Λάδι για Patrol

Γιάννης Αθανασίου

Re: Λάδι για Patrol

Post by Γιάννης Αθανασίου »

O κινητήρας μας πράγματι έπαιρνε 5,7 λίτρα στην αρχή.

Εμφανίστηκαν όμως πολλά προβλήματα - σπασίματα κινητήρων. Και η έξήγηση ήταν απλή, πολύ απλή. Ο κινητήρας δεν είχε ικανοποιητική "αποχέτευση" για να ξανακατεβαίνει το λάδι στο κάρτερ.

Η λύση; Ακόμη απλούστερη: έκοψαν το δείχτη λαδιού κάποια εκατοστά και τώρα παίρνει σχεδόν 8 λίτρα - παραπάνω όταν αλλάζεις και φίλτρο!

Οπότε η data που έχει το site αναφέρεται στο παλιό, πριν το 2003, αυτοκίνητο, πριν γίνουν οι αλλαγές!
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Λάδι για Patrol

Post by aggas »

Συγνώμη ....... τα 1600 ευρώ που αναφέρθηκαν είναι για αγορά καινούργιας; :o :o
Γιατί για το δικό μου που ρώτησα μου είπαν για επισκευή 300 ευρώπουλα.
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
sirros
Posts: 259
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:53
Location: landroverworld

Re: Λάδι για Patrol

Post by sirros »

1600 καινουργια με τοποθετηση και αλλαγη 2 αισθητηρες 1900
που ειναι ο φιλος , χαθηκε
Πιτσα - Μπαλα και Καρατε
Patrol
Posts: 11
Joined: Thu Feb 04, 2010 12:49

Re: Λάδι για Patrol

Post by Patrol »

Εδω ειμαι .Προσπαθω να κανω αρκετα χιλιομετρα για να καταλαβω τι συμβαινει κανονικα.Ευχαριστω ολους για τισ πληροφοριες.Θα σας εχς συντομα νεα.Και σημερα το βραδυ θα προσθεσω φωτο
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Λάδι για Patrol

Post by stellar »

Αθήνα, 08 Φεβρουαρίου 2010

Αγαπητέ Patrol Καλησπέρα!

Έλαβα το pm σου αλλά ήμουν στο εξωτερικό και επέστρεψα μόλις σήμερα το πρωί. Δεν είχα την ευχέρεια να σου απαντήσω αν και το διάβασα. Λοιπόν κατ’ αρχάς, έχουμε αυτοκίνητα ίδιας χρονολογίας. Το δικό μου είναι Οκτώβριος του 2000. Τα λάδια - με αλλαγή φίλτρου λαδιού - πρέπει να είναι 8.2 λίτρα ενώ, χωρίς να αλλάξεις το φίλτρο θα πρέπει να σου πάρει 7.9 λίτρα – αν δεν απατώμαι. Ισχύουν επίσης αυτά που σου είπε ο Γιάννης. Εμένα πάντως η επίσημη Nissan, Θεοχαράκης, μου βάζει τα 20w-40, έτσι λένε τα κιτάπια της… Τα αλλάζω, με θρησκευτική ευλάβεια κάθε 5000χλμ. Και κοιτάζω να το τηρώ, στο μέτρο του δυνατού.
Δυστυχώς το αυτοκίνητό μας έχει ένα κακό προηγούμενο με την μηχανή και τα πιστόνια της σε μια μεγάλη παρτίδα της οποίας το πρόβλημα φτάνει και μέχρι τα μέσα του 2003 οπότε φαίνεται πως το έλυσαν. Έχω αναφέρει και σε άλλο μου post πως από τον Θεοχαράκη με κάλεσαν μέσα σε μερικούς μήνες και μου έκαναν αλλαγή στα σωληνάκια του λαδιού και τις διορθώσεις των επιπέδων λαδιού στο manual αλλά πάνω στο χρόνο μου άλλαξαν και όλη την μηχανή ΔΩΡΕΑΝ χωρίς να έχει παρουσιάσει κάτι. Παρ΄ όλα αυτά το καλοκαίρι του 2006 τα έφτυσε και αγόρασα καινούρια…

Αν γνωρίζεις την αγγλική θα βρεις φοβερές πληροφορίες για την μηχανή μας και το patrol Y61 γενικώτερα, στο παρακάτω link.

http://users.on.net/~aschulze/ZD30/ZD30 ... Colour.pdf

Οι υπόλοιποι που το έχουν να γνωρίζουν ότι το manual αυτό έχει βελτιωθεί και είναι πλέον 11 ΜΒ από 8 ΜΒ που ήταν πρώτα. Πάρα πολλές πληροφορίες τις αντλώ επίσης από το forum http://www.patrol4x4.com Είναι αυστραλέζικο και εκεί έχουν πληθώρα Patrol GR Y61 σε κυκλοφορία. Υπάρχει βέβαια και το αντίστοιχο γαλλικό forum : http://www.patrol-gr.net/forums/portal.php

Κάτι περίπου ίδιο με το δικό σου πρόβλημα είδα στο παρακάτω πρόσφατο post στο αυστραλέζικο forum αλλά αν ακολουθήσεις τα threads θα βρεις παρεμφερή προβλήματα.
http://www.patrol4x4.com/forum/showthread.php?t=41504

Αν ήμουν στη θέση σου θα το πήγαινα έστω για μια πρώτη ματιά στην Nissan καθότι αυτοί έχουν δει πολύ περισσότερα αυτοκίνητα αυτού του τύπου από ότι άλλοι. Δεν είναι και πανάκεια βέβαια αλλά…
Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορούμε να βρεθούμε και τηλεφωνικά…
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
Patrol
Posts: 11
Joined: Thu Feb 04, 2010 12:49

Re: Λάδι για Patrol

Post by Patrol »

Καλημέρα Stellar

Δεν σου κρύβω πως με αγχώνει λίγο το γεγονός οτι εκανες 2 φορές αλλαγή μηχανής (1η απο Θεοχαράκη και 2η μόνος το 2006).
'Οπως είπες και εσύ θα το πάω στην NISSAN να το δεί αλλα μάλλον Θεσσαλονικη που είναι πιο κοντά.Στην περιοχή μου είναι το μόνο Patrol και δεν νομίζω να έχουν την ανάλογη εμπειρία σε τέτοια μηχανή.
Πάντως για την ώρα το γύρισα το αμάξι έκανα 400Km απο τότε που προανέφερα το πρόβλημα και δεν παρατήρησα αλλαγη στα λάδια.(Σωστά θα μου πεις οτι δεν είναι και τόσα πολλά για να δώ αλλαγή).
Ευχαριστώ για τα Link.Κοίταξα οσο μπορούσα σήμερα αλλα θα χρειαστεί περισσότερη μελέτη η υπόθεση.
Παραθέτω φωτογραφίες απο την τελευταία εξόρμηση στα βουνά της περιοχής.Σε λίγο ετοιμάζω και video

Καλή προβολή σε όλους


Image


Image
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Λάδι για Patrol

Post by stellar »

Αθήνα, 09 Φεβρουαρίου 2010.


Καλημέρα!

Έχουμε ο-λό-ι-διο! Ίδιο χρώμα, ίδια εποχή! Και πάλι καλορίζικο. Να ξέρεις δεν μασάει!
Σου έχω στείλει pm. Την δεύτερη φωτογραφία την έφαγε η Μαρμάγκα.
Δεν μου είπες ούτε περιοχή ούτε όνομα.
Τα λέμε...
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Λάδι για Patrol

Post by stellar »

09 Φεβρουαρίου 2010


Βλακείες σου γράφω πιο πάνω. 20W-50 βάζω, όχι 40.
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
sirros
Posts: 259
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:53
Location: landroverworld

Re: Λάδι για Patrol

Post by sirros »

υπαρχουν και στη θεσσαλονικη συνεργεια που συντηρουνε patrol.
ωραιο αμαξι,δουλευει και η κεραια.

και το δικο μου εχει αλλο μοτερ και ενα αλλο παλικαρι που γνωρισα πριν 1 μηνα ειχε αλλαξει μοτερ μοντελο 2002

stelio που εισαι , απο την επομενη εβδομαδα συναντηση στο γραφειο για καφε.
Πιτσα - Μπαλα και Καρατε
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Λάδι για Patrol

Post by stellar »

Αθήνα, 09 Φεβρουαρίου 2009

Χα χα! Και η δική μου κεραία δουλεύει πλέον. Απλώς είχε κοπεί το καλωδιάκι τροφοδοσίας αλλά, μόλις ακούν ότι πρέπει να βγάλουν το φρύδι από το φτερό και τον θόλο πάνω από την ρόδα για να έχουν πρόσβαση στο σύστημα της κεραίας, οι ηλεκτρολόγοι σφυρίζουν αδιάφορα. Τους έβαλαν χέρι όμως και ω, του θαύματος, το άνοιξαν και το έφτιαξαν...
Επέστρεψα Κώστα. Μετά χαράς να τα πούμε... Στις 24/2 βέβαια πάλι φεύγω για έξω...

Φιλιά!
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
Post Reply

Return to “Nissan Club”