GPX track σε NUVI...

Post Reply
Φωκίων

GPX track σε NUVI...

Post by Φωκίων »

Για κατοχους φτωχων πλην τιμιων garmin.......

Πως να "εμφανισετε" ενα τρακ ωστε να μπορειτε να το ακολουθησετε....
( και να το διορθωσετε αν θελετε πριν το φορτωσετε...)

και στο υποβαθρο να εχετε το autodrivehellas.....
γιατι οσους ρωτησα ακουσα απο "αποκλειεται ΔΕΝ γινεται" μεχρι ιστοριες φρικης οτι αν δεν εχεις διδακτορικό και μαστερ στα GPS θες 2 μερες κι 10 προγραμματα να το καταφερεις..
Το προβλημα με τα "φτυνα" νουβι ειναι οτι ΔΕΝ μπορεις να τους βαλεις "μεχρι σημερα" ( χεχεχεχεχεχε ) μια πορεια ( που εχει κανει καποιος αλλος ας πουμε ) ωστε να μπορεις να την ακολουθεις....

Κι αυτο δειχνει οτι λυθυκε πλεον... κι ευκολα

με το προγραμμα της garmin MAPLOADER και το GPX2IMG http://www.gpx2img.com/ ειναι πανευκολο.

Μετατρεπεις το ΥΠΑΡΧΟΝ gpx αρχειο ( που εχεις βρει απο αλλον ή εχεις δημιουργεισει ) σε IMG με το GPX2IMG και μετα λογικά ΟΤΙ συσκευη και να κουμπωσεις ( garmin παντα ) το MAPloader την αναγνωριζει και τις το φορτωνει!!!!!!!!!

Χρειαζεται να εγκαταστησεις και το Mapsource για 2 λογους
1.Ο βασικότερος ειναι οτι το Maploader "καθεται" πανω του.
2. Εκει αποθηκευει το GPX2IMG τα αρχεια που δημιουργει.

Αυτο που ειδα ειναι οτι δεν μπορεις να αλλαξεις το ονομα του δημιουργουμενου αρχειου. ( οσο το εχω ψαξει - μπορει και να γινεται)
Αυτό ενδυναμη ισως ειναι ενα θεμα σε πολλαπλά download ασε που δεν ξερω ποσα αντεχει το νουβι.
Το αρχειο που δημιουργειται ειναι ενας ακομα "χαρτης" που απλά επειδη ειναι "διαφανος" εκτός απο το τρακ αφηνει τον autodrivehellas να φαινεται κι αυτος..

Α! και δε ξερω γιατι αλλα εχετετο υποψη σας, εμενα μου ΕΣΒΗΣΕ τον αναβαση που επεισεις ειχα... ( το ιδιο ειχε γινει και σε αναβαθμισεις του autodrive) βεβαια τον εχω σωσμενο στο λαπτοπ και τον ξαναβαζω...
απλά το λεω μηπως σβηνει κι αλλους χαρτες, εξωτερικου πχ..

( το ανωτερω δεν ειναι συρραφη του ΠΩΣ γινεται με λεπτομερεια ετσι??) Αλλα γινεται...
και βεβαια οτι κανετε δικη σας ευθυνη κ.λ.π. κ.λ.π. μεγαλα παιδια ειμαστε

Απλά θα ηθελα να το κανει και καποιος αλλος και να μου πει.
ΥΠΟΘΕΤΩ οτι γινεται σε ολα τα νουβι..
Αν μη τι αλλο στο δικό μου 205 εγινε....
check-six
Posts: 17
Joined: Wed Jun 17, 2009 22:50

Re: GPX track σε NUVI...

Post by check-six »

Ευχαριστούμε Φωκίωνα, εξαιρετικά χρήσιμο link πολλοί το ψάχναμε χρόνια και χρόνια.Να είσαι καλά.
Φωκίων

Re: GPX track σε NUVI...

Post by Φωκίων »

Ευχαριστηση μου!

Αν το χρησιμοποιησεις πες μας εντυπωσεις απο την διαδικασία ή λεπτομερειες που μπορει να μου ξεφυγαν!
Φωκίων

Re: GPX track σε NUVI...

Post by Φωκίων »

Και δουλεψε.
Ειχα στο Νουβι περασμενο την διαδρομη του 24ωρου ετσι ωστε οταν μου ζητηθηκε να επεμβω καπου (δινοντας μου στιγμα) και ευκολο ηταν να δω οτι πλησιαζω και να ξερω αν ειμαι μεσα ή εξω απο την διαδρομη μην κι ερθω φατσα φατσα με αγωνιζομενο.

Αυτο που μου εξηγησαν ( ευχαριστω Μελετη ) ειναι οτι ειναι απλά μια "μουτζουρα" πανω στο χαρτη. Δηλ. στα Νουβι ( γιατι σε αλλα που δεχονται routes μπορεις) ΔΕΝ μπορεις να του πεις ακολουθα το συγκεκριμενο τρακ και να σου δινει οδηγιες επ αυτου.

Απλά ΕΣΥ πρεπει να βλεπεις οτι ΠΑΤΑΣ παντα πανω στο ιχνος που θες...
Απο το ολοτελα καλη κι η παναγιωταινα θα μου πεις, αλλα ελπιζω τωρα να ειναι σαφες τι ΔΕΝ κανει αυτο το κολπάκι...
User avatar
MaxGraves
Posts: 33
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:46
Contact:

Re: GPX track σε NUVI...

Post by MaxGraves »

βρε Φωκιωνα τι παιδεύεσαι??

πάρε ενα Oregon να βρεις την υγειά σου

ξερω οτι ειναι ποιο ακριβο κτλ

αλλα ολοι εμεις/εσεις που την βγαζετε στα βουνα
ειναι βασικο να εχεις ενα καλο GPS μαζι

ειναι θεμα ασφαλειας πανω απο ολα!
Maximillian Graves
TeriosClub.com
Φωκίων

Re: GPX track σε NUVI...

Post by Φωκίων »

μια χαρα ειναι..
Τουλαχιστον για την φαση που το ηθελα...

Φυσικά κι ενα καλυτερο μηχανακι ειναι.... καλυτερο!!!!
Να φανταστεις το 1410 που εχω τωρα το πηρα..... μεταχειρισμενο 1 ημερας απο καποιον που ΣΗΜΕΡΑ εχει οντως το ορεγκον. αχαχαχαχαχα

Ομως με αυτη την "πατεντουλα" δινεις μια ακομα δυνατότητα σε καποιον που ηδη εχει ενα νουβι.. για κανονικη χρηση.. και ισως ( οπως και εμενα προς το παρον ) να τον καλυψει και να μην παρει αλλο ντε και καλα..

Ασε δε που ως ξερεις - μ' αρεσει να ψαχνομαι... !!!!!
Ασε δε - Νο2 - που λογω.... πρεσβυοποιας :( θελω πλεον "μεγαλη οθονη"

( Συγνωμη - αλλα καταλαθος πατησα το αποστολή μηνηματος και αντι να "μιλησουμε" απαντησα με 3 λεξεις και ενα αγενεστατο νοημα..)
Φωκίων

Re: GPX track σε NUVI...

Post by Φωκίων »

και μια καλυτερη version του ιδιου θεματος με φωτο και πιο αναλλυτικά σχολια

Ξεκιναμε
τι χρειαζόμαστε..
το nuvi ... προφανως :D
το καλωδιο του usb
ενα pc
συνδεση ιντερνετ option αν εχουμε ηδη οτι χρειαζομαστε απο προγραμματα τα οποια ειναι δωρεαν ΟΛΑ.
το.... τρακ που θελουμε να βαλουμε.

Προγραμματα
το Mapsurce της Garmin ( apo το site της)
το MapInstall ( ως ανω)
το gpx2img την δωρεαν βερσιον του ( το βρισκετε googlαροντας με αυτο το ονομα γιατι δεν θυμαμαι απο που το κατεβασα) η δωρεαν σας βγαζει απλά ενα λεκτικό που δεν ενοχλει και ξεκιναει την μετατροπη σε 15 δευτερολεπτα αφου πατησετε το κουμπι. κατα τα αλλα ειναι μπομπα.

το αρχειο που θα μας δωσουν εχει συνηθως καταληξη .gpx αν ειναι απο αλλο Garmin ( το συνηθεστερο )

εδω εχουμε τα προγραμματα
Image

εχωντας εγκαταστησει το mapsource στον υπολογιστή μας κλικαροντας το αρχειο το gpx βλέπουμε αυτο

Image

το πρασινο ειναι η διαδρομη μας τα σημαιακια διαφορα σημεια αναφοράς που υπηρχαν ( στο συγκεκριμενο ειναι απο τις τουλιπες του αγωνα που ειχαν καποιο θεμα)
ο χαρτης που βλεπετε απο πισω ειναι ο autodrive... ε.χμ :oops: αλλα ΔΕΝ χρειαζεται να εχετε χαρτη απο πισω για να κανετε αυτη τη δουλεια, γιατι δουλευετε το gpx αρχειο...

εχουμε λοιπον κατεβασει και εγκαταστησει το gpx2img το οποιο κανει ακριβως αυτο που λεει το ονομα του, μετατρεπει το gpx αρχειο se img.

Γιατι το θελουμε αυτο???? μα γιατι τα αρχεια που αναγνωρίζει το Garmin ως χαρτες ειναι .img αρχεια Οχι δεν ειναι εικόνες, αλλα who cares...

Ξεκιναμε λοιπον το προγραμμα παταμε εισαγωγη gpx αρχειου και παιρνουμε αυτο

Image

βλεπετε "ξερη" την διαδρομη μας + απο κατω τα POI μας... ή waypoint οπως θελετε πειτε τα

Μπορουμε να αλλαξουμε το χρωμα ( απο το τετραγωνο κατω δεξια ) ΑΦΟΥ εχουμεκανει κλικ πανω στην διαδρομη στο παραθυρο πανω αριστερα

Στη μεση δεξια ψιλοφαινεται το κουμπι convert, το παταμε και presto το img αρχειο μας ειναι ετοιμο.
Και το πιο ωραιο ειναι οτι εχει μπει ΑΥΤΟΜΑΤΑ και στο mapsurce!!!!!!!!!!!!

Ξαναγυρναμε στο mapsurce μας και επιλεγωντας απο το dropdown πανω αριστερα βρησκουμε?????????

βεβαιως βεβαως το χαρτη που μολις φτιαξαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Image

σκετος..... αλλα μην σας φοβισει αυτο ετσι πρεπει

το "map crated μπλα μπλα" που φαινεται ειναι επειδη χρησιμοποιουμε την ΔΩΡΕΑΝ DEMO version του προγραμματος αυτου...
δεν ενοχλει

Σας το ειπα και το αλλο ωραιο???? δε σας το ειπα, να σας το πω...
εχωντας επεισεις εγκαταστησει και το MapInstall την ωρα που δημιουργησαμε τον χάρτη.... ενημερωθηκε και αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εδω πλεον πρεπι να εχουμε συνδεσει ΗΔΗ το nuvi στο PC και να το εχει δει, δηλ να "μιλανε"....

Ανοιγουμε λοιπον το MapInstall και με παρομοιο τροπο βρησκουμε το χαρτη μας και.... νατος!!!!!!!

Image

αν τυχει και δεν ειναι ορατος μην ανησηχισετε αναλλογως του μεγεθους του ισως πρεπει να κανουμε zoomin ή zoomout..

αλλα.... dont worry εκει ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

συνεχιζουμε με τα next και τσουπ!!!!!!!!!!!!! μπηκε στο nuvi!!!!!!

ΑΦΟΥ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ USB DISCONENCT αυτο δηλ που παταμε παντα για να ξεσυνδεσουμε με το σωτο τροπο μια συσκευη και εχετε υποψη σας οτι τα GARMIN ειναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ σε αυτο σε σημειο να μπλοκαρουν και να σας σωζει ΜΟΝΟ το σερβις με το αναλλογο κοστος....

Ανοιγουμε το gps και ακολουθοντας το μενου ΕΡΓΑΛΕΙΑ-->ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-->ΧΑΡΤΗΣ-->ΠΛΗΡΟΦ(ΟΡΙΕΣ) βλεπουμε αυτο...

Image

τον autodrive hellas που ειχε κι οταν το αγορασαμε, και το gpx2img "χαρτη" που ειναι ο χαρτης που..... δημιουργησαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
( α ναι βλεπετε και τον αναβαση.... )

εχουμε την δυνατοτητα να επιλεξουμε οποιο χαρτι θελουμε κι οχι μονο ενα!!!!
Αλλα τι γινεται
αν εχετε autodrive και αναβαση μαζι επιλεγμενους, καποιος δεν θα φαινεται γιατι πολυ απλά..... δεν ειναι διαφανοι ενω ο χαρτης που δημιουργησαμε ειναι ( καπου το επιλεγεις αυτο αλλα δε θυμαμαι που - παντως ειναι by default διαφανο αυτο που βγαινει... αν θυμαμαι καλα)!!!!!!!!

στο παραδειγμα μας λοιπον εχω τον autodrive και τον "δικό μας"...

Κι ετσι λοιπον φιλοι μου φτανουμε να βλεπουμε ( αν ολα εχουν παει καλα!!! ) αυτο

Image

το .... περτικαλι ειναι η..... διαδρομή μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κοματι για την ακριβεια να καταλαβετε την διαφορα
απο κατω "κρυμενος" ειναι ο δρομος, αυτο που στην πραγματικότητα ακολουθει το βελακι μας αλλα αφου ταυτιζονται???? μας νοιαζει??? δε μας νοιαζει!!!!!!!!!!!

Καλα να παιξετε
Τελος
οτι απορειες εχετε χαρα μου να βοηθησω!!!!!!!

μη δινετε σημασια στα μενου
απλά πατησα ενα waypoint τυχαια ωστε να φωτογραφισω την επισκοπηση να μην ψαχνω...

και μια που ξεχασα....
ετσι για να δειτε ποσο συμπιπτει ο χαρτης που φτιαξαμε με την διαδρομη μας απο πανω...

Image

( απο το Mapsource η φωτο..)
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: GPX track σε NUVI...

Post by Nicolas »

Εξαιρετικό :D
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Φωκίων

Re: GPX track σε NUVI...

Post by Φωκίων »

Ευχαριστω Νικ!

Ξεχασα επεισεις να πω το........ βασικότερο!!

τον..... δευτερο χαρτη που θα φτιαξετε το ΠΟΛΥ να σας παρει 5 λεπτα....
Ε ο πρωτος λιγο παραπανω μεχρι να εξοικιωθητε..
Post Reply

Return to “Περί τετρακίνησης και λοιπών θεμάτων...”