Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by sv2ipw stelios »

XAΡΙΔΗΜΟΣ wrote:Βλέπει κανείς ότι ο κόσμος που ασχολείται με τα ιστορικά, διψάει κυριολεκτικά για ειδήσεις και με ο,τιδήποτε καινούριο έρχεται "απο το πουθενά", οπότε καλό θα ήταν και εμείς τώρα εδώ να τροφοδοτούμε με τις σχετικές εξελίξεις τα σχετικά φόρουμ.
Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες τις οποίες τράβηξα ο ίδιος σε πρόσφατη επίσκεψή μου στο σημείο που είναι το Α/Α Πυροβόλο.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι και αυτό που φαινόταν απ'την πρώτη στιγμή της ανάσυρσις του , η κατάσταση των ελαστικών.
Από εδώ και πέρα στο Ι.Χ θα βάζω Dunlop ...μετά από 70 χρόνια είναι σαν καινούργια και με τον αέρα εσωτερικά του 1940!!!! :D :D :D

Μιλώντας και με τον υπεύθυνο της ανάσυρσης από την θάλασσα, μου είπε ότι το έκαναν αμμοβολή και βάψιμο αλλά λόγο της επικείμενης τουριστικής περιόδου δεν πρόλαβαν να το εκθέσουν όπως θα ήθελαν , θα γίνει βάθρο όπου θα τοποθετηθεί για να μην πατάει πάνω στα δικά του ελαστικά και θα τοποθετηθεί και σχετική πινακίδα με τις πληροφορίες που τους διαβίβασα σχετικά με τα ιστορικά στοιχεία του πυροβόλου.

Πάντως δεν θα το πιστέψετε το πόσοι ξένοι τουρίστες πήγαιναν να το παρατηρήσουν και να βγάλουν τις σχετικές πληροφορίες.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by Cruiserhead »

SAV wrote:Φίλοι μου, το δικό σας το μικρόβιο δεν τόχω.
Πάντα όμως σας διαβάζω,
πάντα σας θαυμάζω :) :)

Μπράβο!!!!!!
Δεν ειπες ομως στα παιδια τον βαθμο σου στην στρατιωτικη ιεραρχια....
Καλημερα Σπυρο μας! ;)

Μητς
malonitis
Posts: 127
Joined: Wed Jul 15, 2009 19:40
Location: Ροδος

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by malonitis »

Πολυ σκουρια βλεπω πανω αλλα και πιο πολυ κατω απο αυτο που παραπεμπει στο οτι εγινε πολυ προχειρα η ολη δουλεια.
Το συγκεκριμενο κομματι ανασυρθηκε απο θαλασσα και οχι απο αποθικη αρα ηθελε περισοτερη ''φροντιδα''. ακομα και με αμμοβολη δεν γινεται τιποτα σε τετοια περιπτωση χρειαζεται ''ειδικη φροντιδα'' . Το βλεπω σε μερικα χρονια να γινεται κομματια. Συγνωμη για τα ''σκληρα'' λογια αλλα αυτη ειναι η αληθεια...

εντελως φιλικα!!!!
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by ktm25089 »

Ολοι γνωριζουμε οτι θα γινει κομματια σε ΠΟΛΥ μικρο διαστημα.το εκαναν μια προχειρη αμμοβολη και ενα βαψιμο με μπογια και ολα ετοιμα.Νομιζουν.Κριμα γιατι εκει μεσα στην θαλασσα εμεινε σωστο τοσα χρονια και το "σκατοχερο" του ανθρωπου που το εβγαλε θα το ρημαξει πολυ γρηγορα
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by sv2ipw stelios »

Μιλώντας και με τον υπεύθυνο της ανάσυρσης από την θάλασσα, μου είπε ότι το έκαναν αμμοβολή και βάψιμο αλλά λόγο της επικείμενης τουριστικής περιόδου δεν πρόλαβαν να το εκθέσουν όπως θα ήθελαν , θα γίνει βάθρο όπου θα τοποθετηθεί για να μην πατάει πάνω στα δικά του ελαστικά και θα τοποθετηθεί και σχετική πινακίδα με τις πληροφορίες που τους διαβίβασα σχετικά με τα ιστορικά στοιχεία του πυροβόλου.

Επειδή γνωρίζω τον συγχωριανό μου που το έβγαλε και μου είπε και τα παραπάνω , πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι θετικό. :!: :!: :!:
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
malonitis
Posts: 127
Joined: Wed Jul 15, 2009 19:40
Location: Ροδος

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by malonitis »

Στελιο το θεμα δεν ειναι το πως θα το εκθεσουνε αλλα το πως θα συντηριθει σωστα. πρωτα επρεπε να καθαριστει απο τους μικροργανισμους της θαλασσας τα χοντρα-χοντρα που λεμε. επειτα επρεπε να βυθιστει (παλι) σε μια δεξαμενη με γλυκο νερο(κατα προτιμιση απιονισμενο γιατι και το ποσιμο της βρυσης εχει αλατα) και να γινονται αλλαγες νερου καθε μερα για μια εβδομαδα περιπου.μονο με αυτο τον τροπο αποβαλετε ολο το αλατι που εχει ρουφιξει τοσα χρονια. μετα απο ολα αυτα επρεπε να γινει αμμοβολη και οτι αλλη εργασια αποκαταστασης. Α!!!! και ολες οι εργασιες οχι μεσα σε νταλα ηλιο και μονο στη σκια. μην ξεχναμε οτι ηταν βιθησμενο για τοσα χρονια στη θαλασσα καλημενο με φικια και ενα τμημα του χομενο στο βυβο μακρια απο υπεριοδη ακτινοβολιες και ολα αυτα που μας μαρενουν σαν μαρουλια :lol: :lol: η αποτομη εκθεση λοιπον στο φως και στην ηλιακη ακτινοβολια επιταχυνει την διαβρωση με κυριολεκτικα ταχυτατους ρυθμους.
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

sv2ipw stelios wrote:Το FLAK 38 το οποίο αντικατέστησε το παλαιότερο FLAK 30

Image
Ένα FLAK 38 όπως εκτίθεται σήμερα στον υπαίθριο χώρο του ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ:
Image
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
Jim
Posts: 135
Joined: Sun Oct 25, 2009 13:16
Location: Σπάρτη - Ljubljana Slovenia

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by Jim »

Χίλια μπράβο αξίζουν σε όλους που βοήθησαν στην ανελκυσή του αλλά το ακριβώς αντίθετο σε όλου αυτούς τους "σχετικούς" που δεν έχουν την παραμικρή ιδέα από την συντήρηση/αποκατάσταση που χρήζει ένα τόσο σπάνιο εύρημα...
*** Ορειβατικός όμιλος Σπάρτης *** Λέσχη 4χ4 Αμυκλών ***
malonitis
Posts: 127
Joined: Wed Jul 15, 2009 19:40
Location: Ροδος

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by malonitis »

Αγαπητε φιλε jim αυτα που εγραψα δεν ηταν λογια ζηλιας και κακιας αλλα επαγγελματικης γνωσης. βλεπεις πριν μπω στο στρατο σαν ΕΠΟΠ δεν με μαζεψαν απο τον δρομο οπως πολλοι νομιζουν. η επαγγελματικη μου ιδιοτητα στην πολιτικη μου ζωη ειναι¨ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΚΤΗΡΙΩΝ οπου παραληλα με την σχολη εργαζομουν στην 4η εφορια κλασικων αρχαιοτητων στην αποκατασταση αντικειμενων και εργων τεχνης. Άρα λιπον δεν ειναι λογια του αερα αυτα που εγραψα αλλα ενας σωστος τροπος αποκαταστασης ενος αντικειμενου που εχει ανασυρθει απο την θαλασσα.

Προσεχως ακολουθει και φωτο του διπλωματος για τους δισπιστους.
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: Aνάσυρση Α/Α πυροβόλου FLAK 30 από την Θάλασσα!!!!

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

Εντάξει, δεν ζήτησε κανείς να προσκομίσεις κανενούς είδους πειστήρια φίλε μου..
Στοιχειώδεις γνώσεις ακόμα και από ερασιτέχνη και παρατήρηση των λεκέδων σκουριάς κάτω από τον κυλλίβαντα, θα οδηγούσαν στην ίδια ακριβώς άποψη. Άλλωστε δεν διαφώνησε κανείς.

Πολύτιμη η παρουσία σου στο φόρουμ, για μένα..
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
Post Reply

Return to “"Στον Τάκο" - Δημόσια συζήτηση”