συντήρηση transfer

User avatar
jsotiro
Posts: 30
Joined: Mon Aug 26, 2013 01:14

συντήρηση transfer

Post by jsotiro »

Γνωρίζεται αν υπάρχει σετ για συντήρηση βοηθητικού? φλάντζες, ρουλεμάν, τσιμούχες, βάσεις έτοιμο πακέτο? Ή αν γνωρίζει κάποιος τους κωδικούς των ανταλλακτικών που χρειάζονται. Ευχαριστώ!
Στο στεγνό είναι τα λάστιχα, στο βρεγμένο ο οδηγός..........
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: συντήρηση transfer

Post by panoslpm »

Πριν λιγες μερες το ανοιξα και αλλαξα τα ρουλεμαν και τσιμουχεσ.τις φλατζες τις εκοψα μονος μου και πηρα συνεμπλοκ του εμποριου.ολα μαζι 60 ευρω.υπαρχουν ετοιμα σετ με ρουλεμαν και φλατζες και βγαινουν λιγο πανω απ το κατοσταρικο.διαφορετικα βγαζεις τα ρουλεμαν Και τις τσιμουχες και πας με δειγμα και τα περνεις.οτι χρειαστεις ρωτα γιατι τα εχω φρεσκα!ααα και μακρυα απ την αντιπροσωπια γιατι οι τιμες ειναι δυπλασιες!!
User avatar
jsotiro
Posts: 30
Joined: Mon Aug 26, 2013 01:14

Re: συντήρηση transfer

Post by jsotiro »

Επειδή θα νοικιάσω γρύλο σε συνεργείο δεν με παίρνει να το αφήσω πολλές μέρες. Πρέπει να έχω τα πάντα πριν το κατεβάσω. Από όσο ξέρω είναι :

2 φλάντζες ( μια μικρή και μια μεγάλη )
2 ρουλεμάν σε κάθε άξονα
3 τσιμούχες
3 βάσεις

ο λεβιες εχει τσιμούχα? αν είμαι λάθος κάπου πες μου!
Στο στεγνό είναι τα λάστιχα, στο βρεγμένο ο οδηγός..........
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: συντήρηση transfer

Post by panoslpm »

7 σουλεμαν εχει και τα αλλα οπως τα ειπες.δε χρειαζεσαι σαζμανογρυλο για να το κατεβασεις παντως.http://m.youtube.com/watch?v=IddS50nTFrc
Δες αυτο το βιντεο και θα σου λυθουν ολες οι αποριες.εγω αυτο το βιντεο ειδα και ελυσα το δικο μου.θα χρειαστεις και πρεσα για να ξεπρεσαρεις τα ρουλεμαν.
User avatar
jsotiro
Posts: 30
Joined: Mon Aug 26, 2013 01:14

Re: συντήρηση transfer

Post by jsotiro »

Να σε ρωτήσω κάτι επειδή το έχεις και φρέσκο. Το δικό μου χάνει βαλβολινες από τον άξονα που πάει στο σασμάν όχι ότι αποκλείω να χάνει και από τους άλλους δυο αλλά εκεί φαίνεται. Βλέπω στο βίντεο στο 11:30 λεπτό ότι βάζει κάτι σαν τσιμούχες που τις γρασάρει και τις χτυπάει με τη βαριά. Αν τυχόν δεν έχω διαρροες από φλάντζες μήπως να αλλάξω μόνο αυτά και να γλιτώσω το άνοιγμα? Πάντως το βίντεο φοβερό και το κάνει να φαίνεται πολύ εύκολο. Επίσης εσύ χρησιμοποίησες φλαντζόκολλα όπως αυτός ή φλάντζες?
Στο στεγνό είναι τα λάστιχα, στο βρεγμένο ο οδηγός..........
User avatar
jsotiro
Posts: 30
Joined: Mon Aug 26, 2013 01:14

Re: συντήρηση transfer

Post by jsotiro »

Αααα ξέχασα. Τι πρέσα είναι αυτή που χρειάζομαι και τι σπρέι είναι αυτό που χρησιμοποιεί?
Στο στεγνό είναι τα λάστιχα, στο βρεγμένο ο οδηγός..........
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: συντήρηση transfer

Post by panoslpm »

Αν δεν εχεις προβλημα με τα ρουλεμαν του βοηθητικου η καποιο γραναζι μη το ανοιξεις.αλλαξε μονο την τσιμουχα που χανει.το σπρει που χρησιμοποιει ειναι καποιο καθαριστικο.εγω ερηξα σπρει για καρμπυρατερ αλλα προσοχη μην παει σε τσιμουχα η καποιο αλλο πλαστικο γιατι κανει ζημια.το γρασο που βαζει αυτος στην τσιμουχα το κανει για να γλυστραει και να μπει στη θεση της χωρις να τσαλακωθει.http://m.youtube.com/watch?v=C2KLj-qSaPA αυτος εδω αλλαζει μονο την τσιμουχα.η πρεσα ειναι ενα μηχανημα που πιεζει με πολυ μεγαλη δυναμη.τα ρουλεμαν στους αξονες τους σαζμαν δεν βγαινουν ευκολα,τουλαχιστον τα δικα μου δεν βγηκαν οποτε χρειαστηκε να παω σε πρεσα.δεν θα σου παρουν πανω απο 10 ευρω για να στα βγαλουν.Για σκετη φλατζοκολα που λες δεν ξερω αν ειναι σωστο.εγω πηρα φλατζοχαρτο και εκοψα τις δυο φλατζες και ειναι μια χαρα και με κοστος 1 ευρω
yannisp2
Posts: 12
Joined: Sat Dec 08, 2012 18:14

Re: συντήρηση transfer

Post by yannisp2 »

εχω τα 4 η 5 ρουλεμαν (πρεπει να δω), λαστιχα για να μην εχει διαρροη....και επισης καινουργιο δαχτυλιδι του λεβιε ωστε να μην εχει κενα ( για 413 transfer) ...αν σε ενδιαφερει στειλε π.μ...
User avatar
jsotiro
Posts: 30
Joined: Mon Aug 26, 2013 01:14

Re: συντήρηση transfer

Post by jsotiro »

panoslpm wrote:Αν δεν εχεις προβλημα με τα ρουλεμαν του βοηθητικου η καποιο γραναζι μη το ανοιξεις.αλλαξε μονο την τσιμουχα που χανει.το σπρει που χρησιμοποιει ειναι καποιο καθαριστικο.εγω ερηξα σπρει για καρμπυρατερ αλλα προσοχη μην παει σε τσιμουχα η καποιο αλλο πλαστικο γιατι κανει ζημια.το γρασο που βαζει αυτος στην τσιμουχα το κανει για να γλυστραει και να μπει στη θεση της χωρις να τσαλακωθει.http://m.youtube.com/watch?v=C2KLj-qSaPA αυτος εδω αλλαζει μονο την τσιμουχα.η πρεσα ειναι ενα μηχανημα που πιεζει με πολυ μεγαλη δυναμη.τα ρουλεμαν στους αξονες τους σαζμαν δεν βγαινουν ευκολα,τουλαχιστον τα δικα μου δεν βγηκαν οποτε χρειαστηκε να παω σε πρεσα.δεν θα σου παρουν πανω απο 10 ευρω για να στα βγαλουν.Για σκετη φλατζοκολα που λες δεν ξερω αν ειναι σωστο.εγω πηρα φλατζοχαρτο και εκοψα τις δυο φλατζες και ειναι μια χαρα και με κοστος 1 ευρω
Βασικα δεν εχω καποιο τριξιμο ή καποιο θορυβο γενικα. Ειναι πολυ σταθερο και στιβαρο. Το μονο οτι ειναι απο κατω ολα πλημα στη βαλβολινη και αυτο που με κανει να πιστευω οτι ειναι στην τσιμουχα του αξονα του σασμαν ειναι οτι μου βγαζει βαλβολινη απο τη φουσκα του λεβιε, οποτε κατι το πεταει εκει πανω. Οποτε προτειενεις να αλλαξω τις 3 τσιμουχες και τις βασεις αφου θα κατεβει και θα ειμαι κομπλε?
Στο στεγνό είναι τα λάστιχα, στο βρεγμένο ο οδηγός..........
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: συντήρηση transfer

Post by panoslpm »

Αρχικα καν του ενα καλο καθαρισμα απο κατω για να βρεις τη διαροη και μετα προχωρας στο αν χρειαστει τσιμουχα και που.
Post Reply

Return to “Περί τετρακίνησης και λοιπών θεμάτων...”