ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

και το ερωτημα περιμενει...απαντηση

στο συνεργειο υπαρχει ηλεκτροτεχνιτης με αδεια εξασκησεως επαγγελματος  

Κυριε Βρετε , λετε
Έγινε η επικοινωνία με την ARB στην Αυστραλία και σου στείλαμε και τις απαντήσεις που λάβαμε , στη συνέχεια , ενώ στην αρχή δεν ήθελαν να το περάσουν εγγύηση όπως διάβασες , άλλαξαν γνώμη και αποφάσισαν να το καλύψουν , θα έρθει εντός ολίγων ημερών , σου είπαμε να φέρεις το διαφορικό και αρνήθηκες , έφερες μόνο το καπάκι

μα στην αρχη οι ανθρωποι δεν ξεραν περι τινος προκειται δεν λεει πουθενα οτι δε σε καλυπτουμε σε εγγυησηαντιθετα προσπαθουν να "βρουν" τι εφταιξε και συνεβει αυτο..οταν ομως για τη συγκεκριμενη βλαβη

εχουμε 3 πιθανες αιτιες
α) ελαττωματικο ρουλεμαν απο το εργοστασιο
β) ελαττωματικο arb flange cap απο το εργοστασιο
γ) κακη τοποθετηση
η εταιρεια timken και οχι μια no name λεει οτι το ρουλεμαν δεν φταιει (και ενας μηχανικος αυτο το καταλαβαινει απολυτα)

αρα μενει το β) και γ)..ακομη ομως και ηταν ελαττωματικα ενα απο τα 2 parts ο τελευταιος τοποθετητης επρεπε να τα ειχε ελεγξει και να μη τα βαλει..΄η ηταν καλα και τα 2 και εγινε λαθος στην τοποθετηση

αληθεια εσεις τι πιθανοτητες δινετε να φταιει το Α) να φταιει το Β)να φταιει το Γ)
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

vretos έγραψε:
Αγαπητε κ.Ζαχαρη ,Δεν θα ηθελα να συνεχισω αυτές τις ερωτοαπαντησεις δίχως τέλος Θα απαντήσω στα μέχρι τώρα ερωτήματα όμως .Για την μπαταρία [...]Για το κορωνοπήνιο [...]
Καλό Μήνα
 Βρεττός Θεόδωρος 
Πτυχιούχος Μηχανικός Αυτοκινήτων

Κυριε Βρετε, τα περιστατικα μπαταριας και κορωνοπηνιων δεν τεθηκαν ως ερωτηματα αλλα ως γεγονοτα που δεν επιδεχονται αμφισβητηση και για αυτο καταγραφηκαν με τον πλεον απλο και κατανοητο τροπο για ολους..τα ερωτηματα ομως που τεθηκαν δεν απαντηθηκαν και που αυτα "καινε" τον καθε ενα απο εμας τους πελατες σας που σας εμπιστευομαστε την περιουσια μας και πληρωνουμε για αυτο..η μπαταρια και το κορωνοπηνιο δεν ενδιαφερουν και τοσο το αναγνωστικο κοινο..παρακαλω περιοριστειτε στην εμφανιση στοιχειων που να αποδεικνυουν οτιστο συνεργειο αυτο εργαζονται ανθρωποι με πειρα (που ομως δεν αποδεικνυεται) και με τιτλους /δικαιολογητικα κτλστην υπογραφη σας δηλωνετε
Πτυχιουχος..
Αδειουχος ειστε?οι υπολοιποι συνεργατες σας ειναι?εργασιες ηλεκτροσυγκολησης που γινονται εκει γινονται απο πιστοποιημενο ατομο?στο ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 115 στο ΦΕΚ στο τριτο μερος θα δειτε στο αρθρο 15 τι χρειαζεται ενας πτυχιουχος οξυγονοκολλητης -ηλεκτροσυγκολητης
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

Κυριε Τσουκα μερικες αποριες ακομα..Στο αρθρο 15 και στο αρθρο 16 του 1575/85 ΦΕΚ 207 αναφερεται η αδεια ιδρυσης και η αδεια λειτουργιας αντιστοιχα..Θεωρω οτι τα εχετε..Ομως στο αρθρο 23 αναφερεται ρητα οτι η αδεια ασκησης των μηχανοτεχνιτων πρεπει να ειναι ανηρτημενη σε εμφανες σημειο του συνεργειου..Ευελπιστω οτι υπαρχει για ολους τους εργαζομενους σας..Ομως υπαρχει και αναρτημενος πινακας μαλλον εσωτερικου κανονισμου που λεει οτι απαγορευεται στους εργαζομενους να μιλπθν με τους πελατες..Ποιος ειναι ο καθ υλην αρμοδιος για ενημερωση?Σιγουρα οχι εσεις..αλλα ο τεχνικος προισταμενος σας..Το 2010 ζητησα απο τον παυλο αν γινεται να μου κανει body lift 5ποντους..Και μου λεει :"στον τσουκα το ειπες"?Εισαστε εσεις αρμοδιος για κρινετε αν μπορει να γινει η συγκεκριμενη εργασια ?Αυτος δε θα επρεπε να μου πει οτι δεν γινεται..?Επισημα σαν τεχνικος..Βεβαια οταν ρωτησα εσας μου ειπατε :"σου κανω μεχρι 3 ποντους".Πως βγαλατε αυτη την αυθαιρετη απαντηση?Στο αρθρο 10 του ιδιου νομου λεει οτι η θερμανση δεν ειναι υποχρεωτικη αν δε το επιθυμει το συνεργειο..Απο τη στιγμη ομως που θα το θελησει πρεπει να υποβληθει μελετη..συμφωνα με τον ΓΟΚ..εσεις εχετε εκει μεσα μια ξυλοσομπα.? Ενα σιδερενιο βαρελι να το πω?Πληρει τελως παντων αυτο που λετε θερμαινομενο μεσο τις προυποθεσεις?Γιατι θα πρεπει να προστατευεται απο κρουσεις αλλα και να μην ακουμπησει ανθρωπος πανω του και καει..Δεν ειστε υποχρεωμενος να απαντησετε σε μενα αλλα ειστε σιγουρα αρμοδιος για να απαντησετε στην αρμοδια επιτροπη..Ομως ενω δεν εισασταν αρμοδιος για να δινετε τεχνικες μεταφρασεις και απαντησεις το 2007 εσεις το κανατε..δεν το εκανε ο αρχιτεχνιτης σας οπως ακριβως εκανε ο κυριος που υπογραφει τεχνικος υπευθυνος της arb..
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

http://vitaraclub.gr/viewforum.php?f=21&start=50

Θεμα με 17000 αναγνωσεις..

Για το συνεργειο του ταυρου..απο εναν παθοντα που ειχε δικιο αλλα οχι φωτογραφιες
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
D.Papadimitriou
Posts: 46
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:33

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by D.Papadimitriou »

chris lc90 wrote:http://www.hellasjeepclub.gr/phpbb3/vie ... sc&start=0


Εδω σοκαρει..
Kύριε Ζαχαρη καλησπέρα
Eίμαι ο πρώην ιδιοκτήτης του κατστήματος της xtreme4x4 στο Μαρούσι,χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τον πρώην συνεργάτη μου εδώ είστε λίγο άδικος.Στο συγκεκριμένω περιστατικό έγινε η αγορά του προ'ι'όντος από το κατάστημα του Αμαρουσίου από τον κύριο lfdy(Κώστας αν δεν κάνω λάθος το ονομά του),πριν από την αγορά του προ'ι'όντος ο πελάτης με ρώτησε αν μπορούσα με να τοποθετήσουμε επί τόπου τους αποστάτες του εξήγησα ότι δεν γινότανε αυτό γιατί δεν είχα για τέτοιου είδους εργασίες και μόνο στον κατάστημα του Ταύρου γίνονταν όλες οι εγασίες μου είπε ότι δεν τον βόλευε και τότε εγώ ο
Re: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ XTREME4χ4

Δημοσίευσηαπό ZooL » Τετ Δεκ 30, 2009 02:11

lfdy έγραψε:...Η ευγενεστατη απαντηση ηταν να δοκιμασουμε στον ενα τροχο που τελικα εκαναν οι αποστατες και να με συμβουλεψουν να τους βαλω σε καποιο βουλκανιζατερ που εχουν και αεροκλειδο...


lfdy έγραψε:... Φαγωμενος αποστατης στις υποδοχες για τα μπουλονια του, τα μπουζονια σε μαυρα χαλια ...



Οι αποστάτες ΔΕΝ θέλουν πάκτωμα με το αερόκλειδο, θέλουν σφίξιμο με δυναμόκλειδο στη ροπή που ορίζει ο κατασκευαστής τους.


Η Spidertrax πχ, λέει για τους δικούς της αποστάτες:

Tighten Lugnuts in a criss-cross pattern to 85-110 ft-lb [115-149 N-M].
http://www.quadratec.com/Assets/Installation/54391.pdf



Όποιος λοιπόν σου είπε "πήγαινε να στα σφίξουν με αερόκλειδο" όχι μόνο δεν είχε ιδέα για το τι πουλάει, αλλά... άσ' το, δεν το γράφω, καταλαβαίνεις... :evil: :evil: :evil:
του πρότεινα να πάει στον κύριο Χρήστο Γιασημάκο γνωστό μηχανικό με ειδικότητα στα jeep ή αν δεν τον βόλευε σε κάποιο βουλκανιζατέρ που ''έχουν και αερόκλειδο''(όποιος θέλει μπορώ να του εξηγήσω τι εννοώ),απότε η τοποθέτηση του προ'ι'όντος δεν έγινε σε κάποιο κατάστημα της xtreme4x4 για να ευθήνετε για κακή τοποθέτηση και λειτουργία του προ'ι'όντος παρόλ' αυτά ο υπεύθηνος της xtreme4x4 κος Βαγγέλης Τσούκας προθημοποιήθηκε και εξυπηρέτησε τον κύριο ifdy και λήθηκε το πρόβλημα.Όσο για την δική μου ''παρανόηση'' όπως αναφέρετε δεν ήταν ακριβώς δική μου γιατί οι εγγηύσοις για ελλατωματικά προ'ι'όντα καλύπτονταν αποκλειστικά και μόνο από την xtreme4x4-Κων/νος Τσουκας ΕΠΕ που υπεύθηνος της είναι ο κος Βαγγέλης Τσούκας.

Η παρεμβασή μου δεν έχει σκοπό να ακυρώσει σε καμιά περίπτωση τα προβλήματα που έχετε με την συγκεκριμένη εταιρεία.
Φιλικά
Δημήτρης Παπαδημητρίου
User avatar
ZooL
Posts: 44
Joined: Wed Jun 17, 2009 01:38

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by ZooL »

D.Papadimitriou wrote:(...) ή αν δεν τον βόλευε σε κάποιο βουλκανιζατέρ που ''έχουν και αερόκλειδο''(όποιος θέλει μπορώ να του εξηγήσω τι εννοώ)
εγώ, εγώ! (μιας και βλέπω με μνημονεύετε στη δημοσίευσή σας)

εξηγήστε μας παρακαλώ :)

08' Jeep Wrangler JK Unlimited 3.8
D.Papadimitriou
Posts: 46
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:33

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by D.Papadimitriou »

Πολύ ευχαρίστως κύριε Zool(ο πληθυντικός δεν είναι ειρώνικός),ένα Wrangler jk με 16'' λάστιχο που έχει βιδωθεί κατα ένα μεγάλο ποσοστό με αερόκλειδο(που ως γνωστό χρησιμοποίουν οι περισσότεροι μάστορες στην Ελλάδα)από την στιγμή που έχει κάνει κάποια απόσταση το αυτοκίνητο έχουν τα μεταλλικά του μέρη οπότε έχουμε διαστολή των μετάλλων με αποτέλεσμα να σφίξουν ακόμα περισσότερο τα μπουλόνια του και άρα είναι πιο δύσκολο να λυθούν χειροκίνητα άρα εδώ το αερόκλειδο βοηθάει,ελπίζω μέχρι εδώ να συμφωνήται.Τώρα όσον αφορά το σφίξιμο βιδώνουμε χειροκίνητα τα μπουλόνια μερικές στροφές ωστε να μην στραβοβιδοθούν και φαγωθεί το πάσο του μπουζονιού και μετά μπορείς να σφίξεις με 2 τρόπους: 1.χειροκίνητα με σταυρό και ο 2.να βάλεις το αερόκλειδο στη πιο μικρή του δύναμη κρούσεις και μόλις τερματίσει να σφίξεις χειροκίνητα με σταυρό.Το σφίξιμο χειροκίνητα γίνετε για να μπορείς ακόμα και όταν έχει δουλέψει πολύ το αμάξι να είναι πιο εύκολο να ξεσφίξεις αν χρειαστεί να αλλάξεις λάστιχο.
Θέλω να πιστεύω οτί θα καταλάβετε πως το ύφος μου δεν είναι ειρωνικό.
Φιλικά

Δημήτρης Παπαδημητρίου
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

Κυριε Παπαδημητριου
Τον lfdy δεν τον ξερω..
Αλλα μαλλον θα επρεπε να παρει το χαλασμενο αποστατη να παει στο μετσοβειο να δουν αν εχει υποστει εφελκυσμο καποιο απο τις βιδες
Να μετρησει το μεταλλο για τυχον αστοχια υλικου κτλ...
Οταν ομως πας απο τον αννα στον καιαφα και εχεις γλυτωσει απο θανατηφορο τροχαιο και συμφωνα με τα γραφομενα του
Lfdy ο ενας πεταει το μπαλακι στον αλλο καποιος θα χρεωθει την ευθυνη..

Ποιος?

Και οι 2..
Σιγουρα ομως οχι αυτος..ή η γυναικα του..
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
D.Papadimitriou
Posts: 46
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:33

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by D.Papadimitriou »

Θα συμφωνήσω μαζί σας οτί δεν μπορεί να χρεώθεί την ευθύνη ο lfdy και η γυναίκα του, νομίζω όμως ότι στα περί ''Μετσοβιου'' είστε υπερβολίκος.Εσεις δεν είπατε ότι πρέπει οι εργασίες να γίνονται από εξειδικευμένο προσωπικό?Αυτό δεν έκανα λοιπόν και εγώ τον προέτρεψα να απευθηνθεί σε κάποιον που είναι μηχανικός για την τοποθέτηση οπότε στην προκειμένη περίπτωση ξεχνάμε τον τοποθετητή και πάμε κατευθείαν σ'αυτον που πούλησε το προ'ι'όν μόνο και μόνο γιατί αυτός που το τοποθέτησε μας είπε ότι κάνει αυτή τη δουλειά χρόνια και ότι τον είδε που έσφιξε με σταυρό.Νομίζω ότι ξέρετε πολύ καλά ότι όλες οι μετατροπές χρειάζονται και την αντιστοιχη εμπειρία οπότε οι προτάσεις μου ήταν ή να πάει απευθείας στον Ταύρο και να τις αγοράσει από εκεί που έχουν την δυνατότητα λόγω μηχανικών να το κάνουν είτε αφού δεν μπορούσε να τις αγοράσει από εμενα και να πάει στον κύριο Γιασημάκο να του τις τοποθετήση αφού έχει την εξειδίκευση στα JEEP ή τέλος σε κάποιον λαστιχα που και αυτός είναι εξοιδικευμένος μηχανικός.Άρα που είναι το λάθος για να καταλάβω που της πούλησα δεν τις τοποθέτησα και αφού υπήρχε αρχική επικοινωνία με τον κύριο Τσούκα και αφού ''ΠΑΡΑΝΟΗΣΑ'' δεν δέχτηκαι η εταιρεία να αλλάξει τις προσθήκες σε εγγύηση?Το οποίο μετά τακτοποιήθηκε από τον ίδιο τον κύριο Τσούκα.Και κάτι ακόμα θα συμφωνήσω ότι πρέπει να αποδοθούνε ευθύνες,αλλά αλλό να βρείς ποιος πραγματικά φταίει και άλλο να λες οτι και οι 2 είναι @@ρια επαγγελματίες.Και ένα παράδειγμα μιας και αναφερθήκατε σε αρτοποιούς και ζαχαροπλάστες,αν πάρετε τα υλικά για ένα κεικ από εμένα και αντί να πάτε σε ένα ζαχαροπλάστη που σας είπα να σας φτιάξει το κέικ πάτε σ'έναν αρτοποιό θα φταίω εγώ που σας πούλησα τα υλικά?

Φιλικά
Δημήτρης Παπαδημητρίου.
Post Reply

Return to “Περί τετρακίνησης και λοιπών θεμάτων...”