Re: betiosh για Terios II

Post Reply
σπυρος
Posts: 2
Joined: Sun Feb 07, 2010 20:11

Re: betiosh για Terios II

Post by σπυρος »

mporo na to kano pio off road an nai pos
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: betiosh για Terios II

Post by lker »

Ωπ ... τωρα σε ειδα και εδω και καταλαβα για ποιο αυτοκινητο μιλαμε 8-)

Σε γενικες γραμμες αδερφε οι δυνατοτητες του ειναι κομματακι περιορισμενες μιας και μποροστα εχουμε ψαλιδια, αυτοφερομενο πλαισιο, καθως επισης γιατι δεν διαθετουμε αργα.
Αν εχεις εκδοση με λαστιχα 235/60/16 θα μπορουσες να αλλαξεις ελαστικο με καποιο mud ή 50/50 βαζοντας και διαφορετικη διασταση 215/65 ή 70/16 (για 50/50) ή κανα 205/80/16 (για mud). Γενικα το 235 για τον τερη παει πολυ και ειχε μπει μονο και μονο για να μην δειχνουν ασχημα τα φρυδακια στα φτερα (τουλαχιστον στις παλιοτερες σπεσιαλ εκδοσεις).
Θα μπορουσες επισης να το σηκωσεις λιγακι με μια αναρτηση ετσι ωστε να αποκτησει το αμαξωμα μεγαλυτερη αποσταση απο το εδαφος, οχι ομως και τα διαφορικα σου. Εδω οι λυσεις ποικίλουν ... απο απλως αλλαγη αμορτισερ και προσθηκες στα ελατηρια ... αμορτισερ με ελατηρια πακετο ... ολοκληρωμενο κιτ αλλα υπερβολικο για τον τερη (3 ιντσες) και παει λεγοντας.
Τελος απαξ και απ οτι βλεπω ενδιαφερεσαι να ασχοληθεις με την εκτος δρομου κινηση θα σου προτεινα να του βαλεις και ποδιες για προστασια ξεκινωντας απο αυτη του σασμαν για να αποφυγεις οποιαδηποτε δυσαρεστη εκπληξη μετα απο καμια επαφη τριτου τυπου ;) :mrgreen:

Σε καθε περιπτωση βγαλτον βολτες και δες για αρχη τι ειναι αυτο που θελεις να κανεις και το κυριοτερο γνωρισε τον ετσι πως ειναι ... και αυτο για να αντιληφθεις και να απολαυσεις την καθε μετατροπη που θα κανεις στο μεγιστο ;)
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
meco
Posts: 11
Joined: Fri Jun 19, 2009 14:24

Re: betiosh για Terios II

Post by meco »

To 205/80/16 θα πέσει μεγάλο στο terios. Ένας συνάδελφος έχει βάλει στο terios του 215/70/16 goodyear wrangler ATR και δεν έχει πρόβλημα.
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: betiosh για Terios II

Post by lker »

Η προταση ειναι για Mud ελαστικο φιλε meco και δοκιμασμενη ... αρκει να το εχεις σηκωσει λιγο (+ 3-4cm) για να μη βρισκει στους μπροστινους θολους ...
Για 50/50 αυτη που εβαλε ο φιλος σου ειναι η καλυτερη λύση κατα την αποψη μου ... και με αυτη βεβαια θελει λιγο "φαγωμα" στα αυτακια που προεξεχουν κατω απο το θολο γιατι βρισκει.
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
meco
Posts: 11
Joined: Fri Jun 19, 2009 14:24

Re: betiosh για Terios II

Post by meco »

lker wrote:Η προταση ειναι για Mud ελαστικο φιλε meco και δοκιμασμενη ... αρκει να το εχεις σηκωσει λιγο (+ 3-4cm) για να μη βρισκει στους μπροστινους θολους ...
Για 50/50 αυτη που εβαλε ο φιλος σου ειναι η καλυτερη λύση κατα την αποψη μου ... και με αυτη βεβαια θελει λιγο "φαγωμα" στα αυτακια που προεξεχουν κατω απο το θολο γιατι βρισκει.
Εγώ εννοούσα κυρίως ότι μακραίνει πολύ το βήμα έτσι και με δεδομένο το σχετικά αδύναμο κινητήρα του terios θα δημιουργείται πρόβλημα εκτός δρόμου. Περίμενα να μην έβρισκε με το 205/80/16 πάντως. Του συναδέλφου που ανέφερα (terios II με 215/70/16) δεν αντιμετωπίζει τέτοιο θέμα, τουλάχιστον από όσα μου έχει πει.
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: betiosh για Terios II

Post by lker »

Αν στριψει τιμονι τερμα δεξια ή αριστερά ( και συμπιεστεί ελάχιστα το μπροστινο ) σιγουρα θα βρισκει ... τουλαχιστον αυτο συμβαινει με 70αρι BF, Yoko, Cooper.
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
meco
Posts: 11
Joined: Fri Jun 19, 2009 14:24

Re: betiosh για Terios II

Post by meco »

lker wrote:Αν στριψει τιμονι τερμα δεξια ή αριστερά ( και συμπιεστεί ελάχιστα το μπροστινο ) σιγουρα θα βρισκει ... τουλαχιστον αυτο συμβαινει με 70αρι BF, Yoko, Cooper.
Τον ρώτησα και μου είπε ότι δεν βρίσκει ποτέ και με τίποτα (πάντα για 215/70/16). Τώρα τι να πω. Ίσως το ελάχιστα που λες να μην αρκεί και να θέλει λίγο παραπάνω συμπίεση.
Post Reply

Return to “Daihatsu Club”