Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post Reply
africanos
Posts: 28
Joined: Wed Jul 01, 2009 08:25

Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by africanos »

Λυπον γίνονται κάτι εργασίες στον κινητήρα και μετά απο καιρό διαπιστώνω την στάθμη του ψυγιου να πεφτη , πάω στην Mercedes(Πτολεμαϊδα ) που έκανα της εργασίες μου λεν ότι είναι ραγισμενω το δοχείο του ψυγιου και ψιλοβγαζει όταν ζεστενεται , καλά λεω αφού έχουμε αλαξει ψυγιο δίκιο θα εχούνε , περνάει λιγως καιρός και πάω στην πόλη μου στην Mercedes (καστοριας) για σέρβις και του λέω να κοιτάξουν για την στάθμη , μου λεν ότι είναι φλαντζα κεφαλής 900€ , λέω ότι έχω εγγιηση και θα το πάω στην εγγιηση (στην Mercedes που έκανε της εργασίες) μου λένε θα το ψάξουμε και αν είναι φλανζα θα την αλλάξουνε μέσα στην εγγιηση , τωρα με παιρνου τηλ. Και μου λένε ότι η φλανζα είναι μια χαρά αλλά η κεφαλη είναι ραγισμενη ! :!: :o :?: πλάκα μου κάνουν λέω πωσω το μαλι 2000€ μου λένε :shock: παίδες πειτε και σεις τη να κάνω γιατη την έχω πατιση σαν παιδί πολλες φορές :cry: , αν είχα μιαλο πρην της πρώτες εργασίες αν εμπενε στο μιαλο μου να ρωτισω καποιον ποιο εμπηρο , με τα λεφτά που έδωσα θα είχα πάρει καινούριο κινητήρα απο Γερμανία :evil: ,
User avatar
vlachotzipas
Posts: 51
Joined: Tue Jun 16, 2009 19:50

Re: Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by vlachotzipas »

συνηθως, οταν χανεις νερα απο φλατζα ή κεφαλη (ραγισμενη) μπερδευονται τα νερα με τα λαδια....
αν εχουν ασπρισει τα νερα, ειναι προβλημα... αλλα οχι τοσο φοβερο, οσο αν εχουν ασπρισει τα λαδια....
κοιτα τα λαδια σου απο τον δεικτη και την ταπα πληρωσης, να δεις αν ειναι καθαρα!!!!
αν ειναι και τα δυο καθαρα, μπορει να χανει απο καποιο κολαρο!!!
εχεις ηλεκτρικο βερντιλατερ, ή φτερωτη υδραργυρου???
εν τελη.... δουλευει????
γιατι αν δεν, θα σου ανεβαζει θερμοκρασια και θα στα βραζει απο το δοχειακι....

Και μου λένε ότι η φλανζα είναι μια χαρά αλλά η κεφαλη είναι ραγισμενη !
αυτο πως το καταλαβανε...... το λυσανε το μοτερ?????
I usually eat rocks mud and snow
www.sportage.gr
africanos
Posts: 28
Joined: Wed Jul 01, 2009 08:25

Re: Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by africanos »

Τα νερά είναι καθαρά , τα λάδια δεν τα προσεξα , θερμοκρασία κανονική , έχω υδραργιρικη φτεροτη απο κολαρο δεν χάνει πουθενά δουλεβε και δουλεβει κανονικά χορις κανένα προβλιμα , λένε ότι βγαλαν την κεφαλη την πρεσαραν ( κατη τέτοιο είπαν ) και τους έδιξε ότι είναι ραγισμενη , πρέπει να ψάξω να βρω κεφάλι , γιατη έχουν λυμενο το μοτέρ , δεν μπωρω να τους πω να το ξανά δέσουν αν παθώ μεγαλιτερη ζιμια ; Την τελευτεα φορά που μου ζιτισαν 1700 € για ψυγιο βρεικα καινούργιο με 600€ mercedes original .. Ολλο τέτοια παθαινω πάω να δούμε καμία βλαβει και ζηταν χιλιαρικα , ! Τίποτα δεν βγάζουν απλό ολλο τα χειρότερα ; ! Θα πάω αύριο απο εκεί να δω τη γίνεται , ΟΤΕ ξέρω τη να τους πω ,
africanos
Posts: 28
Joined: Wed Jul 01, 2009 08:25

Re: Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by africanos »

africanos wrote:Τα νερά είναι καθαρά , τα λάδια δεν τα προσεξα , θερμοκρασία κανονική , έχω υδραργιρικη φτεροτη απο κολαρο δεν χάνει πουθενά δουλεβε και δουλεβει κανονικά χορις κανένα προβλιμα , λένε ότι βγαλαν την κεφαλη την πρεσαραν ( κατη τέτοιο είπαν ) και τους έδιξε ότι είναι ραγισμενη , πρέπει να ψάξω να βρω κεφάλι , γιατη έχουν λυμενο το μοτέρ , δεν μπωρω να τους πω να το ξανά δέσουν αν παθώ μεγαλιτερη ζιμια ; Την τελευτεα φορά που μου ζιτισαν 1700 € για ψυγιο βρεικα καινούργιο με 600€ mercedes original .. Ολλο τέτοια παθαινω πάω να δούμε καμία βλαβει και ζηταν χιλιαρικα , ! Τίποτα δεν βγάζουν απλό ολλο τα χειρότερα ; ! Θα πάω αύριο απο εκεί να δω τη γίνεται , ΟΤΕ ξέρω τη να τους πω ,
Το υδραργιρικο είναι και αυτό κενουριο όταν μου ανέβαζε θερμοκρασία μου ταλαξαν ολλα οσα είχαν σχεσει με την ψύξη
User avatar
vlachotzipas
Posts: 51
Joined: Tue Jun 16, 2009 19:50

Re: Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by vlachotzipas »

αν εκαναν πρεσαρισμα στην κεφαλη, τοτε ειναι σιγουρο αυτο που σου λενε!!!!!
το κακο ειναι, πως και το αμαξι σου ειναι απο τα ακριβα..... κι ετσι το αντιμετωπιζουν......
αν το υπολοιπο μοτερ, ειναι σε καλη κατασταση, φτιαξε κι αυτο να τελειωνεις.....
I usually eat rocks mud and snow
www.sportage.gr
africanos
Posts: 28
Joined: Wed Jul 01, 2009 08:25

Re: Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by africanos »

βρεικα στην πολονια μια εταιρια που επισκευαζει κεφαλες , αυτοι εδω μου ζειταν τελικα 2600 ε , λεω να το στειλω για επισκευη,, το φθινωτερο ανταλακτικο που βρεικα ειταν 1989 ε σε μια ετερια που ασχολιτε με ανταλακτικα για mercedes G στην γερμανια , αλλα οθτε αυτα δεν εχω αυτην την στιγμη , γαμω τα ευρω μου γαμω ..!!! :evil:
Jim
Posts: 135
Joined: Sun Oct 25, 2009 13:16
Location: Σπάρτη - Ljubljana Slovenia

Re: Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by Jim »

Φίλος πρώτα από όλα μην πανικοβάλεσαι...Αυτά συμβαίνουν...

Εγώ θα σου συνιστούσα να είσαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός με αυτές τις εταιρείες γιατί μπορέι να χάσεις χρήμα,χρόνο και την κεφαλή σου...
Τι τρόπο πληρωμής δέχονται ? Τραπεζικό έμβασμα ? western union ? Μακριά !!! Λόγω τις δουλειάς μου έχω δεί πολλές παρόμοιες περιπτώσεις και ειδικά με χώρες πρώην ανατολικού μπλόκ...
Τι τύπο κινητήρα φοράει το αυτοκίνητο ? Είμαι σχεδόν αν όχι απόλυτα σίγουρος ότι και κάποια ταξί ή και μικρά φορτηγάκια θα φοράνε τον ίδιο...
Κάνε μια βόλτα από τα συνεργεία που φτιάχνουν ταξί και ρώτα...Το ίδιο και από τα συνεργεία μικρών φορτηγών...
Και να μην έχουν αυτοί σίγουρα γνωρίζουν συνεργεία και μάντρες σε γειτονικούς νομούς...
Να είχες 12κύλινδρο βενζίνα να σου πώ εντάξει αλλά νομίζω πως σίγουρα κάτι θα βρείς εδώ...

Καλή τύχη...
*** Ορειβατικός όμιλος Σπάρτης *** Λέσχη 4χ4 Αμυκλών ***
africanos
Posts: 28
Joined: Wed Jul 01, 2009 08:25

Re: Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by africanos »

Δεν ξέρω το τύπο του κινητιρα ξέρω το νούμερο του ανταλακτικου - 6030109620
350td 1995+ μοντέλο 463 ,
africanos
Posts: 28
Joined: Wed Jul 01, 2009 08:25

Re: Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by africanos »

Jim wrote:Φίλος πρώτα από όλα μην πανικοβάλεσαι...Αυτά συμβαίνουν...

Εγώ θα σου συνιστούσα να είσαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός με αυτές τις εταιρείες γιατί μπορέι να χάσεις χρήμα,χρόνο και την κεφαλή σου...
Τι τρόπο πληρωμής δέχονται ? Τραπεζικό έμβασμα ? western union ? Μακριά !!! Λόγω τις δουλειάς μου έχω δεί πολλές παρόμοιες περιπτώσεις και ειδικά με χώρες πρώην ανατολικού .………
Καλή τύχη...
Φιλε τελικά δεν επισκεβαζεται . Εδω συνέργια λιγω δισκωλα τα ταξί τα φτιάχνουν στην Mercedes

Τώρα κανέναν απο άλλο νομο δεν γνωρίζω , θα δω τη θα κάνω
:cry:
Όχι τίποτα είπα να το βαψω να αλαξω κάτι πλαστικά και να σενιαρω γιανα το κρατισω , γιατη το έχω μεράκι γαμοτω μου έρχεται τώρα και μου χαλάει ολλα τα σχέδια και ναχα λεφτά τορα τα ζητάει αλλού , ,
User avatar
black pete
Posts: 57
Joined: Sat Jul 11, 2009 20:00
Location: Ροδος
Contact:

Re: Μάγκες βοήθεια ραγισμενη κεφαλή !

Post by black pete »

κατσε να ρωτησω εναν δικο μου ολο το μοτερ μου ειχε πει 2500€ τωρα μονο για κεφαλη γυρω στα 800€ θα σε παρω τηλ. το μεσημερακη
Post Reply

Return to “Mercedes Club”