ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

εχτες εγινε ενα περιστατικο που δε θα αρεσε σε κανενα..

Καποιος με αποκρυψη και χωρις να πει το ονομα του πηρε τηλεφωνο ενα συμφορουμιτη και του εκανε την εξης ερωτηση:
"Καλα εσυ ανεβαζεις δεξια και αριστερα οποιο ποστ βρεις?πιστευεις οτι διαβαζεις και οτι σου λενε φιλιες μιας βραδιας ή ενος χρονου?"

Οταν ο συμφορουμιτης του το εκλεισε στα μουτρα βριζοντας τον ασχημα αυτος ξαναπηρε..

Του ζητηθηκε να πει το ονομα του αλλα αυτος συνεχισε στο ιδιο μοτιβο..

Δε ξερω τι ποιοτητα ανθρωπων κυκλοφορει τελικα και ποσο χαμηλα μπορει να ριξει καποιος το επιπεδο..


Η ασφαλεια ειδοποιηθηκε για τα περαιτερω...
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by Nicolas »

Εγώ πάντως όταν με πέρνουν από απόκρυψη, το σηκώνω και λέω...
"Κλείσε, σε παίρνω εγώ..."
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

Nicolas wrote:Εγώ πάντως όταν με πέρνουν από απόκρυψη, το σηκώνω και λέω...
"Κλείσε, σε παίρνω εγώ..."
:lol: :lol:

Δε το ηξερα ..πολυ καλο..
Αλλα που να βρω χρονο να διαβασω καμια ατακα..απο την τοση βλαβη κοιμαμαι στα συνεργεια..
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

υριε Τσουκα μερικες αποριες ακομα..
Στο αρθρο 15 και στο αρθρο 16 του 1575/85 ΦΕΚ 207 αναφερεται η αδεια ιδρυσης και η αδεια λειτουργιας αντιστοιχα..Θεωρω οτι τα εχετε..
Ομως στο αρθρο 23 αναφερεται ρητα οτι η αδεια ασκησης των μηχανοτεχνιτων πρεπει να ειναι ανηρτημενη σε εμφανες σημειο του συνεργειου..
Ευελπιστω οτι υπαρχει για ολους τους εργαζομενους σας..Ομως υπαρχει και αναρτημενος πινακας μαλλον εσωτερικου κανονισμου που λεει οτι απαγορευεται στους εργαζομενους να μιλπθν με τους πελατες..Ποιος ειναι ο καθ υλην αρμοδιος για ενημερωση?
Σιγουρα οχι εσεις..αλλα ο τεχνικος προισταμενος σας..Το 2010 ζητησα απο τον παυλο αν γινεται να μου κανει body lift 5ποντους..
Και μου λεει :"στον τσουκα το ειπες"?Εισαστε εσεις αρμοδιος για κρινετε αν μπορει να γινει η συγκεκριμενη εργασια ?Αυτος δε θα επρεπε να μου πει οτι δεν γινεται..?Επισημα σαν τεχνικος..
Βεβαια οταν ρωτησα εσας μου ειπατε :"σου κανω μεχρι 3 ποντους".

Πως βγαλατε αυτη την αυθαιρετη απαντηση?
Στο αρθρο 10 του ιδιου νομου λεει οτι η θερμανση δεν ειναι υποχρεωτικη αν δε το επιθυμει το συνεργειο..Απο τη στιγμη ομως που θα το θελησει πρεπει να υποβληθει μελετη..συμφωνα με τον ΓΟΚ..εσεις εχετε εκει μεσα μια ξυλοσομπα.? Ενα σιδερενιο βαρελι να το πω?Πληρει τελως παντων αυτο που λετε θερμαινομενο μεσο τις προυποθεσεις?Γιατι θα πρεπει να προστατευεται απο κρουσεις αλλα και να μην ακουμπησει ανθρωπος πανω του και καει.
.Δεν ειστε υποχρεωμενος να απαντησετε σε μενα αλλα ειστε σιγουρα αρμοδιος για να απαντησετε στην αρμοδια επιτροπη..Ομως ενω δεν εισασταν αρμοδιος για να δινετε τεχνικες μεταφρασεις και απαντησεις το 2007 εσεις το κανατε..δεν το εκανε ο αρχιτεχνιτης σας οπως ακριβως εκανε ο κυριος που υπογραφει τεχνικος υπευθυνος της arb..
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

Πελάτης
:Καλησπέρα σας!με ενδιαφέρει να βάλω ένα μπλοκέ και θα ήθελα να με ενημερώσετε για το αν είστε ικανός να το τοποθετήσετε σωστά και να το ρθμίσετε σωστά στο δικό μου συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Υπεύθυνος Συνεργείου:Βεβαίως κ. Πελάτη! μπορούμε! ορίστε και τα απαραίτητα παραστατικά:έχουμε στην κατοχη μας
1) άδειες μηχανικών
2) απαραίτητο εξοπλισμό
3) εγχειρίδια τοποθέτησης
4) ποιοτικό έλεγχο
5) εξουσιοδοτήσεις από τον προμηθευτή του προιόντος
6) εκπαίδευση του προσωπικού μας και σεμινάρια στην αλλαγή διαφορικών
7) προσχέδιο εγγύησης κατασκευαστή
8) προσχέδιο εγγύησης τοποθετητήεπιπρόσθετα, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι αν κατά την διάρκεια της τοποθέτησης και σχετικών ελέγχων/ρυθμίσεων προκύψει ότι κάποιο από τα περιφερειακά ή συνεργαζόμενα εξαρτήματα με το διαφορικό χρήζει αντικατάστασης ή επισκευής, ώστε να εγκρινετε την εγκατάσταση του ή τουλάχιστον να είστε πλήρως ενημερωμένος για τις σχετικές επιπτώσεις στην αξιοπιστία του διαφορικού στο σύνολο ή πιθανά μελλοντικά προβλήματα.
Πελάτης:Ευχαριστώ πολύ! και πιο είναι το κόστος? μπλα μπλα μπλα μπλα

ο πελάτης ΔΕΝ δικαιούται απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα?γιατί κάποιος να αρνηθεί να δώσει τα παραστατικά/δικαολογητικά?

ΜΟΝΟ γιατί δεν τα έχει ... γι'αυτό!!!!!!!
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by aggas »

Kαλά, που έμπλεξες ρε φιλαράκι;;;; :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Διαβάζω τόση ώρα και έχω κρεμάσει σιαγόνα λέμε!!!!! :cry: :cry: :cry:
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

Christopher wrote:Καλημέρα κύριοι!!

ο Χρήστος είναι γνωστός μου και θεωρώ 'φίλος' μου ... το δηλώνω εξ αρχής για να μην υπάρχει ερωτηματικό για το πως μπήκα εδώ και ποστάρω πρώτη φορά στην παρέα σας ... αντιλήφθηκα το ποστ στο forum σας μέσω άλλου forum στο οποίο είμαι τακτικό μέλος ... και δεν μου ζητήθηκε να ποστάρω εδώ από κανέναν...
επίσης, θα ήθελα να πω ότι δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας εδώ και πολλά χρόνια ... οπότε δεν έχω ιδιαίτερη άποψη για συγκεκριμένα πρόσωπα και επιχειρήσεις... ούτε κάποιο ιδιαίτερο συμφέρον ... είτε φιλικό, είτε επαγγελματικό ...

αλλά δεν έχει τόσο σημασία τι είμαι, ποιος είμαι και τι κάνω ...απλά θα ήθελα να 'εκφραστώ' σχετικά γιατί γνωρίζοντας τον Χρήστο όσο τον γνωρίζω, πιστευω ότι καταλαβαίνω την θέση του και τον προβληματισμό του... και με αφορμή το ποστ θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό να δούμε λίγο τα βασικά πράμματα ... έχουμε ένα ιδιώτη/πελάτη που ΔΕΝ διεκδικεί τίποτα υλικό... ούτε αποζημίωση .. ούτε δωρεάν αντικατάσταση ... ούτε έχει να επωφεληθεί κάνοντας οποιαδήποτε μορφής ζημιά προς οποιονδήποτε... ο Χρήστος δεν έχει καμμία επαγγελματική σχέση με τον χώρο για να ωφεληθεί από την 'ζημιά' ή το 'κέρδος' οποιαδήποτε μορφής, οποιασδήποτε επιχείρησης του χώρου της τετρακινησης ... τα κίνητρα του είναι καθαρά προσωπικά ... αισθάνεται ότι τον κορόιδεψαν και καπάκι προσπάθησαν να τον πείσουν ότι είναι άσχετος/τρελός/τιποτένιος ... αλλά ο Χρήστος έχει και τεχνική υποδομή και φιλότιμο και θάρρος να απαιτήσει εξηγήσεις ... και όταν δεν τις πήρε και έλαβε ως απάντηση άπειρη περιφρόνηση και ύφος ... έσκασε και δημοσιοποίησε τα ερωτήματά του ... απαντήσεις θέλει ο άνθρωπος... και δεν αναφέρομαι στην σόμπα που σχολίασε κάποιος ... τα βασικά ερωτήματά του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο/περίεργο... το γιατί δεν παίρνει απαντήσεις από την άλλη πλευρά δεν μπορώ να αιτιολογήσω ... μπορώ όμως να κάνω υποθέσεις ... τις οποίες τις κρατάω για προσωπική μου χρήση.

από τον Χρήστο είδαμε φωτογραφίες, αναλύσεις, επιχειρηματολογία, αποκόμματα από εγχειρίδια και οδηγίες κατασκευαστών ... είδαμε και μια γενική ανταπόκριση από την άλλη πλευρά ... νομιζω όλοι μεγάλα παιδιά είμαστε ... ο καθένας βγάζει τα προσωπικά του συμπεράσματα.

η αφορμή που ποστάρω είναι το πρόσφατο ποστ του κ. Zool ... θα ήθελα να επισημάνω ότι πέρα από το σενάριο με happy end και τα δύο σενάρια χωρίς happy end ... υπάρχουν και επιμέρους σενάρια και mini καταλήξεις ... και εξηγούμαι :

αν ήμουνα επαγγελματίας του χώρου της τετρακινησης και διάβαζα το ποστ του Χρήστου

θα προβληματιζόμουνα λίγο παραπάνω για το τι κάνω και πως το κάνω προς τους πελάτες μου ... είναι σαφές ότι για να γίνει σωστά η δουλειά, δεν φτάνει να καλύπτομαι μόνο πίσω από φίρμες και ταμπέλες και ωραίες φωτό με 4χ4 σε websites και μπροσούρες... πρέπει να παρέχω και αξιόπιστες υπηρεσίες και πρέπει να έχω τα απαραίτητα 'εργαλεία', τόσο σε μηχανήματα/υποδομή όσο και σε προσωπικό ... μηχανικούς/ειδκούς τεχνιτές ... με τουλάχιστον τα τυπικά προσόντα ... για κάθε ειδικότητα που είναι απαραίτητη για να μπορώ να εκτελώ τις εργασίες μου ... θα κοιτούσα τους ανθρώπους μου ... θα αξιολογούσα τι κάνουν 'μερακλίδικα' βάσει 'εμπειρίας' (η γνωστή εμπειρική ατακα "έτσι το κάνουμε..." δεν ευσταθεί πάντα και αρκετές φορές είναι παντελώς λάθος... γι'αυτό υπάρχουν τα manuals...) και τι κάνουν βάσει συγκεκριμένων προτύπων και εγκεκριμένων μεθοδολογιών ... θα διάβαζα καλά και ξανά τα εγχειρίδια των κατασκευαστών ... θα έφτιαχνα δικά μου εγχειρίδια στα ελληνικά με μεγαλύτερη ανάλυση από τον κατασκευαστή για να βεβαιώσω ότι όλο μου το τεχνικό προσωπικό καταλαβαίνει τι διαβάζει ... ώστε να εκπαιδεύεται κιόλας πάνω στην δουλειά ... για να μπορώ να αναπτυχθώ καλύτερα και να μπορώ να εξυπηρετήσω καλύτερα περισσότερους πελάτες ... και πολλά άλλα ... που θα τα έκανα όλα όσο καλύτερα μπορώ όχι τόσο για ιδεολογικούς σκοπούς ... αλλά γιατί θα βγάλω περισσότερα λεφτα .... είπαμε αν ήμουν επιχειρηματίας ... το μήνυμα είναι ότι θα έβλεπα το ποστ του Χρήστου σαν αφορμή για αυτοβελτίωση ... σε μια αγορά με λιγοστούς πελάτες ... ευκαιρία απέναντι στον ανταγωνισμό ...


αν ήμουνα ιδιώτης τετρακίνητος και διάβαζα το ποστ του Χρήστου

θα προβληματιζόμουνα επίσης λίγο παραπάνω ... τι κανω στο όχημά μου ... πως το συντηρώ ... σε ποιον το συντηρώ ... τι πρόσθετα/μετατροπές βάζω ... αν τα προιόντα που βάζω είναι καλά ή όχι ... πως θα το κρινω ... τι χαρτιά/έγγραφα/πληροφορίες πρέπει να μελετήσω .... που θα βρω τις πληροφορίες ... πως μπορώ να κρίνω ποιος είναι ικανος να μου κάνει τις εργασίες τοποθέτησης και ρύθμισης ... μπορεί να μου κάνει τις εργασίες αυτές σωστά... πόσο σημαντικές είναι οι εργασίες τοποθέτησης ρύθμισεις σε σχέση με την μετατροπή που κάνω ... καταλαβαίνω τι είναι σχετικό απλό και τι είναι πολύπλοκο γιατί δεν είναι όλες οι μετατροπές το ίδιο ευαίσθητες ... θα μπορώ να κάνω το κέφι μου ή την δουλειά μου χωρίς πρόβλημα ... ή μπορεί να βρω τον μπελά μου αν κάτι δεν γίνει σωστά ... τυπικά πως μπορώ να αξιολογήσω αυτόν που μου κάνει τις εργασίες ... αφού δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω ... τι πρέπει να ρωτήσω ... ξέρω να αξιολογήσω αν η δουλειά γίνεται σωστά ή όχι ... ξέρω ποια είναι τα απαραίτητα πιστοποιητικά ανά ειδικότητα τεχνίτη ... γνωρίζω μηχανολογικά θέματα ... αν δω κάτι τεχνικό, καταλαβαινω τι βλέπω ... πολλά ερωτήματα ... θεωρώ λογικά ... οι απαντήσεις που/πως θα δωθούν?

προσωπικά ... από όποια μεριά και αν δω το ποστ του Χρήστου ... μόνο θετικά μηνύματα θέλω να βλέπω για το πως χειρίζομαι την επιλογή προμηθευτών/επαγγελματιών/κλπ...
όταν πάτε πρώτη φορά σε έναν οδοντίατρο ... είστε σίγουροι ότι είναι οδοντίατρος επειδή σας τον σύστησε η γειτόνισα?? τυχαία αναφέρω την επαγγελματική ιδιότητα αυτή ... δηλαδή επειδή κάποιος έχει βάλει μια μικρή ταμπέλα, σε ένα γραφείο γειτονιάς, με μια καρέκλα ιατρική και φοράει λευκή ποδια, είναι οδοντίατρος?? δεν θέλετε να δείτε το πτυχίο του ? ... δεν θέλετε να δείτε την άδεια ασκησεως επαγγέλματος ?... το επιχείρημά μου σας φαίνεται μάλλον χαζό ... το καταλαβαίνω ... αλλά στην βάση του δεν είναι όμως ... καθόλου χαζό ... και αν το αναγάγεται στον χώρο των συνεργείων ή καλύτερα στον δικό σας επαγγελματικό τομέα, είμαι σίγουρος ότι αντιλαμβάνεστε τις συνέπειες του παραλληλισμού που κάνω ... ότι δηλώσεις είσαι ... και το αφήνουμε ως καταναλωτές να συνεχίζεται ... και εγώ μαζί (πολλές φορές) ... πραγματικά όμως... είναι κακό/λάθος/ντροπή να ζητήσεις σε κάποιον επαγγελματία να αποδείξει με πιστοποιητικά/άδειες/χαρτιά αυτό που λέει οτι είναι??? είμαι βέβαιος ότι όλοι σας θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι οποιοσδήποτε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ δεν θα είχε απολύτως κανένα πρόβλημα να δείξει τα χαρτιά του ... στον δικό μου επαγγελματικό χώρο, ο φάκελος μου με τα πιστοποιητικά/άδειες/εγκρίσεις/οργανόγραμμα/βιογραφικά υπαλλήλων κλειδιά που έχω είναι το πρώτο πράμμα που απαιτεί να αξιολογήσει ο κάθε υποψήφιος πελάτης μου ... τα συνεργεία αυτοκινήτων άραγε γιατί να αποτελούν εξαίρεση??? ειδικά όταν μιλάμε για μετατροπές/προιόντα για ιδιωτική χρήση που στοιχίζουν κάποιες εκατοντάδες ή και χιλιάδες ευρώ ...

θα ήθελα να αναφέρω επίσης ότι μου κάνει εντύπωση που δεν παίρνει θέση κανένας άλλος επαγγελματίας-μέλος του forum σας ... καταλαβαίνω το μεμπτό του θέματος ... θα ποστάρει ένας επιχειρηματίας του χώρου σε ένα θεμα που έχει να κάνει με πρόβλημα πελάτη προς έναν άλλο επιχειρηματία ?? καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο ... και δεν το απαιτώ ... εδώ δεν απάντησε καλά καλά ακόμη ο άμεσα ενδιαφερόμενος επιχειρηματίας... θα πάρει θέση άλλος??? αλλά και πάλι σκέφτομαι τα βασικά ερωτήματα του Χρήστου ... άδειες ηλεκτρολόγου/άδειες ηλεκτροσυγκολητή/άλλες άδεις... εγχειρίδια ... εκπαίδευση τεχνιτών .. εξουσιοδοτήσεις κατασκευαστών ... παρακολούθηση σεμιναρίων σε συγκεκριμένα προιόντα/τομείς σχετικά με την μετατροπή που πάω να κάνω ... τοποθετήσεις προιόντων 100% βάσει των τεχνικών manual του κατασκευαστή .... και ρωτάω: αλήθεια, όλοι εσείς οι επαγγελματίες που σίγουρα έχετε διαβάσει το ποστ, πως θα απαντούσατε στο ερώτημα περί των πιστοποιητικών/αδειών/σεμιναριων/κλπ εγγράφων? ΔΕΝ ρωτάω αν εσείς τα έχετε ή όχι ... αλλά π.χ. αν έρθει αύριο ένας πελάτης στο συνεργείο σας και σας ζητήσει να δει τις άδειές σας και τα πιστοποιητικά των τεχνιτών σας, και τις εξουσιοδοτησεις για τοποθέτηση των κατασκευαστών των προιόντων που εμπορεύεστε ... πως θα του απαντούσατε? θα το βλέπατε προσβλητικό που τολμάει κάποιος να αμφισβητήσει την φήμη σας ή την κυρίαρχη θέση της επιχείρησής σας στον χώρο της τετρακίνησης? ή θα το βλέπατε σαν λογικό ερώτημα και θα του δίνατε έναν φάκελο με τα απαραίτητα έγγραφα? θέλω να πιστεύω ότι θα κάνατε το δεύτερο ... και αν κάνετε το πρώτο ... ποιος ο λόγος?? η γυναίκα του Καίσαρα ... νομίζω γνωρίζετε το υπόλοιπο ... δεν νομίζω ότι είναι κακό να μπορείτε να δείξετε ότι είστε ικανότατοι να κάνετε την δουλειά σας ... αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να αισθάνεστε περήφανοι ... αυτό που είναι σίγουρα κακό είναι να μην είστε τυπικά ικανοί να κάνετε την δουλειά σας και να κρύβεστε πίσω από μάρκες προιόντων που εμπορεύεστε ... γιατί φαίνεται κάποια στιγμή ... και αν το δείτε εγωιστικά και επιχειρηματικά, είναι τελικά κακό για την επιχείρησή σας ...

θα ήθελα να ευχαριστήσω για την φιλοξενία!
Ελπίζω να μοιράστηκα μαζί σας τα θετικά που βλέπω στην κίνηση του Χρήστου! πρόθεσή μου δεν είναι να κατηγορήσω κανέναν και αν κάποιος θίγεται από το ποστ μου, ζητώ προκαταβολικά και ειλικρινώς συγνώμη! ... αλλά πραγματικά πιστεύω ότι πολλά θετικά πράμματα μπορούν να προκύψουν από τέτοιες πρωτοβουλίες για τους αναγνώστες/μέλη σας (ιδιώτες τετρακίνητους αλλά και επιχειρηματίες του χώρου) και θα ήθελα να ενθαρύνω όλους σας να βοηθήσετε ώστε να αναδειχθούν θετικά μηνύματα και προβληματισμοί προς όλες τις κατευθύνσεις.

Χριστόφορος
Land Cruiser 95
FJ Cruiser
κάπου στην Μέση Ανατολή
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

Διαλλακτικοτητα και επικοινωνια

,συννενοηση

καλη πιστη και ηθικες αρχες

, τιμη και λογος
..πηγα σε καποιον αντιπροσωπο ενος αγαθου και αφου το πηρα μου λεει οτι εχεις 2 χρονια εγγυηση..

ναι αλλα του λεω εγω τα 3/4 του χρονου ταξιδευω αρα αν μου βαλεις την εγγυηση απο σημερα ,εγω σε ενα μηνα θα φυγω ,θα γυρισω μετα απο 8-9 μηνες θα κατσω 3-4 και θα ξαναφυγω για αλλους 8 θα ειναι σαν να χρησιμοποιησα το αγαθο για 5-6 μηνες στα 2 χρονια

δηλαδη αν μου συμβει κατι μετα απο 4 χρονια ενω η πραγματικη του χρηση θα ειναι 9 μηνων τι γινεται?θα πρεπει να σου φερνω το χαρτι απο τις παραδομενες πινακιδες στην εφορια και το διαβατηριο μου για να δεις ποτε μπηκα και βγηκα απο την ελλαδα?
οχι μου λεει ..:" αντρες ειμαστε,και πιστευω στο λογο σου για τον καιρο που ελειπες..θα σε καλυψω στην εγγυηση ,,εγω ειμαι η εγγυηση..αυτος ο ανθρωπος με κερδισε για παντα
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

Palaz wrote:Παιδιά χάνετε το νόημα!

Τι εγγύηση και κουραφέξαλα? Αν ο Χρήστος είχε καεί μέσα στο αυτοκίνητο εξαιτίας αυτού, θα τον κάλυπτε κι αυτόν η εγγύηση? θα μας δίνανε καινούριο Χρήστο?

Η απάντηση που οφείλει ο εν λόγω επαγγελματίας δεν είναι αν του αλλάξανε μπαταρία αλλά γιατί τοποθετήθηκε λάθος εξαρχής.
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ

Post by chris lc90 »

kacos wrote:
Palaz wrote:Παιδιά χάνετε το νόημα!
οχι δεν εχασα το νόημα, μια ερώτηση εκανα για να ενημερωθω αν εχει προκύψει κάτι σχετικό με τις εγγυησεις
καθως με ενδιαφέρει να γνωρίζω. Για αυτό κ ζήτησα κ συγνώμη για τη διακοπή.
Palaz wrote:.. γιατί τοποθετήθηκε λάθος εξαρχής.
γιατί πολύ απλά κανένας δε διαβάζει τις οδηγίες χρήσης ((nerd))
chris lc90 wrote:..θα σε καλυψω στην εγγυηση ,,εγω ειμαι η εγγυηση..
στα λόγια καλά τα λένε .. στη πράξη ας σε καλύψει για τα 2 χρόνια που προβλέπει ο νόμος πρώτα, κ βλέπουμε μετά
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
Post Reply

Return to “Περί τετρακίνησης και λοιπών θεμάτων...”