σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Landreas
Posts: 6
Joined: Mon Feb 18, 2013 08:33

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by Landreas »

Εγω παντως οταν ειχα μεινει δυσαρεστημενος απο ενα μαγαζι(και μαλιστα εξπερ σε συγκεκριμενη μαρκα),ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΑ,απλα..
Τωρα αν καποιος τυχει και με ρωτησει που να παει το αμαξι του,θα του πω μακρια απο αυτον..
Εχω ακουσει αλλους 10 ομως που ειναι ευχαριστημενοι.
Για αυτο ρωταμε,παθαινουμε,μαθαινουμε κρινουμε και προχωραμε..
Και ακριβως επειδη παθαινουμε-πληρωνουμε και μαθαινουμε,την επομενη φορα ρωταμε,ζηταμε,απαιτουμε και ΜΕΤΑ αγοραζουμε,υποτιθεται οτι αποκτουμε και ξεκαθαρα κριτηρια..
Αυτα ισχυουν εν μερει και στις εθνικες εκλογες,ασχετα που ολοι ειναι τελικα...αυτο που ειναι.. :(
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by chris lc90 »

Λαθραιος wrote:Απορώ πώς μπορεί κάποιος να έχει το θράσος να απαιτεί πιστοποιητικά για ένα προιόν για το οποίο δεν τα παρέχει ο ίδιος ο κατασκευαστής από τον εδώ αντιπρόσωπο ???

Θεωρώ το παραπάνω θέμα ώς καθαρή συκοφαντική δυσφήμηση με ενδεχόμενο δόλο κατά της αναφερόμενης επιχείρησης και προτείνω στους διαχειριστές την άμεση διαγραφή του από εδώ.
επειδη δεν ξερω ουτε τον τακη τον σουγια,ουτε τον κωστα τον πεταλουδα ουτε τον λαθραιο τον μεταναστη θα απαιτησω απο τη διαχειριση αν μεσα σε 48 ωρες δεν υπογραψουν με το ονοματεπωνυμο τους τα ποστ που αναρτηθηκαν σε αυτο το θεμα οι νικνεμηδες και επειδη εδω γραφουμε με ονοματεπωνυμο και γω και ο κ.Τσουκας (και κακως αρχισε ο καθενας να λεει το μακρυ του και το κοντο τουα αφου ο σκοπος του ηταν να ενημερωσω το κοινο και να ζητησω πιστοποιητικα για τους αποστατες μου και τιποτε αλλο) να σβηστουν τα ποστ τους.
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by chris lc90 »

samisnow wrote:παιδια..δεν ειναι υποχρεωμενο το καταστημα να αναρτησει ενα χαρτι που το ιδιο το καταστημα εχει πληρωσει για να παρει...ειναι αναρτημενο η προσκομειται στον ενδιαφερομενο μεσα στο μαγαζι.....

:arrow: οχι βεβαια,αλλα οταν αναρτουσε τα σεμιναρια που του δοθηκαν και οτι ειναι ο μοναδικος αντιπροσωπος για να παρει την πελατεια ηταν καλα..αφου ειχε το δικαιωμα να δωσει δημοσια μαζι με τη διαφημιση του το πιστοποιητικο σεμιναριου ,ταυτοχρονα εχει και την υποχρεωση να απαντησει και δωσει στη δημοσιοτητα τα δεοντα..

με το εν λογο καταστημα συνεργαζομαι πολλα χρονια και μπορω να πω οτι οι κυριοι μεσα σ αυτο ειναι ιδαιτεροι επαγγελματιες και γνωστες του αντικειμενου που κανουν.....σιγουρα καποιοι μπορει να ειναι δυσαρεστημενοι και καποιοι αλλοι ευχαριστημενοι ομως απο κει και περα ειναι στην ευχαιρια του καθε νος να επιλεξει τι θελει...

:arrow: μα εμενα δε με ενδιαφερει αν εκανε καλη ή κακη δουλεια σε αλλους..εγω απλα ενημερωσα με στοιχεια και φωτο μεχρι που μπορει να φτασει ενα καταστημα που στο τελος ακολουθει την πεπατημενη...απαντα με εξωδικα..νομιζοντας οτι ειναι πανάκεια..

το να κοινοποιητε μεσα εδω κατηγοριες νομιζω οτι ειναι εντελος απαραδεκτο....
:arrow: ποιες ειναι οι κατηγοριες?οτι μου κατεστρεψε τις ζαντες και μου εβαλε αλλα παξιμαδια εκτος αυτων που δινει η ιταλικη εταιρεια? ή οτι το υλικο που λεει οτι πουλαει δεν ειναι αυτο που δινουν οι ιταλοι? διαβαζε σε παρακαλω τα κειμενα και μετα μπορεις να εκφερεις την αποψη σου και οχι τη γνωμη σου.,,(υπαρχει διαφορα)

και στην τελικη μιλαμε για αποστατες....δηλαδη αν εκανε επισκευη κινητηρα θα επρεπε να σας δωσει χαρτι ακομα και απο το ρεκτιφιε οτι ειναι απο μαγαζι εγκεκριμενου τιπου με πιστοποιησεις κλπ διαφορετικα δεν θα πληρωνατε η δεν θα δεχοσασταν να παρετε το αυτοκινητο σας?
:arrow: μαθε λοιπον οτι οι πλουσιοι αυτου του τοπου ,βιομηχανοι και εφοπλιστες τι ακριβως κανουν και μαλλον πρεπει να ερθει αυτο το συστημα και εδω..για να δουμε θα βελτιωθει ο καθε επαγγελματιας μεχρι που θα φτασει το αριστο επιπεδο?ή θα κλεισει?

πας να κανεις σερβις στο κοτερο σου ή στη μπεντλεη.ζητας προσφορα και κανονιζετε και υπογραφετε για 100.000 ευρω.κανεις τη δουλεια και θα πληρωθεις σε 2-3 μηνες αν ολα πανε καλα μετα το σερβις..και βεβαια θα παρεις 85.000 ευρω..και να πεις και πολλα θα το πει στην κλικα του σε αλλους 20 πλουσιους και δε θα σε παιρνει κανενας για δουλεια..να τουκανεις σερβις.
επισης η ταμπελα που διατηρουν στα συνεργεια :" ουδαιμια εργασυα εκσερχετε αναιξοφλιτος"ειναι παρανομη και δεν εχει την καλυψη κανενος νομου ,θα πρεπει να ενημερωθει ο κοσμος οτι ειναι στο χερι του πελατη να παρει το αμαξι χωρις να πληρωσει και χωρις να αρνηθει ο μαστορας να του δωσει τα κλειδια του οχηματος (αλλιως παρανομει)και κατοπιν μπορει να κανει αγωγη στον πελατη για να ζητησει τα δεδουλευμενα.

:arrow: ακριβως ..επειδη μιλαμε για αποστατες ,και σε συνδεουν με τη ζωη που κυλαει πανω τους..ειναι πιο σημαντικο απο αλλα πραγματα στο αμαξι σου.
αυτο το ποστ πραγματικα επρεπε να εχει κλεισει εδω και καιρο η τελος παντων να εχει σταματησει αυτη η λασπολογια διοτι στην τελικη ολοι καπου εργαζομαστε η εχουμε καποιο δικο μασ καταστημα οποτε πρεπει να σεβομαστε και 2-3 βασικα πραγματα....
αντι να κοιταξετε πως θα γινετε καλυτεροι οι επαγγελματιες και θα προσφερετε καλυτερη ποιοτητα υπηρεσιων στους καταναλωτες,ζητατε να φιμωθει η φωνη του καταναλωτη?αυτο δεν παιζει με τιποτε..
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by chris lc90 »

V.Tsoukas wrote:Οι οδηγιες που εχεις βαλει εδω και αναμασας ειναι οδηγιες απο αποστατη Jeep και δεν ειναι τεχνικα χαρακτηριστικα του προιοντος , ισως να εχει γινει τυπογραφικο λαθος αλλα το λεω και παλι οτι ειναι οδηγιες , δε νομιζω να αλλαξε σε κατι το νοημα των οδηγιων .
Οσο αφορα την εκθεση επιθεωρησης του αποστατη που εδωσα στην TUV για ελεγχο , οπιος θελει ειναι αναρτημενος στο καταστημα μας σε εμφανες σημειο . Δεν καταλαβαινω ομως το προβλημα , για να ειμαι σιγουρος για το προιον θελησα να το τσεκαρω και πληρωσα ενα αρκετα μεγαλο ποσο για να το κανω .
Δεν μπορω επισης να καταλαβω τι ακριβως θες απο εμενα τελικα και το κανεις ολο αυτο , για οτι θες μπορουμε να συναντηθουμε και να μιλησουμε , να μου πεις τελικα τοπριβλημα και να βρουμε μια λυση γιατι δεν βλεπω νοημα σε ολο αυτο που κανεις , το τηλ μου ειναι 2103477378 .

Καλο Σαββατοκυριακο σε ολους
οι οδηγιες που εχετε βαλει κ.Τσουκα μαλλον εσεις τις αναμασησατε απο καποιο site του εξωτερικου ή αυτοσχεδιασατε..πιστεψτε με δε θελετε να πιασουμε γραμμη γραμμη το τι ακριβως γραφετε γιατι θα γελασει πολυς κοσμος..
τυπογραφικο λαθος γιατι δεν κανετε στις τιμες? και εγινε στο πιο σημαντικο κομματι του κειμενου..απο τι υλικο αποτελειται ο αποστατης που και αυτο δεν ειναι σωστο..οι αλλες εταιρειες του εξωτερικου γιατι δεν κανουν τετοια λαθη? μηπως γιατι ξανασκαναρουν το τι γραφουν? κατι που εσεις δεν κανετε -τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση-οσον αφορα το τι κανατε στο αμαξι μου?

γιατι θα πρεπει να ανοιξω μονος μου το φτερο το δεξι οταν βουλωσε απο λασπη στο λουκι επειδη εσεις δεν προβλεψατε να κανετε το αυτονοητο..να βγαλετε το κομματι λαμαρινας που επεσεμεσα στοπ φτερο οταν κοψατε για να βαλετε σνορκελ.βιαζοσασταν να βαλετε αλλο αμαξι μεσα? γιαυτο σας πληρωνα? για να βιαζεστε?

γιατι μου βαλατε αλλα παξιμαδια στους αποστατες και τα σφιγγετε με αεροκλειδο? αυτο μαρτυρα η φωτο απο το μεταλλο που σχεδον λειπει απο την τριβη..παλι βιαζοσασταν?

γιατι μου ανεβασατε το αμαξι σε δικολωνο που δεν ειχατε δηλωμενο και στη σψστη θεση συμφωνα με τα σχεδια που ειχατε καταθεσει?

πληρωνα και μαλιστα ακριβα..και ειχα την απαιτηση κορυφαιας ποιοτητας..
δε σας ειπα..δεν εχω λεφτα σημερα ,και θα σε πληρωσω σε 20 μερες..
αντιθετα εσεις μου ειπατε οταν η μπαταρια επαθε ζημια εξαιτειας οτι δεν ειχατε εκεινη τη στιγμη και θα μου τη δινατε οταν σας την φερουν..
και τι με νοιαζει εμενα αν δεν ειχατε? ας κοβατε το σβερκο σας και να στειλετε υπαλληλο να τη φερει αυθημερον ή αν δεν ειχε η αντιπροσωπεια στην ελλαδα να χρεωθειτε με κουριερ και την αλλη μερα να την ειχατε στο μαγαζι σας..ετσι κερδιζετε τον πελατη ,και οχι μοιραζοντας δεξια και δεξια εξωδικα.

να συναντηθουμε ξανα,δεν προκειται..ειχατε την ευκαιρια σας αλλα το προσωπικο σας ειχε αλλα σχεδια...ο,τι θελετε μεσω email Ή δημοσια..

Εδώ μεσα δεν ηρθα να διαπραγματευτω ή να θεσω υπο συζητηση ζημιες που μου γιναν στο αμαξι μου από κακη ποιοτητα εργασιων του κ.Τσουκα.αυτες είναι μη διαπραγματευσιμες..
Μπηκα να ενημερωσω τον κοσμο για τις ζημιες και να ζητησω πιστοποιητικα όπως και την πρωτη φορα..δε ζητησα τιποτε παραλογο.(στον κυριο που λεει ότι ζηταω χαρτια μετα από 5 χρονια θα απαντησω ότι και μετα από δεκα χρονια μπορεις να ζητησεις συνοδευτικα εγγραφα τα οποια κανονικα θα επρεπε να είναι διαθεσιμα εξ αρχης.οπως κανουν στο εξωτερικο.να του θυμησω ότι αν ειχα την μπαταρια 12 χρονια και ειχε αντεξει και επαιρνε φωτια λογω κακης τοποθετησης ,το περασμα του χρονου δεν αναιρει το αποτελεσμα της κακης τοποθετησης..
κ.Τσουκα από σας γυρεψα εξαρχης πιστοποιητικα ,τα νομιμα..τα οποια οφειλατε μαζι με το κουτι των αποστατων όπως και των αμορτισερ να τα βαλετε στο πισω καθισμα του αυτοκινητου μου ειτε τα ζητουσα ,ειτε όχι..αυτο βοηθαει στην γενικη εικονα ενός επαγγελματια..τα παρασιτικα ψαρια όμως που τρεφονται γυρω από τον καρχαρια θελησαν να αποπροσανατολισουν την συζητηση καθως εσεις δε τους το ξεκοψατε εξ αρχης΄..και αυτό είναι δικο σας λαθος ή παροτρυνση(δε μπορω να το γνωριζω).Αν απαντουσατε εξ αρχης με 3 φωτογραφιες από τα πιστοποιητικα και 2 αραδες κειμενο θα ειχατε καταφερει την ενημερωση του κοινου καθως και τη δικη μου..(σας εδωσα την ευκαιρια να εμημερωθειτε από τον προμηθευτη σας).Εταιρειες όπως η racemax παροτρυνουν τους ιδιωτες να ζητουν από τον αντιπροσωπο το οποιοδηποτε εγγραφο να το εχει στη διαθεση τους.Αν ερθει αυριο η ARB και σας προτεινει ένα προιον το οποιο δεν πληρει τις προδιαγραφες και προυποθεσεις να εισαχθει στην ελλαδα , εσεις οφειλετε να προστατεψετε τον ελληνα καταναλωτη,πρεπει να ειστε ενημερωμενος αν το προιον μπορει να κυκλοφορησει ελευθερα.απο την άλλη αν θελετε να το παρετε το προιον για να το πουλησετε στην ισπανια που το νομικο πλαισιο το επιτρεπει ,εσεις μπορειτε να το εισαγετε αλλα για να το πουλατε στην ισπανια και αν καποιος ελληνας θελησει να το αγορασει οφειλετε να τον ενημερωσετε ότι το συγκεκριμενο προιον δεν πωλειται στην ελλαδα..ΔΕΝ είναι για ιδιοκαταναλωση..αν του το πουλησετε εχετε διαπραξει αδικημα..γιατι αυτος δεν το ξερει και δεν οφειλει να το ξερει.ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.
Στο μαγαζι σας δεν υπαρχει περιπτωση να τα ξαναπουμε..σας εδωσα την ευκαιρια όταν με ξανακαλεσατε αλλα από τη στιγμη που δεν μπορειτε να κουμανταρετε τους υπαλληλους σας ,αυτό δειχνει αδυναμια.και δεν μπορω να δεχτω τις αδυναμιες σας.
Ο,τι θελετε στο email Μου.σας εδωσα και εκει τη δυνατοτητα και περυσι και φετος να μου απαντησετε αλλα δε το κανατε.αυτο δεν είναι συμπεριφορα επαγγελματια.
Οσον αφορα την TUV Hellas Μου απαντησε πολύ πριν βγει η γραμματεια σας να μιλησει ότι λεω ψεμματα (,και να φοβαμαι για συκοφαντικη δυσφημιση.)ότι δεν δινει πιστοποιησεις σε τετοια προιοντα.
Οσον αφορα την TUV Nord Hellas Που ελαβε το ιδιο μηνυμα την ιδια μερα ακομα δεν εχει απαντησει.ισως να μη το ελαβε.

Και οι 2 οργανισμοι είναι διπλα διπλα στη μεσογειων.

Οσον αφορα τις οδηγιες που αναρτησατε μας λετε ότι αφορουν jeep Και όχι καποιο άλλο αμαξι?οσον αφορα το υλικο και τη συσφιξη?δηλαδη για το δικο μου αμαξι εχετε αναρτημενες αλλες οδηγιες?
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
User avatar
κυριακος αθανασιου
Posts: 512
Joined: Sat Sep 25, 2010 14:19
Location: ιστιαια β. ευβοια
Contact:

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by κυριακος αθανασιου »

chris lc90 wrote:
Λαθραιος wrote:Απορώ πώς μπορεί κάποιος να έχει το θράσος να απαιτεί πιστοποιητικά για ένα προιόν για το οποίο δεν τα παρέχει ο ίδιος ο κατασκευαστής από τον εδώ αντιπρόσωπο ???

Θεωρώ το παραπάνω θέμα ώς καθαρή συκοφαντική δυσφήμηση με ενδεχόμενο δόλο κατά της αναφερόμενης επιχείρησης και προτείνω στους διαχειριστές την άμεση διαγραφή του από εδώ.
επειδη δεν ξερω ουτε τον τακη τον σουγια,ουτε τον κωστα τον πεταλουδα ουτε τον λαθραιο τον μεταναστη θα απαιτησω απο τη διαχειριση αν μεσα σε 48 ωρες δεν υπογραψουν με το ονοματεπωνυμο τους τα ποστ που αναρτηθηκαν σε αυτο το θεμα οι νικνεμηδες και επειδη εδω γραφουμε με ονοματεπωνυμο και γω και ο κ.Τσουκας (και κακως αρχισε ο καθενας να λεει το μακρυ του και το κοντο τουα αφου ο σκοπος του ηταν να ενημερωσω το κοινο και να ζητησω πιστοποιητικα για τους αποστατες μου και τιποτε αλλο) να σβηστουν τα ποστ τους.
ελα να σε δω τωρα νικολα...που απαιτει και απο εσενα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by chris lc90 »

Οσον αφορα τον κυριο που μιλαει για ροποκλειδα στο βουνο,φαινεται ότι δεν εχει και πολύ σχεση με τα εργαλεια αλλιως θα ηξερε το απολυτως λογικο.οτι τα μπουλονια ή παξιμαδια των τροχων συνοδευονται από το ειδικο κλειδι από το εργοστασιο και το οποιο εχει το σωστο μηκος για την συσφιξη.αν εσυ του βαλεις σωληνα 1 μετρο αλλαζεις τελειως τη ροπη.

Και επειδη ο secretarι ,μιλησε για αυτοκινητο 15ετιας κτλ θα πρεπει να τον ενημερωσω ότι αν σφιγγαν ολοι οι μαστορες με το ροποκλειδο και όχι με το αεροκλειδο τα παξιμαδια δε θα βλεπατε ποτε αυτό που φαινεται στις φωτο των παξιμαδιων μου..σχεδον εχει αφαιρεθει μεταλλο στην κοιλη επιφανεια από την τριβη.αυτο ένα ροποκλειδο δεν το κανει.
Και το κυριοτερο Αρη , καμια βιδα δεν θα ειχε υποστει εφελκυσμο ακομη και μετα από 30 χρονια.αλλα σφιγγει ο ενας στα 90 με το χερι για να είναι σιγουρος ότι δε θα ξεσφιξει ποτε.μετα το λυνει ο άλλος και το ξανασφιγγει με 100 για να είναι πιο σιγουρος και μετα ο τριτος με 120 για να είναι πιο σιγουρος ,η βιδα εφελκυεται μεχρι που περναει το οριο ελαστικοτητας και από το οριο της πλαστικης παραμορφωσης στο οριο της θραυσης.

και λιγα τεχνικα να ξεστραβωθουν οι τυφλοι που το παιζουν μαστορες


Συμφωνα με το DIN 267 υπαρχουν 4 τροποι κατασκευης και επεξεργασιας των βιδων :ο λεπτος (f)με μικρες ανοχες.ο μεσαιος (m)με μεσαιες ανοχες,ο χονδρος μεσαιος (mg) και ο χονδρος (g) με μεγαλες ανοχες.
Όταν λεμε ότι η βιδα είναι 10.9 σημαινει ότι σηκωνει 100 κιλα ανα τετραγωνικο χιλιοστο πριν σπασει.και ότι 90 κιλα είναι το οριο το οποιο αν ξεπεραστει θα υποστει σημαντικη ή μονιμη παραμορφωση.(επιμηκυνση).και θα πρεπει να συνοδευεται από αντιστοιχο περικοχλιο κατά DIN 10 η κατά UNI 8G.
Όταν λοιπον ξερεις ότι μια βιδα είναι 10.9 είναι τυποποιημενη ώστε ο χαλυβας της είναι απαρεγκλιτως κατά τον αμερικανικο AISI /ASTM ως Ε4132 και ως προς τον γερμανικο DIN 42CrMo4. (o χημικος της τυπος δινει ακριβως τα στοιχεια επι τοις εκατο κατά βαρος που αποτελειται).

Βεβαια όταν πιασεις στα χερια σου ένα γαλλικο κλειδι που ξεβαφει στα χερια σου ενώ γραφει επανω χρωμιοβαναδιουχο ή χρωμιομολυβδαινιο και το χρωμιο μενει στα χερια σου κατι σημαινει..οτι δεν ακολουθει ο κινεζος ως επι το πλειστον τις προδιαγραφες.αλλα από το γαλλικο δε σκοτωνεσαι.
Αλλα είναι άλλο πραγμα να το αγορασεις 2 ευρω εν γνωση σου και άλλο να στο πουλησουν για πανακριβο 30 ευρω..
Συμφωνα με τον τυπο T= K x D x W η μηχανικη ευσταθεια εξαρταται από τη ροπη συσφιξης και τη δυναμη προεντασης που δημιουργειται σαν αποτελεσμα της συσφιξης.
Οπου Τ η ροπη συσφιξης
Οπου Κ ο συντελεστης τριβης (0,15 για επιμεταλλωμενες επιφανειες,και 0.20 για μη επιμεταλλωμενες).
Οπου D η ονομαστικη διαμετρος της βιδας
Οπου W η ταση διατομης της βιδας που δημιουργειται από την δυναμη προεντασης.
Όταν υπαρχει μικρη δυναμη προεντασης είναι δυνατον να εμφανιστουν κραδασμοι στο σημειο συνενωσης με αποτελεσμα τη θραυση της βιδας από κοπωση.Πολυ μεγαλη δυναμη προεντασης δημιουργει μεγαλυτερες τασεις από το οριο ελαστικοτητας της βιδας και προκαλει πλαστικη επιμηκυνση και κατά συνεπεια απωλεια της δυναμης συσφιξης.Γιαυτο η προενταση δεν πρεπει να υπερβαινει το 61-85% του οριου ελαστικοτητας της βιδας.
Επισης ακαταλληλη συσφιξη δημιουργει και από τη λαθεμενη επιλογη της διαμετρου της βιδας .Μικρης διαμετρου βιδες στραγγαλιζονται ευκολα γιαυτο πρεπει να εχουν υψηλη αντοχη ενώ οι πιο μεγαλες βιδες τις περισσοτερες φορες φορτιζονται με με προενταση μικροτερη από την κανονικη.Αρα μονο ροποκλειδο σφιγγει τη βιδα σωστα και κανενας μαστορας με 1000 χρονια εμπειρια…αυτος μονο ζημια κανει στη βιδα.

Όταν μισο κιλο αλουμινιο 7075-0 τυπου Alclad με μοναδικη επεξεργασια την ανοπτηση κοστιζει 72 US $ ενώ το αντιστοιχο 7075Τ6 που εχει υποστει θερμικη κατεργασια διαλυτοποιησης,βαφη και τεχνητη γηρανση,κοστιζει 108 US$ ,και το 6061-0 κοστιζει 33 US$ ενώ το 6061Τ6 κοστιζει 38 US$ (που χρησιμοποιειται ως επι το πλειστον στους αποστατες από σοβαρες εταιρειες ..μπορειτε να συμπερανετε από μονοι σας ποσο κοστιζει ένα ευτελεστερο 6063Τ3..

Τη σειρα 5xxx τη χαρακτηριζει το μαγνησιο,τη σειρα 6 το μαγνησιο και το πυριτιο ενώ τη σειρα 7 ο ψευδαργυρος.
Η σειρα 5 χρησιμοποιειται πολύ σε θαλασσιες εφαρμογες λογω της αντοχης της σε διαβρωση καθως και σε δεξαμενες καυσιμων βυτιοφορων .ενω για δεξαμενες χαμηλων θερμοκρασιων χρησιμοποιειται σειρα 2090 αλουμινιου-λιθιου.(δεν είναι το ιδιο κραμα για ολες τις δεξαμενες)
Η σειρα 6 ειναι προτιμωμενη σε αμαξωματα και η σειρα 7 στην αεροναυπηγικη.
Από τη σειρα 1200 φτιαχνονται οι πινακιδες των αριθμων κυκλοφοριας.
Το 6061 χωρις να εχει υποστει Τ6 αντεχει σε εφελκυσμο 125 ΜPa ενώ αντοχη σε διαρροη είναι 55ΜPa και επιμηκυνση 25%.
Το 6061 Τ6 εχει αντιστοιχα 410 -275-17 η επιμηκυνση μειωνεται αισθητα
Το 7075 χωρις επεξεργασια 230-105-17
Το 7075Τ6 αντιστοιχα εχει 570-500-11

σας χαιρετω απο τον κολπο των καλογραιών
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
GENERAL LEE

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by GENERAL LEE »



Εεεεε τώρα που το κανες λιανά , τα κατάλαβα όλα !!!! :ugeek: :ugeek: :ugeek:
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by mitsos »

chris lc90 wrote:Οσον αφορα τον κυριο που μιλαει για ροποκλειδα στο βουνο,φαινεται ότι δεν εχει και πολύ σχεση με τα εργαλεια αλλιως θα ηξερε το απολυτως λογικο.οτι τα μπουλονια ή παξιμαδια των τροχων συνοδευονται από το ειδικο κλειδι από το εργοστασιο και το οποιο εχει το σωστο μηκος για την συσφιξη.αν εσυ του βαλεις σωληνα 1 μετρο αλλαζεις τελειως τη ροπη.
Κοιτα να δεις που ενας "τακης ο πεταλουδας" σε ενα πανεπιστημιο καποτε μας ειχε πει κατι για κιλα επι αποσταση κ κατι αλλες τετοιες βλακειες......
Ευτυχως που βρεθηκες εσυ εδω σημερα να μας ανοιξεις τα ματια οτι τελικα δεν εχει σχεση με την δυναμη κ οτι αρκει το εργαλειο απο το εργοστασιο (?????) με το σωστο μηκος..... Οχι τιποτα αλλα ειναι πλεον αχρηστα κ τα ροποκλειδα......
:lol:

Επισης να σου πω οτι εν γνωση σου γραφεις σε ενα δημοσιο φορουμ ετσι..... ?!
Με οτι αυτο συνεπαγεται.......

Υ. Γ. Επειδη ξεχαστηκα..... Χαιρετισμους απο τον καναπε του σπιτιου μου......
User avatar
κυριακος αθανασιου
Posts: 512
Joined: Sat Sep 25, 2010 14:19
Location: ιστιαια β. ευβοια
Contact:

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by κυριακος αθανασιου »

τελικα το μεγεθος μετραει η' οχι? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: σπασμενοι αποστατες.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩ

Post by friar »

κυριακος αθανασιου wrote:τελικα το μεγεθος μετραει η' οχι? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ερώτημα που θα μας βασανίζει όλους μια ζωή......
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Περί τετρακίνησης και λοιπών θεμάτων...”