TERIOS ΑΥΤΟΜΑΤΟ ME LSD 'H TRC&VSC

Post Reply
User avatar
manos77
Posts: 27
Joined: Tue Jul 07, 2009 15:20

TERIOS ΑΥΤΟΜΑΤΟ ME LSD 'H TRC&VSC

Post by manos77 »

Τελικά ποιο από τα δυο λειτουργεί καλύτερα στο χώμα;
KIA SPORTAGE 2.0 '99 FRONT/REAR PROTRACK LOCKER, R&P 5,29:1 T-MAX6500LBS
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: TERIOS ΑΥΤΟΜΑΤΟ ME LSD 'H TRC&VSC

Post by lker »

Προσωπική άποψη πως η έκδοση με τα ηλεκτρονικά λειτουργει μακράν καλύτερα. Έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα συγκρίνοντας το δικό μου με την έκδοση με LSD ενός φίλου με ΑΤ καθώς και με άλλων με ΜΤ κιβώτιο. Να φανταστείς ότι το κουμπί του κλειδώματος του κεντρικού το έχω χρησιμοποιήσει 3 φορές όλες και όλες και αυτό για να δώ ότι λειτουργεί. Και δεν του χω κάνει και λίγα :lol: Το TRC δουλεύει συνεχώς όπου απαιτείται λειτουργώντας σα ψευτομπλοκέ (ας μου επιτραπεί η έκφραση) βγάζοντάς σε ασπροπρόσωπο. Να σημειώσουμε βεβαια πως το σύστημα των φρένων καταπονείται περισσότερο, καθώς και ότι το αμάξι κόβει λίγο κάνωντας τα ανηφορικά δύσβατα κομμάτια χωρίς την πολυτέλεια της φόρας περισσότερο δύσκολα απ' ότι είναι ήδη (με το αυτόματο ελείψει δύναμης και συμπλεκταρίσματος). Το σύστημα καθόδου DAC το έχω δοκιμάσει σε μικρές, σχετικά, κατηφόρες χωρίς κανένα πρόβλημα και με τα επιθυμητά αποτελέσματα. Το δε ανόδου HAC (ακινητοποίηση του οχήματος με το παρατεταμένο πάτημα του φρένου) το θεωρώ χρησιμότατο και έχει βοηθήσει σε ουκ ολίγες δόσεις. Σημείσωση πως οι δοκιμές μου έγιναν σε σχετικά στεγνά τεραίν και με ΑΤ ελαστικά. Σε τεραίν με λίγη ή και καθόλου πρόσφυση προτιμώ το κλασσικό ... πρώτη ή R αναλόγως καταστάσεως καθόλου φρένο και όπου πάμε :lol:
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
Post Reply

Return to “Daihatsu Club”