Tετρακινηση XJ

Post Reply
Supercompetition
Posts: 20
Joined: Sun Aug 29, 2010 12:44

Tετρακινηση XJ

Post by Supercompetition »

Χαιρετω ολη την παρεα του φορουμ και ελπιζω να μην σας κουρασω!
Στις επομενες ημερες θα προχωρησω σην αγορα ενος XJ CHEROKEE 4.0.
Σε ενα χτεσινο τεστ με ενα υποψηφιο αυτοκινητο μου εκανε κατι εντυπωση κ πιστευω πως ειναι πλεον το αρμοδιο μερος για να το μοιραστω με ατομα που γνωριζουν πολυ καλα το εν λογω αυτοκινητο.

To συγκεριμενο ποστ το εκανα και σε αλλο φορουμ παιδια μιας κ προσπαθω να παρω καποιες εμπειρες γνωμες ;)

Εχουμε κ λεμε λοιπον..

-2W
-PART TIME
-FULL TIME
-LOW

Εχουμε βγει στο δρομο για το τεστ και αρχιζει η ωρα της δοκιμης διαφορικων.
Οταν ημασταν στην πρωτη επιλογη κ θελαμε να παμε στο Full Time τοτε σταματαγαμε και πηγαιναμε το λεβιε στο Full Time.
Για επαναφορα πισω στο 2W τοτε σταματαγαμε κ μου προτεινε να κανω αλλαγη και για να ειμαι σιγουρος για την απεμπλοκη να κανω λιγα μετα πισω.
Mπορω να πω πως με ξενισε αυτη η διαδικασια...
Μιλωντας με γνωστο μου πρωην κατοχο του ιδιου αυτοκινητου για μια πενταετια,μου ειπε πως την αλλαγη στο Full Time την εκανε και στα 100 χιλιομετρα και το ιδιο και την απεμπλοκη.
Το παιδι που μου πουλα το αμαξι μετα απο ενα τηλεφωνημα που ειχαμε λιγες ωρες μετα το τεστ μου ειπε πως οντως ισχυει αλλα το κανει αυτο γιατι αφενος δεν θελει να αλλαζει απο πισω κινηση σε τετρακινηση με πολλα χιλιομετρα και αφετερου το "κολπο" με την οπισθεν το κανει για να ειναι σιγουρος παντα πως θα ξεκλειδωσει το Full Time.
Καταλαβαινω πως αρκετοι ιδιοκτητες πονανε τα αυτοκινητα τους κ το συγκεκριμενο ειναι αρκετα προσεγμενο,αλλα μου εκανε κ λιγο εντυπωση γιατι κ εγω σε Cherokee 3.7 εβαζα το 4χ4 σε πολλα χιλιομετρα.
Το συστημα του σταματαμε για να βαλουμε τετρακινηση μονο στα Land Rover Defender το ξερω.
Το manual ή η εμπειρια σας σε Xj 4.0 οσον αφορα την αλλαγη τι λεει?
Πως μπορουμε μεχρι 80 χλμ να βαλουμε Full Time?
πχ. αν ειμαι σε ενα γκρεμι δεν θα ηθελα να κανω πισω για να ειμαι σιγουρος για την απεμπλοκη

Θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε λιγο τα φωτα σας στο συγκεκριμενο θεμα και sorry αν σας κουρασα. :roll:
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: Tετρακινηση XJ

Post by antonisxj »

φίλεμου γειάσου.
την αλλαγή μπορείς να την κάνεις εν κινήση ή σταματημένος.
το προτιμότερο είναι να την κάνεις σταματημένος. σκέψου τι κάνεις τη στιγμή που τραβάς το λεβιέ και θα καταλάβεις γιατί.
όταν μετατοπίζεις τον λεβιέ, ουσιαστικά μετατοπίζεις γρανάζια μέσα στο transfer. νομίζεις ότι είναι ωραίο να μετατοπίζεις ένα γρανάζι πάνω σε ένα άλλο τη στιγμή που και τα δύο ρολλάρουν? όχι βέβαια.
όπως επίσης και να απομακρύνεις ένα γρανάζι που λειτουργεί εκείνη τη στιγμή μαζί με κάποιο άλλο.
θα άλλαζες ποτέ ταχύτητα χωρίς να πατήσεις απομόνωση? όχι βέβαια. δεν λέω ότι είναι το ίδιο και στο transfer αλλά όπως και να το κάνουμε, είναι γρανάζια. όσο καλά τους φέρεσαι τόσο καλά θα σου φερθούν.
όσο για την όπισθεν... δεν χρειάζεται. είναι όμως και αυτό κάτι που βοηθάει στη σίγουρη απεμπλοκή των γραναζιών. προσωπικά δεν το κάνω ποτέ και δεν χρειάστηκε ποτέ να το κάνω. (δεν είναι vitara ο υποπόταμος :mrgreen: )

για το γκρέμι που λές... τι να σου πώ? υπάρχει ποτέ περίπτωση να πλησιάζεις γκρέμι και να θές να βγάλεις την τετρακίνηση? δεν νομίζω.
μην αγχωνεσαι λοιπόν και προχώρα. welcome to the club :twisted:
if it doesn't break, fix it until it does
Supercompetition
Posts: 20
Joined: Sun Aug 29, 2010 12:44

Re: Tετρακινηση XJ

Post by Supercompetition »

Σε ευχαριστω πολυ Αντωνη για την αμεση απαντηση και ναι σιγουρα i will join the club!! ;) :)
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Tετρακινηση XJ

Post by Nicolas »

Καλώς ήρθες φιλαράκι.

όπως είπε και ο Καγκουροβασιλιάς μας, όπου παίζει full time, παίζει ζόρι τύπου γρανάζι,
και όπου γρανάζι, το προσέχουμε ;)

Η αλλαγή από 2wd σε part time 4wd είναι σίγουρα πιο ανώδυνη διαδικασία από την αλλαγή σε full time 4wd
ενώ ακόμα πιο επώδυνο είναι να το κάνεις πάνω σε στροφή (αν δεν καταλαβαίνεις γιατί, ρώτα ;) ).


Πολύ καλό αυτοκίνητο αν και λίγο λεωφορείο :mrgreen:
Πέρνα και από εδώ για να μάθεις και τις πιο τεχνικές ορολογίες
όπως "λεωφορείο", "περίπτερο", "jumbo", "καλαμάκι" και άλλα τέτοια επιστημονικά :mrgreen:
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: Tετρακινηση XJ

Post by antonisxj »

Νικόλα πάμε ένα θεματάκι στους κάγκουρες με επεξήγηση καγκουροωρολογίας? :lol: :lol:
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Tετρακινηση XJ

Post by Nicolas »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ελεύθερα :mrgreen:
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Tετρακινηση XJ

Post by friar »

"καλαμάκι" :?: :?: :?:
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Tετρακινηση XJ

Post by Nicolas »

friar wrote:"καλαμάκι" :?: :?: :?:
Ημιαξόνιο από Jimny.
Τα πιο χοντρά καλαμάκια κάνουν και για κεντρικοί :lol: :lol:

Δες το λεξικό που ξεκίνησε ο αρχικάγκουρας.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Tετρακινηση XJ

Post by friar »

που να ξέρω???
Δεν είμαι κάγκουρας για να ξέρω.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: Tετρακινηση XJ

Post by antonisxj »

friar wrote:που να ξέρω???
Δεν είμαι κάγκουρας για να ξέρω.
μην το λές. όλοι κρύβουμε ένα κάγκουρα μέσα μας. απλά εμείς είμαστε και το δείχνουμε κιόλας.
να σκεφτείς ότι η αγαπημένη μας εκπομπή είναι το "PIMP MY RIDE" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
if it doesn't break, fix it until it does
Post Reply

Return to “Περί τετρακίνησης και λοιπών θεμάτων...”