ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by exm38a1er »

Η μονη αξιοπιστη βελτιωση στον 30αρη ειναι το κιτ της VANCO.Κοστιζει οσο και το κιτ της TERRAFLEX το οποιο για μενα ειναι πεταμενα λεφτα για δυο λογους΄
-Τα πισω φρενα ειναι υπευθυνα μονο για το 20-25% του φρεναρισματος(MAX εκτος απο το φρεναρισμα με την οπισθεν σε μεγαλη κατηφορα),
-Μπαινουν ευκολα τα δισκοφρενα του ZJ(σχεδον τζαμπα).Καποιοι λενε οτι τα ιδια μπαινουν και αν πας μετα σε 44αρη.
Με 900-1000νευρο(μαχ)εχεις το ιδανικο συνδυασμο φρενων ακομα και για 40αρια ελαστικα
Φιλικα exm38a1er...
who dares wins
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by antonisxj »

exm38a1er wrote:Η μονη αξιοπιστη βελτιωση στον 30αρη ειναι το κιτ της VANCO.Κοστιζει οσο και το κιτ της TERRAFLEX το οποιο για μενα ειναι πεταμενα λεφτα για δυο λογους΄
-Τα πισω φρενα ειναι υπευθυνα μονο για το 20-25% του φρεναρισματος(MAX εκτος απο το φρεναρισμα με την οπισθεν σε μεγαλη κατηφορα),
-Μπαινουν ευκολα τα δισκοφρενα του ZJ(σχεδον τζαμπα).Καποιοι λενε οτι τα ιδια μπαινουν και αν πας μετα σε 44αρη.
Με 900-1000νευρο(μαχ)εχεις το ιδανικο συνδυασμο φρενων ακομα και για 40αρια ελαστικα
Φιλικα exm38a1er...
μωρέ δίκιο έχεις.
η VANCO στα μπροστινά στέλνει και μουαγιέ καινούριο νομίζω?
το θέμα είναι ότι που να βρεθεί άξονας απο zj? έχεις κανένα υπόψιν σου να δίνει τα άκρα του? λίγο δύσκολο, πρέπει να αγοράστεί ολόκληρος ό άξονας του zj ή να αγοραστούν τα άκρα του άξονα απο αντιπροσωπία. τσούζει λίγο.
την ίδια στιγμή, τα μπροστινά δισκόφρενα μπορούν να αναβαθμιστούν με τετραπίστονη δαγκάνα και μεγαλύτερο δίσκο με πατέντα απο ford, αγοράζοντας μόνο τις δαγκάνες και τους δίσκους.
η γνώμησου?
if it doesn't break, fix it until it does
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by exm38a1er »

Παρε ρεπο,φτιαξε καφε και ξεκινα διαβασμα...
www.jeepforum.com/forum/showthread.php?t=771877
who dares wins
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by antonisxj »

ευχαριστώ!
το έχω διαβάσει όμως.
όπως επίσης και αυτό http://www.stu-offroad.com/suspension/v ... rake-1.htm

το θέμα επίσης είναι ότι αν δώσω 1000€ για τα φρένα και σε μερικούς μήνες αλλάξω τον dana30 σε dana44 θα πάνε στράφι τα 1000 ;)
άρα! δεν ξέρω τι μου γίνεται γιατί δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω :lol: :lol:
if it doesn't break, fix it until it does
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by exm38a1er »

Αρα αντιλαμβανεσαι οτι το vanco κιτ αντιμετωπιζει το προβλημα ΡΙΖΙΚΑ και δεν ειναι γιγαντας με πηλινα ποδια (οπως η πατεντα με ford).
Aπο την αλλη ο 44αρης δεν θα πρεπει να ειναι αυτοσκοπος.Ο HP 30 που εχεις ειναι 30% πιο δυνατος σε καποια σημεια(και τουλαχιστον ισοδυναμος στα αλλα) με τον LP 30 που αντεχει 35αρια "κλειδωμενος."
Το αδυνατο του σημειο ειναι τα "αυτια" εκει που πιανει το king pin(sorry για την φτωχη ορολογια μου) οπως και του 44αρη αλλωστε.Γνωμη μου δεν αξιζει το εξοδο παλι...
Πας κατευθειαν σε 60αρη...
who dares wins
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by exm38a1er »

95-98 GC D35 discs should bolt right on. Counting ounces - LOL. D35 is a POC, but at least the discs will keep the shafts from ejecting.
who dares wins
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by antonisxj »

exm38a1er wrote:Πας κατευθειαν σε 60αρη...
:shock: ?
Ε! μην τα παρακάνουμε!
ενα diaselάκι 2,5 έχω. που να σέρνω τώρα και 60άρηδες!

τέλος πάντων. έχεις δίκιο στις απόψεις σου, απλά σκευτόμουν κάποια στιγμή να βάλω 44άρι, όχι τόσο για τα ημιαξόνια που ούτως ή άλλως τώρα φοράω ενισχυμένα και δεν έχω πρόβλημα με τα 35άρια, αλλά πιό πολύ για την κορώνα που είναι πολύ μικρή και με τα 4.11 την έχω σπάσει 2 φορές στον dana30 και 2 φορές στον dana35.
ερώτηση, μιας και σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο. το κιτάκι της vanco που θα το βρώ? (στα Χανιά αποκλύεται :mrgreen: ).
if it doesn't break, fix it until it does
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by exm38a1er »

Μονο εισαγωγη φιλε μου.Παρεπιπτοντως ειμαι Ρεθυμνιωτης,και γαμπρος στα Χανια...(Ε ρε τι σου κανει το internet και το Jeep...
who dares wins
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by exm38a1er »

A! Απλα αν πω οτι σε βραχο-πετρα που το λαστιχο δεν σπιναρει (γιατι λογικα πας αργα και σερνεσαι ο 30 ειναι Ο.Κ.
Σε λασπη που η προσφυση ερχεται και φευγει αποτομα ο 44 ειναι πιο απαραιτητος...
Και οι δυο πανω-κατω εχουν οριο τα 35αρια.Αξιζει το εξοδο?
who dares wins
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: ΦΡΕΝΑ CHEROKEE XJ

Post by exm38a1er »

Τωρα που το ξανασκεφτομαι(για να τριτολογισω)μπορει ο αξονας σου να"λυγισε" (σε βραχο)και γι'αυτο να τα'σπασες.
Οι σωληνες του 44αρη ειναι το ιδιο παχος με τον 30αρη.
Αν εφτιαχνες μια γεφυρα(truss)κατα μηκος του αξονα θα το ειχες αποφυγει.Αλλιως και ο 44ρης θα εσπαγε...Αυτα...........
who dares wins
Post Reply

Return to “Jeep Club”