Λάστιχα για Patrol; τί έχετε δοκιμάσει;

Post Reply
Γιάννης Αθανασίου

Λάστιχα για Patrol; τί έχετε δοκιμάσει;

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Εγώ έχω βάλει
1. Cooper ST 265/65 R17, αλλάχθηκαν αμέσως γιατί δεν έκαναν για τη λάσπη
2. Cooper STT 285/65 R17, εκπληκτικά εκτός-εκτός, δεν σταματούσε πουθενά. Περίεργα στο στεγνό χώμα για γρήγορη οδήγηση.
3. Malatesta Kayman 235/85 R16. Καλό traction, λίγη πλευρική. Πολύ κακό στην άσφαλτο, με πολύ θόρυβο και καθόλου κατευθυντικότητα.
4. Cooper STS 265/65 R16. Πολύ σκληρά πλαϊνά, μειωμένη άνεση. Καλό traction στο στεγνό. Δεν τα δοκίμασα στη λάσπη. Τελείωσαν στο Ακρόπολις.
5. Goodyear MTR 235/85 R16. Πολύ καλά στην αρχή, δραματικά στο τέλος. Δεν αρκούν σαν πλάτος για το βάρος του αυτοκινήτου στη λάσπη. Πλαϊνά που δεν αντέχουν σαν των Cooper. Πολύ καλό στην άσφαλτο για το χαρακτήρα.

Επιστρέφω στα Cooper 285 γιατί ήταν ότι καλύτερο έχω φορέσει μέχρι τώρα. Τα 235 είναι χαμηλά γενικά και δεν αντέχουν τους τρεις τόνους σε σαθρό έδαφος και βουλιάζεις.

Εσείς τί φοράτε;
sirros
Posts: 259
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:53
Location: landroverworld

Re: Λάστιχα για Patrol; τί έχετε δοκιμάσει;

Post by sirros »

285/75/16 cooper stt αυτα φοραω και ειναι καταπληκτικα λαστιχα για ολα τα εδαφη.
265/75/16 goodyear a/t τα φοραω το καλοκαιρι και ειναι μετρια σε ολα τους (χωρις κανενα παραπονο)

κανενα απο τα παραπανω λαστιχα δεν κανουν για χοντρες καγκουριες στη λασπη με ενα αμαξι που ειναι περιπου 3 τονους.
Πιτσα - Μπαλα και Καρατε
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Λάστιχα για Patrol; τί έχετε δοκιμάσει;

Post by stellar »

Αθήνα, 09 Φεβρουαρίου 2010

265/70/R16 Bridgestone, της Μαμάς του, μάλλον μόνο για άσφαλτο. Στο χώμα δεν ήταν άσχημα αλλά στη λάσπη και στο χιόνι πήγαιναν κάπως σαν βάρκα.

265/70/R16 Yokohama Geolandar, τα λεγόμενα 50-50, με μάλλον όμως ασφάλτινο προσανατολισμό ως προς την σχεδίαση. Πολύ καλύτερα από αυτά της Μαμάς, αξιοπρεπέστατη συμπεριφορά εκτός δρόμου, στην λάσπη όμως μετά από κάποια στιγμή στόμωναν, όπως είναι φυσικό. Είχαν πάντως αξιοπρόσεκτη συμπεριφορά. Ακόμη και στο βαθύ χιόνι πήγαιναν πολύ πιο πέρα από όσο περίμενα να πάνε και ακόμη και μετά από τρία (!) χρόνια με έβγαλαν από πολύ δύσκολες καταστάσεις που δεν το περίμενα.

Τέλος,

265/75/R16 BF Goodrich Mud Terrain KM-2. Καϋμό το είχα να βάλω λάστιχα Mud. Με τα ταξείδια όμως που έκανα, συνεχώς, δεν με έπαιρνε να βάλω κάτι άλλο εκτός από αυτά που είχα επιλέξει… Καίτοι είχα ακούσει διάφορα σχόλια για μεγάλο επίπεδο θορύβου, όχι καλό κράτημα στο βρεγμένο κ. α. εν τούτοις το συγκεκριμένο το φοράω ακόμη και για καθημερινή χρήση. Βέβαια δεν ταξειδεύω τώρα με τους ρυθμούς που ταξείδευα αλλά όσο να ‘ναι… Συμπεριφέρονται πολύ καλά. Στο χώμα βέβαια όπως και στη λάσπη έχω δει διαφορά, φυσικά προς το καλύτερο…
Όμως για μεγάλα ταξείδια θα επιστρέψω στα Yokohama. Καλά λόγια έχω ακούσει και για τα BF Goodrich 50-50.
Αμφιταλαντεύτηκα για το κατά πόσο θα έπρεπε να πάω σε 285/70/R16. Όμως δεν πήγαινα τόσο πολύ σε παραλίες και σε άμμο. Επιπροσθέτως δε αυξάνει, ελαφρώς και η κατανάλωση κάτι που σε μεγάλα ταξείδια που έκανα και σκοπεύω να συνεχίσω αρχίζει και φαίνεται… Για αλλαγή ακτίνας σε μεγαλύτερη διάσταση (17) μάλλον δεν το σκέφτομαι.

Α! Μετά από μια τραυματική εμπειρία όπου μου έσκασαν και τα δύο λάστιχα, ταυτόχρονα, σε εμπόλεμη ζώνη, στην Αλβανία αλλά και μετά από την συνήθη πρακτική όσων ασχολούνται με overland ταξείδια, πήρα την απόφαση να έχω δύο ρεζέρβες. (Να σημειώσω όμως πως δεν είχα τότε 4Χ4 αλλά μια mercedes)

Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Λάστιχα για Patrol; τί έχετε δοκιμάσει;

Post by aggas »

Μπορεί να μην έχω Patrol, αλλά στο Terrano στα τρία χρόνια που το έχω τα mud είναι αυτή την στιγμή το Lerma Wildpower σε διάσταση 225/75R16 και το προηγούμενο ήταν το ίδιο πέλμα αλλά Greenway Macho. Επέμεινα στο ίδιο πέλμα γιατί έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την συμπεριφορά του στην λάσπη στην πετρα και στο χιόνι, αλλά και στην άσφαλτο κρατάει πάρα πολύ καλά και ιδίως σε βρεγμένο. Μειονέκτημα και ιδίως στο Greenway ότι έκανε πολύ θόρυβο σε αντίθεση με το τωρινό που ακούγετε ελάχιστα.Το άλλο σετ που έχω είναι καθαρά ασφάλτινο(Uniroyal 4x4 Street 235/70R16).

Επειδή βλέπω ότι προτιμάτε τα πρωτογενή ελαστικά μήπως ξέρετε κάτι για τα αναγωμομένα που θα έπρεπε να έχω υπόψη μου;
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
JOHNVOR
Posts: 117
Joined: Wed Jun 24, 2009 17:41

Re: Λάστιχα για Patrol; τί έχετε δοκιμάσει;

Post by JOHNVOR »

aggas wrote:Μπορεί να μην έχω Patrol, αλλά στο Terrano στα τρία χρόνια που το έχω τα mud είναι αυτή την στιγμή το Lerma Wildpower σε διάσταση 225/75R16 και το προηγούμενο ήταν το ίδιο πέλμα αλλά Greenway Macho. Επέμεινα στο ίδιο πέλμα γιατί έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την συμπεριφορά του στην λάσπη στην πετρα και στο χιόνι, αλλά και στην άσφαλτο κρατάει πάρα πολύ καλά και ιδίως σε βρεγμένο. Μειονέκτημα και ιδίως στο Greenway ότι έκανε πολύ θόρυβο σε αντίθεση με το τωρινό που ακούγετε ελάχιστα.Το άλλο σετ που έχω είναι καθαρά ασφάλτινο(Uniroyal 4x4 Street 235/70R16).

Επειδή βλέπω ότι προτιμάτε τα πρωτογενή ελαστικά μήπως ξέρετε κάτι για τα αναγωμομένα που θα έπρεπε να έχω υπόψη μου;
Τα γνωστα.....Μην πηγαινεις με μεγαλες ταχυτητες και εχε υποψην σου οτι δεν βγαζουν οσα χιλιομετρα βγαζουν τα πρωτογενη.Κατα αλλα ολα καλα.
Post Reply

Return to “Nissan Club”