Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post Reply
bazelakos
Posts: 6
Joined: Sun Jul 05, 2009 18:44

Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by bazelakos »

Εχω ενα KIA Sportage 2πορτο το ψηλωσα 5 ποντους και οχι 4 οπως ελεγαν οτι ηταν το οριο του.Τωρα ερχομε εγω να πω οτι το οριο ειναι5 με μαμα αμορτισερ και ελατηρια.Το εχω ετσι εδω και 1 μηνα περιπου,το δοκιμασα και στην ασφαλτο αλλα και σε διαδρομες με χωμα.τα αποτελεσματα:
ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ:
Δεν εχασα κατθολου σχεδον απο κρατιμα στις στροφες,το φρεναρισμα ειναι το ιδιο.γενικα δεν αλαξε η σιμπεριφορα του αυτοκινητου
ΣΤΟ ΧΩΜΑ:
Κερδισα στο οτι ειναι πιο ψηλο και περναω τα εμποδια πιο ανετα και χωρις να φοβαμε μην βρει η κοιλια μου πουθενα,στο ανοιγμα τον αμορτισερ ετσι ωστε να πατανε και τα 4 λαστιχα σε δισκολα σημεια για να εχω καλιτερη προσφιση και γενικα περνει καλιτερεσ κλισεις

ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΡΜ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ.
ΠΑΝΤΟΣ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ.
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
Φωκίων

Re: Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by Φωκίων »

8 ειναι το οριο :D :D :D :D
bazelakos
Posts: 6
Joined: Sun Jul 05, 2009 18:44

Re: Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by bazelakos »

Φωκιον εσυ ο ιδιος μου ειπες οτι με μαμα αμορτισερ και ελατηρια μπορεις να το σικωσεις μεχρι 4 ποντους,για πες μου τον τρωπο σε παρακαλω για τους 8 ποντους
Φωκίων

Re: Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by Φωκίων »

H γνωμη που ειναι οτι συνολικά με οποιο τροπο θες το οριο σηκωματως ειναι οι 8 ποντοι κι αυτο κυριως λογω του ακρομπαρου του πανω ψαλιδιου που παιρνει πλεον υπερβολικη γωνια στο κρεμασμα

Απο κει και περα
μπορεις να χρησιμοποιησεις
4cm ελατηρια + 4cm αποστάτες ( το δικο μου σεταπ )
6cm ελατηρια ( υπαρχουν πλεον ) + αποστατες.

Το προβλημα σε οποιοδηποτε ψηλωμα περαν του ανωτερω ειναι οτι ΔΕΝ υπαρχουν μακρυτερα ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ αμορτισερ, κατι το οποιο τα κανει να δουλευουν στο κατω μερος της διαδρομης τους ειδικά υποψιαζομαι, μια που δεν το εχω δοκιμασει προσωπικά, στα 6ποντα

Πισω εχεις λυσεις οπως πχ τα αμορτισερ απο rav4 τα οποιοα σχεδον μπαινουν κουτι και ειναι οτι πρεπει για ψηλωμα 8 ποντων οπου δεν θες αποστατη πλεον
ελατηρια πισω επεισεις για ψηλωμα 6-8 ποντων μπορει να βαλεις ελατηρια απο μαμα Ραγκλερ TJ τυπος νομιζω 109

Οπως βλεπεις λυσεις υπαρχουν, αλλα παντα ειναι περιοριστικός παραγωντας να μπροστινα αμορτισερ και το μηκος τους
bazelakos
Posts: 6
Joined: Sun Jul 05, 2009 18:44

Re: Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by bazelakos »

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ADJUSTAB ... 06.c0.m245
Φωκιον για κοιτα λιγο εδω. ειναι αεραναρτιση για πισω και σε καλη τιμη απο οτι βλεπω στο ebay
Φωκίων

Re: Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by Φωκίων »

Απο την περιγραφη που διαβαζω δεν μου μοιαζουν για ψηλωμα αλλα για ενισχυση σε φορτια να μην καθεται το αυτοκινητο
bazelakos
Posts: 6
Joined: Sun Jul 05, 2009 18:44

Re: Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by bazelakos »

ναι δεν ειναι για ψηλωμα αλλα ειναι πολυ καλη τιμη.δεν ξερω ομως αν κανουν δουλεια
Φωκίων

Re: Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by Φωκίων »

Eξαρταται τι δουλεια θες να σου κανουν...
αν φορτωνεις και θες να ειναι ισιο λογικά κανουν
αν θες να το "φουσκωνεις" και να ψηλωνει τα συγκεκριμενα δεν νομιζω οτι κανουν..
Φωκίων

Re: Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by Φωκίων »

Δες αυτο εδω το αρθρο

http://www.gkc.gr/viewtopic.php?t=8988


( ενδεχομενως να πρεπει να γραφτεις μελος - εννοειτε τσαμπα ειναι - για να το δεις )

ειναι ενα παιδι που εβαλε συστημα αεραναρτησης μπρος πισω, αλλα για ψηλωμα οχι υποβοηθηση στο φορτωμα.
bazelakos
Posts: 6
Joined: Sun Jul 05, 2009 18:44

Re: Ψηλωμα SPORTAGE 1

Post by bazelakos »

Ευχαριστω γραφτικα
Post Reply

Return to “KIA Club”