ΒΕΝΖΙΝΗ SUPER LRP ΤΕΛΟΣ

Post Reply
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

ΒΕΝΖΙΝΗ SUPER LRP ΤΕΛΟΣ

Post by sv2ipw stelios »

Η κυβέρνηση προχωρά στην κατάργηση της βενζίνης LRP, γνωστή ως super, προκειμένου να απελευθερωθούν οι υποδομές και δεξαμενές, οι οποίες δεσμεύονται για το συγκεκριμένο καύσιμο.

Την ανακοίνωση για κατάργηση της βενζίνης super, έκαναν τα συναρμόδια υπουργεία Ανάπτυξης, Οικονομικών και Περιβάλλοντος, με τον υφυπουργό, Θανάση Σκορδά, να τονίζει ότι η απόφαση πάρθηκε λόγω της ελάχιστης κατανάλωσης της. Από τα στοιχεία της Γενικής Γραμματείας Μεταφορών, προκύπτει ότι το 2010, μόλις 50.000 παλαιά οχήματα χρησιμοποιούσαν τη συγκεκριμένη βενζίνη, ενώ το 2011 μειώθηκαν στα 30.000.

Οι ιδιοκτήτες των οχημάτων, συμπεριλαμβανομένων και των ιστορικών, θα εφοδιάζουν πλέον το ντεπόζιτο με αμόλυβδη βενζίνη που θα εμπλουτίζεται με ειδικές πρόσθετες ουσίες.

Ποια είναι αυτά τα πρόσθετα???? :shock: :shock: :shock:
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: ΒΕΝΖΙΝΗ SUPER LRP ΤΕΛΟΣ

Post by ΒΑΙΟΣ »

Ελάχιστες φορές έβαζα Στέλιο σουπερ αλλα πιο πολυ αμόλυβδη!!!!δεν ειδα να εχει μεχρι στιγμης κανενα πρόβλημα!!!!!! :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΒΕΝΖΙΝΗ SUPER LRP ΤΕΛΟΣ

Post by ktm25089 »

Στελιο εχει στο praktiker εαν πας κατι μικρα μπουκαλακια που ειναι προσθετο μολυβδου.Εκει που ειναι μαζι με τα καθαριστικα για τα ψυγεια-injection κτλ.
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα το Μ151 εχει εδρες βαλβιδων εξαγωγης με επιφανειακη σκληρηνση και αντεχει τις θερμοκρασιες την αμολυβδης.Εγω στο δικο μου οταν εκανα ανακατασκευη αλλαξα τις εδρες με αλλες οποτε λυθηκε το προβλημα.Αυτη ειναι και η μονιμη λυση πιστευω.Αν και για τις διαδρομες που κανουμε πλεον πιο οικονομικο ειναι να παρεις μια κουτα μπουκαλακια προσθετα και θα σε βγαλουν αρκετα χρονια ;)
Post Reply

Return to “"Στον Τάκο" - Δημόσια συζήτηση”