ιστορία των στρατιωτικών οχημάτων και να ρωτάει που μπορεί να βρεί ένα τέτοιο όχημα για να μεταφέρει κοπριά (γιατί δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το κάνεις και αυτό!)..... :twisted:

Τέλος, θα ήθελα να διευκρινήσω ότι τα γραφόμενά μου δεν αποτελούν επίθεση στον υπεύθυνο του τόπικ εδώ αλλά μια ελάχιστη μορφή άμυνας τόσο για την υψηλή ιστορική αξία των ιδιαίτερων οχημάτων αυτών όσο και για την μεγάλη αγάπη και την απαιτητική αφιέρωση όλων των μελών του Military Club σε αυτά!!!!
It's an XJ thing, you wouldn't understand!
XJ RULZZZZZZ!!!
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: ερωτηση απορια νεου

Post by friar »

Τέτοια χρήση μπορεί να είχαν τα πλεονάσματα οχημάτων στην επαρχιακή αγροτική αμερική πριν εξήντα χρόνια που τους είχαν ξεμείνει από τον πόλεμο και δεν είχαν τι να τα κάνουν.
Σήμερα είναι πλέον δυσεύρετα και αποτελούν συλλεκτικούς θησαυρούς και ανάλογα τους φερόμαστε.
Όλο το μήνα τα γυαλίζουμε και μια Κυριακή τα πάμε μια προσεκτική βόλτα να τα θαυμάσουν οι νεώτεροι και να τα θυμηθούν χωρίς νοσταλγία οι παλαιότεροι.
a001.jpg
a001.jpg (142.39 KiB) Viewed 5652 times
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
TheoM151A2
Posts: 114
Joined: Sat Oct 16, 2010 10:49
Location: LA CIOTAT FRANCE

Re: ερωτηση απορια νεου

Post by TheoM151A2 »

Horis na thelo na prosvalo ton neo filo mas, tha symfoniso me to Pano, se ayto to forum agapame to palio stratiotiko aytokinito kai tha voithisoume opoion thelei na to anadeixei, kathe prospatheia mikri i megali einai sevasti kai kalodehoumeni, ayto pou zeitas file mou kai vevaia mporeis na to kaneis alla se lathos anthropous apethinesai gia pliroforeies, alloste kai gia th douleia pou to theleis den kanei, einai akrivi h synthrisi tou eno mporeis na vreis kati pio fthino kai arketa pio voliko gia sena,
Filika Thodoris
Θοδωρής :D
M151A2 FORD 1970, Ε.Σ 222014
M416A1 USMC 1967, εισαγωγή από US
M37B1 DODGE 1962, E.Σ 44198
M101A2 USAF 1990, εισαγωγή από Γερμανία

+30-6955661499
Post Reply

Return to “"Στον Τάκο" - Δημόσια συζήτηση”