Λάδι για Patrol

freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Λάδι για Patrol

Post by freskos »

Παιδιά καλημέρα,

ως ο νέος κάτοχος του Patrol του Κώστα και διαβάζοντας τα περί ελλιπούς λίπανσης του κινητήρα με όλα τα συνεπακόλουθα, αναρωτήθηκα σήμερα αν η προσθήκη MotorKote στον κινητήρα μας μπορούσε ενδεχομένως να βοηθήσει μειώνοντας τις τριβές και άρα τις θερμοκρασίες. Το έχει δοκιμάσει κανείς ;
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Λάδι για Patrol

Post by stellar »

Αθήνα, 23 Σεπτεμβρίου 2010

Καλησπέρα και καλορίζικο!

Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό που λες. Πιστεύω πάντως πως αν ακολουθήσεις τις οδηγίες για αλλαγή λαδιών στα 5000χλμ. δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα. Πάντως, αν κοιτάξεις προηγούμενό μου post σε αυτό το θέμα θα δεις ένα manual που προτείνω να κατεβάσετε. Αυτό ισχύει και για σένα για να έχεις πλήρη εικόνα του τι συμβαίνει...
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Λάδι για Patrol

Post by freskos »

stellar wrote:Αθήνα, 23 Σεπτεμβρίου 2010

Καλησπέρα και καλορίζικο!
Σε ευχαριστώ :)
stellar wrote: Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό που λες. Πιστεύω πάντως πως αν ακολουθήσεις τις οδηγίες για αλλαγή λαδιών στα 5000χλμ. δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα. Πάντως, αν κοιτάξεις προηγούμενό μου post σε αυτό το θέμα θα δεις ένα manual που προτείνω να κατεβάσετε. Αυτό ισχύει και για σένα για να έχεις πλήρη εικόνα του τι συμβαίνει...
Τα κατέβασα το manual αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται αναφορά σε πρόσθετα λαιδιών πόσο μάλλον ειδικότερα στο συγκεκριμένο προϊόν.
Πάντως απ΄όσα έχω διαβάσει 99% όσων το χρησιμοποίησαν έμειναν ευχαριστημένοι. Μειώνει αισθητά τις τριβές και κατ΄επέκταση τις φθορές και τις θερμοκρασίες. Νομίζω ότι για έναν ZD30 με την γνωστή αδυναμία των υψηλών θερμοκρασιών το συγκεκριμένο πρόσθετο θα ωφελούσε ιδιαίτερα. Προσωπικά σκέφτομαι να το βάλω στην επόμενη αλλαγή λαδιών (η οποία όμως φαίνεται ότι θα αργήσει).
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Λάδι για Patrol

Post by stellar »

stellar wrote:(η οποία όμως φαίνεται ότι θα αργήσει).
Θα αργήσει;;; Τς τς τς!!! Για να κανονίσουμε καμιά εκδρομούλα και θα δεις πως ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα... Χα χα χα!
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
polthan
Posts: 2
Joined: Sat Jun 27, 2009 09:39
Location: ΥΜΗΤΤΟΣ

Re: Λάδι για Patrol

Post by polthan »

Δοκιμαστε το MILITEC ισως το καλυτερο αντιτριβικο φιλος το εβαλε σε μερσεντες ML πετρ κ τελος η καταναλωση λαδιου
με λαδι 15-40 προδιαγραφων SHPD
GRAND VITARA 20
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Λάδι για Patrol

Post by freskos »

Πρόσθεσα 300ml Motorkote στο κιβώτιο και παρατηρώ μια μικρή βελτίωση στα κουμπώματα τα οποία έχουν γίνει κάπως "σαφέστερα". Σαν να γλυστράει καλύτερα η ταχύτητα στη θέση της ....
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Λάδι για Patrol

Post by freskos »

Προστέθηκαν 480 ml Motorkote στον κινητήρα κατά την τελευταία αλλαγή λαδιών. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Λάδι για Patrol

Post by freskos »

freskos wrote:Προστέθηκαν 480 ml Motorkote στον κινητήρα κατά την τελευταία αλλαγή λαδιών. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
1.000 χλμ μετά την προσθήκη δεν έχω κάποια αξιοπρόσεκτη διαφορά να αναφέρω. Ελπίζω να μειώνει τουλάχιστον λίγο τις θερμοκρασίες ....
User avatar
stellar
Posts: 79
Joined: Wed Jun 24, 2009 18:15
Location: Seoul, Korea

Re: Λάδι για Patrol

Post by stellar »

Αθήνα, 28 Απριλίου 2011

Τις θερμοκρασίες που λες έχεις βάλεις κάποιο όργανο να τις ελέγχεις; Τώρα που έχει περάσει ένα ικανοποιητικό διάστημα που το έχεις, έχεις να κάνεις κάποια παρατήρηση, σχόλιο; Ο Κώστας αντιμετώπισε τα προβληματάκια που είχε στην αρχή ή έχεις κι εσύ κανένα θέμα με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο;
Στυλιανός Αργυράκης.
Nissan Patrol GR Y61 Safari Snorkel,OME Nitro
OME Steering Stabiliser, OME Springs 2"
ARB Dual Batt. system, 2XOptima 75Ah
Defi Turbo Gauge Defi Exhaust pyrometer
Tires: BF Goodrich Mud terrain KM-2
ARB Bull Bar WARN Winch
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Λάδι για Patrol

Post by freskos »

stellar wrote:Αθήνα, 28 Απριλίου 2011

Τις θερμοκρασίες που λες έχεις βάλεις κάποιο όργανο να τις ελέγχεις; Τώρα που έχει περάσει ένα ικανοποιητικό διάστημα που το έχεις, έχεις να κάνεις κάποια παρατήρηση, σχόλιο; Ο Κώστας αντιμετώπισε τα προβληματάκια που είχε στην αρχή ή έχεις κι εσύ κανένα θέμα με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο;
Όχι δεν έχω κάποιο όργανο. Στο μαμίσιο όργανο της θερμοκρασίας δεν παρατηρώ διαφορές και το πυρόμετρο επίσης δεν βοηθάει γιατί ξεκινάει από τους 300 βαθμούς. Έχω βάλει το πρόσθετο προσδοκώντας τα καλύτερο.
Σχετικά με τα προβλήματα του Κώστα δεν είμαι βέβαιος ότι κατάλαβα :roll:
Post Reply

Return to “Nissan Club”