Νομικό καθεστώς για πρώην στρατιωτικό τηλεπικοινωνιακό υλικό

Post Reply
User avatar
Angrynine
Posts: 31
Joined: Fri Jun 19, 2009 00:01

Νομικό καθεστώς για πρώην στρατιωτικό τηλεπικοινωνιακό υλικό

Post by Angrynine »

Χρησιμοποιώ στρατιωτικούς δέκτες για DXing από κορυφές βουνών ή παραλίες. Σε περίπτωση όμως που με σταματήσουν στο δρόμο για τυπικό έλεγχο, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να δικαιολογήσω την ύπαρξή τους στο "πολιτικό" μου αυτοκίνητο.

Πέρα από τη ραδιοερασιτεχνική μου άδεια, υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που θα μπορούσα να τυπώσω και να έχω μαζί μου για τυχόν διευκρινήσεις?
Στέλιο φαντάζομαι κάτι θα γνωρίζεις :?:
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Νομικό καθεστώς για πρώην στρατιωτικό τηλεπικοινωνιακό υ

Post by sv2ipw stelios »

Ναι, το τιμολόγιο αγοράς από τον παλιατζή ....που φυσικά να γράφει τον τύπο του ασυρμάτου και ότι είναι αποχαρακτηρισμένος.
Τώρα για το δεύτερο αν βρεις και μια διαταγή εκποιήσεως του εν λόγο υλικού από την ΔΕΣΥ που θα αναγράφει μέσα ότι εκποιούνται οι εν λόγο τύποι ασυρμάτου τότε είσαι ακόμη ποιο οργανωμένος έναντι των κακόβουλων οργάνων του νόμου.

Για ποιους δέκτες αναφέρεσαι ????
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
User avatar
Angrynine
Posts: 31
Joined: Fri Jun 19, 2009 00:01

Re: Νομικό καθεστώς για πρώην στρατιωτικό τηλεπικοινωνιακό υ

Post by Angrynine »

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δυστυχώς τιμολόγιο αγοράς από παλιατζή δεν υπάρχει. Άλλωστε οι περισσότερες αγορές έχουν γίνει από ιδιώτες και ebay.
Αναφέρομαι στο δέκτη του GRC-9, τον R-392, αλλά και σε πομποδέκτες όπως ο TRA-931, PRC-74...
Θα ήθελα να δοκιμάσω και τον R-442 στα 6m σε κάποια βουνοκορφή, αλλά επειδή έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιείται ακόμα στον ΕΣ, δε τολμάω να τον βγάλω από το σπίτι.
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Νομικό καθεστώς για πρώην στρατιωτικό τηλεπικοινωνιακό υ

Post by sv2ipw stelios »

Εγώ για αγορές από το E-BAY χρησιμοποιώ φωτοτυπία της σελίδας αγοράς και απόδειξη πληρωμής από το pay-pal ....αυτά τα έχω πάντα μαζί μου στο τζίπ μαζί με τα έγραφα του οχήματος.

Πάντως για τις αγορές από παλιατζή καλό θα ήταν να παίρνεις απόδειξη που να γράφει τον τύπο του Σ/Α έστω και με εικονικό ποσό....

Απ'οτι γνωρίζω και R442 αλλά και RT-524 'έχουν βγει σε εκποιήσεις τηλεπικοινωνιακού υλικού της ΔΕΣΥ.

Δεν έχω δει όμως TRA931 παρά μόνο TRA-921.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: Νομικό καθεστώς για πρώην στρατιωτικό τηλεπικοινωνιακό υ

Post by ktm25089 »

Στελιο για τον Ε.Σ εννοεις δεν εχεις δει?υπαρχει το μηχανημα και 1,6 με 30Mhz και εμφανισιακα ειναι περιπου σαν το 21 αλλα πιο μεγαλο
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Νομικό καθεστώς για πρώην στρατιωτικό τηλεπικοινωνιακό υ

Post by sv2ipw stelios »

Ναι Γιώργο, και τα δύο τα έχω δουλέψει...για το TRA931 δεν γνωρίζω αν έχει αρχίσει να αποσύρεται από τον ΕΣ...το TRA921 σίγουρα έχει αποσυρθεί
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
Post Reply

Return to “"Στον Τάκο" - Δημόσια συζήτηση”