περί κορωνοπινίων

User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: περί κορωνοπινίων

Post by antonisxj »

φίλεμου, με 4,88 και 31" λάστιχο, το κοντέρ πρέπει να δείχνει ότι είσαι ο πρωτοξάδερφος του Σουμάχερ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
λοιπον,
1) καταρχάς το βήμα που έβαλες είναι πάααααααρα πολύ κοντά για 31" λάστιχο.
2) το βουητό, αφού ξεκίνησε μόλις άλλαξες κορωνοπήνιο, προέρχεται απο κακή ρύθμιση. το πιθανότερο είναι τα δόντια να μην πατάνε μεταξύτους αλλά να "τρίβωνται"
3) αφού άλαξες κορωνοπήνιο, έκανες μια 100 χιλιόμετρα μαζεμένα και μετά να ξαναλάξεις βαλβολίνες? ευτό είναι ένα πάαααρε πολύ καλό "ψήσιμο" που μπορείς να κάνεις στο μέταλο.
4) ποιός σου είπε να βάλεις τέτοιο βήμα? δεν μπορώ να το χωνέψω.
5) εβίβα κουμπάρο...
if it doesn't break, fix it until it does
Νίκος
Posts: 5
Joined: Thu Sep 09, 2010 10:58

Re: περί κορωνοπινίων

Post by Νίκος »

το αμάξι μου ειναι το 2.4 τα κ/π δεν τα άλλαξα μόνος μου και έβαλα 4.88 επειδή στο εγγύς μέλλον θα τα αλλάξω τα 31 τα λάστιχα σε 33άρια γιαυτό ήθελα να τα αλλάξω μια και καλή σε 4.88.νομίζω ότι η σκέψη μου είναι σωστή τί λέτε?όσο για το πως πάει τώρα που πήγα από χανιά-ηράκλειο λίγες φορές έκανα αλλαγή από τετάρτη σε πέμπτη 8-) 8-) 8-)
kostas654
Posts: 948
Joined: Thu Jun 18, 2009 20:37
Location: ΝΑΥΠΛΙΟ

Re: περί κορωνοπινίων

Post by kostas654 »

φιλε μου και εγω τον ιδιο κινητηρα ειχα και με 33αρια ειχα βαλει 4.56 με λαστιχο bogger....και πηγαινε αξιοπρεπεστατα...αν βαλεις και ποιο ''light'' σε λαστιχο δεν θα ειχες κανενα προβλημα...το 4.88 οπως σου ειπαν και παραπανω δεν κανει γενικα για αυτο που θες.... και το 4.88 για τα λαστιχα που κυκλοφορεις, ακομα και για τα 33αρια που θα βαλεις θα ειναι πολυ επικινδυνο να σου τα κουρεψει ολα εκει μεσα με τοσες ''βολτες'' που θα περνουν...κανε ενα απλο τεστ και μετα απο λιγα χιλιομετρα κατεβα και βαλε το χερι σου στο καβουκι(μην το αγγιξεις,θα παθεις εγγαυμα εγγυημενα) να δεις τι θερμοκρασιες αναπτυσσονται μεσα στο διαφορικο σου....υστερα πραγματικα απορω πως ο μηχανικος δεν σε απετρεψε απο το να κανεις κατι τετοιο.
Κώστας Γκιαούρης
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: περί κορωνοπινίων

Post by antonisxj »

Νίκος wrote:το αμάξι μου ειναι το 2.4 τα κ/π δεν τα άλλαξα μόνος μου και έβαλα 4.88 επειδή στο εγγύς μέλλον θα τα αλλάξω τα 31 τα λάστιχα σε 33άρια γιαυτό ήθελα να τα αλλάξω μια και καλή σε 4.88.νομίζω ότι η σκέψη μου είναι σωστή τί λέτε?όσο για το πως πάει τώρα που πήγα από χανιά-ηράκλειο λίγες φορές έκανα αλλαγή από τετάρτη σε πέμπτη 8-) 8-) 8-)
καταρχάς. για τα 33" που θες να βάλεις, κακώς έβαλες 4,88. έπρεπε να βάλεις 4.56. τέλως πάντων, ότι έκανες, έκανες. στο μέλον θα το δείς.
και έπειτα, είσαι Χανιώτης?
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: περί κορωνοπινίων

Post by georgexj »

αν εισαι χανιωτης πηγαινε μια βολτα απο το συνεργειο του αντωνη κ θα σε εξηπηρετηση κατευθειαν.θα σου κανει σεμηναριο κ θεωρητικο κ πρακτικο!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: περί κορωνοπινίων

Post by georgexj »

φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω κ γω κ ειδικα οταν παιρνω δεξια στροφη το διαφορικο κανει λες κ παταει το τρενο φρενο!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
βαλε ενα καλο λαστιχο πανω με μεγαλα τακουνια κ δεν θα ακους τιποτα.ετσι την πατησα κ γω.ολο το χειμωνα με τα τρακτεροτα λαστιχα δεν ακουγωτανε τιποτα κ τωρα το καλοκαιρι που αλλαξα τα λαστιχα βγηκανε στην φορα ολα τα χειμωνιατικα προβληματα.το διαφορικο ομως εχει αλλαξει πατημα κ δεν στρονη με τιποτα.κ μην αγχωνεσαι δεν παθαινει τιποτα.βαλτου λαστιχο κ πιετου το αιμα. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αλλα ρε φιλε πολυ κοντο βημα εβαλες!!γιατι?
St. Tselios
Posts: 2414
Joined: Tue Jun 16, 2009 22:13

Re: περί κορωνοπινίων

Post by St. Tselios »

georgexj wrote:φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω κ γω κ ειδικα οταν παιρνω δεξια στροφη το διαφορικο κανει λες κ παταει το τρενο φρενο!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
βαλε ενα καλο λαστιχο πανω με μεγαλα τακουνια κ δεν θα ακους τιποτα.ετσι την πατησα κ γω.ολο το χειμωνα με τα τρακτεροτα λαστιχα δεν ακουγωτανε τιποτα κ τωρα το καλοκαιρι που αλλαξα τα λαστιχα βγηκανε στην φορα ολα τα χειμωνιατικα προβληματα.το διαφορικο ομως εχει αλλαξει πατημα κ δεν στρονη με τιποτα.κ μην αγχωνεσαι δεν παθαινει τιποτα.βαλτου λαστιχο κ πιετου το αιμα. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αλλα ρε φιλε πολυ κοντο βημα εβαλες!!γιατι?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Aυτες ειναι λυσεις. :lol:

Ακουτε διαφορους θορυβους?
Τρωγονται διαφορα γραναζια απο το διαφορικο σας ή απο το σασμαν σας κλπ.

Μην σας ανησυχει καθολου και μην σας αγχωνει...
Τωρα βρεθηκε η λυση.
Βαζετε ενα φαρδυ λαστιχο και ησυχασατε.
Δεν εχετε πολλα λεφτα γι'αυτο?
Περνεται δυο μετρα χοντρη αλυσιδα,την δενεται στον κοτσαδορο σας και την αφηνεται να σερνεται.
Να ειστε σιγουρος πως δεν θα ξανακουσετε αυτους τους ''ενοχλητικους" θορυβους.

Εγγυημενες λυσεις απο τον Δον..... :lol: :lol: :lol:
Image
User avatar
YJ ''The Doctor''
Posts: 1761
Joined: Fri Aug 13, 2010 00:31

Re: περί κορωνοπινίων

Post by YJ ''The Doctor'' »

Η βαλε τερμα μουσικη για πιο ανεξοδη λυση :lol: :lol: :lol:

Περα απο τη πλακα οποιος σου ειπε να βαλεις τετοια σχεση ηταν ασχετος και οποιος σου τα περασε ακομα πιο ασχετος.
Δες εδω τι επρεπε να επιλεξεις

http://www.4lo.com/
The Donkey tube chassis
Proud member of 4x4 Kagkoures Club
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: περί κορωνοπινίων

Post by georgexj »

St. Tselios wrote:
georgexj wrote:φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω κ γω κ ειδικα οταν παιρνω δεξια στροφη το διαφορικο κανει λες κ παταει το τρενο φρενο!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
βαλε ενα καλο λαστιχο πανω με μεγαλα τακουνια κ δεν θα ακους τιποτα.ετσι την πατησα κ γω.ολο το χειμωνα με τα τρακτεροτα λαστιχα δεν ακουγωτανε τιποτα κ τωρα το καλοκαιρι που αλλαξα τα λαστιχα βγηκανε στην φορα ολα τα χειμωνιατικα προβληματα.το διαφορικο ομως εχει αλλαξει πατημα κ δεν στρονη με τιποτα.κ μην αγχωνεσαι δεν παθαινει τιποτα.βαλτου λαστιχο κ πιετου το αιμα. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αλλα ρε φιλε πολυ κοντο βημα εβαλες!!γιατι?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Aυτες ειναι λυσεις. :lol:

Ακουτε διαφορους θορυβους?
Τρωγονται διαφορα γραναζια απο το διαφορικο σας ή απο το σασμαν σας κλπ.

Μην σας ανησυχει καθολου και μην σας αγχωνει...
Τωρα βρεθηκε η λυση.
Βαζετε ενα φαρδυ λαστιχο και ησυχασατε.
Δεν εχετε πολλα λεφτα γι'αυτο?
Περνεται δυο μετρα χοντρη αλυσιδα,την δενεται στον κοτσαδορο σας και την αφηνεται να σερνεται.
Να ειστε σιγουρος πως δεν θα ξανακουσετε αυτους τους ''ενοχλητικους" θορυβους.

Εγγυημενες λυσεις απο τον Δον..... :lol: :lol: :lol:

κ κατι ακομα που ξεχασες!!!προσπαθεις να τον ερωτευτης τον θορυβο!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: περί κορωνοπινίων

Post by georgexj »

φιλε περα απο τις πλακες που σου γραφω ενα θα σου πω!!2 χρονια τρωει τα σιδερα πισω το γκρουπ κ του χω πιει το αιμα.κ δεν εχει κανει κιχ.οποτε να ξερεις οπως το μαθεις!!!μην το γαργαλας γιατι ετσι θα σου χαλασει!!!αλλα απο την στιγμη που ειναι καινουργιο καλο ειναι να πας σε εναν καλο μαστορα που ξερει για να σου κανει ενα καλο ρυθμισμα πριν ανοιξει καινουργιο πατημα η κορωνα κ το πηνιο!!αλλιως μετα το αφηνεις ετσι οπως εχει.

Υ.Γ. κ τις βαλβολινες μετα δεν τις ξανα αλλαζεις γιατι με τα γρεζια γινεται ποιο παχυρευστη μετα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Jeep Club”