Ελαστικά για Terios II

Post Reply
User avatar
ioankara
Posts: 3
Joined: Wed Jun 24, 2009 22:09

Ελαστικά για Terios II

Post by ioankara »

Κύριοι....lker,pan_terios,landvinous,Nicolas........ καλησπέρα.
Ήρθε το πλήρωμα το χρόνου για αλλαγή ελαστικών.(16 μήνες και 30.000χιλ τα 20.000 περίπου άσφαλτος)
1. Τα εργοστασιακά 235/60R16.
2. Μπορώ να βάλω σε αυτήν την ζάντα 215/65R16;(Μπορεί να γελάτε αλλά πραγματικά δεν ξέρω.)
3. Αν μπαίνει η πιο στενή διάσταση μειονεκτήματα πλεονεκτήματα (εγώ λόγο κατανάλωσης,λέω να βάλω πιο στενό) ισχύει;
4. Δεν θέλω 50-50 κάτι πιο σε άσφαλτο 60-40 καλό θα είναι.
5. MICHELIN Latitude Cross μου προτείνουν δύο καταστήματα.
Τέλος
6. Θέλω τις προτάσεις σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων να είστε όλοι καλά.

Υ.Γ. Ξέρω τι θα πεις lker εμ...(long time no see Γιάννη) έχει και απορίες...!!!
Δεν ξεχνώ και πάντα σας παρακολουθώ.
Με εκτίμηση.
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: Ελαστικά για Terios II

Post by lker »

Καλημέρα Γιάννη, καλή εβδομάδα και μην έχεις τέτοια άγχη! Σιγά μη σου ζητήσουμε και κάρτα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πρώτα απ' όλα να σου πώ πως το 235/60/16 που φοράει από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο θεωρώ πως είναι υπερβολή. Πιστεύω ότι η τοποθέτησή τους έγινε καθαρά για να μη φαίνονται άσχημα τα γκρί πλαστικά πάνω από τους θόλους ... για να μην φαίνεται κενό δηλαδή και για να προσδώσουν μια πιο "άγρια" μορφή στο όλο σύνολο.
Βεβαίως και μπορείς να αλλάξεις σε 215/65/16 καθώς επίσης και σε 215/70/16 την οποία και θα σου πρότεινα μιας θα πάρεις και ένα με ενάμησι ποντάκο στα διαφορικά σου. Θα μου πείς σιγά τα ωά πολύ σωστά, αλλά άπαξ και μπαίνεις στη διαδικασία αλλαγής γιατί όχι θα σου ανταπαντούσα.
Οι περισσότεροι φίλοι αυτή τη διάσταση έχουν προτιμήσει χωρίς μέχρι στιγμής να αντιμετωπίζουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεται σα μετατροπή κατά την τοποθέτησή τους είναι να φας ελάχιστα χιλιοστά τα μαύρα αυτάκια που είναι μπροστά και κάτω από τον προφυλακτήρα (το ελαστικό τα κοιτάει για να καταλάβεις) έτσι ώστε σε πλήρη συμπίεση με στριμένο τον τροχό να μη βρίσκεις.
Αν πάλι δεν είσαι ούτε γι αυτή την ιστορία βάλε πάνω ένα 215/65/16 χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα. Το αυτόματο πχ τα φοράει από εργοστάσιο.
Τώρα για τον τύπο ελαστικού και βάσει των αναγκών που μας περιγράφεις θα έπαιζα μεταξύ Yokohama G012, Cooper ATR και Michelin Lattitude Cross Contact. Κανένα από τα 3 δεν είναι πραγματικό 50-50 (εξάλλου φαίνεται και από το πέλμα τους) και πιστεύω ότι θα σε καλύψει στο 100%. Τα δύο πρώτα τα φοράνε φίλοι οι οποίοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια. Το τρίτο δεν το ξέρω πέραν φωτογραφίας, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι με εντυπωσίασε ο σχεδιασμός του σε βαθμό που σκέπτομαι για πρώτη φορά να δοκιμάσω κάτι εκτός Conti όταν φάνε τα ψωμιά τους.
Να πώ εδώ πως σημαντικό ρόλο πρέπει να δώσεις και στην τιμή ειδικότερα από τη στιγμή που και τα τρία (ή οποιοδήποτε άλλο βρείς και σου γυαλίσει σε αυτή την "κατηγορία") κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά.
Αυτά φίλε μου και ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.
Καλά να περνάς :D
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
User avatar
ioankara
Posts: 3
Joined: Wed Jun 24, 2009 22:09

Re: Ελαστικά για Terios II

Post by ioankara »

Καλησπέρα lker

Ευχαριστώ τόσο για την άμεση ,όσο και για την εμπεριστατωμένη άποψη σου.

Θα κάνω έρευνα αγοράς και θα τα πούμε σύντομα.
Με εκτίμηση.
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: Ελαστικά για Terios II

Post by lker »

Κανένας λόγος για ευχαριστίες φίλε μου!
Καλή αναζήτηση και ότι άλλο μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε :D
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
σπυρος
Posts: 2
Joined: Sun Feb 07, 2010 20:11

Re: betiosh για Terios II

Post by σπυρος »

neo melos.thelo na to kano oso pio offroad ginetai mporo kai an nai pos .<oxi opos mou eipe ena s filos poulato krata to sima pare lada baftiseto terios>
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: Ελαστικά για Terios II

Post by lker »

Μιλας για το καινουριο ή το παλιό ? Ποια εκδοση ? Τι χρηση ακριβως θελεις να κανεις με το αυτοκινητο ? Γιατι ουτως η αλλως οι δυνατοτητες του ειναι κομματι περιορισμενες λογω ψαλιδιων μπροστα και ελλειψεως αργων σχεσεων.
Για αρχη μπορεις να του αλλαξεις λαστιχα και να βαλεις κατι πιο αγριο ... ειτε mud ειτε 50/50, αναλογως παντα της χρησης που θα κανεις. Τα υπολοιπα με τις απαντησεις σου για να ξερουμε ακριβως και για τι μιλαμε ;)
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
Post Reply

Return to “Daihatsu Club”