Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by stellar »

Αθήνα, 05 Ιουλίου 2009

Εδώ και αρκετό καιρό ήθελα να κάνω ορισμένες βελτιώσεις στο Patrol αλλά μόλις πρόσφατα αυτό έγινε εφικτό. Θα το καταλάβατε ίσως και από την υπογραφή. Δει δη χρημάτων, Ω άνδρες Αθηναίοι…

Μια από τις πρώτες βελτιώσεις ήταν η ανάρτηση και τα ελατήρια. Έγινε επιλογή αυτών που από καιρό μελετούσα. Ελατήρια, μακρύτερα για ψήλωμα δύο ιντσών και αμορτισέρ αζώτου, Nitrocharger, LTR, αυτά με το εξωτερικό κάνιστρο της Old Man Emu. Τα αμορτισέρ βελτιώνουν την συμπεριφορά του οχήματος στην οδήγηση αλλά επιτυγχάνονται σημαντικότερα αποτελέσματα όταν τοποθετηθούν και τα αντίστοιχα ελατήρια της ίδιας εταιρείας. Καλύτερη οδήγηση, καλύτερα χαρακτηριστικά μεταφοράς φορτίου και καλύτερη διαδρομή τροχών είναι πλεονεκτήματα ενός τέτοιου συνδυασμού.

Image

Τα αμορτισέρ με το εξωτερικό κάνιστρο.

Image

Η διαφορά του παλιού από το καινούριο είναι εμφανής.


Image

Image

Image

Image

Image


Η τοποθέτηση έχει αρχίσει να γίνεται.


Με την ευκαιρία της αλλαγής αυτής αλλάχθηκαν και όλα τα cineblock με ειδικό set πολυουρεθάνης από την Αυστραλία. Αξίζει τον κόπο μιας που γίνεται η αλλαγή, για πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής, κορυφαία ποιότητα κύλισης, πιο στιβαρό κράτημα και αίσθηση εντός και εκτός δρόμου. Παράλληλα κλειδώνουν τη γεωμετρία της ανάρτησης για κορυφαία οδική συμπεριφορά.

Image

Image


Διόρθωση της γωνίας caster.


Image


Τρία σακουλάκια με όλα τα τζάρτζαλα που αποτελούν το σετ cineblock για το Patrol.

Τοποθετήθηκε επίσης αμορτισέρ της OME στο τιμόνι για να μειώνει το φαινόμενο των κραδασμών και να βελτιώνει την αίσθηση, τον χειρισμό και τον έλεγχο του οχήματος. Μειώνεται επίσης η απότομη στρέψη του τιμονιού κατά την οδήγηση σε πολύ ανώμαλο έδαφος χωρίς να επηρεάζεται η επιστροφή του τιμονιού.


Image


Το αμορτισέρ τιμονιού.



Image


Τα μπροστινά αμορτισέρ.

Έγινε αλλαγή στην μπαταρία και μάλιστα τοποθετήθηκε δεύτερη μπαταρία με ειδικό σύστημα ελέγχου της ARB που τις παραλληλίζει όταν πρέπει, που δίνει ενέργεια σε μελλοντικό εργάτη ή ψυγείο χωρίς να ‘ξελιγώνει” την κύρια και σου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας. Οι νέες μπαταρίες είναι διαφορετικής τεχνολογίας από τις κοινές του εμπορίου, έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, επαναφορτίζονται γρηγορότερα, και αντιστέκονται στους κραδασμούς 15 φορές περισσότερο απ’ ότι οι κοινές μπαταρίες.


Image


Και οι δύο μπαταρίες, ένθεν κακείθεν της μηχανής.

Image


Η νέα προσθήκη. Ποιος ακούει τους τεχνικούς στο service τώρα που δεν έχουν πρόσβαση στο φίλτρο λαδιού!


Image

Image

Image

Το Patrol μετά τις επεμβάσεις. Ναι, ξέρω, τώρα θέλει νέα ελαστικά…
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
Γιάννης Αθανασίου

Re: Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Bγάλε και τα σκαλοπάτια να κερδίσεις 4-5 εκατοστά!

Έχουμε κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα, εκτός από τη δεύτερη μπαταρία και τα silent block! Θα ήθελα να ακούσω τί πιέσεις έβαλες στα LTR.

Να ξέρεις ότι θέλουν "ζέσταμα". Στις μικρές μετακινήσεις μέσα στην πόλη είναι κούτσουρα.

ΥΓ. Αν θες 17άρες ζάντες, σου δίνω τις δικές μου για τις 16άρες σου.
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by aggas »

Μπράβο ρε Στελλάκο που το ξανάβαλες το θέμα!!!
Μήπως έχεις κρατήσει και εκείνο το άρθρο που είχες βάλει για την καλύτερη συντήρηση του κινητήρα, από το τυπάκι στο Αουστράλια γιατί δεν είχα προλάβει να το κατεβάσω;
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by stellar »

Αθήνα, 06 Ιουλίου 2009.

Παίδες γειασας!


Γιάννη, η πίεση στα OME είναι 80psi. Δεν τα έκανα εντελώς σκληρά ανεβάζοντάς το στα 100psi. Εγώ πάντως περίμενα την όλη συμπεριφορά πολύ πιο σκληρή αλλά μου φαίνεται αρκετά “πολιτισμένη”…

Άγγελε έβαλα το link εδώ viewtopic.php?f=48&t=288 Πήγαινε να το δεις. Είναι σε νεώτερη version, βελτιωμένη και επαυξημένη…
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
Γιάννης Αθανασίου

Re: Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Εγώ τα έχω στα 100 και χτυπάει οταν είναι κρύα. Αλλά στα πατημάνα δεν παίζεται.

Πότε θα το φέρεις απο εδώ να τα συγκρίνουμε; Δεν είναι και πολλά τα φτιαγμένα Patrol!
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by aggas »

THANKS A LOT MY FRIEND :) :) :) :)
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
JOHNVOR
Posts: 117
Joined: Wed Jun 24, 2009 17:41

Re: Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by JOHNVOR »

stellar wrote:Αθήνα, 06 Ιουλίου 2009.

Παίδες γειασας!


Γιάννη, η πίεση στα OME είναι 80psi. Δεν τα έκανα εντελώς σκληρά ανεβάζοντάς το στα 100psi. Εγώ πάντως περίμενα την όλη συμπεριφορά πολύ πιο σκληρή αλλά μου φαίνεται αρκετά “πολιτισμένη”…

Άγγελε έβαλα το link εδώ viewtopic.php?f=48&t=288 Πήγαινε να το δεις. Είναι σε νεώτερη version, βελτιωμένη και επαυξημένη…
Στελιο γεια σου. Ειμαι ενας νεος κατοχος ενος gq patrol.
Την αναρτιση πως την βλεπεις μετα απο τοσο καιρο? Σκεφτομαι να την βαλω και εγω.
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by stellar »

Βρυξέλλες, 27 Ιανουαρίου 2011

Αγαπητέ Γιάννη(;), αν κρίνω από το user ID,

Προσωπικά τις βρίσκω εξαιρετικές. Πρέπει όμως να αναφέρω ότι στα πίσω καθίσματα, όταν έκανα πολύ γρήγορη οδήγηση, εκτός δρόμου, μου αναφέρθηκαν παράπονα για το ότι χοροπηδούσε πάρα πολύ. Σε βαθμό που να ζαλίζει τον κόσμο. Υποπτεύομαι ότι είναι κάπως μαλακά στη συγκεκριμένη ρύθμιση και μάλλον θα πάω να προσθέσω λίγο ακόμη αέριο να σκληρύνουν λίγο και να ηρεμίσει...

Δεν απάντησα αμέσως γιατί όπως βλέπεις είμαι σε υπηρεσιακό ταξίδι στις Βρυξέλλες. Το Σ/Κ επιστρέφω για νέες εξορμήσεις...
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
JOHNVOR
Posts: 117
Joined: Wed Jun 24, 2009 17:41

Re: Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by JOHNVOR »

stellar wrote:Βρυξέλλες, 27 Ιανουαρίου 2011

Αγαπητέ Γιάννη(;), αν κρίνω από το user ID,

Προσωπικά τις βρίσκω εξαιρετικές. Πρέπει όμως να αναφέρω ότι στα πίσω καθίσματα, όταν έκανα πολύ γρήγορη οδήγηση, εκτός δρόμου, μου αναφέρθηκαν παράπονα για το ότι χοροπηδούσε πάρα πολύ. Σε βαθμό που να ζαλίζει τον κόσμο. Υποπτεύομαι ότι είναι κάπως μαλακά στη συγκεκριμένη ρύθμιση και μάλλον θα πάω να προσθέσω λίγο ακόμη αέριο να σκληρύνουν λίγο και να ηρεμίσει...

Δεν απάντησα αμέσως γιατί όπως βλέπεις είμαι σε υπηρεσιακό ταξίδι στις Βρυξέλλες. Το Σ/Κ επιστρέφω για νέες εξορμήσεις...
Eυχαριστω Στελιο. Ενημερωσε μας πως θα ειναι μετα.Αληθεια που βαζεις αεριο στα αμορτισερ?
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Nissan Patrol Y61 ψήλωμα.

Post by stellar »

Αθήνα, 13 Απριλίου 2011

Τελικά, το πρόβλημα με το «χοροπήδημα» άρχισε να βαίνει επιδεινούμενο. Το αυτοκίνητο σχεδόν κολυμπούσε με την παραμικρή λακκούβα. Ακόμη και με το χέρι μπορούσες να το κουνήσεις πέρα δώθε αν και είναι τρεις τόνοι όγκος.

Έτσι, πήγα και έλεγξα το αέριο. Και ώ του θαύματος! Και στα τέσσερα αμορτισέρ ήταν μηδέν!!! Δεν γνωρίζω, ούτε οι τεχνικοί, γιατί συνέβη αυτό. Πάντως, με πολύ υπομονή βάλαμε γρασσάκι στα διάφορα ύποπτα σημεία (στην βαλβίδα και πέριξ αυτής) αλλά δεν παρατηρήσαμε κάποια διαρροή.

Με το που μπήκε πάλι το άζωτο η διαφορά ήταν εμφανέστατη. Το αυτοκίνητο «έδεσε» και έγινε πάλι στιβαρό. Δεν κουνάει πια. Θα το παρακολουθώ όμως και θα σας ενημερώσω.
Γιάννη, το αέριο μπήκε εκεί που τα αγόρασα. Παρεμπιπτόντως ΔΕΝ με χρέωσαν.

Αυτά…
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
Post Reply

Return to “Nissan Club”